Кремиковци вече е минало...

  • 3 354
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Чувства, да ... трябва да си съвсем безчувствен , за да защитаваш това безумие

Не мога да си представя модернизацията, защото сме в България...тя ще се проточва повече от колкото срутването и бетонирането на гнусната и отровена земя и повече от изграждането на комплекс ...ще си чакаме 50 години модернизация, докато се тровим, през което време изискванияат ще се увеличават ... и след 50 , ще го срутят ... да, но за мен има значение кога ще го махнат и предпочитам да е веднага

# 46
  • Мнения: 4 300
Secret, по принцип нямам още изградено мнение по темата, но имам определено интерес. Радвам се че е актуална и чакам да видя професионални и обосновани анализи.
Рационални обаче. Щото емоционалните не вършат работа. Може да се окаже че е по добре да се премести развитието на столицата в друга посока и да се изселят хората оттам. Така по принцип ако си говорим всичко е възможно.

А иначе да се каже че се губят само пари е повърхностно- ако беше така защо толкова народ се тръшка заради инфлация от 10% ?За повишението на учителските заплати? Та това са само пари Wink
Екология без пари няма.

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Мисля, че плана за жилищен комплекс и срутване на Кремиковци е рационален, измислен от нечувствителни хора, които искат да печелят ...

# 48
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ето две  статии:

http://www.capital.bg/show.php?storyid=381480

http://news.expert.bg/?id=108531

# 49
  • Мнения: 656
Сикрет,
Всеки иска да печели. Въпросът е за т.нар "съвест". Ако не е жилищен комплекс ще е офис сграда, щото те напоследък в София много вървят, наемите от офиси са по-високи отколкото от обикновен апартамент. Но земята там вече е отровена. Половината София яде картофи със сяра, отглеждани там, които често минават за "самоковски".
Какво ще стане с хората, работещи там? Имат семейства, вероятно ти си от такова семейство, освен ако не си от "коренното население", ще останат на улицата без заплата, или ще им бъде осигурена сезонна заетост по черноморието или на "чист въздух" в някой планински курорт"...

# 50
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Какво ще стане с хората, работещи там ли ? Те самите искат да напускат, защото заплатите им са ниски, а условията на труд кофти ... да ги чакаме да напуснат освен и тогава да затвори комбината , хм   Thinking

# 51
  • Мнения: 656
Какво ще стане с хората, работещи там ли ? Те самите искат да напускат, защото заплатите им са ниски, а условията на труд кофти ... да ги чакаме да напуснат освен и тогава да затвори комбината , хм   Thinking
Влагаш много емоции в темата. Няма смисъл от подобно разгорещяване. А защо според теб хората работещи там не са напуснали досега?
И още не казваш нищо за филтрите.
Индия е един от основните износители на метали. Защо ще им е да купуват едно фалиращо непродуктивно предприятие? Помисли върху това.

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ето статията от капитал, че е само за абонати :

Годината е 2025. Населението на София вече надхвърля три милиона души. Градът се задъхва все повече от гъстия смог, който се образува от автомобилните изпарения и пушеците от близкия металургичен комбинат "Кремиковци".

Заради серния двуокис във въздуха се отчита ръст на белодробните заболявания. Природозащитните организации са безсилни срещу разрастващите се екологични проблеми на столицата.

А сега си представете друга гледка. Годината е същата, но вместо кремиковските комини пътуващите по автомагистрала "Хемус" в посока Варна виждат новите софийски небостъргачи. В подножието им се различават очертанията на високотехнологичен парк. От близката станция на метрото всяка сутрин слизат за работа хиляди софиянци. А на мястото на старите рудници се простират няколко мола.

Кой от двата варианта ви харесва повече?

Металургия или чист въздух - изборът на 2007

Днешна България е изправена пред безпрецедентен казус - дали да се закрие голямо производство като "Кремиковци" с огромен принос към икономиката и много съпътстващи индустрии за сметка на по-добро качество на живот в столичния град. И като добавка - отваряне на територия за строителство в североизточна посока към склоновете на Стара планина.

За презастроения на юг столичен град териториите към "Кремиковци" са последната останала посока за разрастване на града. Единствената бариера пред строителната инициатива е стоящият насреща металургичен комбинат, който трови от десетилетия софийското поле.

Любителите на конспирации вече имат няколко версии защо темата "Кремиковци" изненадващо се оказа в центъра на предизборната суматоха. В тиражираните от медиите слухове се заговори за интереси на митични фондове от Дубай и Персийския залив, искащи да затворят комбината, за да строят ново бизнес сити върху територията му. За да бъде още по-интересно, към "групата на заинтересуваните" бяха добавени и лондонските юпита. В шума около "Кремиковци" се прокара дори и футболна версия, според която атаките срещу комбината са продължение на "вечното дерби" (собственикът на завода Прамод Митал е собственик и на ЦСКА).

Независимо от спекулациите по въпроса "защо точно сега всички се сетиха за проблема "Кремиковци" истината е, че това все някога трябваше да се случи. Строеният в началото на 60-те години металургичен завод, който беше една от гордостите на социалистическа България, днес е най-голямата язва на столицата. Въпреки няколкото смени в собствеността комините на "Кремиковци" продължават да бълват в атмосферата вредни газове и прахови частици в пъти над допустимите норми. Затова е нормално, че именно върху него се концентрира вниманието на борещия се за втори кметски мандат Бойко Борисов.

Също както е нормално да нараства и чувствителността на хората към големите промишлени замърсители. Членството в Европейския съюз логично повишава желанието на българите да живеят в по-чиста среда. Това включва и ограничаване на строителството в столицата в южна посока, защото Витошката яка и без това е вече достатъчно презастроена. Логично е при нестихващия интерес на големи западни фондове и компании за инвестиции в недвижими имоти да се търси алтернатива в териториите към "Кремиковци", защото там се намират единствените свободни терени. Кметът Бойко Борисов и главният архитект Петър Диков са хората, които най-често комуникират с въпросните инвеститори. Затова не е изненада, че именно от тях тръгна инициативата за решаване съдбата на комбината. Въпреки обвиненията в предизборен популизъм и користни цели.

Софийското Елдорадо

"Не е естествено да има металургичен комбинат до самата столица, на 400 км от морето, без никакъв воден път, само защото някой преди 50 години е излъгал, че в района има медна руда", така коментира идеята си за зак­риване на "Кремиковци" главният архитект Петър Диков.

Истината обаче е, че под "Кремиковци" сега има нещо много по-ценно от залежи на медна руда. Става въпрос за близо 12 000 декара консолидиран терен с изградена инфраструктура, който се намира в непосредствена близост до отеснялата за инвеститори столица. Освен че това са почти единствените свободни терени в София, там за разлика от други райони е възможно високо строителство. А от софийската община съобщиха, че зоната ще бъде заложена в градоустройствения план със смесено предназначение и високи строителни параметри (60% плътност на застрояване и коефициент на интензивност 3.5).

Това неизбежно ще повиши цената на земята и съвсем скоро собствениците на "Кремиковци" ще трябва да избират - да платят стотици милиони евро за екологична програма и да поддържат производство със съмнителна ефективност или да продадат земята с огромна печалба.

Към момента земеделските площи в близост до комбината се търгуват на средна цена 55 евро за кв.м. Според брокери на недвижими имоти обаче след изявленията на Петър Диков запитванията за покупка на терени в района са се увеличили рязко, а цените са тръгнали нагоре.

Все още е рано да се даде точна оценка на земята под завода. Според Красимир Димитров, изпълнителен директор на консултантската агенция за недвижими имоти SOURECE, е абсурдно за база да се взимат офертите на земеделски терени в района. "Няма газифицирана земеделска земя. Нито пък такава с пречиствателна станция, имаща връзка с две магистрали към момента и предстояща връзка с магистрала "Люлин", а и с разрешение за височинно строителство", смята Димитров и допълва, че докато теренът излезе на пазара, не се знае колко ще се повишат цените заради вече появилата се спекула.

Според Петър Диков пък единственото сигурно нещо относно цената е, че от нея трябва да се извадят разходите за почистването. Предполага се, че те ще бъдат приблизително 50 евро на кв.м. По сметките на самото "Кремиковци" разходите за закриване и разчистване на терена ще достигнат един милиард евро.

За разлика от Бояна и Драгалевци, които се намират на северния склон на Витоша, "Кремиковци" се намира на южен. Освен това релефът на Стара планина е много по-полегат, което прави района по-слънчев, а евентуалното строителство - значително по-евтино. Все още обаче не е направена оценка на замърсеността на почвите, за да се прецени дали там могат да живеят хора. Предстои общината да поръча такова проучване, но се очаква показателите да не надвишават нормите.

На две спирки от града

Като част от плана за развитие на района от общината предлагат да се продължи първият метродиаметър в участъка "Обеля" - аерогара София. Оттам с още две спирки ще може да се достига до бъдещото сити. "Всичко е възможно, но как ще се развива във времето не мога да кажа. Със сигурност обаче строежът няма да започне преди 2013, когато е предвидено метрото да стигне до летището", коментира идеята инж. Стоян Братоев, изпълнителен директор на общинската фирма "Метрополитен" ЕАД. Той допълни, че и финансирането на такъв мащабен проект ще е проблем.

Според Симеон Митев, управител на агенцията за недвижими имоти "Ремакс/Шанс груп", разходите по облагородяването на тези територии далеч няма да се изчерпат с прокарването на подземна железница. "Цялото поле е замърсено, не само площадката. Осъзнавате ли какви средства трябва да се хвърлят за облагородяване на района", коментира той и отправя предупреждение към собствениците на земи в района, преди да вдигнат цените, да базират офертите си на реални параметри.

Безспорно излизането на пазара на такъв голям терен като "Кремиковци" и евентуалното му застрояване неизбежно ще повлияе на цените на имотите в София. "Не вярвам те да паднат рязко, но със сигурност ще се успокоят, а инвестициите ще се пренасочат в сателитния град", коментира Петър Диков. Всички тези сметки изглеждат доста прибързани към днешна дата, тъй като не е ясно каква ще бъде съдбата на "Кремиковци".

Предизборно мерене на мускули

Скорошна анкета сред софиянци показа, че близо 90% от тях искат "пушечната ера" да свърши и на мястото на комбината да има нещо друго. Макар че данните не са представителни, те са достатъчно показателни за настроенията на хората.

При толкова категорично недоволство не е изненада, че кметът Бойко Борисов и подчинения му главен архитект Петър Диков се прицелиха в комбината замърсител. Генералът подаде като гражданско лице оплакване от металургичния гигант в Брюксел.

Съществени последици от това оплакване на този етап не може да се очакват. Далеч по-непосредствената заплаха пред неговите шефове е отказът на комплексно разрешително, което трябва да бъде получено от българското правителство. Ако това се случи, комбинатът ще трябва да спре след края на октомври. Бъдещето на "Кремиковци" ще зависи и от реакцията на Европейската комисия по забавеното изпълнение на плана за преструктуриране. И в двете посоки перспективите не са розови (виж карето).

Силната атака в последните седмици, съчетана с медийна кампания срещу "Кремиковци", накара ръководството на завода да обърне повече внимание на корпоративния PR. На пресконференция през седмицата главният изпълнителен директор Александър Томов нарече предложението на общината за построяване на нов град на мястото на комбината "немотивирано, необмислено и икономически невъзможно". В допълнение от лагера на Прамод Митал отговориха с контрапредложение. То предвижда на площадката на комбината и около него да се построи "модерна търговско-индустриална зона" (повече за двете идеи виж в каретата), при запазване на производството и нови обещания за инвестиции в пречистващи инсталации.


и каретата :

Предложението на главния архитект

Вместо да инвестират стотици милиони евро за монтиране на пречиствателни съоръжения, собствениците на "Кремиковци" да закрият производството и да продадат имота, предлага Петър Диков. Според него на мястото на сегашните комини могат да бъдат издигнати небостъргачи, високотехнологични паркове и офис сгради. Северните територии в подножието на Стара планина могат да се превърнат не само в ново софийско сити, но и в бъдещ център за правене на бизнес в Югоизточна Европа, смята главният архитект. По думите му са нужни между 500 млн. и 1 млрд. евро, за да се премахне "Кремиковци" и на негово място да се появи цял нов град като Дубай. "Има инвеститори, които ще извадят тази сума, ако ние не им пречим", заяви той. Според него това е единственият начин да се отпуши строителната инициатива в североизточна посока.



Контрапредложението на "Кремиковци"

В отговор на идеите на столичната община ръководството на "Кремиковци" обяви, че също има планове за изграждане на търговско-индустриална зона върху околните терени, които също са собственост на завода. Главният изпълнителен директор Александър Томов заяви, че са водени преговори с много големи компании, които проявяват интерес да изградят свои офис сгради и производствени цехове в съседство с комбината. Сред кандидатите имало и немска компания, желаеща да развива циментово производство, като ползва за суровина гранулираната шлака от "Кремиковци". Подробности по проекта не бяха съобщени с обещанието, че това ще стане в близките дни, когато специално за целта в София щели да пристигнат британски архитекти. Този план предвижда запазването на "Кремиковци" като действащ комбинат, но снабден с всички необходими пречист­вателни съоръжения, които по думите на Томов щели да бъдат внедрявани успоредно със строителството на индустриалната зона.



Топката е в кабинета

Дори идеите на Петър Диков да не видят бял свят, има реална възможност "Кремиковци" да спре да съществува. Неотдавна Европейската комисия отчете, че комбинатът изостава фатално в изпълнението на плана си за жизнеспособност, който веднъж вече бе предоговарян и получи едногодишна отсрочка. Досега от "Кремиковци" обясняваха, че дори и да има известно закъснение в инвестициите, то ще бъде наваксано до края на 2008 г. Брюксел обаче смята, че допълнителни закъснения не могат да бъдат наваксани и повече отстъпки няма да има. Целта на този план е комбинатът да докаже, че може да работи без държавна помощ, за да не изкривява европейския пазар на стомана. Според документа инвестициите в "Кремиковци" за периода 2004-2006 трябваше да са 375 млн. лв., но до сега те са 200 млн. лв. На тези обвинения "Кремиковци" отговори с обещание да спре отровните газове от комините му до края на 2009 г. До края на годината ще бъдат доставени три автоматични станции за непрекъснато отчитане на замърсяването на въздуха. До края на октомври ще стане ясно дали българското правителство ще повярва на тези обещания и ще издаде комплексно разрешително на комбината.

# 53
  • Мнения: 2 199
Не са им ниски заплатите.
Мен ме интересува има ли пишещи тук, които работят в Кремиковци? Нека изкажат мнение, било то и анонимно...
Според мене няма да се затвори. Очаква се модернизация. Wink

# 54
  • Мнения: 656
Прочети и коментарите при другата статия. Остави чувствата за после, не им позволявай да замъглят пренецката ти.

АЗ спирам до тук, безмислено е да се плюем тук.

И нещо да кажеш за филтрите?

# 55
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://business.actualno.com/news_133173.html

# 56
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Главният архитект поиска ”Кремиковци” вън от София
23 септември 2007 / News.dir.bg
Повече от 40 години насам всички, които са били във властта, са били наясно, че “Кремиковци” е абсолютно недоразумение, но все още продължава да съществува.
Това каза пред БНР Петър Диков, главен архитект на София. Това е проблем, който всички се правят, че не забелязват. До края на годината собственикът на “Кремиковци” или трябва да започне да инвестира в пречиствателни технологии, или да приеме, че комбинатът трябва да излезе от Софийското поле. След 1989 г. комбинатът генерира приходи за голям кръг от хора, но и е свързан с големи разходи за държавата, допълни той.
Експертното мнение е, че ще са нужни между 500 млн. и 1 млрд. евро, за да се премахне “Кремиковци” и на негово място да се построи сателитен град. Има големи инвеститори, които ще извадят тази сума, ако ние не им пречим. Те чакат държавата да покаже, че не е против, каза Диков. София може да се превърне в център на Югоизточна Европа, (ние сме на няколко часа път от три столици) ако “язвата “Кремиковци” се премахне” и столицата ни да стане прекрасно място за живеене, подчерта Диков. В София има глад на работна ръка за ниско и средно квалифицирана работна ръка, така че няма да има социална последица от закриването на комбината, в който работят 7000 души. На въпрос как е възникнала идеята за създаването на Кремиковци точно в Софийското поле, Диков отговори, че според учени полето било богато на желязна руда, но впоследствие се оказало, че тя е с много ниско качество. Абсурдно е да се кара руда от Южна Америка в София и продуктите на Кремиковци да се карат после до бургаското пристанище, каза Диков.
Преди десетина дни стана ясно, че ако „Кремиковци” не изпълни инвестиционната и екологичната си програма до края на годината, Европейската комисия ще му наложи сериозни санкции. ЕК е отправила предупреждението в началото на август. Ако се стигне до налагането на санкции и „Кремиковци” не ги плати, те може да бъдат предявени към държавата, коментира Дарик радио. Причина за това е фактът, че преди приватизацията на предприятието на него са му опростени огромни дългове, което се третира от няколко европейски директиви като държавна помощ. Потърсен за коментар тогава министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че държавата няма как да задължи „Кремиковци” да плати сумата, въпреки че 25% от дружеството са все още нейни. Димитров отказа да спомене каквито и да било цифри

http://dnes.dir.bg/2007/09/23/news2134740.html

# 57
  • Мнения: 1 002
Сикрет , най-големият замърсител на София са колите , а не Кремиковци , ( течението  от Кремиковци не духа към София  ) , но метрото се строи с мижави темпове ...
Ето ти  една бърза справка от нет-а за производството на стомана ( само за ЕС ) :
Страните от Европейския съюз са увеличили за седемте месеца на 2007 г. производството с 2,7% до 124,941 милиона тона.

Германия е произвела 28,545 милиона тона /растеж от 4,5%/, Италия - 19,204 милиона тона /растеж от 2,1%/, Франция - 12,036 милиона тона /намаляване с 0,5%/, Великобритания - 8,598 милиона тона /растеж от 3,1%/.


всички си произвеждат , и гледат да произвеждат все повече и повече , търсенето е голямо ,
а екологичните  изисквания на ЕС    ще струват 320 млн , които могат да се поемат от завода

# 58
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://business.actualno.com/news_135961.html

Последно и излизам от темата, че се превърна в моя тема ... една от мечтите ми винаги е била Кремиковския комбинат да се махне ... ще ви чета  Simple Smile

# 59
  • Мнения: 2 199
Стига с тези лъжливи обещания за богати инвеститори от ОАЕ. Колко обещания от тях е имало? Някой да е видял богати шейхове в България?  Confused

Общи условия

Активация на акаунт