Кредити... жилища...

  • 14 370
  • 174
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 095
дано не повтарям темата, обаче сме се замислили за кредит и покупка на жилище, та въпроса ми е, от кои банки сте вземали кредити, какво спечелихте и какво загубихте, искам да събера мнения преди да започнем да обикаляме по банките, защото по техмите сайтове като гледам много вяра да нямаш, та дано събера малко инфо от тук Peace

# 1
  • Мнения: 1 004
Ако питаш мен, вземеш ли кредит, винаги си губещ и прецакан - освен големите лихви има и хиляди други такси дето допълнително те ограбват, а то е ясно, че щом взимаш заем, значи нямаш пари.
Второ, че не можеш да изповядаш сделката на данъчната й оценка, а трябва на реалната, та при нотариуса пак си прецакан с повече пари.

Иначе за протокола, ние взехме от ДСК, но това ни беше единствения възможен вариант за тогава. Лихвата ми е безбожна, но в сегашния момент на бременност и майчинство нямам много избор за рефинансиране, та ще чакам по-добри времена.

Какво печелиш - ами жилище  Laughing Иначе си плащаш почти същата сума за наем и в един хубав ден ти казват  - чао. Да не говорим за условията в които живееш, за ултиматумите които ти се поставят, за това че не можеш да промениш нещо по твой вкус.

Успех! Simple Smile

А иначе според мен най-добре е, ако фирмата ти работи с някоя банка оттам да си вземеш, защото има някакви отстъпки обикновено.

# 2
  • Мнения: 4 300
Само да ви дам един съвет. Когато искате да изповядате на по ниска цена , кредитът се иска за покупка+ ремонт. За покупка- ниската цена, на която изповядвате, а остатъкът за ремонт.
Няма никакъв проблем от гледна точка на банката.
Друг е въпросът дали си заслужава, но това е индивидуален въпрос.
Аз предпочетох да изповядаме на реалната цена, като евентуална бъдеща застраховка при съдебен спор. Но аз съм си страхлива и прекалено предпазлива. Професионален недостатък:)

# 3
  • София
  • Мнения: 4 578
На нас ни предстои да теглим заем. Но имаме проблем с банките, защото мъж ми не е на трудов договор. Всички ни изискват да е на трудов договор. Апартаментът сме го купили за 42 000, трябват ни още 10 000, а банките се правят на луди. Това само тук го има.

# 4
  • Мнения: 4 300
На нас ни предстои да теглим заем. Но имаме проблем с банките, защото мъж ми не е на трудов договор. Всички ни изискват да е на трудов договор. Апартаментът сме го купили за 42 000, трябват ни още 10 000, а банките се правят на луди. Това само тук го има.
Може и на граждански. Може и без. Стига да има данъчна декларация за предходната година.
Все пак трябва да има някакъв документ за доход, иначе банките няма да са банки, а заложни къщи:)

# 5
  • София
  • Мнения: 4 578

Може и на граждански. Може и без. Стига да има данъчна декларация за предходната година.
Все пак трябва да има някакъв документ за доход, иначе банките няма да са банки, а заложни къщи:)

Проблемът е, че има фирма, а тя е от юли 06г. Дотогава е работил на тр.договор, но сега ...

# 6
  • Мнения: 9 095
като за начало пределно ми е ясно че няма да излъжем банката, а тя нас, и да ме светнете, щото хич ме няма, какво е изповядване и каква е разликата в тази реална цена и тн, не се ли закупува апартамента по пазарна стойност? newsm78

# 7
  • Мнения: 4 300
Разликата е в цената,на която реално го купувате ( т.е. парите които давате на продавача) и цената , която вписвате в нотариалния акт. Върху цената в нотариалния акт се изчислява нотариалната такса, както и данъкът за придобиване на имота (2%).

Таня, мъжът ти какъв се води в тая фирма? Ясно, собственик е, но не се ли води управител? 

# 8
  • Мнения: 8 999
За две години два пъти ми се наложи да теглим кредит за жилище, но и двата пъти не ни достигаше малка сума. Става лесно, когато имаш вътрешен човек в банка - търсете връзки /както навсякъде/!!! Иначе условията на банките са горе долу сходни, а и лихвите също. Ако искате кредит за цялата сума е набутване - накрая се оказва, че си върнал двойно парите, а дали след 10 или 20 г. апартамент, който сега купуваш примерно за 100 000 евро, би могъл да се продаде за 200 000? Вместо да плащаш на банка 500-600 евро, че и повече, по-добре си наемете някой супер готин апартамент за по-малко пари и си живейте живота! Може след някоя друга година да сте по-добре финансово и тогава да теглите по-малък кредит, а повечето пари да са си ваши! УСПЕХ!

# 9
  • Мнения: 46 537
От ОББ теглихме, нямам оплаквания Peace

Не се чувствам и прецакана, колкото и да са високи лихвите, по-евтино ни излиза, от преди, когато бяхме под наем.
Вноската ни е 170 евро, а наемите около нас са минимум 190 евро, повечето са по 200 и косур  Crazy 
Пък и поне знам,че си изплащам моето жилище, а не второ на хазаина  Mr. Green

# 10
  • София
  • Мнения: 4 578
рокси, мъж ми се е самоназначил за управител във фирмата, т.е. има договор. Ама пък не се осигурява на 1000 лв ooooh!. Че с това 4-членно сем-во  Thinking.
Никол, кажи по-подробно. Колко пари, за колко време, какво ви искаха?

# 11
  • Мнения: 46 537
36600 лв.
За 20 г.
Дадоха ни списък с необходимите документи. Тук можеш да прочетеш като начало какво да приготвиш  Peace

# 12
  • Варна
  • Мнения: 912
И ние теглихме кредит преди по-малко от 2 месеца от Пощенска банка. Изтеглихме 66 000лв. за 30 години и ги изтеглихме точно по този начин - за покупка и за ремонт, за да можем да направим сделката по данъчна оценка - винаги , когато става дума за даване на пари за държавата ми става нервно  smile3515 а все пак данъкът  в % от сумата и затова. Не се чувствам прецакана или излъгана - наистина , че ако започнеш да смяташ колко ще върнеш , изглежда доста крупна сума, но моите мисли са в насока, че толкова пари да се скъсаме не може да съберем, а от друга страна си мисля , че покупателната сила на парите за вноската би следвало да намаля с всяка година. Единственият ми страх е от начина на превалутиране, когато си отиде лева, тк. го изтеглихме в левове.

# 13
  • Мнения: 51
Да, когато става дума за малък кредит, наистина е по-добре да се използва, а не да се дават същите пари, но за наем, а накрая - нищо не ти остава. Но се замислете - за кредит от 100000 е /колкото горе долу е необходим за хубав и достатъчно голям апартамент в София/ за 20 г. вноските са над 600-700 е на месец. Дали не е по-добре да се живее в хубава квартира за 300 е, а след десетина години, като сте посъбрали някой друг лев да вземете кредит за остатъка, който не ви достига за жилище. Но ако в момента ситуацията е такава /не ви достига малка сума/ - не се колебайте! Цените на имотите скачат ежедневно и тенденциите не са към спад. Но задължително в банките искат доход за отпускане на кредит.

# 14
  • Мнения: 46 537


Е то, ако така разсъждаваме, замисли се пък за кредит от 2 000 000 евро  Laughing

Все пак всеки се простира според чергата си, колко % от нас живеят в жилища за по 250 000 лв. според теб  newsm78  Grinning Ако не може да си позволи 600 е вноска, ще купи по-малък апартамент, в друг район или ще направи компромис с нещо друго

Помисли логично, дори за 100000 е, пак е неизгодно:
За 10 години по 300 евро, значи да се хвърлят на вятъра 70 000 лв. по мои изчисления  newsm78
Другото е- забрави, че наемът ще се запази 10 години все 300 евро  Laughing тенденцията е нагоре, а на л%- надолу  Peace
И всеки месец, освен сумата за наема, ще трябва да се отделя и друга (за спестяване).
Накрая нещо, което хич не е маловажно, цените ще скачат и не е сигурно дали спестяванията въобще някога ще ги стигнат  newsm78

# 15
  • Мнения: 51
 В момента изплащаме кредит, май вече споменах, но след 20 г. апартаментът си е само наш! За щастие заемът не е голям и вноската е поносима, но ако трябва целият ми живот да бъде затруднен и забатачен от плащане на високи вноски /защото 20 години са доста/, та като остарея да си имам мой апартамент - е благодаря, по-добре под наем с по-ниски цени, отколкото за мое, но за сметка на всичко останало. Затова казах, че е добре, когато кредитът е за малка сума /до 50 -60 000 лева/, иначе се заробваш страшно. Още по-добре е, ако имаш някаква перспектива да го изплатиш предсрочно. Най-добре е, ако наследиш нещо. А еврото винаги ще е евро, само се надявам да се увеличват приходите ни/ви, за да намалеят реално вноските. А лихвите също още ще падат. На всички, които ще теглят кредит за жилище желая успех, а после много щастие в новия дом.

# 16
  • Мнения: 9 095
не смятам че има смисъл да се живее под наем цял живот и както казвате да наследим нещо е добре, така че по- добре децата ни живот и здраве да не мислят за това Naughty, та в евро ли да теглим или лв newsm78, аз смятам че еврото ще поевтинява, но лева пък ще изчезне, много сложно и интересно се получава, а иначе искаме да теглим не повече от 40000евро, Никол много благодаря за инфото, определено ще потърсим и някоя връзка, ама викам да знам за какво да си отварям очите и да питам препатилите Peace

# 17
  • Мнения: 51
40 000 e e добре - ще се върже по около 300 е на месец, ако е за срок от 20 г. А дали да е в евро или в лева - мисля, че и специалистите не са наясно.

# 18
  • Мнения: 9 095
те знаят ама не казват да ти кажа ли, а и не смятам че някога ще успеем да спестим повече от няколко хиляди лева, така че нито наеми нито нищо- кредит ще да е Peace

# 19
  • Мнения: 51
Давайте с кредит тогава. Но ако всеки месец спестявате сумата, която сега ще изплащате за кредита - например 500 евро- след 20 години ще имаш 120 000 евро - твои, лични, а като вземеш и един малък кредит за 10 -20 000 евро - е, за 140 000 евро ще си купиш по-хубав апартамент, отколкото сега за 60 000 евро /това е примерен план - обикновено на банката в края на кредитния период си изплатил двойно сумата, която ти е отпусната/

# 20
  • Мнения: 9 095
хубо де, ама до след 20 години колко вода ще изтече, първо искаме сега да сме си отделно, второ смятам май че колкото и да е, ще е по- добре сега да си го вземем и да си го правим както ние си искаме, отколкото да се лишаваме 20 години и накрая пак да не успеем да вземем Peace

# 21
  • Мнения: 51
Тедие, ама разбира се - права си! Естествено, че по-хубаво нещо от това да сте отделно, пък и на свое собствено, няма. Дерзайте за кредит - да знаете, че около отпускането му има още доста разходи. Проверете внимателно банката и условията й - на нас например в една банка ни изискват задължително да правим "застараховка имот" и "застраховка живот" /за този, на чието име е кредита/ - това са още около една месечна вноска, а отделно ни взимат всеки месец при внасяне на сумата по 5 е за "обслужване на сметката" - сама можеш да изчислиш как ти се вдига общата сума. В Биохим са много изгодни условията - те поемат и двете застраховки всяка година и не взимат разни допълнителни такси. Лихвата на всички банки е еднаква - тук почти няма разлика. Но понякога, като се обяви, че лихвения процент е намален въобще не си правят труда да те уведомят, та трябва и това да следиш, за да преподпишеш договора своевременно и да не се набуташ с по-високи вноски за 1-два месеца, докато се усетиш.

# 22
  • Мнения: 46 537
Давайте с кредит тогава. Но ако всеки месец спестявате сумата, която сега ще изплащате за кредита - например 500 евро- след 20 години ще имаш 120 000 евро - твои, лични, а като вземеш и един малък кредит за 10 -20 000 евро - е, за 140 000 евро ще си купиш по-хубав апартамент, отколкото сега за 60 000 евро /това е примерен план - обикновено на банката в края на кредитния период си изплатил двойно сумата, която ти е отпусната/

Ама къде да живеем през това време  Confused
Пробвахме да спестяваме- 7 години стояхме под наем и какво спестихме- нищо  Crazy на повечето хора е невъзможно едновременно да спестяват и да живеят под наем, това означава да имат почти двойни доходи, за да могат да осигурят и покрив над главата си, и нормално съществуване ... лошото е, че това са 7 пропилени години, сега щяхме да сме изплатили половината си кредит (10 години Tired), а в момента сме на 3-тата година Tired как да не ме е яд  #Cussing out


Но пък, ако са въшлясали от пари, токова, че да съберат за 10 г. сумата за апартамета от 100 000 евро ... все им е тая дали ще ги метнат в кофата, на хазаина или за заем  Wink

Що се отнася за наследството- не един, а два искам, в единия ще живея, а от другия ще прибирам наем (за да изплащам трети  Mr. Green)  ... ама за сега няма  Laughing

# 23
  • Мнения: 51
Ха, ха, ха! Никол, искрено ме разсмя. И аз така искам, а може и виличка на брега на морето да си построя... Ех, мечтиии ....
За жилищен кредит първо трябва да си намерите апартамента и тогава да поискате кредит - отпускат само след оглед от служител на банката и оценка от тяхна страна. Освен личните доходи де. Но в много случаи продавачите не искат да продадат жилището си, ако купувачът ще ползва кредит. Брокер съм и често имаме такива проблеми, така че и това трябва да се уточни предварително.

# 24
  • Мнения: 9 095
е, много ви благодаря, Ивамина, Никол,  Hug, а аз да кажа, че затова пуснах темата, за да се запозная с видовете такси, условия и както ти си брокер и можеш да ми кажеш точно знач ида изберем апартамент и тогава да кандидатстваме, или къща Blush, ама няма да отпуснат чак такъв кредит май #Crazy, значи видях ОББ, сега ще видя и Биохим, дано успея да се информирам преди да тръгнем да обикаляме, че тогава ще е... Close

# 25
  • Мнения: 46 537

Колежка съм  Mr. Green

# 26
  • БГ
  • Мнения: 735
момичета, а за спестяване на нотариалните такси , ако е подписан предварителен договор с продажна цена ,след това банката приема ли че сделката е на по-ниската цена която фигурира в нот.акт,ако се посочи че е за покупка и ремонт? newsm78

# 27
  • Мнения: 51
Ще се радвам, ако наистина съм помогнала. За кредита - първо, както вече казах, намерете банка /банкер, които да ви кажат със сигурност, че при еди какви си доходи, ще ви отпуснат еди какъв си кредит. После се обаждате на мен или на колежката /ПРИВЕТ, КОЛЕЖКЕ! ИМАТЕ ЛИ СДЕЛКИ?/ И ЗАПОЧВАТЕ БЯСНО ХОДЕНЕ ПО МЪКИТЕ - МНОГО ТРУДНО СЕ НАМИРА "твоя си дом". После, след като уточните с продавачите условията по сделката - хайде пак обратно в банката с подписан предварителен договор /това не влияе на оценката и изповядването на сделката, защото като хитри българи правите втори вариант на договора с цена, равна на данъчната оценка, обаче, ако ще взимате кредит, по-голям от 50% от сумата на данъчната оценка, ще трябва да обявите реалната цена, а от тук и да изповядате на нея, а от тук и да платите по-високи нотар. такси. В този случай обикновено продавачът не е съгласен да дели разноските по прехвърляне на имота, а иска да поемете неговата част над сумата на данъчната оценка /дано се изразявам ясно, май вече ми се спи много/, а чак след това .... Ако искаш подробности, пиши ми на лични.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 912
При нас нещата протекоха по следния начин;
1. Избор на банка и подаване на документи за предварително одобрение с оглед на доказаните доходи и желания размер и срок на кредита - положителен отговор след седмица.
2.Избор на жилище в продължение на около 3 месеца (толкова беше и срока на банката, т.е. ако до 3 месеца не избереш жилище, предстои ново разглеждане на документи за дохода) и представяне в банката на искания от тях комплект документи, който включва и предварителен договор с купувача, в който пише реалната цена на имота.
3.Изпратиха ни оценител (струваше ни 120лв.) от банката
4.Получихме одобрение от банката за сумата, срока , този път в зависимост от имота и оценката на оценителя. Сумата я одобриха и като им казахме, че искаме да си изповядаме сделката на данъчна оценка и дори кредитната ни обясни как точно се прави тази врътка. Тази част от сумата, която е до данъчна оценка я преведоха направо на продавача, а остатъка - до реалната сума - по наша сметка и я предадохме в брой.
5. При нотариуса сключихме две сделки заради разделянето на кредита - една за покупка (между нас и продавача) и една за ипотека (между нас и банката), което всъщност оскъпява процедурата. И тъй като в нотариална акт пише данъчната оценка, за да е сигурен продавача, че няма да го преметна и да не му платя остатъка до реалната цена му разписах , запис на заповед, която той след разплащането ми върна.
В общи линии това беше. Дано съм била полезна.

# 29
  • Мнения: 51
Maya е права. Такива са стъпките. Само да отбележа, че някои банки не взимат такса за огледа - те явно разчитат, че достатъчно те одрусват с лихвите, също така при тях застраховката "имот" и "живот" са безплатни.  Но доходи непременно трябва да се докажат - става дума за общия семеен доход - различно е при всяка банка, но горе-долу искат по 60-100 лева за вс. член от семейството и достатъчен остатък, който да покрива и гарантира редовното плащане на месечните вноски. При нас дори не искаха да ни признаят наема, който взимаме от друг наш имот, защото естествено той не беше обявен и не бяха плащани данъци върху него.

# 30
  • Мнения: 9 095
много ви благодаря, наистина много полезна информация, аз гледах че навсякъде лихвите са едни  и същи, май ще минем през Пиреус като за начало, проблема е, че мъжа ми го осигуряват на 240лв май или нещо такова и при това положение като гледам трябва да му внасяме осигуровки 6 месеца и след това да се отправяме към банките newsm78, Ива, ще ти пиша на лични Peace

# 31
  • БГ
  • Мнения: 735
и аз благодаря за съветите, ако запънем някъде пак ще ви питам Hug  bouquet

# 32
  • Мнения: 9 095
аз да си призная тепърва ще се сещам за какво да питам Peace

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Искам да питам тези които са взели ново жилище с ипотека,в какво се изразява застраховката живот.Може ли  проблем съд здравето да доведе до отказ от застраховка.По точно операцияна сърце-байпаст? Ако има застрахователен агент и той може да ми отговори Praynig

# 34
  • БГ
  • Мнения: 735
за засраховка живот, се застраховат здрави хора,н а полицата са описани кои болести могат д а попречат, така че може да доведе до отказ.

# 35
  • Мнения: 51
мама66, не се притеснявай. Това не е застраховка, която касае здравето, нито ти покрива лечение при здравни проблеми, тази застраховка гарантира на банката, че дори ако кредитополучатулят се спомине, кредитът ще бъде обслужен. Друго изискване на банката е на края на кредитния период кредитополучателят да не надвишава определена възраст - обикновено 60-65 г. Ако сега си на 30 г. можеш да вземеш кредит с максимален срок за погасяване от 30 г. например, защото се предполага, че когато изплатиш последната вноска по договора, няма да си навършила 60 г. При различните банки е различна тази възраст.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Аз съм на 41,а съпруга на 40 ориентирала съм се към Пощенска б. Другата седмица имам среша с инвеститор за договаряне  на кредит на жилище на зелено.Доходите ни са доказуеми .Трябва да внеса20% от цената и се притеснявам  после да не откажат застраховката и да пропадне всичко ,а ще съм внесла парите  и да не ги загубим .Не зная дали кредитния инспектор е наясно ,а не сме говорили въобще на този тема.

# 37
  • Мнения: 51
Вземи кредита на твое име, ти нали нямаш здравословни проблеми?

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Благодаря ти .Да той ще е на мое име ,значи се застраховам само аз ,а не и двамата.

# 39
  • Мнения: 9 095
ами ние сега като нямаме спестявания, та може ли да изтеглим 100% от сумата от банката за старо строителство говоря или трябва да сме осигурили някакви проценти?

# 40
  • Варна
  • Мнения: 912
Аз съм на 41,а съпруга на 40 ориентирала съм се към Пощенска б. Другата седмица имам среша с инвеститор за договаряне  на кредит на жилище на зелено.Доходите ни са доказуеми .Трябва да внеса20% от цената и се притеснявам  после да не откажат застраховката и да пропадне всичко ,а ще съм внесла парите  и да не ги загубим .Не зная дали кредитния инспектор е наясно ,а не сме говорили въобще на този тема.
На нас от Пощенска банка не са ни искали застраховка живот, а само застраховка на ипотекираното жилище. Кредитната инспекторка ни каза няколко застрахователни компании, с които банката им работи и да си изберем от тях и дори не сме се занимавали с това, а само внесохме парите в банката и те си задвижиха всичко и само ме извикаха да разпиша полицата. Сумата на застраховката е в % от реалната цена, но не помня колко процента точно беше, но под 100 лв за година ни излезе.
Но като говорихме за условия за отпускане на кредита ни казаха, че жилището трябва да има най-малко акт 14, т.е. грубият строеж да е завършен и че не можем да се включим на зелено  Rolling Eyes

# 41
  • Варна
  • Мнения: 912
ами ние сега като нямаме спестявания, та може ли да изтеглим 100% от сумата от банката за старо строителство говоря или трябва да сме осигурили някакви проценти?
Доколкото знам не е възможно с жилищен кредит да го направите, т.к. в копмлекта документи, който банката изисква за окончателно одобрение е и предварителен договор за покупка при сключването на който трябва да се внесат поне 10% от стойността на жилището, но има вариант например ако изтеглите преди това потребителски кредит за тези 10%, но пък тогава доказаните доходи ми се струва, че ще трябва да са по-големи, т.к. ще ви се приспаднат и вноските по този кредит и ще намалят остатъка. Не съм сигурна, но ми се струва, че за старо стр-во банките отпускат по-малко (срещала съм до 80 %), докато при новото стига до 90%.

# 42
  • Мнения: 9 095
ха и аз така си мислех, благодаря за уточнението все пак, значи ще трябва да има 2 кредита, видяло се е, ма то и едни цени, аз се поразходих из сайтовете, леле мале Crazy

# 43
  • Варна
  • Мнения: 340
"ами ние сега като нямаме спестявания, та може ли да изтеглим 100% от сумата от банката за старо строителство говоря или трябва да сме осигурили някакви проценти?"

Може да се изтегли до 100 %, но обезпечението трябва да е повече от 125 % от сумата на кредита, т.е. или трябва да се ипотекира друг имот на по-висока стойност, или да се ипотекира този, който се закупува + още един по-малък.

# 44
  • Мнения: 2 641
ние взехме кредит от първа инвестиционна, дори ни предложиха покупката да стане на непазарна цена, но собствениците искаха да се застраховат и изповядахме сделката на пазарната цена. Работим само с тази банка, много сме доволни от нея в всяко отношение. Наскоро намалихме лихвата и съкратихме срока на изплащане. Препоръчвам на всички които искат да теглят заем тази банка.

# 45
  • Мнения: 9 095
хеленка, колко % трябва да имаме, за да можем да изтеглим кредита, боже ошашках се вече и този който искаме да го ипотекираме, задължително ли идва оценител от банката и трябва да му платим, тъй де няма ли банка дето не иска пари поне за това Tired и да ви питам дали сте запознати колко струва прехвърляне на имот при нотариус?

ние взехме кредит от първа инвестиционна, дори ни предложиха покупката да стане на непазарна цена, но собствениците искаха да се застраховат и изповядахме сделката на пазарната цена. Работим само с тази банка, много сме доволни от нея в всяко отношение. Наскоро намалихме лихвата и съкратихме срока на изплащане. Препоръчвам на всички които искат да теглят заем тази банка.

ще разгледам, благодаря Peace

# 46
  • Мнения: 4 970
Задължително идва оценител на банката.Ние  платихме 120 лв. PeaceНяма безплатно Rolling Eyes-ръсят те за вси4ко и до последно Close

# 47
  • Варна
  • Мнения: 340
хеленка, колко % трябва да имаме, за да можем да изтеглим кредита, боже ошашках се вече и този който искаме да го ипотекираме, задължително ли идва оценител от банката и трябва да му платим, тъй де няма ли банка дето не иска пари поне за това Tired и да ви питам дали сте запознати колко струва прехвърляне на имот при нотариус?

Задължително идва оценител на Банката /чувала съм че ДСК имат оценители на щат и не се заплаща оценката, но лично аз не препоръчвам да се ходи там за кредит/. Оценка на апартамент струва около 100 лв., това е такса на самия оценител, не на Банката.
Таксата при нотариалното прехвърляне на имота зависи от сумата, на която се пише имота в нотариалния акт /най-често на близка до данъчната оценка/. Трябва да се има предвид, че само държавната такса е 2 % от стойността на имота, отделно е нотариалната такса. След това е и таксата за ипотека - тя е върху материалния интерес - размера на кредита - за кредит с разрешен размер 45 000 евро таксата е около 500 лева.

Може би и никой няма да ви каже, че сте длъжни в срок до 2 месеца след придобиването на имота да го декларирате в данъчното - попълва се декларация по чл.14 от ЗМДТ, глобите при неспазване на срока са 10-400лв.

# 48
  • Мнения: 9 095
е, друго си е да си в час Peace, аз имах предвид да с епрехвърли жилищвто в което сме сега като дарение на мъжа ми, не с покупко- продажба, да може да ипотекираме него Thinking

# 49
  • Мнения: 4 970
Може би и никой няма да ви каже, че сте длъжни в срок до 2 месеца след придобиването на имота да го декларирате в данъчното - попълва се декларация по чл.14 от ЗМДТ, глобите при неспазване на срока са 10-400лв.
На нас ни го казаха, но  в последствие разбрах 4е тази такса  и декларацията в данъчното  се подават след акт 16, и тъй като ние все още нямаме такъв, още не съм подала newsm78

# 50
  • Варна
  • Мнения: 340
е, друго си е да си в час Peace, аз имах предвид да с епрехвърли жилищвто в което сме сега като дарение на мъжа ми, не с покупко- продажба, да може да ипотекираме него Thinking

Жилището може да се ипотекира, нищо че е собственост на трети лица, няма нужда да се сменя собствеността му.

На нас ни го казаха, но  в последствие разбрах 4е тази такса  и декларацията в данъчното  се подават след акт 16, и тъй като ние все още нямаме такъв, още не съм подала newsm78
Ако новият ви имот представлява идеални части земя + право на строеж, трябва да подадете сега за земята и после на Акт 16 или разрешение за ползване подавате за самото жилище. Такса не се плаща, после се дължат данъци за имота.

# 51
  • Мнения: 9 095
helenka,   bouquet  bouquet, златна си и да си призная навсякъде са едни и същи май нещата, лошото е че по сайтовете няма достатъчно инфо и май банките разчитат че като ида ще ме омагьосат Twisted Evil

# 52
  • Мнения: 4 970
Вярно 4е имаше някаква еднократна такса Thinking.Мисля 4е беше 25лв.А не мога ли като си приклю4а лизинга да закрия картата?

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Май си объркала ,темата.За закриването на карта ОББ вземаха такса 18лв,но може и да е премахната -питай.Таксата 25 е годишна тоес всяка год. 25лв.

# 54
  • Мнения: 5 577
И на нас скоро ни предстои, в просец на проучване съм и тази тема ми е много полезна.  Hug

Ние сме го намислили (т.к. нямаме нищо спестено) - моите родтиели ще помогнат, и двамата работят, млади са - ще изтеглят потр. кредит. Ние ще теглим ипотечен, остатъка.

Април месец може да стане това, и днес тръгвам на оглед по жилища, няма да съм говорила с банката преди това. Дано няма проблем.  Confused

# 55
  • Мнения: 4 970
Май си объркала ,темата.За закриването на карта ОББ вземаха такса 18лв,но може и да е премахната -питай.Таксата 25 е годишна тоес всяка год. 25лв.
Извинявайте, наистина съм сгрешила темата Blush

# 56
  • Мнения: 103
Имаме жилищен кредит  от 7 месеца и  искам да кажа на всички,които се хващат сега "на хорото",че представа си нямате какво ходене по-мъките е и с колко много търпение трябва да се въоръжите,колкото и отчайващо да звучи.Всичко си проучвайте предварително,защото много от нещата Ви се спестяват и ги научавате ,когато се стигне до подписване на документите.Най-добре ако имате възможност с познат,но и той все пак да не Ви насочва 100% към неговата  банка,а да Ви обяснява трезво как стоят нещата на пазара и кое защо се прави и колко се плаща,за да не останете неприятно изненадани накрая.Съгласна съм,че не всеки може да намери познат човек,затова ПИТАЙТЕ.В хода на целия процес има рискови моменти,между продавач и купувач,особено когато са напълно непознати.Внимавайте когато се подписват предварителните договори,защото там се уточняват финансовите взаимоотношения между двете страни.За да се започне всичко това-първо се тръгва с проучване от банката и после се търси жилище.

# 57
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
От личен опит ще кажа, че в Плевен преди една седмица Експресбанк ни взеха 60лв за оценител.
За отпускане на кредита също се взема такса за обслужване, която не си спомням колко беше.
Задължиха ни да направим застраховка живот с всички покрития за страната и чужбина на мъжа ми (той е титуляр на кредита) и застраховка на жилището с всички покрития. Най-добре е да се направи застраховката лично от Вас и всяка година да си я подновявате  докато тече кредита, защото ако банката включи застраховките  към заема ще си плащате лихва и на застаховката.
При нотариуса платихме 2%  държавна такса (хубаво е да прехвърляте по данъчна оценка, ако имате такава възможност); + 14лв 2бр. удостоверение тежести; + ?лв  ипотека; + таксата на нотариуса - около 350лв; + 50лв такса за вписване на имота,;+ такси по преводи в банките; +  ??? лв не помня , но има още дребни суми; + % комисионна на агенцията, която ни намери жилището.
Мога да обобщя, че покрай тази покупка се похарчиха много непредвидени суми, които като се съберат се получава една солидна сума за  ремонт на една стая. #Crazy

# 58
  • Варна
  • Мнения: 340
Valja вече се е опарила и знае  Simple Smile.
Не се подлъгвайте по ниските лихви в рекламите - банката ще намери как да си събере доходността под формата на други такси и комисиони. Там, където лихвата е по-висока, обикновено застраховките са за сметка на банката и се оказва, че в действителност въпреки по-високата лихва се правят по-малко плащания по кредита /застраховките никак не са евтини, особено застраховка живот/.
Осведомете се и за възможностите след това кредита да се предоговори, не всички банки допускат предоговаряне и се оказва, че си взел кредит на 12 % примерно и така си остава до края на срока или трябва да се рефинансира от друга банка, което е доста скъпо "удоволствие" след като се плати и таксата за предсрочно погасяване плюс всички разходи по новия кредит.

# 59
  • Мнения: 188
И нас ни тресе същата треска, в процес сме на проучване. Но просто свят ми се завива от толкова информация, четем, четем ....  Crazy Първо ние все още не сме намерили жилище, което да ни хареса. Трябва ли вече да се обърнем към някоя банка или чак като го намерим. Ако пък първо си харесаме жилището и има друг с парите кой ще ни чака нас.
И другото, което искам да пиитам тези от вас, които вече са минали по този път скоро: казвате - внимавайте към коя банка ще се обърнете. Дайте добри отзиви за някоя банка, че е такова море от банки и с тези техни уловки и изненади, как да не сбърка човек.

# 60
  • Мнения: 9 095
честно казано, по информацията от сайтовете, единствено в Пощенска имаше опция за плаваща лихва, обаче нещо не ми харесва самата банка, а и добре че го има форума, една брокерка ми дава съвети, ще пазя дискретност и също така знам коя е първата банка през която ще мина, аз не искам да платя по- малко, знам си че ще плащам, просто искам не да ми излизат странични разходи постоянно, искам хората от банката да са достатъчно любезни и да не ме мислят за теле да се мъчат да ме лъжат, а да ми кажат реално кое колко ще ми струва и тн, не да се чудя какво да правя после Peace

# 61
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Отидете на място и разпитайте за всичко, което ви интересува, не се доверявайте на информацията в сайтовете. Ние поне пет пъти сме ходили да питаме в банката за разни неща преди да подпишем договора. Според мен в банката няма какво да ви изненада - както вече казах там искат застраховки, такса за управление за кредита, сума за оценител на жилището и лихвен процент на кредита, за колко години е, погасителен план. За мен лично повечето неизвестни бяха при нотариуса, знаех за едно, а излезе малко повече.

# 62
  • Мнения: 9 095
да, много ти благодаря Peace

# 63
  • Мнения: 4 300
И нас ни тресе същата треска, в процес сме на проучване. Но просто свят ми се завива от толкова информация, четем, четем ....  Crazy Първо ние все още не сме намерили жилище, което да ни хареса. Трябва ли вече да се обърнем към някоя банка или чак като го намерим. Ако пък първо си харесаме жилището и има друг с парите кой ще ни чака нас.
И другото, което искам да пиитам тези от вас, които вече са минали по този път скоро: казвате - внимавайте към коя банка ще се обърнете. Дайте добри отзиви за някоя банка, че е такова море от банки и с тези техни уловки и изненади, как да не сбърка човек.
Имате възможност да кандидаствате за т.нар. предварително одобрение. Представлява разглеждане на документите ви за доход и на база на тях ви се издава  един сертификат , в който пише че имате предварителното одобрение на банката да получите ипотечен кредит за ххххх лв. Важи 6 месеца ( обикновено). Полезно е от гледна точка на това че:
1. половината ( грубо казано) от работата е свършена- доходите, т.е платежоспособността ви е оценена и ви остава само да представите обезпечението
2. можете с този документ да покажете сериозност и платежоспособност пред продавача на имота.

Не знам дали всички банки го предлагат, за няколко знам със сигурност.
А по повод уловките- четете си договорите, нищо не пречи да го поискате от банката и да го подпишете след ден или два. Всичко, което не го пише в договора, не могат да ви го вземат:)

# 64
r0ksi, би ли ми казала кои банки предлагат предварително одобрение? И колко струва ориентировъчно? Благодаря   bouquet

# 65
  • Мнения: 103
Таксите на банката са много по-малки в сравнение с тези при изповядване пред нотариус.Важно е в предварителния договор да е уточнено как се разделят разходите по-сделката между продавача и купувача.Ще бъдете в изгодна позиция ако е упоменато,че разходите се разделят ПО РАВНО,защото другият вариант(който е по разпространен)  е по равно до данъчна оценка, а над данъчната се поемат от купувачите.В нашият предварит.договор пишеше по равно и така се спестява една добра сума,защото сделката беше върху пазарната цена.Оказа се,че брокерката(коята беше от страната на продавачите)не го е доуточнила и в момента на сделката се заяде с нас пред нотариуската,но тя застана на наша страна и ни защити,че така е написано и така трябва да стане.Сделката беше върху40 000Е и ако не ме лъже паметта,защото беше лятото общите такси пред нотариуса бяха почти 2000лв.


# 66
  • Мнения: 4 300
Райфайзен и Булбанк със сигурност. Струва таксата за разглеждане на документи по кредит- нея така и така я плащате ако ще теглите кредит. За различните банки е различна, както и в зависимост от сумата- между 50 и 150 лв ориентировъчно.
Не претендирам за изчерпателност, напълно е възможно и други банки да го предлагат, трябва да се провери.

# 67
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
r0ksi, би ли ми казала кои банки предлагат предварително одобрение? И колко струва ориентировъчно? Благодаря   bouquet
За Пощенска банка също знам, че имат предварително одобряване.
Дори в Плевен има предприятия, които осигуряват на минимална заплата работниците си и въпреки това банката отпуска на тези служители големи кредити за покупка на жилище - въпрос на договорка между банката и фирмата. В тези случаи работниците нямат голям избор за банка.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Надявам се тези сайтове да са от полза за някого:

http://www.bgoffers.com/calc.php

http://www.moitepari.bg/Ipotechni_Krediti/Ipotechni_Krediti.aspx

# 69
  • Мнения: 9 095
Първия не ми го отваря, но втория определено е интересен Peace

# 70
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
И двата ги отворих, много полезна информация, особено в първия линк, където са описани нотариалните такси и други разходи. Само не знам на мен защо нотариуса ми е взел с около 200лв повече? Освен това банката взема такса по 5лв на превод, а в линка го смята по 2лв, но пак не ми излизат сметките.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Все пак това е ориентировъчен калкулатор(навярно не е 100% актуален). Може да са вмъкнали още някоя и друга таксичка.

# 72
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Най-вероятно. Сумите за нотариуса и вписванията съвпадат,  както и държавната такса (2%), за другите по-малки суми не съм сигурна.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 340
И двата ги отворих, много полезна информация, особено в първия линк, където са описани нотариалните такси и други разходи. Само не знам на мен защо нотариуса ми е взел с около 200лв повече? Освен това банката взема такса по 5лв на превод, а в линка го смята по 2лв, но пак не ми излизат сметките.

Най-вероятно ти се губят таксите за написване на нотариалните актове - имаш един за покупко-продажба и един за ипотека, те са по около 100 лв.

# 74
  • Мнения: 46 537
r0ksi, би ли ми казала кои банки предлагат предварително одобрение? И колко струва ориентировъчно? Благодаря   bouquet
За Пощенска банка също знам, че имат предварително одобряване ...

Да, и Пощенска имат, но хич не се доверявайте на Предварителното одобрение, имаме вече 2 случая, в които наши клиенти с такова одобрение, подписаха Предварителен договор и от Пощенска казаха просто НЕ, въпреки, че всичко им беше наред ...

# 75
  • Мнения: 4 970
Ние изтеглихме преди няколко месеца то4но от Пощенска банка Peace. На вси4кото отгоре не бяхме "най-идеалните" бъдещи клиенти спрямо документацията, но не сме имали никакви проблеми след предварителното одобрение.ПОщенска изготвя безплатно нот. актове.Някои нотариуси- също

# 76
  • Мнения: 450
Лятото изгоряхме с половин капаро(това като по-крупна сума,иначе знаете ,че малките парички не се виждат,но накрая се усещат),защото от Си банк,при няколко предварителни разговора бяха казали,че парите на мъжа ми-осигурителния доход стигат... и така,намерихме апартамент,капарирахме го,подадохме комплект от документите и зачакахме... месец,втори,я дайте пак това,че го загубихме,я дайте още копие на онова,че не се чете.В края на втория месец се оказа,че ни одобряват на 60% от сумата,за която в началото говорехме.Мъжа ми се ориентира за там,защото негови колеги взели безпроблемно ипотечните си кредити... отказахме се,собственичката на апартамента се смили и ни върна половината капаро,а колко пъти-оценители,такси,такси...
Не сме се отчаяли,догодина обаче ще пробваме пак-тоя път аз ще съм титуляр за кредита,дано да съм късметлия...

# 77
  • Мнения: 127
Теглихме кредит от Пощенска банка. Без връзки  и тем подобни. Отпуснаха ни точно колкото искахме. Пред нотариуса изповядахме сделката на данъчна оценка. Останалата сума беше отпусната "за ремонт". Това явно е практика на банката. Ние го разбрахме в последния момент, но бяхме доволни, че спестихме някой лев Wink
Сега живеем в собствен апартамент. Вярно, не е в центъра, но е голям и удобен за четиричленната ни фамилия.
Наемите са нещо ужасно. Какво изтърпяхме докато живяхме под наем и как сме се местили с две малки дечица, не искам да си спомням.
Късмет и дано сте доволни от избора си!

# 78
  • Мнения: 9 095
а и аз на младини с нашите съм обикаляла квартири и затова няма вариант да ме убедите че на квартира е по- добре Naughty

# 79
  • Мнения: 728
Аз бих посъветвала всеки, който търси заем за жилище, да се обърне към т.нар. "кредитни консултанти". Работят с много банки и имат поглед върху нещата, а услугите им са безплатни.
Ето сайт на подобна организация: http://creditcenter.bg/. Дано не се счита за реклама, искам да съм полезна  Peace

# 80
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Може би и никой няма да ви каже, че сте длъжни в срок до 2 месеца след придобиването на имота да го декларирате в данъчното - попълва се декларация по чл.14 от ЗМДТ, глобите при неспазване на срока са 10-400лв.
Аз искам да попитам хеленка - къде се подава тази декларация, в общината ли? В коя община- където имаме адресна регистрация или къедто е имота? В какъв срок? А като нямаме Акт 16? (само иделани чатси от земята и право на строеж)
Ако може някой да изнамери закона да прочета Blush
Мерси предварително  bouquet

# 81
  • Мнения: 450
На нас кредитленд не ни свършиха работа,всичко което казват се научава и от офиса на банката.

# 82
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Такаааа намерих закона, но там никъде не пише кога се плаща този данък (Акт 15, Акт16 РЗП или при придобиване), нито какви са глобите Thinking

# 83
  • Мнения: 51
Идеалните части от земята са имот, затова трябва да се обяват в общината, където е имота - подава се декларация за придобиване на имот /специален формуляр, който може да се вземе и от общината/ Срокът е един месец след изповядване на сделката /освен ако наскоро не са променили нещо/. Не се плаща нищо в момента на подаване, но въз основа на тази декларация се начисляват данъци .

# 84
  • Мнения: 2 891
Кажете ми мили дами, кои лихви са по-добри според вас - анюитетни или по главницата?

# 85
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Идеалните части от земята са имот, затова трябва да се обяват в общината, където е имота - подава се декларация за придобиване на имот /специален формуляр, който може да се вземе и от общината/ Срокът е един месец след изповядване на сделката /освен ако наскоро не са променили нещо/. Не се плаща нищо в момента на подаване, но въз основа на тази декларация се начисляват данъци .
Благодаря ти за инфото Flutter
Явно покрай другото търчане ще се търчи и до общината ooooh!

# 86
  • Мнения: 9 095
не съм много в час, но главницата е намаляваща, докато лихвата нарастваща когато е по главница, а анюитетната е равна главница и равна лихва, така че ако смяташ че ще можеш да си изплатиш по- рано кредита по- добре анюитетната, обаче не съм много в час по кредитите, тъкмо и аз ще се информирам Peace

# 87
  • Мнения: 188
А аз исках да попитам: ако след време падне лихвения процент на жилищните кредити, автоматично пада ли и нашата лихва или на какъвто процент сме теглили ,така ще си остане за целия период, за всички банки ли важи промяната или само за някои. Какво точно трябва да гледаме в договора с банката, за да разберем това

# 88
  • Мнения: 103
Освен регистрацията на покупката на апартамент в данъчното, в срок до три месеца трябва да се прехвърлят и всички партиди на текущите сметки,което също никой не предупреждава,а и за това има санкции.С копие от новия нотариален акт се обикаля на всичките места попълват се ред документчета и естествено трябва старите сметки да бъдат изчистени от старите собственици .

# 89
  • Мнения: 103
До колкото чувам,когато процента падне банката си мълчи,ако отидеш и попиташ може да стане предоговаряне,но мисля,че пак има такси за новото разглеждане на документите.Ако евентуално се качи автоматично ти повишават и твоята вноска.Тези проценти ,с които сме се обвързали първоначално не са никак сигурни и това си е големият риск при дългосрочните ни кредити.На нас ни обясниха,че  банките обещаващи постоянен процент до края на периода си е само рекламен трик,риска е постоянен.

# 90
  • Мнения: 9 095
по- напред в темата имаше съвети постоянно да следим тези проценти и да ходим да си преподписваме договорите, така е и половина банкери трябва да сме Peace

# 91
  • Варна
  • Мнения: 340
Идеалните части от земята са имот, затова трябва да се обяват в общината, където е имота - подава се декларация за придобиване на имот /специален формуляр, който може да се вземе и от общината/ Срокът е един месец след изповядване на сделката /освен ако наскоро не са променили нещо/. Не се плаща нищо в момента на подаване, но въз основа на тази декларация се начисляват данъци .

Ivamina е отговорила, но ще внеса следните уточнения:
-декларацията може да се изтегли от сайта на НАП - попълвате си я в къщи на спокойствие и отивате само да я подадете, без да се редите на опашка за бланки;
- срокът за деклариране на имота е два месеца.

Относно лихвите по кредитите - не очаквайте, че банката ще поеме инициатива да ви намали лихвата  Mr. Green. Вие трябва да се интересувате, като съответно ще си платите за преразглеждане на параметрите по кредита /обикновено е 1 % върху остатъка по кредита/.

# 92
  • Мнения: 4 300
Идеалните части от земята са имот, затова трябва да се обяват в общината, където е имота - подава се декларация за придобиване на имот /специален формуляр, който може да се вземе и от общината/ Срокът е един месец след изповядване на сделката /освен ако наскоро не са променили нещо/. Не се плаща нищо в момента на подаване, но въз основа на тази декларация се начисляват данъци .

Ivamina е отговорила, но ще внеса следните уточнения:
-декларацията може да се изтегли от сайта на НАП - попълвате си я в къщи на спокойствие и отивате само да я подадете, без да се редите на опашка за бланки;
- срокът за деклариране на имота е два месеца.

Относно лихвите по кредитите - не очаквайте, че банката ще поеме инициатива да ви намали лихвата  Mr. Green. Вие трябва да се интересувате, като съответно ще си платите за преразглеждане на параметрите по кредита /обикновено е 1 % върху остатъка по кредита/.

Ако договорът ви е с плаваща лихва и се използва за база ОЛП /euribor лихвеният процент се променя автоматично, без значение нагоре или надолу. Нищо не подписвате. Като правило такива са кредитите с намаляващи вноски. За съжаление за последната година ОЛП расте непрекъснато, с общо около 1.5 процента. Т.е. ако сте взели кредит с намаляващи вноски лихеният ви процент се е увеличил.
Обикновено про анюитетните кредити има клауза за промяна на лихвата- например общият лихвен процент по кредита ви ще се промени ако ОЛП се промени с 2%. 
Има разни масирани т.нар. промоции с фиксирана лихва за първите 1, 2, 5 или 10 години по кредита.

# 93
  • Мнения: 9 095
а има ли възможност анюитетната лихва да се променя newsm78

# 94
  • Мнения: 4 300
Лихвата не е анюитетна. Анюитетна е вноската. По принцип всичко може да се променя.
Най добре питайте в банката и си направете сметката, четете всичко внимателно.
Не очаквай да получиш нещо друго освен обща представа от тук.

# 95
  • Мнения: 166
Ние теглихме от най-смотаната банка ДСК моя мъж уж много разбираше и се набута там.Безброй такси плащаме и ще си върне кредита не двойно ами тройно.
От вас научих доста полезни работи благодаря.

# 96
  • Мнения: 9 095
ами то има едни банки- ДСК, Райфайзен, какви бяха още там, дано не обидя работещите там, ама така хубаво лъжат, най- интересното е че масово от там се вземат кредити Thinking

# 97
  • Мнения: 103
Ако не ви затруднявам кажете на коя банка не връщаш кредита двойно и тройно и  не плащаш безброй таксички.Има банка,която не ти го казва в началото ,а разбираш после когато си се обвързал!!!!!!!!!!!!!!

# 98
  • Мнения: 8 999
Ако не ви затруднявам кажете на коя банка не връщаш кредита двойно и тройно и  не плащаш безброй таксички.Има банка,която не ти го казва в началото ,а разбираш после когато си се обвързал!!!!!!!!!!!!!!

Навсякъде те дерат, но има банки, които дерат по-малко. Затова трябва да се проучва и въпросът какви точно такси се дължат при взимане на кредита и дали се плаща после такса за обслужване на сметката. Според мен анюитетните вноски са по-изгодни - една приятелка, банков служител, ми направи някакъв страшно дълъг анализ /като хороскоп/, почти нищо не разбрах, но изплащаме нашия кредит с анюитетни вноски /не знам дали е много професионален този израз, но се надявам, че ме разбирате/. До сега един път сме предоговаряли лихвата, по наша инициатива, разбира се! Платихме нещо, но щом не си спомням каква точно сума, значи е била не много тлъста. Надеждата ми е, че влизайки в конкуренция с чужди банки, и нашите ще намалят лихвените си проценти за ипотечни кредити.

# 99
  • Мнения: 9 095
пак да повторя, няма да излъжем банките а те нас Mr. Green, гледайте и четете, нашата фирма има договор с Пиреус и натам се ориентираме ама пак ще огледаме Peace

# 100
  • Мнения: 8 999
пак да повторя, няма да излъжем банките а те нас Mr. Green, гледайте и четете, нашата фирма има договор с Пиреус и натам се ориентираме ама пак ще огледаме Peace

И ние имаме кредит от Пиреус - мисля, че там са най-неизгодните условия! И всеки месец прибират по 5 Е за обслужване на сметката, по която превеждаме погасителните вноски /независимо дали го правим по каса, или по банков път от друг, различен от клона, от който сме теглили заема, на същата банка!/. И куп още таксички ни взеха, и всяка година задължително застраховаме жилището /това пък е друга тема - как за една огромна авария дойде оценител от застрахователната компания и ни преведоха 100 лева, които майсторите ни взеха само, за да ни кажат "добър ден"/ за наша сметка при избрана от банката застрах. компания, и какво ли още не измислят... да им се не види - иде ми да изтегля отнякъде другаде кредит, за да погася този в Пиреус и да ми се махнат от главата!

# 101
  • Мнения: 9 095
уау, хм, така като гледам май ПИБ и ОББ са засега най- изгодни Thinking

# 102
  • Мнения: 332
Ние сме със заем от Булбалк. Теглихме 60 000лв. за 20 год.  Sad за жилище и ремонт. Внимавай на какъв план на изплащане ще вземете кредита, защото има много подвеждащи, кото например тези с "намаляваща вноска"  Naughty Ние сме на на постоянен лихен % за всичките години (6.7%), но имаме вариант, ако % падне (на което МНОГО се надяваме  Hug) можем да преминем на по-ниската лихва, като плащаме 200лв за прехвърляне. Общо взето условията във всички банки са еднакви, за това най-добре да намерите някой познат , който работи в банка и на който можете да разчитате при цялата тази хамалогия околко кредита  Peace

# 103
  • Мнения: 9 095
а между другото не се лъжете от тези реклами на ПБ, защото с апълна измама, с плащането само на лихвата в началото Naughty

# 104
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
да им се не види - иде ми да изтегля отнякъде другаде кредит, за да погася този в Пиреус и да ми се махнат от главата!
То хубаво, обаче провери колко хиляди неустойка ще ти вземе банката за предсрочно погасяване на кредита (на един познат му взеха 1500лв в ДСК), въпреки, че официално обявиха миналата година по медиите, че няма да има такава такса.

# 105
  • Мнения: 9 095
на Пиреус беше 4% върху цялата сума ако не се лъжа при предсрочно погасяване Peace

# 106
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
а между другото не се лъжете от тези реклами на ПБ, защото с апълна измама, с плащането само на лихвата в началото Naughty
Дори и така да е пак е висока лихвата, която предлага в този случай ПБ.
tedy_e , изтегли ли кредит или още проучваш?

# 107
  • Мнения: 9 095
ами не смеем още, колко време стана ooooh!

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Моля,някай знаещ да помогне със съвет.Ще плащам в четвъртък 10% авансово жилище с акт14.А другата част с кредит  с ипотека от Пощенска банка.
Сега ми се обади строителя и ми обяснява за разлика в  ДДС която аз трябвало да платя.Наясно ли сте как могът да се вземат тези пари от банката към кредита? Отговори може и на лични. Ако  сте минали по този път дайте  идея как да стане. Praynig

# 109
  • София
  • Мнения: 5 289
Искам да обърна внимание на няколко неща:

1. Обикновено по-евтино излиза да се вземе кредит с "обикновена" лихва, а не с "промоция за първата/първите две/ и т.н. години", тъй като ипотечният кредит обикновено е с голям срок и една до три години са капка в морето.

2. Застраховката живот в някои банки означава, че ако не дай си Боже кредитополучателят почине, то банката получава парите от застрахователя, НО жилището остава на наследниците на кредитополучателя.

3. Ако имате съмнение, отидете в няколко различни клона на всяка банка - служителите и те са хора, и те са с различни знания, възможности, стаж и... настроение  Embarassed Избягвайте датите около 10-то число (осигуровки), и края на месеца (особено ако се падне и край на тримесечието или годината), ако ви е възможно - всички банки са извънредно претоварени на тези дати. Понякога програмите "вървят" по-бавно, служителите са в пъти претоварени и може да не ви обърнат достатъчно внимание. Не забравяйте - банковите служители са хора като нас. Те също имат лелки (жените имам пред вид) и неосъществени мечти... Ако са груби или некомпетентни обаче, оплачете се. Поискайте да говорите с управителя. Поискайте бланка за жалба. Някои банки приемат жалби и по интернет.

4. Внимателно изчетете пълната тарифа (съответния раздел, напр. Тарифа за Граждани), вкл. точките за Операции на каса (напр. ако ще правите вноските в брой - понякога може да се окаже освободено от такса) и особено раздел Разни или Други, обикновено последен. Препоръчам да се извадят всички такси и комисиони (такса е твърда сума, напр. 5 лв., а комисиона е напр. 0,1 %, често има минимум и максимум!!!), които ви се струва, че може да ви засегнат по кредита, и да питате за всяка от тях дали и кога се дължи.

5. За агенция и нотариус отиват между 3,5 и 5 % от стойността на жилището.

6. Има банки, които предлагат кредит без доказване на дохода. Първите няколко години, напр. 3, лихвата е по-висока, но ако кредитът се обслужва без забавяне, то обикновено се преминава на стандартна лихва.

7. Напоследък банките често намалят лихвите си. В тази връзка добре е да плащате без забавяне, ако имате възможност, тъй като някои банки намалят лихвите и за вече взети ипотечни кредити на старите (по-високи) лихви, ако е изминал определен период без забавени вноски.

Моля да се отбележи, че не рекламирам някоя банка, а също така, че посоченото не важи за всички банки. Проверете Вашата банка - може да се окаже тя Simple Smile

# 110
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Моля,някай знаещ да помогне със съвет.Ще плащам в четвъртък 10% авансово жилище с акт14.А другата част с кредит  с ипотека от Пощенска банка.
Сега ми се обади строителя и ми обяснява за разлика в  ДДС която аз трябвало да платя.Наясно ли сте как могът да се вземат тези пари от банката към кредита? Отговори може и на лични. Ако  сте минали по този път дайте  идея как да стане. Praynig
Имаш ли вече отпуснат кредит от някоя банка?

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Не,имам предварително одобрение  на пощенска на цената която ще копувам. След като подпиша предварителния д-р  и строителя набави документите  тогава   се задвижва всичко. Притеснявам се да не дам парите и  банката да каже,че ще плати по данъчна оценка.

# 112
  • Мнения: 9 095
ей аз питах ама пак не разбрах разликата между данъчната и пазарната оценка Embarassed

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Говорих с кредитната инспекторка на Пощенска.Можело.Сделката се изповядва на данъчна ,стоителя не се налага да плаща ДДС на сумата над данъчната. От банката превеждат по сметка на продавача цената по данъчна,а разликата до продажната е в друга сметка -на  този който копува.После той ги  тегли и дава разликата на продавача с една декларация. С една дума ги дава на ръка ,а не по банков път.Спестяват  му ДДС и таксите при нотариус са по-ниски.Риска бил за продавача.

# 114
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Не,имам предварително одобрение  на пощенска на цената която ще копувам. След като подпиша предварителния д-р  и строителя набави документите  тогава   се задвижва всичко. Притеснявам се да не дам парите и  банката да каже,че ще плати по данъчна оценка.
Банката по принцип праща оценител, който да види жилището, но тук трябва се намесят по-вещи, които да кажат какво ще се гледа на непостроено жилище. Освен това жилище, което е в процес на строеж може да бъде ипотекирано на някаквъв етап от строежа (не помня точно, но май трябваше да има покрив). Данъчната оценка е много по-ниска от пазарната и важно е каква сума сте вписали в договора, зашото не може да сте написали някаква символична сума, а да искате от банката 5 пъти повече например. Парите, които не ти достигат могат да бъдат дадени от банката за ремонт и обзавеждане (това са вратички, които много хора използват), но тези пари няма да бъдат преведени по сметка на продавача, а на вас и вие трябва да му ги додадете.

# 115
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
ей аз питах ама пак не разбрах разликата между данъчната и пазарната оценка Embarassed
данъчната оценка е по-ниска от пазарната (но има и изключения). Като отидеш в данъчното ти вадят данъчна оценка, която е пресметната според някакви таблици, а в действителност на пазара този имот струва много повече. Но за прехвърляне на имот е по-добре двете страни да се споразумеят и да се прехвърля при нотариус по по-ниската сума, т.е. в случая данъчната оценка - така се спестяват доста пари по прехвърлянето - виж по-напред имаше един калкулатор точно за това, едно е дапрехвърляш при 20000лв, друго при 50000лв.

# 116
  • Мнения: 9 095
схванах май вече Hug

# 117
  • Страната на чудесата - ако може от утре :)
  • Мнения: 291
ние взехме кредит от първа инвестиционна, дори ни предложиха покупката да стане на непазарна цена, но собствениците искаха да се застраховат и изповядахме сделката на пазарната цена. Работим само с тази банка, много сме доволни от нея в всяко отношение. Наскоро намалихме лихвата и съкратихме срока на изплащане. Препоръчвам на всички които искат да теглят заем тази банка.
Аз също съм много доволна от Първа инвестиционна банка. На нас сега ни предстои рефинансиране на кредити, т.к. свекър ми си ипотекира жилището за 20 години и аз теглих потребителски кредит, за да купим нашето жилище. После аз ипотекирах нашето жилище, за да може той пък да си погаси своя кредит Simple Smile Сега, след като са намалили лихвения процент в банката, ще теглим кредит за 10 години и вноската ни ще нарастне само с около 80лв на месец. Леле колко объркано стана само Simple Smile
Всички съветвам да избират възможно най-кратък период за изплащане на кредита (ако имат възможност де:) ), както ме посъветва и кредитната ми инспекторка, иначе както беше казала някоя от съфорумничките по-горе, да, наистина вноската за месец е по-малка, но пък внасяш двойна сума на банката и внасяш докато си жив едва ли не.
Определено обаче аз съм ЗА кредитите, т.к. не могат да се съберат толкова много пари накуп (поне при нас не се получи). Ние опитвахме да събираме пари за ремонти, но все излизаше нещо по-важно и ..... така.
Успех на всички с тегленето на кредити и избирането на банка Simple Smile

# 118
  • Мнения: 98
А  някой може ли да обясни какво означава "рефинансиране на кредити "

# 119
  • Варна
  • Мнения: 677
Да теглиш нов кредит, за да покриеш стария - това е най-общо казано. Ако например новия е с по-изгодна лихва и при по-добри условия или ако искаш да теглиш повече пари - да погасиш стария и да ти останат.

# 120
  • Мнения: 120
Преди малко и аз се върнах след отчайващо обикаляне по банки (Пощенска, Райфайзен, Булбанк, ОББ и ДСК) утре ще отида и до Биохим и Първа. Засега май се спрях на ОББ, но никак не ме радва идеята че ще взема 60 000лв а след 30год ще върна 190 000лв #Cussing out Проблема ми е там че имам и страничен доход, който те обаче не ми го признават. Ако има някой запознат не е ли по-добре тогава да кандидатствам за кредит без доказани доходи въпреки че лихвата там е 12% но  за 5 год ще ги изплатя и ще върна на банката 84 000 (е ако ми го отпуснат). Като цяло никъде не дават подробности за застраховки и разни други такси и добре че си бях научила урока от вас, за което много ви благодаря   bouquet
Успех на всички със закупуването на собствен дом и безгрижни дни  Hug

# 121
  • София
  • Мнения: 5 289
Засега май се спрях на ОББ, но никак не ме радва идеята че ще взема 60 000лв а след 30год ще върна 190 000лв #Cussing out Проблема ми е там че имам и страничен доход, който те обаче не ми го признават. Ако има някой запознат не е ли по-добре тогава да кандидатствам за кредит без доказани доходи въпреки че лихвата там е 12% но  за 5 год ще ги изплатя и ще върна на банката 84 000 (е ако ми го отпуснат).

Паk провери, мисля, че има и без доказване на доход и след време лихвата пада, мисля след 3 години или нещо подобно. Иначе има специални кредитни калкулатори, ако напишеш лихвите, срок и сума, ще го сметнем точно  Embarassed А относно "след 30 години" - от тук идва невероятно високата сума за връщане, от безумно големия срок  #Crazy

# 122
  • Мнения: 9 095
да ви кажа вече се побъркваме, четем питаме, гледаме, и навсякъде пари искат Mr. Green, видяло се е че ще издържаме банките, кога било то да събереш пари за жилище, сега освен наследство, иначе нямаш шанс да си вземеш ooooh!

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Ама и наследство след 50 години не устройва положението. Ние очакваме от няколко места, но това съвсем не ни грее. Изобщо не искам да разказвам, че побеснявам.

За необявените доходи на мен ми се стори надеждна Пиреус с висока лихва обаче, но агента(кредитленд) ми телефонира за оферти някакви от Алианц. По принцип и ние ще гоним необявените доходи, така че ако някой е минал по тези пътеки ще съм благодарна да даде повече инфо.

# 124
  • Мнения: 311
И аз имам един въпрос-ако изповядаме пред нотариуса на данъчната оценка,банката ще ни отпусне ли това което искаме?Защото искаме да пишем по-висока сума,за да ни дадат повече пари.А предполагам,че купувача -т.е.ние плащаме таксите при нотариуса и ще са страшно много.Благодаря.

# 125
  • Мнения: 4 970
И аз имам един въпрос-ако изповядаме пред нотариуса на данъчната оценка,банката ще ни отпусне ли това което искаме?Защото искаме да пишем по-висока сума,за да ни дадат повече пари.А предполагам,че купувача -т.е.ние плащаме таксите при нотариуса и ще са страшно много.Благодаря.
Ще ти отпуснат- ние така направихме Peace.Банката ги знае тези трикове.Дори питат дали на данъ4на оценка ще се изповядва сделката, за да знаят как да опишат кредита.Пишат 4е отпускат еди каква си сума з апокупка на жилище, а остатъка( който ти трябва да реалната пазарна цена), я вписват като :други разходи" - тип ремонти и т.н....

# 126
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
И аз имам един въпрос-ако изповядаме пред нотариуса на данъчната оценка,банката ще ни отпусне ли това което искаме?Защото искаме да пишем по-висока сума,за да ни дадат повече пари.А предполагам,че купувача -т.е.ние плащаме таксите при нотариуса и ще са страшно много.Благодаря.
Може и да не стане, защото на нас не ни позволиха, така и не разбрах защо. Crossing Arms Но за Пощенска банка съм сигурна, че става.

# 127
  • Мнения: 311
Ние ще теглим от Първа Инвестиционна.Дано да стане,че иначе големи такси ни чакат.Благодаря за отговорите.

# 128
  • София
  • Мнения: 2 995
Преди малко и аз се върнах след отчайващо обикаляне по банки (Пощенска, Райфайзен, Булбанк, ОББ и ДСК) утре ще отида и до Биохим и Първа. Засега май се спрях на ОББ, но никак не ме радва идеята че ще взема 60 000лв а след 30год ще върна 190 000лв #Cussing out Проблема ми е там че имам и страничен доход, който те обаче не ми го признават. Ако има някой запознат не е ли по-добре тогава да кандидатствам за кредит без доказани доходи въпреки че лихвата там е 12% но  за 5 год ще ги изплатя и ще върна на банката 84 000 (е ако ми го отпуснат). Като цяло никъде не дават подробности за застраховки и разни други такси и добре че си бях научила урока от вас, за което много ви благодаря   bouquet
Успех на всички със закупуването на собствен дом и безгрижни дни  Hug

Вчера един колега уговори кредит с Пощенска банка, без доказани доходи, при 6.5 % лихва.  Доколкото разбрах - той трябва да подаде 2 декларации - 1-та с официалните доходи и 2-ра - с неофициалните, които очеводно му се признават някакси.

Мога да го разпитам за подробности и контакти, ако се интересуваш?

# 129
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Вчера един колега уговори кредит с Пощенска банка, без доказани доходи,.........
Пощенска банка има сключени договори с фирми, за които се знае, че плащат по-малко на работниците по ведомост, а в действителност получават повече. Затова служителите на тези фирми искат не искат ходят в Пощенска банка, защото от там със сигурност ще им дадат кредит (за повече пари), иначе ако представиш служебни бележки на минимална заплата ще видиш жилище и кредит през крив макарон. В Плевен има много шивашки фирми, които плащат по тази схема. Сигурна съм, защото продадохме старото жилище на хора с точно такъв кредит - те теглиха сума за покупка на жилище и за обзавеждане, за да прехвърлят имота по данъчна оценка. Едната сума банката ни я преведе по сметка, а разликата купувачите ни я дадоха в брой. За другите банки не знам.

# 130
  • София
  • Мнения: 2 995
Вчера един колега уговори кредит с Пощенска банка, без доказани доходи,.........
Пощенска банка има сключени договори с фирми, за които се знае, че плащат по-малко на работниците по ведомост, а в действителност получават повече. Затова служителите на тези фирми искат не искат ходят в Пощенска банка, защото от там със сигурност ще им дадат кредит (за повече пари), иначе ако представиш служебни бележки на минимална заплата ще видиш жилище и кредит през крив макарон. В Плевен има много шивашки фирми, които плащат по тази схема. Сигурна съм, защото продадохме старото жилище на хора с точно такъв кредит - те теглиха сума за покупка на жилище и за обзавеждане, за да прехвърлят имота по данъчна оценка. Едната сума банката ни я преведе по сметка, а разликата купувачите ни я дадоха в брой. За другите банки не знам.

Абсолютно възможно е, но нашата фирма със сигурност няма такъв договор с пощенска. Въпреки това кредитът е факт.

# 131
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Абсолютно възможно е, но нашата фирма със сигурност няма такъв договор с пощенска. Въпреки това кредитът е факт.
Чудесно, тогава повече хора ще могат да се възползват. Hug Обаче в Пощенска тези кредити май бяха само в евро. Thinking Твоят какъв е - в лева или в евро?

# 132
  • Мнения: 120
Здравейте! Днес пак бях по банки и ако вчера бях за ОББ днес съм за пощенска. Ако някой иска информация за тях няма проблем, че май вече на изуст ги научих. Иначе аз се спрях на кредит без доказване на доходите в ОББ лихвата е 11,25% а в ПБ за евро е 11% а в лв 12%. Наказателната лихва при първите е 5% а за ПБ е 4%. Тъй като аз искам 70 000лв ако дръпна с доказване за 35год(по-малко години не ми дават) вноската на месец е 414лв и ако съм жива след 35год връщам на банката около 150 000лв. Същата сума ако е без доказване за 5 год вноската на месец е 1 488лв и връщам 82 000лв. Последните описания за за ПБ но и ОББ не е много различно. Казаха ми че възможността да ме одобрят и в двата варианта е еднаква.
Ако някой иска повече информация няма проблем, за това сме тука да си помагаме а и благодарение на вас знаех какво да питам  Hug

# 133
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Записвам се да следя темата, че и на мен ми предстои покупка, голяма мъка се тези жилищни кредити.

# 134
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
пак да повторя, няма да излъжем банките а те нас Mr. Green, гледайте и четете, нашата фирма има договор с Пиреус и натам се ориентираме ама пак ще огледаме Peace

И ние имаме кредит от Пиреус - мисля, че там са най-неизгодните условия! И всеки месец прибират по 5 Е за обслужване на сметката, по която превеждаме погасителните вноски /независимо дали го правим по каса, или по банков път от друг, различен от клона, от който сме теглили заема, на същата банка!/. И куп още таксички ни взеха, и всяка година задължително застраховаме жилището /това пък е друга тема - как за една огромна авария дойде оценител от застрахователната компания и ни преведоха 100 лева, които майсторите ни взеха само, за да ни кажат "добър ден"/ за наша сметка при избрана от банката застрах. компания, и какво ли още не измислят... да им се не види - иде ми да изтегля отнякъде другаде кредит, за да погася този в Пиреус и да ми се махнат от главата!

Вие какво друго очаквате от гърци  Mr. Green

# 135
  • Мнения: 2 641
за мен най изгодни за пощенска банка и 1 инвестиционна банка. работим само с последната, много сме доволни, преди 2 години за покупка на апартамент в младост правеха 5 % отстъпка. ние също имахме договор за 20 години, но го преправихме на 12, а тази година ще го предоговорим за 5 години. така наистина ще върнем много по малко пари на банката, а ако мъжа ми успее днес с новата работа /ако му дадат по висока заплата/ може да намалим срока и на 3 години, които да ни остават да връщаме заема. Мисля да купим още един апартамент наизплащане, но немога да реша къде и какъв - знаете ли къде има свестно ново строителство и фирмата която го строи?
в 1 инвестиционна застраховката я прави банката за нейна сметка всяка година.

# 136
  • Мнения: 120
На мен вчера в ПБ ми казаха че финансират 75% от оценката на оценителите за панелки и до 100% за ЕПК и ново. Знае ли някой долу-горе за колко оценяват двустаен апартамент (около 60 кв.м.) панел и съответно др. А дали може от недоказани доходи да мина след година две на такъв с доказани  newsm78 Май днес пак ще трябва да ходя и тормозя. В ПБ не искат застраховка за мен а само за апартамента, която за година била около 50 евро.
Весел  и усмихнат ден   bouquet

# 137
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
За Пощенска ,може след три редовни години на минеш на стандартен от без доказване на доходи.

# 138
  • Мнения: 450
На нас панелния двустаен го оцениха на 70"% от реалната цена:(
но в Си банк,мисля си ,че почти навсякъде е еднакво.
Под сурдинка ни казаха,че можем да предоговаряме и в 2 банки,но трябва да мине поне година.

# 139
  • Мнения: 120
     Anaise как става това предоговаряне на условията и съответно каква е процедурата?
Пратих ти на лични фирми за строеж, аз се бях насочила към тях преди да реша че ще взимам ЕПК.

# 140
  • Мнения: 120
мама66 тоест аз мога да тръпна кредит с доказване на доходите за 35год и след 2 год мога да мина на такъв без доказване и лихвата е 12%. Така ли?
Извинявам се за глупавите въпроси но вече съвсем се обърках, а и в банките са пестеливи на думи.

# 141
  • Мнения: 2 641
     Anaise как става това предоговаряне на условията и съответно каква е процедурата?
Пратих ти на лични фирми за строеж, аз се бях насочила към тях преди да реша че ще взимам ЕПК.

има такса ние платихме май 250 евро и свалихме лихвения процент и годините. бързо става стига да ти стигат доходите за по високите вноски. в банката най точно ще ти кажат.

# 142
  • Мнения: 2 641
абе и ние май ще вземем ЕПК незнам как иначе ще ни отпуснат 100% от парите а ние толкова искаме...

# 143
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Irka ,точно обратното вземаш без доказване на доходи  на висока 11%лихва,а след 3 години предоговаряш на по-ниска лихва затова че си лоялен клиент на банката.

# 144
  • София
  • Мнения: 5 289
Вие какво друго очаквате от гърци  Mr. Green

Само да вметна, за протокола, че и ОББ, и Пощенска, са гръцка собственост  newsm78 и други имаше гръцки...

# 145
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Направо ме разби. За ОББ не го знаех  newsm78

# 146
  • София
  • Мнения: 5 289
Направо ме разби. За ОББ не го знаех  newsm78

Не е тайна, пише го навсякъде, и на логото им, и на сайта - не си обърнала внимание  Simple Smile

# 147
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Сега се замислих, че не съм обърнала внимание и на някои византийски номера с лихвите им  Simple Smile

# 148
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Някой ще спомене ли нещо за първоначалните такси на банките? тук процент, там процентче, има няма 5000лв си ги взимат май. Mr. Green

# 149
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Някой ще спомене ли нещо за първоначалните такси на банките? тук процент, там процентче, има няма 5000лв си ги взимат май. Mr. Green
- Има такса за обработка на документите (сумата не е за пренебрегване)
- Такса за данъчен оценител, която за различните банки варира от 60 до 120лв
- зависи кога е сключен договорът (по кое време на месеца) може да си платиш за този период лихвата и после вноските започват да си текат така както са записани.
- Застраховка живот и застраховка на имуществото - всяка година се подновява - вариантите са два: 1. Банката ги прави сама, но ги включва в сумата на кредита, което е по-неизгодно или  2. правиш си ги сам, където ти изнася, което за мен е по-добрия вариант без да плащаш лихва и за сумата за застраховка.
- Дават се пари за вадене на документи по разните инстанции
- Много пари се дават и при нотариуса
- Ако се купува жилище чрез агенция там се ръсите най-много.

# 150
  • Мнения: 9 095
оф ще си стоим май в нашето си старо, но изгодно жилище ooooh!

# 151
  • Мнения: 8 999
оф ще си стоим май в нашето си старо, но изгодно жилище ooooh!

А вие като си имате жилище, защо напъвате да купувате ново? Теглете един кредит, за да си направите супер ремонт и си живейте щастливо! /Въпросът ми е малко безсмислен на фона на моята истерия - вече сменяме втори апартамент и се местим в трети! - няма угодия и туй то/

# 152
  • Мнения: 2 891
baibibi, всички те бяха под наем или купени, че не ми се мисли, ако ги купувахте всичките, колко кинти сте наляли за ремонти  ooooh!

# 153
  • Мнения: 9 095
защото живеем с роднини и ни се щеше да се поотделим дето се вика Peace

# 154
  • Мнения: 8 999
baibibi, всички те бяха под наем или купени, че не ми се мисли, ако ги купувахте всичките, колко кинти сте наляли за ремонти  ooooh!

За съжаление са купени - за период от 4 год. продадохме две жилища и купихме други две, като за новите теглихме и кредити. Яко набутване, но моята форма на лудост е нелечима. Сега съм на път да продам едното от новопридобитите, за да купя трето /но се надявам да се съобразя с парите, които ще вземем от продажбата и да не налитам на нови кредити/. Основен ремонт, за сега, правихме само на един апартамент /последния/, където смятам най-сетне да мирясам и да заживея за по-дълго време/.

# 155
  • Мнения: 9 095
мале не ми се мисли какво ти е било ooooh!

# 156
  • Мнения: 8 999
мале не ми се мисли какво ти е било ooooh!
А, много ми беше добре - нали на това наблягам - при мен е форма на лудост, като шопинг терапията при някои хора.
А щом живеете с роднини, бих те посъветвала, каквото и да ви струва като пари и нерви, да направите крачката към собствено жилище - голям рахат е да не ти се врат в кухнята и да не ти дишат във врата дори и добросъвестни елементи. Самостоятелността е голямо предимство. Ако доходите ви го позволяват, не се колебайте. Вярно е, че покрай самото отпускане на кредита и прехвърлянето на собствеността  има разни непредвидени разходи, но те не са болка за умиране. А комисионните на агенциите наистина са високи и не включват нищо повече от това да те заведат на оглед. Малко са фирмите, които са сериозни и предлагат цялостно оформяне на сделката, съдействие за кредит и адвокатски услуги. Но, ако си го навиете на пръста, ще се справите, а после .... ех, живот!

# 157
  • Мнения: 9 095
та точно за това си говорим Peace

# 158
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
та точно за това си говорим Peace
Е, действайте, само с приказки не става. Party

# 159
  • Мнения: 91
Да споделя и аз миналата година теглихме ипотечен кредит от пощенска банка не беше лесно като си подадохме документите за одобрение ни одобриха за сумата която искахме за 20 години в деня на подписването на сделката ни заявиха че срока ще ни е 30 години защото ни били малки доходите и ние нямахме никакъв вариант освен да съгласим с тези промени така връщаме почти тройно но.....сега ми е много странно дали можем да предоговорим лихвеноя процент защото си мисля че е паднал нащия е 7,9 а сега отпускат на 7 но дали няма пак да ни кажат че не ни стигат доходите иска ни се да намалим годините на 20 моля който има кредит към пощенска да сподели на каква лихва изплаща дали имаме шанс за предоговаряне newsm78

# 160
  • Мнения: 9 095
предполагам в банката ще ви кажат, но по- добре питайте първо в друга банка, после с готов отговор отидете в ПБ, аз само като прочетох откъде и се сетих че сте съжалили Peace

# 161
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Мисля си, че за да предоговаряте процента трябва да падне с две единици (пункта), т.е да стане 5.9%.  Thinking

# 162
  • Мнения: 9 095
то не се ли променя постоянно?

# 163
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
то не се ли променя постоянно?
Променя се постоянно, но ако при всяка минимална промяна се предоговаряше представяш ли си каква навалица ще има по банките. Затова са го измислили с тези 2 пункта (нагоре или надолу). Лошо е, когато се вдига процента, защото лихвата расте. Интересно ми е, ако се вдигне процента банката ще ме открие да преподпиша договора, а ако падне, дали ще ме извика или ще си трае?

# 164
  • Мнения: 9 095
това е риторичен въпрос, на койо всеки май би си отговорил сам- разбира се Peace

# 165
  • Мнения: 4 970
Ние сме с ипоте4ен  от Пощенска банка. МИналата година изтеглихме на 7,4%.Трябва да погледна в договора какво пишеше за предоговаряне при промяна на лихвата newsm78, но мисля 4е имаше такава клауза, само дето за първи път 4увам 4е трябва да има  по-голяма разлика с едиколко си единици.Може би наистина трябва да се попита на място.( моля те, ако провериш да споделиш  Praynig).Ина4е аз съм доволна от пощенска, смао дето от един малоумен кредитен, дето го натресоха по заместване в последния момент #2gunfire ми идеше да се гръмна.Както и да е . Вси4ко е зад гърба ни ( по сделката Wink ) Сега остава дъгото плащане Rolling Eyes

# 166
  • София
  • Мнения: 5 289
дали имаме шанс за предоговаряне newsm78


По принцип има два вида кредити: с фиксиран и с плаващ процент. Фиксиран е напр. 7 %, а плаваш е когато към някаква база (напр. ОЛП - основен лихвен процент) се добавя твърда стойност, напр. ОЛП + 3 %. Във втория случай вноската зависи от движението на базата, а в първия случай вноската не се променя.

Въпросът е, че тъй като последните години като цяло лихвите по ипотечни кредити падат, то банките се стпремят да намалят до минимум загубите си от рефинансиране през други банки. Т.е. да вземеш кредит от нова банка, за да си погасиш стария (т. нар. рефинансиране), т.к. новият ти е при по-изгодни условия. И тъй като на банките това не им харесва - губят клиент, а и те са си програмирали доход за още двайсетина години напред, понякога се случва при намек за рефинансиране да предоговарят, т.е. да намаляват процента на лихвата по кредита.

Въпросът е, че не съм чувала за:

Мисля си, че за да предоговаряте процента трябва да падне с две единици (пункта), т.е да стане 5.9%.  Thinking


...макар че преди година-две някъде имаше поне една банка, която поради общото падане на лихвите намали служебно, без необходимост от каквито и да било действия от страна на клиентите си, лихвите на всичките си клиенти без просточия  newsm78

# 167
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Въпросът е, че не съм чувала за:

Мисля си, че за да предоговаряте процента трябва да падне с две единици (пункта), т.е да стане 5.9%.  Thinking

...макар че преди година-две някъде имаше поне една банка, която поради общото падане на лихвите намали служебно, без необходимост от каквито и да било действия от страна на клиентите си, лихвите на всичките си клиенти без просточия  newsm78
Това ми бе казано преди време от служител на бившата вече банка Биохим.

# 168
  • София
  • Мнения: 5 289
Това ми бе казано преди време от служител на бившата вече банка Биохим.

Банки всякакви Simple Smile

# 169
  • Мнения: 9 095
сега, не е тук мятото но да питам, ако имаме земя и минава през нея трафопост какво може да се направи, понеже всички тук се интересуват от имоти и затова тук питам Peace

# 170
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
сега, не е тук мятото но да питам, ако имаме земя и минава през нея трафопост какво може да се направи, понеже всички тук се интересуват от имоти и затова тук питам Peace
А ти какво искаш да правиш със земята?

# 171
  • Мнения: 9 095
да се продаде

# 172
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Продайте я на енергото   hahaha

# 173
  • Мнения: 9 095
идеята ми е дали ще я купят или нещо такова?

# 174
  • Мнения: 5
Изтеглихме кредит от Пощенска с фиксирана лихва за първата година и 7.4% за остатъка, като служителката искрено ни уверяваше че след 1 година ще предоговорим да минем на 6.5% за целия период с/у 1 % такса- да, ама не! Когато вече нищо не можеше да направим тъй като не разполагахме с излишно време за търсене на нова банка ни уведомиха че можем да предоговаряме само в рамките на избрания от нас погасителен план, който е и винаги щял да бъде "с фиксирана лихва за първата година"! Как да не си търси човек друга банка на по-късен етап- с всичките плащания и нови такси за отпускане на нов кредит и нова потека ще излезе че сме си плащали редовна лихва от 6-7% през тази първа година, но поне ще се отървем от Пощенска! Никъде не е написано че не може да се предоговори един погасителен план с друг, устно ни убеждаваха че е напълно нормално, и накрая....!!! #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт