Без вода и течности до 15-тия месец

  • 2 108
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 652
Попадна ми тези дни една схема на нещо като ПЗ на някакъв американски педиатър. Та, освен, че самата схема е много интересна, докторът твърди, че не трябва да се дава вода и каквито и да било други течности до навършване на 15 месеца, а само кърма. В противен случай има много голяма вероятност бебето да се отбие само около годинката. Препоръчва от 6 месеца при стартиране на захранването да се дава по време на хранене на бебето обикновена чашка с дръжка, но празна, винаги празна. Така то щяло да знае, че "течността" идва само от гърдата на мама.

Дългокърмещи майки, вие какво ще кажете за това - има ли според вас логика и бихте ли спазили такъв принцип?

# 1
  • Мнения: 4 407
любопитна съм на базата на практически опит ли са тези заключения и не  отиваме ли от едната крайност / на 1 м вода/ в другата ''Без вода и течности до 15-тия месец''

# 2
  • Мнения: 1 924
Ако става дума за баш педагогическо захранване,има логика.Донякъде.Защото детето продължава да е основно на кърма и хапва сравнително малки порции твърда храна,след което пак суче,т.е.получава си течност чрез кърмата.
Но много зависи и каква твърда храна приема.Моето лично становище е,че това е малко крайно.Аз бих предложила вода,когато малкия започне да изяжда по-голямо количество немлечна храна,но няма да го насилвам,ако не желае да пие.
Иначе определено знам за бебета(кърмени на поискване и захранени педагогически),които пропиват вода чак на тази възраст

# 3
  • Мнения: 313
Logichno ili ne, moia sladur vse oshte ne pie nishto drugo osven kurma, vupeki che az predlagam chesto voda, chai i sok. Iade malki kolichestva tvurda hrana (max 200g i to mnogo riadko sa tolkova. Po- chesto okolo 50-100g na den). Az smiatam, che triabva da se predlaga voda na deteto, puk to ako iska.

# 4
  • Мнения: 619
Смятам,че е много специфично за всяко дете-моето пропи нещо различно от кърма на 1.1г.Въпреки това постоянно си сучеше,на края на лятото намали другите течности,продължихме си с кърменето.Не смятам,че пиенето на вода и сок може да бъде основна причина детето да се отбие само(въпреки,че има и такива случаи).

# 5
  • Мнения: 2 652
любопитна съм на базата на практически опит ли са тези заключения и не  отиваме ли от едната крайност / на 1 м вода/ в другата ''Без вода и течности до 15-тия месец''

Ами всъщност не знам на базата на какво са - само това пишеше в този материал, който четох. И на мен ми се стори твърде много, затова и пуснах темата. Може би идеята е, че колкото повече други течности пие детето, толкова по-малко суче и като започне да яде повече твърда храна, кърменето остава по-скоро за задоволяване на жаждата (и други потребности), а не за нахранване. Пък когато има вкусни сокове защо трябва да се мъчим да сучем.

# 6
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
И за мен е крайно като препоръка. Най-добрият вариант си остава  вода да се предлага като се започне захранването, пък детето само ще реши дали иска. Реално големият ми син пропи  след годинката, преди това се лигавеше с нея само. Сокове - още по късно.  Още го кърмя.

# 7
  • Мнения: 11 004
За водата - захраних дъщеря ми преди 20 дена, но досега не съм й предлагала вода. Трябва ли да го правя при положение, че кърмя на поискване?  newsm78

# 8
  • София
  • Мнения: 3 064
Крайно ми звучи, макар че моят пиеше вода само през лятото, сега хич не ще. Аз не го и карам много упорито. Явно не е обезводнен.

# 9
  • Мнения: 619
За водата - захраних дъщеря ми преди 20 дена, но досега не съм й предлагала вода. Трябва ли да го правя при положение, че кърмя на поискване?  newsm78
Според моя личен опит-не.

# 10
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
За водата - захраних дъщеря ми преди 20 дена, но досега не съм й предлагала вода. Трябва ли да го правя при положение, че кърмя на поискване?  newsm78

Не е задължително. Реално  децата, които се кърмят на поискване, пропиват вода доста късно - месеци след захранването. По-скоро предлагането в началото е да се запознае с чашата, да види що е това вода. Пък когато решат и наистина имат нужда - пропиват. Аз обаче не бих чакала повече от 2-3 месеца след захранването, за да предложа вода, особено ако си хапва повечко.

# 11
  • Мнения: 63
Не мисля, че пиенето на вода и течности задължително води до отбиване. Каката от раждането си пиеше много вода и течности, кърмих я повече от година.
На малката пък предлагам вода от началото, но не иска изобщо. Thinking

Явно си зависи от детето.

  bouquet

# 12
  • Мнения: 2 829
Gracem, може ли да дадеш линк към статията?
На мен също ми се вижда леко крайно. Аз захраних педагогически и наскоро сина ми взе да пие по малко вода. Сокове му давам само като пия аз и той вземе да си иска. Но си му предлагах вода-да се учи да пие от чаша. Но и да не му предлагам вода-пак ще оцелее без да има някакъв проблем.

# 13
  • Мнения: 2 652
Имам я само във вид на сканирано копие, на английски е. Мога да я пратя по мейл, дори ще е хубаво някой, който има време да я преведе - определено е за Библиотеката, много е добра. Захранването се обяснява доста подробно, храните като консистенции са разделени на 5 типа и се въвеждат последователно и така.

# 14
  • Мнения: 2 652
всъщност то не е статия, ами си е направо цялата схема.

# 15
  • Мнения: 1 924
Би ли ми я пуснала на лични,мога да се помъча с превода евентуално Grinning

# 16
  • Мнения: 6 029
Прекалено крайно. Прекалено.

# 17
  • Мнения: 4 407
не знам ,това с празната чашка не ми е по вкуса .къде остана правото на избор?

# 18
  • Мнения: 1 290
До 6 - 7 месеца предлагах на Ивчо само гърда.
После започнахме ПЗ и когато имаше интерес към водата му давах от чаша.
Лятото си пийна и доста морска вода, а вечер от коритото - сапунена.
Това не е повлияло на желанието му да суче от мен.
Вечер цока като за световно, а денем - още повече, макар че си яде и друга храна

Тоест - това че пие вода изобщо не е в пряка зависимост с отбиването според мен.

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 19:09 от Gvendolin

# 19
  • Мнения: 2 616
Ааааааааааааа, тая статия и аз я искам. Прати ми я моля те на atanasova.ivelina@gmail.com  bouquet

Иначе моя принц също ми отказва други течности освен кърма все още, пийва чайче около 10-15л на ден, евентуално Simple Smile

yanast, ти от соковете от кутия ли му предлагаш? От кога това?

Иначе на въпроса дали е правилно или не да не пие вода до към 15мес, твърдо се убедих, че детето си знае кое е правилно и кое не, движи се според него. Дай му право на избор, ако иска да пие, нека пие, ако-не, не се притеснявай, значи трябва да се изчака.

# 20
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Моля те и на мен!
noemy_pisana@yahoo.com

# 21
  • Мнения: 2 652
IvelinaAtanasova, пращам ти я и на теб. Както казах и по-горе, не е статия, а си е цяла програма за захранване - 12-тина странички на английски Wink Аз нямам време да седна и да я преведа, но Granny_Weatherwax може и да се навие. Нали Granny?

Добре, добре, и на теб Simple Smile

# 22
  • Мнения: 1 924
Заела съм се с превод Grinning,макар че не зная кога ще свърша,щото вечно  не ми стига времето.
Обаче в началото липсва текст на две места и за да не стане мешавица,съм започнала направо от по-нататък.Ето какво съм превела дотук:
Бебетата са готови да се хранят на възраст 6-12 месеца,защото са любопитни и се научават да използват пръстите си като инструменти.Ако изчакате прекалено,детето може да не се научи.Ако се опитате да научите бебе на 12 месеца как да се храни,забравете-неговата реакция ще бъде;"Ако искаш да ям,сложи ми храната в устата."То има други интереси-учи се да ходи,да говори...вече не е заинтересувано от поставянето на предмети в устата си,защото е преминало през този етап.

А сега да обясним системата на захранване:
Когато бебето е на 4 месеца,майката трябва да го слага в скута си,когато тя се храни,с гърда,извадена за кърмене,(без главата на бебето да е покрита с нищо).Чинията и трябва да е недосегаема за бебето.Мама се храни над главата на бебето.Винаги ,когато мам се храни,то е там.Детето може да избере дали да суче или да наблюдава как майката се храни.
Помнете едно фундаментално правило при отглеждането на деца:НИКОГА НЕ ПРАВЕТЕ ЗА БЕБЕТО НЕщО,КОЕТО ТО МОЖЕ ДА НАПРАВИ САМО.Кърменето е винаги инициирано от бебето.
С времето малкото ще отделя все повече внимание на процеса на хранене и ще започне да суче на масата все по-малко.Също така помнете,че храненето е и социален процес-Вие се храните,бебето се храни;бебето се храни-Вие се храните.В идеалния случай цялото семейство се храни заедно.
На възраст 6 1/3 месеца родителят трябва да започне да поставя малко храна на масата между чинията и бебето.Никога не съм виждал бебе преди тази възраст да взима храна-то трябва да е научило как да  захваща с палец и показалец малки парченца.Повечето бебета започват да се хранят на възраст между 6 1/2  и 8 месеца,но не от глад-те изследват!При някои бебета това се случва по-късно-на 10-11 месеца. Не се притеснявайте,просто имайте готовност и не насилвайте.Когато малкото е готово,ще го направи.


Баси вчера се потих един час,а сега ми се вижда толкова късичко ooooh!
Остават още осем страници.Не съм стигнала до частта с водата

# 23
  • Мнения: 875
пусни ми я и на мен на лични, моля те.  Peace
иначе, и моят не пие вода още. предлагам му от чашка, или шише (обикновено, не с биберон), опитва по малко, но не е много ентусиазиран.

грани, браво! много ми хареса това, че не трябва да правим нещо, което детето може да направи само. това е и идеята зад прословутия continuum concept, въпреки че понякога е трудно да оставиш детенцето да се справя само и му помагаш просто така по навик.  Hug

# 24
  • Мнения: 2 652
Ох, Granny, да взема и аз да се включа, че ми стана неудобно  Embarassed И без това съм сложила бебката да спи, а таткото съм го... пуснала по пързалката Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 924
Ето специално пасажа за водата:
Основната причина,поради която бебетата хапят на  гърдата,е даването на други течности от чаша или бутилка;дори и храненето с лъжичка.Така че,едно от правилата е:давайте празна чашка от 6тия месец с никаква течност в нея до 15тия месец.(чашката трябва да бъде с дръжка,но не със сламка).Бебето ще я повдигне,имитирайки останалите- то не познава течностите.Неприемането на  течности,освен гърдата, до 15 месечна възраст предотвратява преждевременното отбиване.В противен случай има тенденция към отбиване.Даването на течности на 6 месеца,да не говорим за храненето с течни храни с лъжичка , е свързано с  поне 20% риск от отбиване на 12 месечна възраст,независимо колко дълго възнамерявате да кърмите.

Лично на мен ми се вижда малко попреувеличено Crazy

# 26
  • Мнения: 2 829
велина, аз мнооого рядко въобще пия сок (пия много вода и малко капучино, но капучино не му давам), та ако пия сок или студен чай случайно и Алекс си проси-давам му. Това се случва два-три пъти на месец. Нашия татко от време на време има периоди, когато прави фрешове всеки ден. Тогава му даваме и на малчо. Или пак-някой ако пие и малчо реве и сочи-дава му се. Но по глътка-две.

Грани-на мен ми е интересно как хем храненето е социален процес, хем майката сяда с извадена гърда на масата. Grinning
Иначе някои неща ми харесват-превеждай Grinning
Мерси предварително! Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 1 924


Грани-на мен ми е интересно как хем храненето е социален процес, хем майката сяда с извадена гърда на масата. Grinning


Ами тъй е написано буквално,ама може и аз да не превеждам точно.Много ми се губи дар-словото и трудно намирам подходящите думи,като тръгна да превеждам CrazyТо и затова е толкова нестилизиран превода...повтарят се думи...абе ужасТ.Няма да е лошо да премине през коректор,като го завърша Laughing

# 28
  • Мнения: 2 829
Грани Hug сигурна съм, че си превела правилно. А не е нужно текста да е перфектен-по-важно е да е разбираемо!
Хайде, нека първо да прочетем цялата схема, пък после да обсъждаме Grinning

# 29
  • Мнения: 2 652
Да се включа и аз - продължава след първия превод на Granny, пък после ще скалъпваме. То си е цял труд направо - 12 страници!!! Извинете и мен, ако преводът не е доизкусурен, ама 22.30 е все пак Simple Smile

Има три различни перспективи, от които ще изследваме процеса на “самохранене”. Първата е какъв вид храна слагате на масата. Второ – ще видим как се слага храната на масата, и трето – как бебето се научава да използва инструменти и различни други детайли. Всичко това трябва да се случва едновременно! Имах един родител, който се опитваше да приложи програмата, но беше объркан. Този родител мислеше, че втората част следва след първата, а третата след втората, но ТЕ СE СЛЕДВАТ ЕДНОВРЕМЕННО, затова прочетете целия материал, тогава задайте въпросите си и след това я използвайте

Видове храни
Всички храни, с които бебето се учи са твърди парченца, кубчета с размер една четвърт инч (2/3 см). Без пюрета, без пасиране, без бебешки храни, само парченца храна, с които възрастните се хранят на това хранене. Има 5 вида консистенции на храната, с които бебето ще трябва да се научи да се храни само. Консистенцията характеризира как усещате храната с пръстите си и с устата си. Може да установите консистенцията на храната с малко практика като отрежете четвърт инч кубче, вземете го с пръсти и го сложите в устата си. Ще ви дам няколко примера на всяка консистенция. Във всяка група от тях има някои зеленчуци и плодове, в зависимост как са приготвени и колко зрели са те.

Консистенция 1
Най-лесната консистенция за ядене е добре сготвеният (сварен) картоф или морков, нарязан на кубчета. Веднъж, след като вашето бебе започне да се храни само, отнема около 3 седмици да се научи да яде консистенция 1. Тогава то е готово да започне с консистенция 2. Когато се научи на консистенция 2, то продължава също и с консистенция 1. Колкото повече опит придобива, толкова по-различни храни можете да му предлагате.


и отивам да лягам, продължението утре, сега тръпнете в очакване Simple Smile

# 30
  • Мнения: 1 924
Няма да тръпнат,щото аз вече дръпнах превод:
Консистенция #2
Това са добре приготвени месни продукти:кълцано месо,кайма,парченца кюфте.(Gracem,тук не успях да преведа точно храните-бел.прев.)Рибата също е включена в тази група,но тя е по-особен случай:трябва да отстраните всички кости от нея.Това става,като я поставите в устата си и ги отстраните сами.Няма механичен начин,по който могат да се отстранят всички костички в рибата.Най-малко два пъти в живота си съм намирал кости в консервирана риба тон.Рибата трябва да премине през устата ви,преди да я поставите пред бебето.
Бебето свиква с тази група храни за около три седмици.
Консистенция #3
С тази група се започва три седмици след въвеждането на втората,или шест седмици след началото на захранването.Включва птичи меса,( и pot roast,който ми каже какво е,шъ гу черпя-бел.прев.)добре сготвени,нарязани на подходящи кубчета.В тази категория влизат и много зеленчуци.
Консистенция #4
Този тип е по-сложен.Тук спадат всички храни,които могат да се нарежат на ситни парчета-от ябълка до стек.Виждал съм 10-месечни беззъби хлапета да ядат стек,дъвчейки с венците си.Венците на бебетата са по-остри от зъбите на възрастните хора , а кърмените бебета имат много здрави челюсти.
В тази група влизат и храни като грах, царевица и грозде.Общото между тях,което и характеризира тип 4, е това,че те имат обелка или люспа.Когато ги отхапете,тя се разчупва и излиза вътрешната,вкусна част.Детето усеща две неща в устата си-безвкусната обвивка и вкусната вътрешност.Ако  няма достатъчно опит,то може да  игнорира обелката/люспата.Ако го направи,рискува да се задави.Задавянето с храна е голям проблем,тревожещ всички.Според мен,тази система свежда рисът от задавяне с храна до минимум.
Консистенция #5
Сега бебето може да получи такава храна,каквато възрастните ядат,и да си я разчупи само.
Към тази група спадат големи храни като филии хляб,сандвичи,плодове.Бебето захапва със зъби.Повече не режете всичко на малки парченца заради него.Ако бебето отчупи парче,твърде голямо за него, това ще му създаде проблем,ето защо то трябва да  с е научи как да се справя с храна на парчета , преди да се пристъпи към храна,от която то откъсва парченца само.Това е съвсем логично.


To be continued...

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 23:28 от Granny_Weatherwax

# 31
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Кака се казва авторът?

# 32
  • Мнения: 1 924
Dr.Peter Rosi

# 33
  • Мнения: 2 616
IvelinaAtanasova, пращам ти я и на теб. Както казах и по-горе, не е статия, а си е цяла програма за захранване - 12-тина странички на английски Wink Аз нямам време да седна и да я преведа, но Granny_Weatherwax може и да се навие. Нали Granny?

Добре, добре, и на теб Simple Smile

Много ти благодаря, още веднъж!  bouquet

# 34
  • Мнения: 2 616
велина, аз мнооого рядко въобще пия сок (пия много вода и малко капучино, но капучино не му давам), та ако пия сок или студен чай случайно и Алекс си проси-давам му. Това се случва два-три пъти на месец. Нашия татко от време на време има периоди, когато прави фрешове всеки ден. Тогава му даваме и на малчо. Или пак-някой ако пие и малчо реве и сочи-дава му се. Но по глътка-две.

Значи да не се притеснявам и да не го ограничавам толкова. Не че днес не минавря ръката ми заедно с шоколада в устата си, ама...... #Crazy

( и pot roast,който ми каже какво е,шъ г[/i]у черпя-бел.прев.)
To be continued...

според моите речници излиза, че това е "задушено месо"

# 35
  • Мнения: 1 924
Мерси за справката:)

# 36
  • Мнения: 1 674
не знам ,това с празната чашка не ми е по вкуса .къде остана правото на избор?
newsm78

# 37
  • Мнения: 2 616
Плюене на храната

Сега, има индикатор, който ви показва, че сте се върнали в началото на процеса:детето да се храни само.
Има 3 точки в триъгълника,които представляват  3 парченца от един тип храна, която предлагате,  подредена на масата във формата на триъгълник, както, когато съберете палеца, показалеца и средния си пръст. Храната на бебето не е в чинията. Бебето е в скута ви, гърдата ви е навън, така че да е на разположение на бебето, ако то има желание да суче, вашата чиния е пълна с храна, далеч от неговите ръце и вие ядете над главата му. Изяжте 3 парченца и когато чинията ви е вече празна, няма значение как, поставете още 3 парченца в чинията. В началото бебето може би няма да яде, но може и да хапне. Ако изяде бързо парченцата, предложете му 6, следвайки същия принцип.
Да ги изяде бързо означава да яде по-бързо, отколкото вие успявате да нарежете новите и да ги оставите в чинията. Това ще ви затруднава да  ядете своята храна, защото ще изразходвате много време да режете парченца за бебето. Парченцата са разпръснати, така че детето не може да вземе няколко наведнъж, когато започне  да ги изяжда бързо, усложнете задачата, предложете 6 вместо 3.
Знаете проблемът, когато на децата им се предложат твърде много играчки, те губят интерес, същото е и с храната. Ако преминат твърде бързо от 3 на 6 парченца е възможно да загубят инерес и да започнат да хвърлят храната по земята, тогава отново се върнете на 3 за ден или по-дълго и опитайте отново.
Може да отнеме 2-3 седмици от началото на обучението, докато се научи да  яде достатъчно бързо, за да се справя с 6 парченца, когато го направи не забравяйте да го научите и на добри обноски.
Когато се научи да хапва 6 парченца, предложете 12, не забравяйте да ги разпръсквате, когато се справи с 12,предложете цяла порция.
Чиниите, които имат вакумно дъно не се препоръчват, защото веднага щом предложите обикновена чиния,  тя ще се озове на пода.
Слагайте храната бна бебето на масата.
Щом стане на 18 месеца му предложете чиния,това ще бъде нещо като нагарада. Тогава то ще е  достатъчно голямо,за да седи на масата като възрастните и да използва чиния.Когато е по-малко, това умение му е невъзможно. Защо? Това засяга личностното развитието на бебето. В корема на мама, то споделя нейната индивидуалност. Когато тя мисли и то мисли,  когато то мисли и тя мисли. Бебето пази всички спомени  и преживявания преди своето раждане, ето защо пренаталното възпитание и периодът  на бремеността са толкова важни. До своята 6 месечна възраст, бебето все още си мисли, че е едно с мама. Гледа лицето й, души и усеща млякото й, чува я и я усеща.
Детето започва да разбира, че е отделна личност и да изгражда индивидуалносста си между 6 и 15 месец.
На 18 месеца кърмените бебета (статията е изключително за кърмени бебета, не-кърмените са наречени ‘ непредсказуеми’ и ‘патологични’ в своето развитие, бел.прев.) имат его и когато мамината гръд е извадена и им се предлага  да сучат, те имат избор дали да го направят. Тогава, когато те откажат да сучат 3-4 дни подред и предпочетат да хапват сами от предложената им храна, са готови да бъдат преместени в стол. Не поставяйте детето на различо ниво от останалите членове на семейството, то трябва да им възможност да наблюдава и да се социализира, учейки, имитирайки.
Мили майки, не се притеснявайте, че детето предпочита другата храна пред вашата гръд, в началото, то просто си играе с нея, първите 2-3 седмици. Започне ли обаче да изяжда бързо до 6 парченца храна е време да започнете да го учите на добри обноски. Има 2 фундаментални правила, които детето ви ще научи преди да навърши 12 години. То ще ви имитира, вас и вашето семейство: ако вие имате добри обноски и то ще има, ако вие сте мърляви и то  ще е. Детето ще ви копира.


Следва превод за''Добрите обноски'', да видим кога ще успея да се откъсна от моето чудо да я постна

# 38
  • Мнения: 2 652
Ivelina, супер, че се включи и ти   bouquet
Ние превеждаме с Granny, скалъпваме и чак тогава ще я постнем цялата, за да не става разпокъсано. Ако искаш да се разберем, за да не става труд на вятъра (защото това вече сме го превели). Пиши на ЛС.

Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 12:04 от Gracem

# 39
  • Мнения: 1 924
Ехааа,една статия-трима преводачи LaughingСтрахотни сте,момичета Hug
Наистина е добре да се уговорим на лични кой коя част превежда и да си сглобяваме "дупките".
Следобеда или довечера ще седна да превеждам,Gracem,уточни ми откъде да започна Grinning

# 40
  • Мнения: 2 652
Пратих ти вчера на ЛС последния ми превод.

# 41
  • Мнения: 1 924
ОК,видях го Peace
Започвам откъдето си свършила и ще ти пусна резулатата довечера

# 42
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат
На 18 месеца кърмените бебета (статията е изключително за кърмени бебета, не-кърмените са наречени ‘ непредсказуеми’ и ‘патологични’ в своето развитие, бел.прев.)

Хм. Не бих се съгласила с това. Че вървят по по-различни пътища, е факт. Но че накрая стигат до същите умения на почти същата възраст (казвам почти, отчитайки единствено индивидуалната скорост, с която се движи всяко бебе, независимо от начина си на хранене), също е факт. А патологични не бих използвала в никой случай - не от политическа коректност, а просто защото не е вярно.
Темата ми е интересна, материалът - също, но има доста неща, с които не съм съгласна като постановки. Дори с това, с което започва темата - непредлагането на течности. Доводът, че така съществува голяма вероятност детето да се отбие, не издържа проверката. Детето се отбива при определени начини, по които се провежда захранването (ранно пълно заместване на кърмения и т.н.), а не от това, че ще му се предлагат течности. Ограничаване на храненето с цел дълго да се поддържа почти изключително кърмене не съм сигурна че е в най-добър интерес на детето - като приемам, че и при това, както и при всяко друго нещо, може да има разни гледни точки и бебетата да се развиват добре.
При всички случаи обаче е интересен материал и преводът ще е полезен Grinning

# 43
  • Мнения: 2 467
Не е толкова крайност.
Моето дете е захранено на 6 месеца. Със захранването започнах и предлагане на вода, но не искаше. Към годинката чак започна да поема по 10-20 грама за ден и то не всеки ден. Вече е на 2г и все още не е фен на водата. Пие лятото, а сега по студеното си наваксва с цокането. Ако изпие 10 грама за ден е много даже. Ето и днес още не е пила. Сок не пие, нито чай.
Та не е чак толкова крайно и неприемливо.

# 44
  • Мнения: 2 652
Патологичен наистина звучи крайно, може би се има предвид по-особени в развитието си в контекста на целия пасаж от материала.

# 45
  • Мнения: 3 205
... но има доста неща, с които не съм съгласна като постановки. Дори с това, с което започва темата - непредлагането на течности. Доводът, че така съществува голяма вероятност детето да се отбие, не издържа проверката.

Когато моето дете се отби, количеството вода, което изпиваше, беше не повече от няколко глътки на ден. Кърмата заместих с АМ, защото той не пие почти нищо друго. И досега количеството други течности освен мляко, които поема, не е повече от 100мл дневно.

# 46
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Патологичен наистина звучи крайно, може би се има предвид по-особени в развитието си в контекста на целия пасаж от материала.
И аз предполагам, че се има предвид по-различен път на развитие - но така казано, звучи отблъскващо. И за себе си не мога да си представя защо да не може и дете, което се храни с шише и АМ, да се захрани по същия начин... В края на краищата, и шишето с мляко може да се държи на разположение на бебето, а другата храна да се предлага по описания начин, нали? Или се има предвид, че този начин на захранване се препоръчва единствено като мярка кърмените бебета да не се отбият преди годинката... което би било лишено от смисъл, защото едва ли точно това е ценността на метода.
Абе не е хубаво така да се коментира само с отделни пасажи, защото вероятно се пропускат елементи от цялото и се губи общата картинка - но просто има неща, които провокират към замисляне.
Jes - ти предлагаш вода, но бебето само контролира приема. Това е разликата. Наистина доста бебета отказват продължително време други течности, защото все още поемат малки количества твърди храни и млякото им задоволява нуждите. Но все пак имат избор и им се предлага друга възможност. Това е различно от умишлено непредлагане на течности с цел бебето да не се отбие. Тук се говори за пълна липса на предлагане на вода и други течности освен кърмата за продължителен период от време, което ми е интересно как е аргументирано и защо и дали въобще е нужно.

# 47
  • Мнения: 2 652
Аз да кажа и нещо повече за самия доктор, който е написал програмата, за да хвърля малко повече светлина върху неговите принципи. Практикува в Чикаго алтернативна медицина в екип с други доктори - съмишленици, които са за естествено раждане "вкъщи", лечение чрез минимум медикаменти и повече натурални средства, против ваксинирането са и т.н.

# 48
  • Мнения: 1 924
Именно и на мен такива дребни елементи като това за некърмените бебета и недаването на течности не ми допаднаха;други неща в статията пък ми харесват,при всички положения е хубаво да се прочете,пък всеки ще си я интерпретира както желае.

# 49
  • Мнения: 2 652
Още малко търпение - на финалната права сме Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт