Давам й само кърма, но ми се струва, че е жадна

  • 2 044
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 258
На тази възраст бебето поглъща всичко. Няма да прави разлика и просто си е препълнило коремчето с водата, от която полза на този етап няма.
Още повече, че водата, която се предлага на бебетата, се подслажда. Така и не разбрах защо. newsm78 А щом е сладичко бебето го пие, напомня му като вкус на кърмата, която също е сладникава. Wink Все ми се струва, че бебетата, които пият вода, ако не им се подслажда водата няма да я пият. С това не искам да обидя никоя майка. Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 7 097
Вечният спор - има ли нужда от вода или не...
Моето дете пиеше много вода като кърмаче. Буквално се наливаше и ни смайваше. Според мен, ако изпитва необходимост, не трябва да бъде лишавано. Тъй че детето ще си покаже най-добре.

# 17
  • Мнения: 953
моят син е голям,но помня че му давах вода още от родилния дом.хем за да му се измива устичката от кърмата,хем и за да си поема нужното количество вода.сучеше до 7-мия месец ,но си пише и вода.
по принцип не е редно да се мисли,че щом се кърмят децата нямат нужда от вода.тя си има нейната роля.давай му и водичка,не е вредно.

# 18
  • Мнения: 1 555
Дъщеря ми досега не е пила нищо друго освен кърма и когато съм забелязвала, че са и сухи устенцата просто и давам да суче  Heart Eyes
Иначе за водата педиатърката ни каза, че няма проблем дете и до 1 година да не пие вода при положение, че се кърми !!!

# 19
  • Мнения: 14 654
Уф, Kozlio, намери къде да попиташ. Много ясно, че половината ще дават вода, а другата половина- не. Всеки ще ти донесе от 9 кладенеца вода, за да си докаже тезата. А и разбира се всичко това- подкрепено с личен пример.
Предлагай понякога вода, ако е жадна ще пие. Бебетата не поглъщат всичко на тази възраст  Tired
Смятам, че не водата е ободрила дребната, сигурна съм, че и ти го знаеш   bouquet  (спокойсвтие и само спокойствие)

пп: за да не се деля от общия хор- моето е пило вода, колкото си поиска Simple Smile

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 19:40 от Янечек

# 20
  • София
  • Мнения: 1 056


Kozlio, когато ти се стори, че бебето ти е жадно или гладно е достатъчно просто да го накърмиш!

Същото важи и за после като попорасне - при колики-кърмене, при никнене на зъб-кърмене, при стрес някакъв-кърмене! Кърменето е универсално средство за отглеждане на детето, в кърмата има всичко от което се нуждае едно бебе. То е не само храна, то е най-хубавото изживяване на бебето - гушкане, сигурност и любов, това получава на всяко кърмене бебето. То от това има нужда. А какво получава оставено в легълцето си и получаващо вода? Помисли си.

Моя син след няколко дни ще направи 2 години - първото нещо, когато ожаднее, е да си поиска да суче. За вода изобщо не се сеща. Когато скоро е ял и дойде да ми иска да суче(-Мамо, дай Ам, моля!), го питам иска ли да пие вода, той се съгласява с неохота, пие малко(имам чувството просто за да ми угоди) и пак си посуква, все пак, след това(щото става досаден и да се отърва му давам).

Вода може да предлагаш, ако си решиш, но от опит ти казвам, че не е нужно. Достатъчно е да го накърмиш. Още повече, че имай предвид, че, ако нощем спреш да кърмиш, а започнеш да предлагаш вода, гърдите намаляват производството.

Кърми бебето си без да гледаш часовник и да чакаш да минат 3 часа, също тока си го кърми нощем. "Стомахчето трябва да почива нощем" и "Разширено стомахче" са митове. Ако прочетеш темата на дългокърмещите мами ще видиш, че почти всички само са си кърмили(на поискване) децата първите 6 месеца, без нищо друго, без води, без сокове 40-тия ден, без биберони. Аз съм от тях. Лесно, просто и приятно. 

Наслаждавай се на всеки миг кърмене(дори в началото да е болезнено), защото бързо отминава времето...
Аз до годинката почти изцяло кърмих (от 6,5-тия месец д огодинката е ял само по няколко лъжички ядене сутрин и няколко следобед между кърменията). Сега си яде на яслата, а суче от вечерта до сутринта на поискване.
Но скоро това ще свърши. А така не ми се иска...

Май ще трябва ново да си правим Wink

# 21
  • Мнения: 911
Бебетата не поглъщат всичко на тази възраст  Tired

Напротив, мила. Бебе на 9 дена не прави разлика между кърма и не-кърма. За него всяка течност е кърма.
Разбира се, може и да има изключения.
Не мога да приведа доказателства, защото не ми се рови. Искам да кажа, че това не съм си го измислила.

