Третото българско царство в снимки 1878 – 1946 г.

  • 6 293
  • 97
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 460
Препоръчвам тази книга за всеки, който иска да разбере каква е била България преди червената чума и какво сме загубили. Особено по отношение на културния елит. А модернизацията е била зашеметяваща. Като гледам снимките в темата - абсолютно потвърждават написаното от Константин Константинов.

Например неговият вуйчо, Спас Донков, си губи крака при инцидент по време на любителско тетрално представление в Сливен. Става адвокат, заживяват със съпругата си в София, имат един син, който умира още като дете, а повече не са могли да си родят. Но какво правят - вместо да се озлобят, те подпомагат някое талантливо, но бедно българче, да се изучи; едно изкласява и те започват да помагат на второ, трето - и така цял живот. И много заможни българи са постъпвали така.
Спас Донков също помага финансово на племенницата си (сестрата на Константин Константинов) Донка, да завърши Рисувалното училище (днес НХА) и така тя става една от първите български художнички. Във времена, когато от жената се иска да се омъжи, да ражда и да се грижи за мъжа си и децата. После дори й помага да специализира в Париж.
В книгата има спомени за Вазов, за Пенчо Славейков, за Яворов, за Дебелянов, за Йовков, за театъра, за Фердинанд, за Турция, за Сърбия, Франция, за войните, поднесени много човешки и автентично.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 17 956
Малко царски блясък:
Н.В. Цар Борис III, княгиня Евдокия, Началникът на 3-та военноинспекционна област (3-та армия) генерал-лейтенант Константин Соларов, Н.Ц.В. Княз Кирил Преславски, княгиня Надежда - по- малката сестра на Царя и съпругът и Албрехт-Ойген Херцог фон Вюртемберг.
1930 год. Варна.
Скрит текст:
Н.В. Цар Борис III на церемония по случай 50-ата годишнина от създаването на Морското училище - 9 август 1931 г.  Варна.
На снимката от ляво надясно: Началникът на Варненския гарнизон - генерал-майор Кирил Жечев (преди това Началник на Софийския гарнизон, брат на генерал-лейтенант Рафаил Жечев - флигел-адютант на Цар Борис III), Н.В. Цар Борис III, Н.В. Царица Йоанна, Княгиня Евдокия, Княгиня Надежда, съпругът и Албрехт-Ойген херцог фон Вюртемберг и Княз Кирил Преславски.
Скрит текст:
Варна, 3 октомври 1932 година.Цар Борис Трети, Царица Йоанна/ бременна с княгиня Мария Луиза/.
Скрит текст:

# 32
  • Мнения: 1 574
Д-р Марена Колушева, казват че тя е протипа на Ирина от Тютюн.
Скрит текст:
И един спомен за детството  ѝ от архивите:
https://lit.libsofia.bg/bg/getfile.php?iid=DO-8L0006833&doid=5023&page=0012

Гарата в Бургас
Скрит текст:

Стара Загора, Италианският мост край Змейово - редактирах го
Скрит текст:

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 18:46 от stalia

# 33
  • Мнения: 25 610
На последната снимка има грешка. Мостът е Италианският мост край Змейово, няма нищо общо с Борущица.
Явно става въпрос не за местонахождението на моста, а че по него минава жп линията, която свързва Борущица със Стара Загора. Simple Smile

Този мост има интересна история.

Скрит текст:
Защо виадуктът „Змейово” е известен като Италианския мост? Основите му са изградени точно от 830 камъка без никакви слепващи материали. Говори се, че само един от предварително планираните останал неизползван, и в момента се намира пред кметството на Змейово.

Римският мост на пътя Стара Загора – Казанлък и на ж.п. линията Русе -Ст.Загора – Момчилград е построен през 1911 г. от български работници, ръководени от италиански инженер. Издигнат е изцяло от каменни блокове, скрепени един към друг под различни ъгли и с предварително изчислен различен център на тежестта. Тъй като дотогава е имало само в Алпите друг толкова висок и с такава конструкция мост – мнозина не са вярвали, че може да издържи на тежестта на една влакова композиция. Но италианецът бил убеден в неговата здравина и когато пуснали първия влак, той застанал отдолу с цялото си семейство.

Легендата гласи, че жена му се изплашила и побягнала. Потресен от предателството ѝ и липсата на вяра в уменията му, той извадил пистолета си и започнал да стреля по нея (първа версия). Има и втора версия – че просто се е развел с нея.

На малцина е известен и друг един факт, че при подписването на протоколите за предаване на моста, не са могли да намерят в България строителен инженер, който да приеме съоръжението. Успели да намерят един кондуктор, който бил завършил строително училище и той подписал. Вече над 111 години Италианският мост стои напълно запазен и изпълнява своята фунция.

# 34
  • Мнения: 397
Много интересна тема, поздравления за начинанието!
Ето една снимка от архива на дядо ми, отзад пише Бачковски манастир и името на дядо ми.
Но аз не го разпознавам - може би е бебето или момченцето, за съжаление дядо почина отдавна и няма как да разбера. Интересно ми е защо тези хора са там, някакъв църковен празник ли е, кръщене на бебето ли е?
Също ми е много любопитно за тогашния живот - дори  в снимка ясно си личат различните съсловия на обществото - по дрехите и прическите се виждат гражданите, селяните, по-заможните и т.н.

# 35
  • Мнения: 1 539
Не съм я чувала тази наша кинозвезда, много красива.

Съща Виола.

# 36
  • Мнения: 39 310
25 октомври 1930 г. - Венчавката на Цар Борис III и Царица Йоанна

Двамата се срещат на 25 септември 1927 г.

Цар Борис гостува на официален обяд в имението на италианския крал Виктор Емануил и кралица Елена. Именно в този ден българският монарх за първи път вижда красивата принцеса Джованна Елизабет Антония Романа Мария – една от дъщерите на краля. Младата 20-годишна благородничка е една от най-красивите дами по онова време. Според източниците 33-годишният тогава Борис е възхитен, но и малко озадачен, защото Джованна е различна от благородничките, които той познава. Млада, свежа и грациозна, принцесата създава впечатление на весело, чуруликащо птиче.

Те се виждат отново чак през 1930 година на сватбата на италианския престолонаследник Умберто. Няколко седмици по-късно той й предлага брак в дома на нейната сестра Мафалда. Тя приема.

Първата спънка е тяхното вероизповедание – той е православен, тя – католичка. И двете църкви първоначално не приемат брака, но в края на краищата, след редица перипетии, двамата получават разрешение да се оженят. Като условие те приемат да имат две венчавки – първата по католическия обряд в Италия, а втората – по православните канони в България. Първата венчавка се състои на 25 октомври 1930 г. в италианското градче Асизи.

Няколко дни по-късно цар Борис и принцеса Джована, която приема името Йоанна, в чест на Свети Йоан Рилски, отпътуват за България. От палубата на кораба Борис с удоволствие показва на жена си крайбрежието: "Никога няма да видите такива плажове другаде в Европа…” При пристигането на младоженците на пристанище Бургас, сливенският митрополит Иларион подарява на принцесата иконка на Иисус Христос, която оттогава тя носи винаги в себе си, до края на своя живот.
Когато те слизат от парахода, военната музика свири „Шуми Марица”, а няколко десетки възторжени граждани изливат вода върху прекрасните килими пред краката на доста изненаданата царица.

„Един стар обичай – обяснява цар Борис. – Да върви всичко гладко като по вода!”

Източник:
"На тази дата"


# 37
  • Варна
  • Мнения: 17 956
И една клюка, която не знам дали не е градска легенда, но е доста забавна.
Царица Йоана още преди сватбата е пристигнала във Варна с кораб, а на пристанището е имало събрано множество отбрани хора да я посрещнат. Със стъпването на земя Йоана подравява множеството:
 " Салути е бачи! " Множеството се споглежда сконфузено...Joy

**Saluti e baci (поздрави и целувки)

Последна редакция: пт, 15 мар 2024, 12:01 от Хексе

# 38
  • Варна
  • Мнения: 17 956
Разтоварване на камбаните за „Св.Александър Невски” във Варна през 1909 г
Скрит текст:
Цветна картичка от зимата на 1903 година, на замръзналото езеро пред фабрика "Принц Борис" във Варна......
Скрит текст:
Булевард Владислав Варна, до Катедралата.
Скрит текст:
На тази директно си пише кой , кога:
Скрит текст:
Айде дайте друго място, че и на мен ми писна от Варна.. Sweat Smile

# 39
  • Мнения: 9 018
Много са интересни снимките от Варна. Обаче ако не се заблуждавам,в православните държави титлата на престолонаследника е княз,а не принц. Тоест не може да е "Принц Борис".

# 40
  • Наблизо
  • Мнения: 6 085
Натъкнах се на много хубави снимки.Има и от войните,снимали хората умрелите..
Ето малко от пазарите в началото на 20ти век.







# 41
  • Варна
  • Мнения: 17 956
Много са интересни снимките от Варна. Обаче ако не се заблуждавам,в православните държави титлата на престолонаследника е княз,а не принц. Тоест не може да е "Принц Борис".
Много хубаво уточнение. Според Уикипедия, фабриката наистина се е казвала Княз Борис. Пълното име е :
 “Първо българско анонимно привилегировано дружество за памучни прежди, фабрика “Княз Борис”
Аз лично съм я чувала само като Принц Борис. А и  името на дружеството, което я основава е Принц Борис .

Попаднах и на акция на русенска фабрика за барут със същото име.
Скрит текст:
Тоест принц Борис се е ползвало като титла.

# 42
  • Галифрей
  • Мнения: 4 128
Люба Велич ❤  
 Люба Величкова ( 1913-1996)
Оперна певица

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Интересна тема. Пускам в скрит текст, защото е личен (семеен) архив. Тази снимка е около 1908-1909г.
Скрит текст:

Тази е от 1916г. или малко след това
Скрит текст:

Тази вероятно е правена в края на 1927 или началото на 1928 година
Скрит текст:

# 44
  • София
  • Мнения: 13 668
1939 година Клептуза.


1936 и 1949

Общи условия

Активация на акаунт