Отново за окончанието на бащиното име на детето и други въпроси

  • 20 791
  • 162
  •   1
Отговори
# 30
  • софия
  • Мнения: 25 478
По закон не може, с изключение на случаите цитирани в закона.И общо взето зависи от благоволението на служителките.
Peace
Нашата малка е без -ова в презимето. В родилния дом въобще не ми направиха проблем, а след това в общината баба й пусна връзки да не би да сложат -ова.

# 31
  • София
  • Мнения: 178
...Нашиятц коз пред служителите беше такъв: след като етническите турци  в България , въпреки , че са български граждани вписват имената на децата си без - ов/ - ова и ние също имаме право да се възползваме от това - веднага клекнаха и вписаха синчето , както искахме ние.

Благодаря Ви за отзива!

Маги_2, козът е силен  Grinning

# 32
  • Мнения: 2 015
Да!Имсам познат чието дете се казва Теодор Юлиян ........

# 33
  • Мнения: 311
Може да се запише без окончанието ов/а.

# 34
  • Мнения: 3 069
Здравейте мили мами!
Откъде да намеря точна информация относно: презимето на бъдещия бебок да бъде записано без то да завършва на -ов;-ев/-ова;-ева? Изобщо има ли някаква нормативна уредба в БГ, която да забранява това?
Благодаря Ви предварително!


Закон, който да ни задължава да кръшаваме децата си с БГ-имена имаше преди около 18 години.Сега не е така.Всичко опира до политиката на болницата и евентуален рушвет, който трябва да се даде на записващия детето.

# 35
  • Мнения: 163
Моят син също е запосан без -ов. В болницата попълнихме декларация, че желаем да носи името на баща си нечленувано, след това таткото занесе документите в общината, и там  служителката най-загрижено му е обяснила, че е възможно да възникнат проблеми с наследството ...Thinking... и че децата на сина ми също ще трябва да се наричат с нечленувано бащино име, но това не ни се стори пречка. Кръстихме си го така, както ни звучеше най-добре, т.е без натрупване на -ов, и без това са му дълги презимето и фамилията...сега се казва Максим Александър Христов.
 Hug Успех!

# 36
  • Мнения: 5 391
...Нашиятц коз пред служителите беше такъв: след като етническите турци  в България , въпреки , че са български граждани вписват имената на децата си без - ов/ - ова и ние също имаме право да се възползваме от това - веднага клекнаха и вписаха синчето , както искахме ние.
Маги_2, козът е силен  Grinning
И ние използвахме същият довод и ни провървя Grinning

# 37
  • София
  • Мнения: 3 524
Този закон е отменен!

Не могат да те задължат да го кръстиш с българско име, но задължението за слагане на наставката е в императивна норма определена, т.е. това знчи че е задължително. А изключенията са изрично посочени- виж ми поста по-горе в Закон за гражданската регистрация.
 Друг е въпроса че в болницата или в служба ГРАО може да си "затворят" очите. Пак казвам, мъжа ми е без наставка на бащиното име -ов, но той е трето дете и има "прецедент" с другите 2 преди това.

# 38
  • Мнения: 2 122
А моето дете в болницата категорично отказа да я запише така администраторката  #2gunfire #Cussing out щяла съм да имам проблеми и нямало смисъл така да ми я записва. Я ме светнете какъв е реда по законен път да го сменя.

# 39
  • Мнения: 620
Може! Преди не можеше, защото действаше Закона за имената на българските граждани, който не допускаше компромиси по въпроса, но този закон е отменен. Сега имената са уредени в Закона за гражданската регистрация и той позволява известни отклонения: "Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.
Винаги можеш да настояваш, че семейните ви традиции са еди какви си!
Бащиното име от Мартин наистина звучи по-добре без наставката.

# 40
  • Мнения: 620
"Я ме светнете какъв е реда по законен път да го сменя."

Смяната вече е по-трудна, става само от съда:

"Промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това" (чл.19, ал.1 от ЗГР)
Ще трябва да убедите съда, че важни обстоятелства налагат промяната, което не е толкова лесно.

# 41
  • Мнения: 2 952
Ако  имената ни бяха български нямаше да се  замисля да сложа  -ов  или   -ова ....че какво некрасиво има в това.... Simple Smile

# 42
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
И аз се интересувам от този въпрос. Съпругът ми не е българин, а ще раждам в България и ако ни карат да слагаме окончанията ще стане много смешно името на детето. Едни познати в същата конфигурация се побъркаха преди няколко години с този проблем, но тогава не се поинтересувах как точно разрешиха проблема и сега съжалявам.   ooooh!
Питам се ако запишем детето първо в посолството на родината на съпруга ми дали няма да е по- лесно, защото детето, така или иначе, автоматично ще придобие двойно гражданство?

Съпругът ми е грък, живеем в Бг и синът ни се роди тук. Без проблем в болницата го записаха Константинос Мариос Папас  Peace

# 43
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Само за снимка, няма проблем и нашия татко не е българин, родих си тук и записахме бебето още в болницата както искахме - без "ОВ". Само, че ние не искахме да има бащино, но така настояваха и сега Стиви има 4 имена в БГ паспорта си и 3 имена в американския.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 524
Сега имената са уредени в Закона за гражданската регистрация и той позволява известни отклонения: "Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.
Винаги можеш да настояваш, че семейните ви традиции са еди какви си!
Ето това имах предвид и аз  Peace Има и по административен ред обаче това е в случай на коригиране на технически грешки допуснати в акта, т.е. остава на практика само по съдебен ред и както Nastasja  е писала, това става много трудно.
Когато бащата не е българин е най-лесно да убедиш служителите че -ов -ова ще противоречи на традицията на родителите  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт