Стара Загора - 34 - Спиралата на успеха

  • 12 301
  • 281
  •   1
Отговори
# 255
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
За срещата-нас (аз и съпругът ми) не ни бройте. Tired

# 256
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650

Викам си, туй наш`то... Неска изпраще... От жегите ще да е...
Как ще публикува постинг при спрял ток, м...?
Ма то дитето ма просветли... UPS имало на компутера...
Нация техническа, туй то положението...
После идва резонния въпрос, обаче...
Гат ти спре тока, на суича не му ли спира и на него...?
И после интернет - нанай...!

# 257
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
И една подробност:Експрес,майчинството се прекратява,ако майката не се върне на работа и продължава да ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 години,а детето и посещава ясла.Но,ако се върне и детето и посещава ясла и се полагат въпросните 90 лева или 50%-те процента от майчинството.Тези изменение са от август миналата година в Кт.

В този случай, и аз да направя няколко уточнения... Те ще се състоят от няколко конкретни цитата...

Кодекс на Труда...
Чл. 164., ал. 1...

След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
Чл. 164., ал. 4...
През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
Чл. 164., ал. 5...
В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.

Отделния закон, цитиран в алинея 4. и пряко засягащ случая от алинея 5... Е Кодекса за социално осигуряване... Именно той урежда случаите, когато детето се дава на детско заведение... Засягащата нас промяна на този Кодекс е направена през декември 2006 година... Ако държим да бъдем точни, 22 декември 2006 година... Тази промяна е направена със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2007 година...

Кодекс за социално осигуряване...
Чл. 52а...

Осигуреното лице има право на обезщетение за отглеждане на малко дете, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.
Чл. 53., ал. 1...
След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. (Чл. 11. от ЗБДОО: Определя се за 2007 г. размер на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване - 180 лв.)
Чл. 53., ал. 4...
Паричното обезщетение по ал. 1., 2. и 3. не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
Чл. 54., ал. 1...
Майката (осиновителката), която е осигурена за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
     1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване
Чл. 54., ал. 3...
Обезщетението по ал. 1. и 2. не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

От горните цитати става ясно, че... Само при няколко конкретни случая се отнема правото да се получава парично обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст... Чл. 53., ал. 4. и чл. 54., ал. 3. от Кодекса за социално осигуряване...
В тях двата аз не виждам случай, в който детето се дава на ясла, майката не тръгва на работа и й се отнема правото да получава обезщетение...
Поправете ме, ако греша...

# 258
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 924
Тогава защо ще иска работодателя да му се подава декларация за това дали детето ходи на ясла?

# 259
  • Мнения: 449
Дидо, благодаря ти за обстойното обяснение Hug
На мен лично този въпрос така и не ми стана ясен и си минах напълно между "капките", в смисъл, че Никола тръгна на ясла, аз си получавах майчинството и на никого нищо не съм подавала. За което не изпитвам угризения, като се има предвид, че освен нормалния период за адаптация на всяко дете, има задължително и периоди на боледувания/особено чести в началото/. Е, тогава кой ти гледа детето Twisted Evil
Или, както казва Джейд, абсурдът е пълен Peace
По отношение на яслите-ами и днес пред очите ми родители си вкарваха децата без дори да им измерят температурата, колкото и формално да е това  Close
Womanitka, много правилно си постъпила. Аз също се насочвам към този вариант, ще видя как ще потръгнат нещата с боледуванията на Никола, но ако много зачести пак го спирам и баста. Не съм съгласна детето ми да изгражда имунитет по този начин, нека да е с възрастта/не повдигам пак теми за спорове, това вече е и мое мнение, както на не малко хора тук Peace/.

# 260
  • Мнения: 753


Добро Утро, ...я да ви 'почерпя' с един бийч вю Sunglasses.....пазете се 40 градуса в низините днес..

# 261
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 872
Искам да се извиня-промените действително са в КСО,а не в КТ.
Експрес,точно от горните цитати става ясно това за спирането на майчинството.Именно чл.53,ал.4 от КСО-паричното обезщетение не се изплаща,ако детето е настанено в детско заведение.Преди промените беше да не е настанено на ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА в детско заведение.Дори директорката на яслата знаеше за промените и предположи,че оттук нататък именно от това ще се породят проблеми.
И да внеса едно пояснение-консултирала съм се с 2-ма юристи и един счетоводител именно по този повод с майчинството.Иначе не бих го споделила.А това за декларацията е сигурно.Работодателя така си "вързва гащите"при проверка,че служителя/работника не е дал детето си в детско заведение.Отговорността си остава изцяло за сметка на самодеклариралия-може да го хванат ,а може и да не го хванат.Това вече е въпрос на личен избор на всеки-какво ще декларира.Поне засега.По-нататък може и да измислят някаква система за контрол Rolling EyesЗнае ли човек??!

# 262
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 924
Тигърче, заслужаваш да ти се спре функцията за публикуване на картинки във форума.
Като ги напускаш тези изгледи половин ден след това се чудя защо ми мирише на въглища вместо на водорасли, защо под краката ми боде чакъл, а не мек пясък и защо със отворени очи виждам арматура и потни турци, а със затворени - палми и мургави туземци.

# 263
  • Мнения: 1 343
на пълна държавна издръжка,

Грешиш ... В новата поправка махнаха текста който съм оставила Simple Smile и си остава само Ако детето е настанено в детско заведение . Това в НОИ ходих и питах още януари месец понеже счетоводителката ми искаше декларация че Денис не ходи на ясла.

# 264
Почти съм сигурен, че под детско заведение се няма пред вид детска ясла. Най-малкото защото думата "настаняване" предполага по-постоянно пребиваване, отколкото 6-те или 7-те часа в яслата. Всъщност мисля, че става дума за заведенията в които се отглеждат деца. И ако някой работодател го интерпретира по друг начин, или не разбира от трудово право или не му изнася. Мисля, че това за пълната държавна издръжка е махнато за да се обхванат и седмичните градини, в които ти практически оставяш детето на отглеждане. Нищо че си плащаш.  тогава се предполага, че имаш достатъчно свободно време да поработваш. Поне през седмицата. И да си плащаш и таксата. Размишления на лаик.

Брат ми никога не е ходил на детска ясла. В същото време преболедува куп болест, за които и не ща да си спомням. Но се сещам и за още няколко деца които бяха като него. Аз съм ходил и съм здрав като камък. Само дето в главата ми нещо куца. Има логика и логика. Само казвам.

# 265
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 924
А няма ли вариант "за отглеждане в детско заведение" да има същото значение като "за отглеждане в детско заведение на пълна държавна издръжка"?
Чудя си се дали тази промяна в текста не е само, защото на този етап не всички детски заведения за отглеждане са на пълна държавна издръжка.
И изобщо яслата може ли да се нарече "детско заведение за отглеждане"? Все пак не си оставяме децата да ги отглеждат там, а само да се грижат за тях през работния период от деня.
Още като излязоха тези промени ми миришеше на неразбиране на текста и това какво е искал да каже, този който го е писал. Разбира се, твърде е възмжно и да греша...

# 266
  • Мнения: 753
даа мургави туземци......е и аз съм сред комплексирани индивиди, които ми обясняват че едно от задълженията ми сутрин да сервирам на всеки кафе и ако на някой не му стигне да му направя още едно - разяснено ми беше че това е едно от най-главните ми задължения....
аз гледах като пън и казах че за съжаление не съм наета за сервитьорка.....

затова се наврях в парадайз пикчърите да си 'успокоя' ритъма и реших да почерпя и вас....

# 267
  • Мнения: 1 343
Таткото на Ива Ходих при все що видях инспектор в НОИ и едната ми казва :
Промяната е текстова не смислова за да се уеднаквят двата текста от КСО и КТ защото са различни. Шефа им каза : Тръгне ли на ясла спират майчинството а ако разберат че има нарушение се връща ползваното в троен размер.
И след великите глупости тук реших да звънна в НОИ София Simple Smile От където най - любезно ме информираха че става дума точно за ясли и детски градини където се заплаща такса от родителя или нормалните детски ясли.
При счетоводителката на моя мъж в разясненията които получават за промените и прилагането на закона пише :
Под детски заведения да се разбират - Детски ясли и градини на пълна или не пълна държавна издръжка и такива за които се плаща месечна такса от родителя / настойника.

# 268
  • Мнения: 1 343

Брат ми никога не е ходил на детска ясла. В същото време преболедува куп болест, за които и не ща да си спомням. Но се сещам и за още няколко деца които бяха като него. Аз съм ходил и съм здрав като камък. Само дето в главата ми нещо куца. Има логика и логика. Само казвам.

Да така е зависи от детето . Аз съм на мнение че всеки си преценя най - добре кое е най - добро за неговото дете.
Общо взето това май за всичко се отнася Simple Smile

# 269
  • Мнения: 449
Брат ми никога не е ходил на детска ясла. В същото време преболедува куп болест, за които и не ща да си спомням. Но се сещам и за още няколко деца които бяха като него. Аз съм ходил и съм здрав като камък. Само дето в главата ми нещо куца. Има логика и логика. Само казвам.
Да така е зависи от детето . Аз съм на мнение че всеки си преценя най - добре кое е най - добро за неговото дете.
Общо взето това май за всичко се отнася Simple Smile
Да, именно това е и моето мнение-всеки сам преценя кое е най-добре за неговото дете, универсални рецепти няма Peace
Тигърчеее, с тези картинки на прво ме изстреля Heart Eyes Това за кафетата го знам-гърци, италианци, за тях това с почерпките е закон  Twisted Evil ей тва най-го мразех

Общи условия

Активация на акаунт