Кърмене и захранване на бебетата-основни правила

  • 33 381
  • 110
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 585
Не искам да бъда нетактичен- едно по-едно-пиша вече 5-и час Simple Smile

"Кърми се най-рано 3-6 часа след раждането, зависи от болницата. Има такива, в които първото поставяне на гърда е след 12-36 часа след раждането (не е задължително да е секцио)"

->Това не са сериозни неща-искайте си бебетата непосредствено след раждането и ги сложете на гърдата-нищо по-хубаво от това. Общо взето 2-3 часа е нормално, след упойка около 6 часа максимум, но на повечето места, ако майката иска може веднага да го кърми. Тук няма думата "забранявам" или "разрешавам"-има права на човека и всеки е свободна човешка личност.


"Кърмене на 3 часа. +/- максимум 20-30 минути, но не е желателно; ако бебето плаче по-рано, се дава подсладена вода."
->До стабилизиране на млякото се кърми около 12 пъти на ден, може и повече-тоест на всеки 1час 1,5 час. Не се дава нищо освен кърма-никакви други течности,ако всичко се развива добре.

" Задължително се дава подсладена преварена вода 5%. Желателно е над 150 мл на ден да се изпиват от бебето.
-- Задължителна нощна почивка на стомахчето; когато бебето се буди, му се дава преварена подсладена вода, но в никакъв случай кърма.
-- Кърми се само от едната гърда."

->Това не подлежи на коментар защото е безсмислено и вредно.Нощните хранения през първите 2 месеца са много важна част от детското хранене и основен елемент за доброто наддаване на тегло.

"След всяко кърмене се изцежда гърдата до последна капка."

->Несериозно

"Кърмата не се съхранява."
->Да, не е добре да се замразява или съхранява повече от 6 часа.

" От 40-60 ден се дават първи плодови сокове. През 3-ти месец - пловодо пюре; 4-ти месец зеленчуково пюре; 5-ти месец месно пюре и жълтък -- и така нататък.
-- От 4-ти месец (зеленчуково пюре) кърменията се заместват така, че на 6 месеца има само сутрешно и вечерно кърмене; през 7-8 месец остава само вечерното; към 10-тия майката се подсеща леко или грубо, че е време да отбие детето, защото "в кърмата вече няма нищо полезно за бебето" или "се вкисва в гърдите"."

->Много рано, аз захранвам с 1 хранене към 4,5 месец с 5 останали хранения-кърмене. Общо-до 1 година само 2 чужди хранения и 3-4 кърмения. Интересувам се от нужната добавка на храни-броят на кърменията оставам по преценка на майките-логично още 3-4 плюс 2 твърди хранения.

" Използването на биберон-залъгалка и шишета е по преценка на майката, т.е. не й се казва, че нарушават ритъма на сучене и на стимулиране на лактацията.
-- и други подобни, от типа на "кърмата ти е нехранителна", безразборни пробни кърмения и дохранване от пръв поглед без дори да се проследи повече от една седмица как наддава детето, т.н. глупости, които са "помогнали" на не една майка да отбие без време и не по свое желание бебето си. "

->Неправилни неща според мен-но... Embarassed

# 31
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 742
Цитат на: Birdie
->Неправилни неща според мен-но... Embarassed


Ами нали точно за това става дума   Sad

# 32
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Birdie
Около 2,5 към 3 месец ОПРЕДЕЛЕНИ майки са със силно намалена кърма, независимо че дотогава са кърмили съвсем нормално. Причините са неясни.
Въпросът е-> малки часове между кърменията? ->бебето се храни при полупълно стомахче->не изпразва напълно гърдата-> поради това->намалена кърма-тогава въвеждането на 3,5-4 часов интервал коригира проблема. Това обаче е съпроводено с много плач и изисква търпение.
Има обаче и жени, при които тази схема не помага-те просто имат намалена кърма при нормални часови интервали. Тогава може да се опита заместване на едно кърмене с адаптирано мляко-обикновено 16-17 часа и опитване дали при новото двойно по-голямо часово разстояние ще се коригира проблема. Много пъти съм успял да преодолея "проблема на 3 месец" по този начин- след 2-3 седмици махам единственият биберон и кърменето се възвръща.
Часовият интервал между кърменията Е ОТ ОГРОМНО значение и напълно индивидуален- общо взето 3,5-4 часа е идеално за да се поддържа добро кърмене през първите 4-5 месеца. Бебето от само себе си не е достоверен показател дали е гладно или не-това е факт от столетия известен-нужно е известно приспособяване на детето-ако го постигнете това от 1 месец,много е лесно по-нататък, тъй като бебето се събужда точно за храна и майката се чувства човек, а не по цял ден кърмеща всеки 10-15 минути.


Ще може ли да подкрепите тази теория с references (научни публикации)?
Аз Ви препоръчвам следното четиво (отдясно на страницата има pdf файлове на три езика):

http://www.who.int/child-adolescent-health/publications/NUTRITION/BFC.htm

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Цитат на: Birdie
->Неправилни неща според мен-но... Embarassed

Birdie, точно това се опитваме да ти кажем всички цяла вечер вчера: знаем, че са неправилни и несериозни неща; кърмим бебетата и децата си както е правилно и чрез този форум се опитваме да помогнем и на други майки.
Може би ще е удачно да се включваш, когато майка има проблем -- но масово недей ни поучава под наслов "дилетанти", че много налитаме на бой и драскаме Wink

# 34
  • Мнения: 2 051
Ако мога да помоля и аз нещо - да представите в най-общ вид критериите за "недоимъчно" и "достатъчно" хранене и за съответното наддаване и ръст на бебето. Първият съвет, който се дава от българските педиатри в по-голямата им част е да се дохранва бебето с формула когато наддава с примерни темпове от 500-600 гр. и средно с 2 см на месец. За тях това е крайно недостатъчно, вие как ще го коментирате?

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
А за замразяването на кърмата не мога да се съглася с теб. Пти подходящи условия кърмата може да се съхранява от няколко часа до шест месеца, в зависимост от камерата/фризера и т.п.

# 36
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Birdie
"
Около 2,5 към 3 месец ОПРЕДЕЛЕНИ майки са със силно намалена кърма, независимо че дотогава са кърмили съвсем нормално. Причините са неясни.


Ами да ти ги изясна - криза на растежа му викат.Мисля, че щом ние тук знаем за какво става дума, един лекар ВЕЧЕ отдавна би трябвало да знае.И се "лекува" не с формула, а именно с често кърмене, за десетина дни максимум.Хайде да разсъждаваме логично:кърмата ми да речем е малко към 17-18 часа.Давам шише.Организмът ми получава сигнал, че по това време нужда от кърма няма.Следствие - кърмата ми намалява още повече Sad
Сега нашият начин:Въпреки , че е изморително, започвам да кърмя на всеки час.Бебето все гладно, суче жадно.Мозъкът ми постоянно получава сигнали, че кърмата не стига.Резултата - след няколко дни в 17 ч. съм Памела Андерсън Mr. Green Нещо неясно?И да не почнеш сега да ми обясняваш за разликата между теория и практика, защото това, което описах е проверено от почти всяка майка във форума, защото ВСИЧКИ бебета имат кризи на растежа.

# 37
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Интересен диалог се е заформил Simple Smile
Аз бих се включила само с уточнение относно проблемите на свободните режими - дъщеря ми,както и повечето бебето тук във форума,е кърмена и продължава да се кърми изцяло на поискване.Наистина има моменти,в които иска да яде през половин час,но и други,когато яде през 4 часа.Съвсем не съм съгласна с мнението,че бебета не могат да си изграждат режим и сами да си регулират храненето - напротив,след първите 6 до 8 седмици огромната част от децата имат съвсем предсказуем и постоянен дневен режим,създаден от самите тях,без да е нужно да им се налага нищо и без да трябва да се стига до писъци - много разумен подход според мен,подкрепян от огромна част от литературата за отглеждане на бебета - макар и очевидно не от медицината.
Имам и следните въпроси към Птичето,които мен живо ме вълнуват - смятам,че са много важни и касаят изключително важен момент в отношенията ни с и към педиатрите - а именно доколко можем да им се доверим,че съветите им за кърменето са адекватни.
 Confused: Каква част от следването на педиатрите е посветена на кърменето?
 Confused: Има ли определен хорариум часове,отделен изпит върху кърменето,или минава само като част от детското хранене?
Confused: Предвидена ли е работа с кърмачки и запознаване отблизо със специфичните проблеми?
 Confused: Учи ли се как се разрешават проблемите на кърмачките - от недостатъчно мляко до разранени зърна и мастит,без да се прекъсва кърменето?
 Confused: И към кого трябва да се обръщат кърмачките с проблеми - към педиатъра,към гинеколог,мамолог или към кого?Вие като педиатър към кого бихте ги насочили?
Това са все въпроси,на които досега не съм срещнала ясен отговор и бих се зарадвала на повече светлина върху тях,за да мога да определя дали и доколко мога да имам доверие,че педиатър - дори и определено запознат с новите изследвания и препоръки по отношение на детското хранене и кърменето в частност като вас - ще може да ми даде наистина адекватен съвет.Защото едно е ясно - за проблем с ухото бих се доверила повече на съвета на УНГ-специалист,отколкото на личния си лекар.Съответно за проблем с кърменето - на специалист (консултант) по кърмене,каквито - мисля,че за това спор няма - за съжаление педиатрите не са.Далеч съм от мисълта да се доверявам сляпо на материалите,които черпим от интернет поради липсата на IBSLC в България.Но когато прочета едно и също от 5-има различни IBSLC,намиращи се на 5 различни места по света - тогава дори да е в ярко противоречие със съветите на педиатъра ми,бих предпочела да се доверя на тях - защото,както често се изтъква като довод тук във форума - те конкретно за това са учили.
И преди да се дават определения във фанатизъм,наистина е хубаво да се погледне на форума и инфото в него по-отблизо - изключително кърмене тук се препоръчва до 6 месеца,както е и по препоръките на СЗО,които важат и за педиатрите,мисля - не съм забелязала някой да агитира за изключително кърмене след тази възраст.

# 38
  • Мнения: 2 529
Благодаря за отговора на моите въпроси и за комплиментите Grinning
Искам да обърна внимание на факта, че за съжаление този чудесен форум е един от малкото източници на информация за кърменето и захранването така както е по света и макар аз лично да не се предоверявам на всички преведени статии, без тях пък едва ли бих се справила. Страшно съм благодарна на момичетата, даряващи абсолютно безвъзмедна помощ bouquet и мисля, че е много хубаво да има и един педиатър-професионалист тук, запознат с проблемите на кърменето и захранването, като приятел и коректив. Виждам, че и модераторката няма нищо против, получават се интересни дискусии най-малкото Simple Smile

# 39
  • Мнения: 277
Прекрасно е,че истински педиатър е отделил от ценното си време за да ни помогне в отглеждането на децата ни. Не мога да разбера защо трябва да го предизвиквате или конфронтирате, човека има ясно подчертани добри намерения и всяко едно свое мнение  е дал възоснова и на теорията и практиката си.
Аз съм една мама коята успя да кърми детето си само 9 месеца/по здравословни причини/ , но съм минала през доста перипети и смея да кажа съм натрупала знания и опит и благодарение на Вас момичета, но понякога наистина ми се струва че сте малко крайни.
 smihesorry

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Мисля, че Бърди малко е избързал и е писал първия постинг, преди да обърне внимание какво пишем в този форум и как. Мисля, че доста момичета (признавам, че и аз) са се подразнили от определението "дилетанти"... Много от майките тук кърмят вече 6, 10, 15, 24 и повече месеци, и що се отнася до кърменето, са всичко друго, но не и дилетанти. За доста майки кърменето се е превърнало във втора природа и втора професия. За да се споделя опит и информация, не трябва специално образование.
Както и да е, мисля, че се изяснихме Wink
Радвам се, че имаме педиатър, който, за разлика от повечето бг-педиатри, действително прилага схеми за по-късно захранване и обръща внимание на кърменето, макар и в Гърция. Вярвам, че ще имаме интересни неща за обсъждане.

# 41
  • Мнения: 3 161
Бих препоръчала да надникне и в съседния форум тогава (Изкуствено хранене), може и там да е полезен. А и там педиатрите по-ги уважават.  Wink

# 42
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: boo
Радвам се, че имаме педиатър, който, за разлика от повечето бг-педиатри, действително прилага схеми за по-късно захранване и обръща внимание на кърменето, макар и в Гърция. Вярвам, че ще имаме интересни неща за обсъждане.


И аз го поздравих за начина му на работа, жалко че почти няма такива лекари тук.Колкото до различията в мненията ни по един или друг въпрос - неизбежно е, но какъв е проблемът, в спора се ражда истината People Angel

# 43
  • Мнения: 1 391
Бърди, благодаря ти за информацията и графиките, които ни даваш. Въпреки, че много чета постоянно за кърменето, питам педиатри и т.н. постоянно ме глождят въпроси, на много от които намирам отговор именно тук, в клуба, а не при педиатрите.... /въпреки, че моята педиатърка е от малкото, която ме насърчаваше да кърмя - в частност нашия случай с две думи: бебка се роди секцио 4100г, 52см. Първите 2 седмици наддаваше само с 50г и лекарката каза че е крайно малко, бяхме на границата да минем на адаптирано... аз имах огромно желание да кърмя.... и тя ме насърчи, показа ми техники, обясни ми... намирах отговори и тук... и лека полека, кърмата взе че дойде... някак си...
Така получихме следните наддавания на месец:
1м - 610г, 2.5см
2м - 510г, 5см
3м - 690г, 4см
4м - 750г, 1см
5м - 330г, 1см
6м - 550г, 1.5см
7м - 330г, 1.5см
Сега, когато Ели е на 7м е 7630г, 66.5см

Т.е. тя се роди едро бебе, но наддаваше умерено, дори на по-ниските граници /ако се гледа мисленето на бг-лекарите да се наддава по 800-1000г на месец!/ - ние сме направо миньони...
На този етап освен кърмата, се храни на обяд със зеленчуково или месно пюре, а следобяд с безглутенова каша с плодово пюре-  след което докърмвам - храни се по 4 пъти на ден - на всяко хранене - кърмене... по този начин не сме заменили нито едно кърмене /макар че педиатърката ме съветваше/

 Confused: Вярно ли е твърдението, че родените едри бебета, наддават по-малко в сравнение с другите и в определен период се изравняват /както е нашия случай.... и това при нас недоимък на храна ли е?! или е нормално недебело бебе/

 Confused: Препоръчвате ли замествания на храненията и от каква възраст - защото аз не разбирам защо се заместват, освен ако искаме да отбиваме... аз искам да я кърмя поне до 1годинка, ако мога на всяко ядене... защо всички педиатри тук казват, да се замества храненето?!?

 Confused: Казвате, да се дава краве масло или зехтин в пюретата - нали някои деца могат да имат алергии към кравето мляко?! Тези, които са кърмачета, защо да го употребяват, ако майката има кърма и слага от нея в храните?!
При положение че кърми, след всяко ядене /зеленчуково, плодово или месно пюре, или безглутенова каша в чист вид без мляко/- не съдържа ли кърмата, независимо че е обедняла, необходимото?!

 Confused извинете, че стана малко дълго..... любопитна ми е вашата гледна точка
Ето и малко снимки, да "видите" за какво става въпрос

http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=1407&AlbumId=5510
http://bgphoto.net/Albums.aspx?UserId=1407

# 44
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Бърди, жалко че в БГ няма повече педиатри, които да мислят и да реагират като вас. Жалко е също че има педиатри, визирам моята педиатърка, които са наясно са всички тия "различни" от традициаонните тенденции и практики, но продължават да си дават съвети по всеобщоприетите. Просто като всичко друго в нашата страна и педиатрията търпи един голяяяям преход, от който още не е излязла и й трябва още време....

Бихте ли публикували кривите на растежа - тегло и ръст, просто "за сверяване на "часовника.

Общи условия

Активация на акаунт