Иzраел 2

  • 30 871
  • 297
  •   1
Отговори
# 30
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Девойки ,ха полекичка с военните теми Naughty,да не се изпокараме,да ни загорят манджите и мъжете да ни изгонят с тоз форум. Wink  Grinning Joy
Викам да се поспрем малко..,големите политици не могат да я избистрят ,какво остава за нас. Peace
Но история,да ,тя е интересна ,както и достоверни факти. ..



Добре, аз няма да пиша повече. И тъй като манджата си я сготвих вече, отивам да гледам сериали. Това ми се вижда подходящо женско занимание . Laughing Peace

# 31
  • България
  • Мнения: 1 090
Jasmin,ха така. Wink
Да пи6ем,ама да отговарят тези,които отвориха дума,Петя ако е искала щеше от самото начало да подеме военните и политически теми...

Иначе на мен ми е интересно всичко по темата,но малко съм скептична към политиката конкретно... Thinking

Отивам да готвя  chef

А за тези,които се интересуват от политика и знаят английски ето тук могат да се съберат с единомислещи:

http://www.politicsforumpoliticalworld.com/middle-east/8326-shou … l-dismantled.html

Последна редакция: ср, 02 яну 2008, 20:55 от norah

# 32
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Ами темата за войните и военните министри се поде от тези които не живеят там и явно им е интересно  Sunglasses Аз на военни теми и политически хич не обичам да разговарям, още повече с хора пък които, извинете, но непознавам, защото това е доста деликатна тема. И извини ме пак Петя, ама се подаде на провокацията за политика  и военализация  Shocked
По-добре е наистина да оставим точно тази тема настрани, защото със сигурност ще има много проблемни дуплики и реплики  Peace
Според мен единсвено Пепеляшка е разгледала нещата наистина исторически, без да уточнява кой прав и кой крив.
Пепеляшке, от къде толкоз исторически знания по случая.    bouquet

# 33
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
"ли4но аз съм заинтригувана за отрицателното, което са изживяли и носят в душата си като спомен от израел, то си е опит, ли4ен, но може да е поу4ителен! нека да ги 4уем тези моми4ета!от грешките и опита на другите се у4им, не 4е няма да повторя и аз, ако ми  е писано!
и аз се питам какво у4ат като предмети например в у4илище, литературата какво вклю4ва?историята? имат ли преведени европейски издания за приказки, легенди, или книгите от наш?то детство, криминалните романи, любовните и тн по видове? тоест какво 4ете евреинът(израелец)?"
 това ми е цитат в старата тема! та 4акам отговори! Thinking

# 34
  • Мнения: 558
ами попадало ми е някога преди години,че някой искал Израел да е в Уганда,това няма как да се забрави...затуй и първия ми пост беше без имена...а после се разрових малко повече...

намерих карта за разделението според UN http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/UN_Partition_ … alestine_1947.pngЕрусалим и Витлеем трябвало да са под международен контрол,заради това,че там се намират най-важните религиозни места.
Та според това разделение в еврейската държава щяло да има 498 000 евреи и 325 000 не-евреи (само как звучи...), в арабската част- 807 000 не-евреи и 10 000 евреи...а в международните зони- 105 000 не-евреи и 100 000 евреи.
За плана са гласували:  Australiа, Belgium, Boliviа, Brasiliа, Costa Rica, Dеnmark, Domin. Republic, Ecuador, France, Guatemala, Haiti, Island, Canada, Liberia, Luxemburg, New Zealand, Nicaragua, Netherlands, Norge, Panama, Paraguay, Peru, Philippinen, Poland, Sweden, Russia, South Africa, Chech Republic, Ukraine, Uruguay, Venezuela, USA, Беларус...
Против са били: Afghanistan, Ägypten, Greece, Indien, Iran, Irak, Jemen, Kuba, Libanon, Pakistan, Saudi-Arabien, Syrien, Türkei.
Въздържали са се: Argentinien, Äthiopien, Chile, El Salvador, Honduras, Jugoslawien, Kolumbien, Mexiko, Taiwan, Великобритания.
Thailand въобще не е гласувал..

Арабите са били против,защото 1. планът нарушавал правата на мнозинството от населението в палестина(тогава 67% от населението били не-евреи) и 2. заради количеството и качеството на земята,дадена на евреите..
Мисля,че това са факти, които биха били интересни... Peace

Последна редакция: ср, 02 яну 2008, 23:09 от Дивиана

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
За да не пиша безсмислено запис, че ми е интересна темата, пък и да отклоним разговора от политиката, искам и аз да питам.
Това за училището е много интересно. На колко години тръгват. Колко е дълга учебната година. И наистина какво учат по литература. Ако някоя има по големи деца може да сподели какви са разликите с нашето образование.
И за здравната система щяхте да разказвате. Така като ви гледам всички се с дечица, значи сте се сблъсквали с клиниките там. По повод здравното осигуряване, ако подхванете тази тема имам и по-конкретни питанки.
Ей такива ежедневни неща пишете, щото ежедневни, ежедневни ама пак са различни.



п.п. И ако ми подскажете какво се празнува сега около 15 или 20 януари, ще съм ви много, ама много благодарна  bouquet

# 36
  • Мнения: 1 263
Някой ще пише ли за Соломон и Соломоновия храм?Чаках с нетърпение  тази история.......Петя,не се отказвай ........
 
  newsm80 kaffeetrmker_2  Two Hearts
Темата за винарните също ми се струва доста интригуваща....ако се вземе впредвид климата в Израел сигурно вината им са невероятни. Wine Glass Sunglasses.А съм чувала,че в Израел се отглежда и авокадо и е сериозна конкуренция за европейските производители(Гърция, Испания)

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 10:36 от mummy

# 37
  • Мнения: 1 526
Тръгват на у- ще на 6 год. Аз имам първолачка. Вече пишат диктовки и разкази па картина. Събират и вадят с числа до 20. Всичко това са го научили за 4 месеца. Покъсно ще пиша по- обстойно.

# 38
  • Мнения: 2 952
   Охо , много щяхме да пишем , за винарния  занаят , за  Соломон , за зрдавната система , за училища и литература .....ама нека се мине тая вълна на любопитство към отрицателното , военното , политическото , които за мен  са свързани и трите много пряко.. Rolling Eyes...От там идват повечето минуси на Израел и повечето отрицателни преживявания на някои , които се изказаха , че живеели в страх , качвали се по автобусите  в страх,  тупали им сърцата в страх, раждали се много деца , та да мрели по войните и да имало още да останат ....ей такива глупости...Аз съм била наивна, събудете се  - имаше призиви , не всичко е розово .... ....ами на - бистрете сега , къде сте да чуем още, ето хората искат още.
  Нека всеки се включва според каквото му  се ще да пише без да се чувства  задължен да отговаря на нечии въпроси.Ровете в нета , слагайте снимки , давайте карти , работете с главите си, полезно е.
   На мен не ми се харесва тоя развой на нещата....така , че не от страх или некомпетентност, но нямам желание да  разказвам , да пускам снимки , да се вживявам......Оная тема  замина , сега е друга.Живо , здраво.
   Отивам си при мъжа в леглото , няма тука да бистря  главоблъсканици  Mr. Green
   Лека ви нощ  Wink

# 39
  • Мнения: 914
Добра вечер

Докато се посмяхте на глупавия ми въпрос аз пък си опекох едни кифлички с шоколад   chef

Благодаря ти Карол Ерик че ме разбра   bouquetЗадавам въпрос защото не живея   при вас и ми е интересно В арабската преса се говори за уазир харб  или министър на войната За което се дава Яхуд Барак ,мисля че така се пише
А това че има министър на отбраната   на арабски е уазир дифаа
Вие имате предполагам някакъв речник за арабско  Е как да го кажа че да не ми се смеете пак еврейски или иврит  newsm78
А може и да има някаква истина в това което споменахте че по време на война мин председателя поема тази роля Вие обяснявате   Ние слушаме
 Нора ,мисля че се разбрахме на интелигентен диалог и дискусии с много мнения и без обиди

До сега мисля че не съм обидила някого и спазвам правилата на играта Ако ги наруша моля да бъда порицана  NaughtyПетя  така ли е  newsm78

За границите само помолих сайтове ,а не да предизвиквам спорове  защото нищо не намерих в Нета За информацията благодаря на Пепеляшка и Жасмин   bouquet

Пешек нямаше ли една тема за образованието в страната която живеете Нищо може и тук да се обсъди

# 40
  • България
  • Мнения: 1 090
Ами както искате ,има свобода на словото,но да сме внимателни,както казах.
Аз прескачам тогава постингите с политика ...
Темата за евреите е много,много чувствителна,не забравяйте 2-та световна война.И нека не говорим за понятия и събития ,които са непонятни и мъгливи на пове4ето тук,да не навлизаме в  дълбоки води,а?
С удоволствие бих слу6ала коментарите на експерти по темата,но вие не сте такива,затова няма и да си губя времето да чета такива постинги.Който иска да коментира и да чете..
Затова е безсмислено да се пънем и предлагам да свалим малко летвата и да си караме в неутрални води.
Или да почакаме страстите да се поуталожат и да си продължим както преди...

# 41
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
  По ред :  Mr. Green
 Много въпроси, много интересно  Joy
  За училището: започват на 6г., както е писала Тали и общо взето е като в БГ вече от първи клас - диктовки, смятане, чужди езици, рисуване и творчество, физическо и т.н. В израел има също, така наречените елитни училища- по изкуства, за надарени деца и с природна насоченост. Въобще, от мои наблюдения, много се залага на въображението на децата, а не на стигмите и капаците на очите. От първи клас, вече им дават всякакви творчески проекти. Например моя приятелка, която имаше първолачка миналата година "изби рибата"  Mr. Green с разказа за Баба Марта и подариха на децата от целия клас по една мартеница, която им бяхме изпратили, или пък детето беше правило проект за всички знамена по света.
  В елитните училища естествено влизат овен надарените и всякакви на известни личности  Confused НО за  тези училища се плаща малко по-голяма сума от обикновенните, освен разходите за консумативи.
  Училищата УЖ са безплатни, тук Тали може да се включи със сума, но родителите всяка година дават поне около 500$ за всякакви глупости( това не включва допълнителните занятия- като танци или курсове).
   Образователната система,както и в БГ е на степени - основен, среден и горен курс. Плюс- минус, мисля че зависи от у-лището са като в БГ - до 4ти кл., до 8ми кл. и до 12ти кл.  След 8ми кл. учат вече предмети по избор по американската система, на точки според това което искат да продължат висше или ако не искат някаква професия. Има такива които са с природна насоченост, такива с математическа или хуманитарна. Заради това, общата култура на младежите, които и в къщи нямат от къде да научат разни неща е доста слаба. Всъщност стават тесни специалисти, така да се каже, но понякога питат дали в БГ има интернет или къде е въобще аджеба тази държава.
   Хубаво е, че след 12ти кл.  ако искаш да специализираш нещо може да сториш това в 13ти. и 14ти кл. и взимаш специалност скоято можеш бързо след армията да си намериш хубава работа ил даже да отидеш на по-хубаво място да служиш в армията, имам предвид да си избират в по-елитни части. Диплома за завършен кл. се взима само след положени зрелостни изпити( матури) по цпециалните предмети, освен това и Иврит. Това според мен е много хубаво, защото ги подготвя за университет и се чудя примерно на българските ученици и най-вече на техните родители зщо толкова протестират против Матурите. Друг е въпроса, че много израелци, която са блеели през учебната година си отслужват военната служба и чак след това  изкарват курсове и се явяват на матури и взимат дипломи.
   За университетите: ТАм се влиза с едно чудо като САТ и ТОЙФЕЛ (забравих как се казваше  Embarassed, а съм изкарала Sick). 4 часов изпит - в който има математика, Английски, логика и език, като има избор от езици на който можеш да държиш теста - руски, англ., испански, арабски и не си спомням друг. За всички в университетите е задължително до края на втори курс да изкарат последните нива на ИВРИТ и АНГЛИЙСКИ, а имигрантите, чужденците или израелци, които нямат диплом за завършен 12ти кл. трябва да минат подготвителна година. Предметите в университетите са на точкова система, като студента си избира програматаи преподавателите индивидуално. За всяка специалност има консултанти с които можеш да сториш това.
   Колежите в повече случаи дават само Баклавърска степен и като тука в БГ е малко бошлав работата.
   Дисциплината във висшето образование е железна, ако не идваш на лекции, не можеш да се явиш на изпит, ако преписваш ти взимат студентските права, телефони си спомням, че ни караха да си ги оставяме на катедрите като в първи клас и чантите  Joy
   Базата в обикновенните у-ща е според зависи има и лоши има и хубави, но университетите е това е друго нещо........   Whistling  Има много хубава база и не случай в Израел се правят много изследвания с добър край и науката се развива с бясна скорост.

# 42
  • България
  • Мнения: 1 090
Karol and Erik,браво,сега темата пак започна да ми харесва,с удоволствие почвам да чета.  bouquet

# 43
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062


п.п. И ако ми подскажете какво се празнува сега около 15 или 20 януари, ще съм ви много, ама много благодарна  bouquet

Ако не ме лъже паметта "ТУ БИ ШВАТ" идва. Това е пролетен празник и е свързан с много хубава традиция да се засаждат дръвчета. В религиозен или традиционен план не съм спец, дано Петя допълни. Ядят се ядки за да е плодотворна годината и до тук са моите познания  Crazy
Децата от цялата страна и не само те излизат обикновенно извън градовете на екскурзии и засаждат дръвчета. Тази традиция се ражда, защото по-глоляма част на Израел е пустиня и заселниците са искали и я залесяват. Единствените естествено зелени територии в израел са северните до Сирия и Ливан. Централна част на страната е изкуствено залесена, а от почти 50% от територията е пустинята Негев, където от пясък и камъни има сътворени истински райски градини.

Спирам за днес, че ми изтекоха очите на тоя комп.   bouquet

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Karol&Erik  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт