За глутена в пюретата на Ганчев

  • 2 373
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 940
Има изследвания, които показват, че в географските ширини, в  които се консумира повече хляб и зърнени култури рядко се наблюдават алергични реакции от глутена.

# 31
  • Мнения: 941
smuty чукай на дърво да не те чуе дявола, защото с глутена шега не бива, това че сега ви няма нищо не значи че не може да се появи непоносимост и на годинка, затова се счита за правилно да се даде глутен след 8м, иначе може и на 6м да се дате, но тогава процента на непоносимост е в пъти по голяма,
А конкретно по въпроса, и аз съм против захранването на малко бебе. Ако може да почака още 2м и тогава да дава на бебето пюренца, и съвета ми е да почне само с картоф, може домашно приготвен примесен с кърма, да не се дава като за първо хапване двукомпонентно пюре, пък камо ли и с повече

# 32
  • Мнения: 313
Аз съм си почукала на дърво. Ама все пак се надявам сина ми да не е генетично обременен. Овеса съдържа съвсем малко глутен и е подходящ за въвеждане, още повече в период, когато се дава по лъжичка суха каша (20-30 гр готова) , а не когато детето яде по 200 грама на хранене.
Това , което също искам да кажа е, че толкова вманиачване, броене на хапки, глътки, трошички и т.н. някак неестествено. 

Последна редакция: пн, 21 яну 2008, 21:34 от smuty

# 33
  • Мнения: 911
Хранителни алергии се наричат състояния на организма, при които той реагира негативно към храната, който поглъщаме. Основните признаци на алергични реакции са сърбеж, кожни обриви, затруднено дишане, подутини на езика, лигавицата, тялото; при кърмачетата могат да се проявят и чрез кръв и слуз в изпражненията.
Хранителните алергии и непоносимостта към храни не са едно и също нещо. Непоносимостта към храни е невъзможността на организма да обработва правилно храната, което обикновено се дължи на липсата на някои ензими. При деца до 3 г. възраст тестовете за алергии не дават реални резултати и е много трудно до тази възраст да се определи дали детето е развило хранителна алергия или симптомите се припокриват с непоносимост към дадена храна.
Алергичната реакция се получава, когато податливия организъм е изложен на действие на специфичен белтък. Тъй като тялото възприема този протеин (алерген) като заплаха, то започва да произвежда специфично вещество антитяло - имуноглобулин Е (IgE). Податливите към алергии са склонни да произвеждат по-големи количества IgE. След подлагане на този специфичен протеин организмът реагира като произвежда голямо количество от тези антитела, които се свързват със специални клетки. Тези клетки след това са "симулирани" да освободят хистамин, който причинява алергични симптоми. С други думи имунната система освобождава големи количества вещества, включително и хистамин, за да предпази тялото. Веществата, освободени от имунната система отключват редица алергични симптоми, които могат да повляят върху дихателната система, гастроинтесиналния тракт или сърдечно съдовата система.
Алергиите към протеина, намиращ се в житото се разделят на 2 вида. Общо се наричат алергии към житното брашно, които могат да приемат други продукти съдържащи глутен и непоносимост към глутен - реакция на организма към белтъка в житото - глутен, който обаче се съдържа и в много други житни растения.
Непоносимостта към глутена (протеина намиращ се в пшеницата, ръжта, ечемика и овеса) се нарича Целиакия. Смята се, че организмът реагира на глутена като антиген и задейства имунната система за защита, когато глутенът се поема от червата, което от своя страна води до оток на лигавицата им, с последващо намаляване на способността на организма да усвоява ценни хранителни вещества. Симптомите могат да са анемия, умора, загуба на тегло, стомашни проблеми - подуване, болки, разстройство, повръщане, спазми и намаляване способността за преработка на ключови хранителни съставки. Нарушеното им усвояване води до загуба на витамини, минерални соли и енергия. Тъй като се нарушава храносмилането, може да се появят и хранителни алергии. Това предполага диета със свободни от глутен храни.
Ако накратко представим черен списък на зърнените храни, съдържащи глутен, то той би изглеждал така:
Пшеница – много високи нива на глутен;
Булгур;
Бяло, пълнозърнесто брашно;
Овес, ечемик, ръж – съдържат известно количество протеин, но е препоръчително да се избягват;
Грис, кускус, всякакъв вид макаронени изделия (паста);
Бакпулвер – някои производители добавят брашно без да упоменават това;
Нишесте (модифицирано, хранително).
Изброените храни обхващат 90% от алергичните реакции. Интересно е да се отбележи, че възрастни между 30 и 45 г. също могат да развият непоносимост към глутена като съотношението е 1: 300.

За пюретата на Ганчев и за пюретата като цяло - направи ми неприятно впечатление, че понякога има противоречия между възрастта, отбелязана на бурканчето и съдържанието - сухо мляко не се разбира адапте ли е или не. Затова винаги чета етикетите. Освен това - към възрастта, посочена на етикета добавям 3, т.е. ако е за минимална възраст 3 мес., аз прибавям още три и така преценявам дали да го купя. И пак чета етикета.
 Не смятам, че вносните са по-добри и видите ли, дайте Ганчев да ги анатемосаме. Купувала съм и Ам-ам, Нестле, Сънвал...
 
Няма как да разберем предварително детето ни дали е предразположено към алергии, ще развие ли някаква непоносимост към храна или захранването ще мине гладко и безпроблемно. Затова е важно захранването да става бавно и постепенно. Аз, в този смисъл, се водя от поговорката “Страх лозе пази”, не искам да си играя на тука-има-тука-нема със здравето на детето ми и да се надявам да не уцелим някой проблем. Защо трябва да споменавам, че при глутеновия ентерит лечението се справя със симптомите, но веднъж проявена алергията остава до гроб. Всичко това прави ли ме вманиачена майка- фанатичка? Както и да е – и това беше реторичен въпрос, защото колкото и да се стремиш да си умерен винаги ще се намери някой, който изпадайки сам в крайност ще те обвини в крайност. Един пример – по повод тема за кърменето бях обвинена в маниакалност,редом с други майки, само защото съм “за” кърменето максимално дълго, въпреки че същевременно смятам, че всяка майка решава как ще храни детето си.

Относно някои конкретни въпроси за професионалната ми компетентност. Нямам никакво намерение да отговарям, само ще припомня – тук сме във форум за взаимопомощ, а не на интервю за работа – където ще размахваме дипломи и квалификации-  или на курс по психодрама, където пък ще изливаме негативите и изтласканите емоции.
В предишния постинг исках да кажа, че за да можем реално да си помагаме информацията, която си разменяме трябва да е обективна. Тя може да бъде такава, единствено ако или притежаваме знания и умения, които ни правят професионално компетентни в съответната област, или ако притежаваме минимална, но достатъчна обща култура в същата област, без да сме професионално ангажирани, така че информацията да бъде достоверна.


Въпреки ужасната мъгла (в София) желая на всички хубав ден!

Последна редакция: вт, 22 яну 2008, 10:35 от korinka

# 34
  • Мнения: 3 718
Давам пюрета на Ганчев от около седмица, а както се вижда от лентичката по долу, синът ми е на година и три месеца. Причините са, че съдържат захар, сол, лимонена киселина, модифицирано нишесте, общо три Е-та в последното което ми е пред очите (праскова). В повечето зеленчукови има сухо мляко, което НЕ е адаптирано, а аз не виждам смисъл да давам такова. За нищо на света не бих дала тези, а и които и да било други пюрета на 3 месечно бебе както пише на етикета. Но все пак принципа на тези месеци изписани на етикета е "от колко рано можем да накараме това бебе да употребява нашия продукт без това да го повреди видимо" . Аз предпочитах пюрета с минимум съставки или си приготвях сама храната на бебето. Да, имаше я дилемата за непроверените зеленчуци, но в един момент избрах това.
А за чукането на дърво, всички го правим, но е хубаво да внимаваме наред с това. По добре да сме внимателни ние в началото отколкото да се налага после децата ни да пазят диети цял живот (визирам глутена)

# 35
  • Мнения: 13 878
За какви пюрета на ганчев говорим на три месеца?

# 36
  • Мнения: 3 718
За какви пюрета на ганчев говорим на три месеца?

Бебето на майката пуснала темата е на 3 месеца и 27 дни (според лентичката й днес)
А пюрето, което аз цитирах и дадох днес на моето детена година и три м. го дават за над 3 месеца. Невероятно но факт  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 122
Да вметна само-ние сме само на Ганчев и то от самото начало-на 3 месеца.Не сме имали никакви проблеми с тях.Само с глутена май ви е рано,аз започнах да и давам храни съдържащи глутен след 6-тия месец,в това число и пЮрета,съдържащи глутен.

# 38
  • Мнения: 13 878
За какви пюрета на ганчев говорим на три месеца?

Бебето на майката пуснала темата е на 3 месеца и 27 дни (според лентичката й днес)
А пюрето, което аз цитирах и дадох днес на моето детена година и три м. го дават за над 3 месеца. Невероятно но факт  Mr. Green

Дори три месеца и 27 ДЕНА не се равняват на 6 месеца когато повечето разумномислещи майки започват захранването.
А какво пише на бурканчетата всички знаем - примерно четох грис с КАКАО  за над 4 месеца !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 39
  • Мнения: 2 837
За захранването на три месеца - то си е останало от захранването на нашето поколение. За съжаление обаче и педиатрите продължават да го препоръчват и повечето майки покрай мен наистина захраниха на три месеца. Макар и за харесвам пюретата на Ганчев, аз не смятам, че изобщо трябва да се дават пюрета на тримесечно бебе. Що се отнася до дете на година и три месеца - то вече не иска да яде пюре. Не само моето, което е късно захранено, но и всички бебета на мои познати. В крайна сметка на година и два месеца Румен има седем зъба - за какви пюрета и каши можем да говорим. Затова сега ми се налага да готвя и да ползвам млечна кухня.

Общи условия

Активация на акаунт