За да не остане някой впечатление, че съм от лагера на противниците на водата ще кажа, че по настояване на майка ми съм му давала вода - в големите жеги е пиел и по 200мл., но е имало дни, в които е изпивал само по 50-ина или почти нищо.
Сега, понеже се захранваме, умишлено му предлагам, но понякога по няколко дена капка не ще да изпие. Продължавам да кърмя и предполагам - утолява си жаждата с цокане.

# 22
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Аз не разбрах,защо сте против даването на вода?!Да пие вода,и после като огладнее да си цока...какво нередно виждате в това.Или се притеснявате,че ще се отбие newsm78.Незнам...не мисля,че като му се дава водичка на бебето,то би спряло да суче.....

# 23
  • Мнения: 1 942
Давай му водичка  , ако то има нужда ще пие , но моя съвет е да не го лишаваш от нея , това което някой казват че като кърмиш няма нужда от вода , моята лекарка би попитала , "Вие като пиете мляко не пиете ли и вода?" Но в крайна сметка всеки решава за своето дете.
Peace Peace И аз така мисля.
Всеки поема различно количество вода. Дени пиеше по 1,5 литра на ден, Ники чиста вода изпива максимум 200 мл. Та не смятам, че след като нечие бебенце не е пило вода и не е било жадно /то не че е сигурно че не е било/ то и с твоето е така. Предложи пък ако ако приеме значи има нужда.  Hug

# 24
  • Мнения: 14 654
Kozlio, когато ти се стори, че бебето ти е жадно или гладно е достатъчно просто да го накърмиш!


Едрият и удебелен шрифт е в подкрепа на непоклатимия довод предполагам Wink
Моето мнение за кърменето на поискване е по- различно от повечето тук. Не смятам, че едно бебе иска постоянно да бъде кърмено. Не всеки рев означава, че е гладно. А да виси постоянно на цицата изобщо не е работа- само малко да се позалъже с 10 гр мляко и айде след 20 мин. пак. Моят опит (разбира се собствен  Wink ) показва, че бебето е много- спокойно ако има режим, най- добре само да си е определило режима. Kozlio, от това, която чета смятам, че е време да научиш малката на залъгалка. Съвсем сериозна съм.

# 25
  • Мнения: 630

Извинявай, не искам ни най-малко да те засегна, но въпросът ти ми звучи нелепо. След като е на кърма няма нужда от вода. На тази възраст бебето поглъща всичко. Няма да прави разлика и просто си е препълнило коремчето с водата, от която полза на този етап няма.
Ако сте на парно и въздухът в стаята е сух по всяка вероятност от това са му пресъхнали устничките.
[/quote]
Моята беше на 3 седмици и тогава все още беше изцяло на кърма, когато една нощ рева около 30 минути докато разбера, че иска вода. Аз й давам шишето с кърмата, тя плюе и реве и накрая като й предложих водичката и се напи, веднага си изпи и кърмата след това. Така че позволи ми да не се съглася с това. Вие като сте жадни, с мляко ли си засищате жаждата?! Аз, не. И моето бебе явно също правеше разлика между двете течности.

# 26
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
На мен още не ми е ясно......ЗАЩО СТЕ ПРОТИВ ДАВАНЕТО НА ВОДА?!?!
Вредна ли е?!
И ако е вредна що тогава се препоръчва от педиатрите детето да не се ограничава в приема на вода и неподсладени течности Thinking
Сега съм сигурна,че ще ми изтъкнат майките защитнички в недаването на вода,редица фактори и предпоставки ,за това колко е "полезно"и "здравословно"НЕдаването на вода на кърмачета ooooh!
Осъзнайте се бе жени-представете си ,че ви мъчи адска жажда и не можете да говорите,и някой ви подава постоянно сладко мляко,а вие искате вода въпреки,че още не сте я опитвали в живота си ,но инстинктивно знаете,че не това е което искате ,а те ви го предлагат....и щете не щете пиете,щото няма ВОДА.И започвате пак да ревете,защото най близкият ви не ви разбира от какво се нуждаете PeaceНе робувайте на принипи и приказки.Слушаите вътрешният глас на МАЙКА,той най вярно ще ви каже какво да правите....
Айде без толкова вманиачаване......то ако бебето не иска вода, няма да пие колкото и да му ръчкате шишето в устата,но мисля,че всяка отговорна майка,когато бебето и плаче е задължена да опита всякакъв вариант,да разбере що плаче детето и,а не да подава веднага гърда Peace
Айде ,оставете дебелите книги,а се доверете на майчиният си инстинкт.....това е най верният път към отглеждането на здраво бебе....
С този пост не искам да се заяждам ,а да предам опита си на майка,отглеждаща 2 деца,и ако мога и вие искате да се вслушате в съвета ми......
Желая ви здрави дечица Hug

# 27
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Макар че реално никой не иска обяснение, защото си има собствено мнение и макар че тези теми са абсолютно безмислени и предъвквани стотици пъти, без това да води до промяна в мненията:
Постоянно има призиви да разчитаме на майчиния си инстинкт - моят майчин инстинкт се опира на факта, че съм бозайник и много силно говори, че бебето (също както и бебетата на останалите бозайници) не получава вода, докато не стане в състояние само да отиде до нея. Което е много различно по време - при копитните може да е дни, защото прохождат бързо (но по-вероятно минават седмици, докато реално започне да проявява желание да пие), при бебетата на хищниците със сигурност е седмици, защото преди това са слепи, трудно се придвижват и дълго не излизат от укритията си, докато не закрепнат и не станат достатъчно силни, за да е безопасно излизането. Съпоставено с продължителността на живота им, това време вероятно ще е някъде доста повече от 6-те месеца, за които се препоръчва от солидни организации, занимаващи се с въпросите на детското здраве, човешкото бебе да не получава нищо друго освен кърма. Майчиният ми инстинкт ми говори също така, че допреди появата на шишетата с бибероните никой не си е правил труда да предлага вода на бебето и не му е хрумвало да го прави (освен в ситуациите на мъртва или тежко болна майка, докато успеят да намерят кърмачка или поне някакво мляко за бебето и се е налагало да го залъгват с подсладена вода).
А вече знанията, които ми дава елементарната биология, са само в подкрепа на ненужността от предлагане на допълнителни течности. Жаждата се предизвиква или от вкарването на соли в организма, които нарушават хомеостатичното равновесие - или от недостатъчен прием на течности, който води до повишаване съдържанието на соли в организма (простичко казано - обезводняване; при новородени бебета настъпва най-често в следствие на недостатъчно кърма!, а не на недостатъно вода - в тези случаи даването на вода може да прикрие реален проблем). Тъй като организма трябва да поддържа хомеостазата, е нужно солите да се разредят до идеалната за организма концентрация - това става с прием на допълнителна течност (най-добре вода, тъй като не вкарва допълнително соли).
Тъй - обаче в кърмата, която е телесна течност, съдържанието на соли е същото, както и в целия останал организъм, т.е. е идеалното съотношение и по никакъв начин не може да наруши това равновесие. Оттам - бебето няма как да усети жажда. Със същото основание (при липса на каквато и да е представа за реалните усещания на бебето) мога да кажа, че това, което бебето усеща, е празнота в коремчето и желание за сучене. И е напълно щастливо, когато двете неща се задоволяват на гърдата - наблюдения над собственото ми тригодишно вече дете, което вода не пиеше докъм годинката, че и досега по навик на моменти посяга да суче, когато е жадна.
Какво ще се случи, ако се дава допълнителна вода на бебето обаче - имаме прием на течност, но не и прием на достатъчно соли, защото няма откъде да дойдат ( в кърмата са си в еднакво количество, а водата не ги внася; бебето друго не яде, за да има откъде да си ги набави). Съответно - нарушаване на равновесието е факт (слава богу, че организмът има механизми за компенсиране на тези неща в определени граници). Няма да се спирам на предупрежденията за това какво може да се случи, ако новородено бебе поглъща големи количества вода - някой да се сеща защо при разстройства и повръщане не се дава вода, а електролитен разтвор или поне подсладена или подсолена течност?
Няма такова нещо като препоръка бебетата да не се ограничават в приема на течности(знам, че в БГ още се чува често - говорим за достоверни източници обаче) - и СЗО, и Американската педиатрична асоциация, и Уницеф, и повечето педиатрични организации в света сериозно обезкуражават предлагането на каквито и да е допълнителни течности минимум през първия месец от живота на бебето или поне докато не започне прием и на друго освен мляко (което в идеалния случай става около средата на първата година). Няма пак да давам линковете към официалните препоръки - едно, че никой не ги чете и второ - на който му е нужно, може да си ги изрови от старите ми публикации.
Сравненията с възрастните са абослютно безпредметни - ние се храним с храни с високо съдържание на соли и ниско - на вода (твърдите храни съдържат много по-малък процент вода от кърмата), така че допълнителен прием на течности е есенциално важен. А ако ще правим все пак съпоставката с възрастните, нека я направим както трябва - едно бебе на около месец тежи да го кажем към 4кг (да не е съвсем дребно). И изпива около литър кърма дневно - което прави една четвърт от теглото му. Хайде искам някой възрастен да не приема нищо друго, но да изпие за 24ч количество мляко, равно на четвърт от теглото му ( в моя случай, ако си сложа 5 кг отгоре за по-лесно смятане, четвърт от теглото ми е 15 литра мляко! - а аз съм доста дребна) и да ми каже дали усеща жажда после Rolling Eyes
В крайна сметка - който иска, да дава вода (макар че няма нужда от нея), а който не ще - да не дава. Но който дава, да следи за достатъчния прием на кърма от бебето и водата да не е за сметка на храната - това е.

# 28
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
hedra,на четене ме убеди донякъде,но дали действителноста е такава?!Само можем да гадаем....и естествено какво изпитва моето бебе Peace

# 29
  • Мнения: 6 461
Предлагах на Пламен редовно водичка ,докато го кърмех.
Всъщност много рядко пиеше.

Общи условия

Активация на акаунт