На 5 години в първи клас?

  • 6 009
  • 292
  •   2
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 332
В чужбина има задължителна подготвителна група  в детската и след това идва училището. Без нея, не може да приемат детето в първи клас. Има ли такова изискване в Бг?

# 121
  • Мнения: 29 398
Има, да, при това е две години, трета и четвърта група.

# 122
  • Мнения: 6 705
То училището не е само знания, включва и социални умения. Няма как един 5-годишен да е равен на един 7-годишен. Аз се радвам, че не се поддадох на егото си и детето ми тръгна на 7 на училище. Имам и опит - на 6 започна да учи чужд език със седемгодишни, въпреки че беше първи по успех в групата и съвсем не най-малкият физически, в социално отношение му беше трудно. После в училище с връстници нямаше проблеми.

# 123
  • София
  • Мнения: 12 143
В чужбина има задължителна подготвителна група  в детската и след това идва училището. Без нея, не може да приемат детето в първи клас. Има ли такова изискване в Бг?
Не знам в коя чужбина е това, във Франция и Испания е задължителен първи клас. Преди това от 1999-та година в ЕС се прие програма за интегриране на децата в образователната система след 3 годишна възраст и повечето страни го изпълниха като направиха детските градини безплатни. Това въведе 99% от децата в детските градини.
И нас, както винаги, вместо да осигурят места в детските градини и те да са безплатни направиха двете последни групи задължителни Simple Smile Без да ти осигуряват места. Та това не е било за децата, а защото сме длъжни поне формално да изпълним изискванията на ЕС, където, пак казвам, по съвсем друг начин са уредени нещата.

# 124
  • София
  • Мнения: 18 048
То училището не е само знания, включва и социални умения. Няма как един 5-годишен да е равен на един 7-годишен. Аз се радвам, че не се поддадох на егото си и детето ми тръгна на 7 на училище. Имам и опит - на 6 започна да учи чужд език със седемгодишни, въпреки че беше първи по успех в групата и съвсем не най-малкият физически, в социално отношение му беше трудно. После в училище с връстници нямаше проблеми.

При навършаване на 6 едва през декемрви и аз най-вероятно не бих пуснала детето си на училище, но от позицията на времето мога да кажа (при това от 1 лице), че пускането на училище на  току-що навършени 6 (дъщеря ми е  родена през втората половина на август)не е никакъв проблем , ако детето е  комуникативно, оправно, зряло (да не се разбира тук можещо да чете и да пише, понеже това не стига).  В годините точно тук във форума ми се е налагало да "оправдавам" многократно избор, за който нито аз, нито вече порасналото и  отлично реализирало се "дете" съжаляваме. Обясняваше ми се, че горчиво ще плача,  че детето, изоставайки,  ще загуби интерес към ученето, ще стане апатично и без цели, че макс ще стигне до продавачка в магазин и т.н.  Не познаха Simple Smile

Динчо, пиша го под твой пост, понеже просто някогашното мое шестгодишно беше в един випуск  с  твоето седемгодишно,  в един клас с още едно момче , тръгнало поради неприятна случка на 8, и с още една девойка, напълнила 6 през май. До един  и четиримата изброени в периода  1-7 клас бяха сред най-добре справящите се в набора , след 7-ми съм сигурна, че си е останало така, просто вече не бяха заедно. Тоест много си зависи И от детето, не само от възрастта..

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 11:55 от пенсионирана русалка

# 125
  • Мнения: 40 955
За мен има разлика и дали е момче или момиче.

# 126
  • Мнения: 230
В класовете и на двете ми деца в периода 1-4 клас имаше деца, тръгнали на 5 г. и 8-10 м. на училище. Не ми е известно да са имали неприятности от каквото и да е естество. Очевидно решението Ви е взето, аз бих добавила към готовността (от родителска гледна точка) и предпочитание за общуване с по-големи деца.

# 127
  • Мнения: 10 431
За мен има разлика и дали е момче или момиче.
Моето е момче. Но преди да го пусна на 6 в 1 клас, беше ПГ в училище на 5. Директно от детската най-вероятно не бих.
Тръгна на 6, защото се роди сестра му и 2 години щях да съм вкъщи. На занималня не е ходил, от 3 клас се прибираше сам. А когато се е налагало е взимал и нея от ясла/градина.
До 4 клас беше бесен и чудесен Simple Smile До 7 пълен отличник Simple Smile В гимназията яко го налегнаха хормоните, но винаги се е случвало каквото трябва Simple Smile Съвсемо нормални неща, като цяло.
*Имаше бонус по физическо, че гледаха нормативите за набора му, а не за класа. Макар че г-на се шегуваше, че по математика не го изпитват на материала от предния клас Simple Smile Simple Smile
Повечето му приятели в момента са +2-4 години по-големи от него, дори по-големи от съучениците му.

# 128
  • Мнения: 3 398
Аз мисля че ако детето е готово, не само академично , но емоционално, може да си започне 1ви клас на 5 ако е позволено..  

Дъщеря ми започна на 6 и за два месеца не можахме да я пуснем предишната година. После  и беше скучно първите години и ни предлагаха да прескочи някой клас 🙄.
Но освен че академично върви напред, е една глава по-висока от съученичките си.. нямаше да изтъква като малката в класа. Сега е 4ти клас и въпреки, че продължава да върви много напред с учебния материял, не бих я откъснала от средата и приятелите и за да отиде един клас нагоре( не живеем в БГ).

В БГ е друго, повечето деца почват на 7 и много месеци. На тази възраст почти 2г разлика е много. Ако детето ви е по-ситничко, това ще се отрази на самочувствието му.
Разбирам много добре ситуацията ви. Аз минах дори през няколко институции да настоявам, но наистина трябва да прецените и дали чисто емоционално детето ви ще е ок с по големите деца и дали тези деца ще го приемат.

# 129
  • Немция
  • Мнения: 6 887
И аз не разбирам какъв е този зор за училище. Спокойно може да се изчака с една година.
Сега детето няма да е навършило 6, чак към края на есента ще е на навършени 6... познавам роднинско дете, което почна училище в България на 7 години и 9 месеца. Значи се очаква да има деца с 2 години разлика в рамките на един клас!

В Германия почват на навършени 6, но всички са на тази възраст. Има в класа някои, които са почти с 1 година по-големи и се забелязва. Какво да кажа за 2 години разлика...

Аз бях от паралелка с 6-годишни първокласници и като общ успех все изоставахме от паралелките със седемгодишни. Програмата бе направена за по-големи деца - средностатистически.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 10:01 от Бибит

# 130
  • Мнения: 29 398
По мое време имаше паралелки само с 6-годишни, родени първата половина на годината. Бяха целодневно и спяха в училище. Не знам да е имало избор тогава, ама може и да е имало.... Според мен сега е по-добре - всеки си е с набора си.

# 131
  • Мнения: 2 481
По стечение на обстоятелствата, миналата година моето дете започна 1-ви клас на 6 г. и 1 месец и то в друга държава, без да знае езика (имаше знания по основния език, на който се говори в държавата, но в училище се учи на друг). Сравнявайки материала за 1-ви клас - смятам, че в България е една идея по-лек, както по математика така и по езиковия предмет. Това го казвам, тъй като дъщеря ми нямаше знанията, които има детето на авторката в момента, но въпреки това с лекота започна да смята, да пише и да чете. Също така, ненавиждаше спането в детската градина и ходеше с големи уговорки и често с драматични сцени на входа. Умирах от страх, че пак ще е така, но не - тя беше очарована, че организацията на деня в училище няма нищо общо с тази в ДГ.
Всичко това го казвам с идеята, че има деца, които са напълно готови за 1-ви клас на тази въраст и не смятам, че ще е грешка, ако детето на авторката тръгне на училище наесен. Само да случи на добри учители. Simple Smile
P.S.
И аз съм от започналите училище на 6 г. (родена съм в първата половина на годината) и не само, че не изоставах, ами и бях от най-добрите в класа. Тръгнах по собствено желание, майка ми въобще не държеше. Връчи ми един Буквар и ми постави условие, че ако се науча да сричам, тогава ще ме запише на училище.

# 132
  • София
  • Мнения: 18 048
Както написах по-горе, дъщеря ми беше на  точно 6, а  съседчето ни (момче в нейния клас) беше на тъкмо напълнени 8.  Точно две години разлика имаха. Разбираха се идеално,  справяха се еднакво добре в училище, той на ръст дръпна по-късно, та и чисто физически не личеше разликата помежду им...Та има всякакви случаи, просто трябва да се прецени според детето. И  преценката да не е само родителска.  Малките ми дъщери, близначки,  са родени  също през август, само че в първата му половина. Е, те тръгнаха на 7, но не защото имах лош опит с голямата. Напротив, както вече споделих - нито аз, нито тя съжалява за направения тогава избор. Просто малките не бяха достатъчно емоционално зрели за целта, иначе ходеха в същата (тогава  намираща се в  училище, не в детска градина) предучилищна група и също можеха да четат  и частично да пишат на навършени 6.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 12:02 от пенсионирана русалка

# 133
  • Мнения: 3 398
8г по мое виждане е късно за първи клас .
Година по-късно не е същото като година по-рано.

# 134
  • Немция
  • Мнения: 6 887
Да, но това дете няма още навършени 6 години, ще бъде още на 5, тръгвайки на училище. Отделно е момче, това също има значение.
Преценката не трябва да е само родителска, да.
В Германия децата преди започване на училище задължително минават през тест със специалист. Разговарят с тях, правят разни игри, има и лек физически тест, забравила съм вече детайлите.. Този "преглед" е особено важен при деца, чиито родители преценяват да ги пуснат по-рано на училище (има и такива).

Ако се изчака една година, детето ще е на 6 години и 9 месеца- пак по-малко от 7.

Аз не давам пример с моите деца в немски училища, защото е друг материала, по-олекотено е и нямат големи домашни, отделно по правило всички тръгват в рамките на 6 години.
Трябва да се стараят да свършат домашните в рамките на 30-40 минути, тоест се избягва натоварване.

Rose, и аз бях отлична ученичка на 6, но като цяло нивото на класа беше по-зле със седемгодишните при един и същ материал. Не знам случайност ли е или не, нямам представа каква е статистиката.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 12:50 от Бибит

Общи условия

Активация на акаунт