Отговори
# 15
  • Мнения: 385
Генът си е ген! А останалото зависи от майката! И аз подкрепям мнението, че кърменето не е лесно и предполага сериозна упоритост от страна на майката в името на детето! Не се предавай с това "намалява ми кърмата", ами стисни по-силно зъби и се пребори за "най-доброто" за твоето съкровище!

# 16
  • Мнения: 385
Майчетата където имат две деца едното кърмено а другото на АМ да отговарят и да кажат кое е по-умно. Simple Smile

Сестра ми е доста повече кърмена от мен, ама е и доста по-глупава  Whistling Ето тук играе ролята на гена, аз просто съм направена от по-качетвени такива  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 525
А точно кое оказва влияние така и не е установено - дали повечето стимулация (кърменото бебе прекарва значително повече време в тесен физически контакт с майката, което дори при най-добро желание много трудно се постига при хранене с АМ; съответно като се кърми едно бебе, то много по-често придружава родителите си навсякъде и съответно бива излагано на много повече стимули от най-ранна възраст; и т.н.), дали специфичните мастни киселини, които подпомагат развитието на мозъка, дали нещо друго. Не че е е и толкова важно - едно такова доказателство далеч не е най-важната причина кърменето да е от значение за детето. Мисля, с това са съгласни всички.
Мисля стимулацията подчертана по - горе не би имала такова значение именно за интелекта. А  и къде пише, че бебчо хранен с АМ не придружава родителите си навсякъде.  Thinking.
Но може би мастните киселини...И именно те ме интересуват. Не някакви разсъждения за тясната връзка майка - бебе, които разбира се не подценявам.
И да, може и да не е важно. Но все пак..не е лошо да знаем, че съществува още един плюс в полза на кърменето / не че някой се нуждае от това/, но само ако теорията е доказана. Което явно не е така.

# 18
  • Мнения: 525
Другото обяснение беше, че майките, които кърмят са по-упорити и т. н. защото съумяват да преодолеят съпътстващите кърменето трудности и впоследствие по същия начин по-активно подпомагали детето в развитието му.

В този ред на мисли и ако си представим например, че майката не е имала кърма /или пък доста рано е спряла\ по мед. причини, то тогава извода е, че няма да съумее да подпомага активно детето в развивието му ли:) Не ми се вярва. Едното с другото връзка няма. Очевидно.
Всички подобни тези ми се виждат абсурдни.
Ставаше въпрос, както споменах някъде тук, за киселини, антитела и т.н., които евентуално биха могли да повлияят на мозъчната дейност.
Бих се радвала ако се намери някой, който да посочи достоверен източник на информация по този въпрос. newsm78

# 19
  • Мнения: 1 924

Бих се радвала ако се намери някой, който да посочи достоверен източник на информация по този въпрос. newsm78

Както ХЕДРА вече написа,сигурни доказателства за това няма.

Аз не съм кърмена, но съм умна bowuuДали щях да бъда гений,ако майка ми ме е кърмела? Money

 Joy

# 20
  • Мнения: 629
Аз както вече предположих достоверна информация едва ли има. АМ по-сериозно в световен мащаб се ползва може би 30 или 40 год. Не вярвам да са правени и достатъчно изследвания и сравнение между IQ-то на кърмени и некърмени хора. Като сложим в добавка генетичния фактор, околната среда, нивото на образованието във всяка страна (а то също малко или много допринася за развитието на мозъка и неговия потенциал) май трудно ще се определи има ли пряка връзка или не. И ако има колко значима е тази връзка. И къде ще попаднат хората, които са били на смесено хранене???
А иначе вярвам, че съставът на кърмата определено подпомага развитието на организма на бебето и мозъка в частност. Но това не е единствения фактор, така че... май засега можем само догадки да правим.
Във всеки случай обаче кърменето си има своите неоспорими предимства!

# 21
  • Мнения: 2 829
Би било интересно, ако майки на еднояйчни близнаци се съгласят да кърмят само едното бебе. Ако се събере достатъчно голяма бройка, може би би се получила убедителна статистика Simple Smile
Понежа аз самата кърмя-надявам се че има нещо вярно, но не това е причината да кърмя. За мен кърменето е най-бързия, най-лесния и най-евтиния начин да си нахраня детето. Намирам го за голямо улеснение, а и на двамата със сина ми ни е приятно. Ако да речем твърдението беше наобратно (че децата хранени с АМ стават по-умни) едва ли щеше да повлияе на решението ми.

# 22
  • Мнения: 888
Майчетата където имат две деца едното кърмено а другото на АМ да отговарят и да кажат кое е по-умно. Simple Smile
Ами Thinking, аз имам две деца- кака Теа е кърмено бебе до 8 месец, но и дохранвана с АМ, а малката Лора е само на кърма вече почти 9 месеца и живот и здраве доста по- дълго да се кърмим...мисля след 12- 13 години да им направя по 1 тест за интелигентност и ще напиша отговора в темата...да съпоставим реално нещата- понеже още не мога да ги съпоставя...поне и двете да говореха  Joy
А иначе сериозно Whistling, чувала съм, че кърменето оказва влияние  върху интелигентността и ако е така...още по- добре за нашите мъничета, ако ли не...не е болка за умиране Wink...важно е да са здрави Peace

# 23
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Не знам дали е така или не, но сега във всички АМ (и всякакви други детски храни) добавят съставките DHA и ARA, които се съдържали в кърмата и то точно за да подпомагат развитието на мозъка, зрението и т.н. Така че предполагам има някакво научно обяснение по въпроса.
Аз пък съм кърмена към 2 месеца, а IQ-то ми е 148 (Flutter) , но пък това хич не ме прави умна по житейските въпроси - така че има голяма разлика за какъв вид "умност" става въпрос.

# 24
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има много изследвания за DHA и ARA, както е посочила TarikMom - те показват много същественото значение, което имат тези киселини за развитието на мозъка. Дали обаче точно това има връзка с интелекта и точно каква, не е доказано.

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Аз не искам да влизам в диспути  Grinning Така или иначе имам само едно, кърмено, нямам база за сравнение.
Ще ви замерям с линкове на английски вместо това  Mr. Green

Breast-Feeding Linked to IQ Gain

Breastfeeding Improves IQ

Breastfeeding offers no IQ boost, study says

Breast Feeding Best For A Higher IQ

Breastfeeding Effects on Intelligence Quotient in 4- and 11-Year-Old Children

Breastfeeding and IQ

New Study Links IQ And Breast-Feeding

Breastfeeding Linked To Higher IQ

...и т.н., т.н. статии и в двете посоки, 'да' и 'не'.
Надявам се да са ви интересни четивата  Grinning

# 26
  • Мнения: 758
Стига де, все пак не мисля, че IQ- то определя интелигентноста на човека. Човек може да е с високо такова, но пак да му липва интелигентност в социалните умения например, което е далеч по-важно. Аз например съм супер в тия тестове, но уменията ми за общуване с околните са на доста по-ниско ниво. Мисля, че човек може да се нарече интелигентен, когато е наред със себе си и се чувства щастлив, каквото и да му поднесе живота. Останалото е ала-бала....
Някой по-горе беще написал, че сестра й е по-глупава. Интересно по какво се определя кой е по-умен и кой по-глупав? По уменията да решаваш тестове по интелигентност ли?

# 27
  • Мнения: 525
Мис Бу, благодаря за инфото.
Макар че човешкия потенциал не се заключава в IQ резултати. А и аналитичното мислене едва ли е показател за добро развитие, но това е друга тема.

# 28
  • Мнения: 525
Стига де, все пак не мисля, че IQ- то определя интелигентноста на човека. Човек може да е с високо такова, но пак да му липва интелигентност в социалните умения например, което е далеч по-важно. Аз например съм супер в тия тестове, но уменията ми за общуване с околните са на доста по-ниско ниво. Мисля, че човек може да се нарече интелигентен, когато е наред със себе си и се чувства щастлив, каквото и да му поднесе живота. Останалото е ала-бала....
Някой по-горе беще написал, че сестра й е по-глупава. Интересно по какво се определя кой е по-умен и кой по-глупав? По уменията да решаваш тестове по интелигентност ли?
Мда, и аз това се питах. Не ставаше въпрос за IQ..A за положителното влияние на кърмата върху интелекта, който е повече от резултат от тест...и за това дали АМ реално  съдържа DHA например.

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Breastfeeding and intelligence

How Good Is the Evidence Linking Breastfeeding and Intelligence?

Effect of breast feeding on intelligence in children: prospectiv … and meta-analysis

No Link Between Breastfeeding and Baby's Intelligence

Breastfeeding-Intelligence Link Questioned

Breast feeding and intelligence

Breast feeding and childhood intelligence

Is there a link between breast feeding and the intelligence of a child?

...и т.н.

Разбира се, трудно е да се прецени интелигентността, особено при деца. Факторите са много. Както се посочва в една от дадените от мен статии, от около 40 публикации по въпроса между 1929 и 2001, около 68% правят положително заключение в подкрепа на твърдението, но само 2 проучвания са били истински детайлни и обхващащи всички нужни фактори за такова проучване. От тези две, едното заключава, че ефектът на кърменето върху интелигентността е значителен, другото - не.

Дали наистина АМ съдържа реално DHA и дали то се усвоява така добре (или изобщо), като видовите масти, както би било от майчината кърма, е друг въпрос. Може би добавянето на омега-3 по принцип в храненето (ако не се поема достатъчно с храната) е добър вариант, но трябва внимателно проучване и консултиране - все пак.

DHA and ARA

The Influence of Moderate and High Dietary Long Chain Polyunsatu … ssue Fatty Acids.

FDA revising regulations to improve baby formula

Commentary on formulas supplemented with DHA & ARA

...и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт