Социалните мрежи отдавна са неразделна част от живота ни. Въпреки че ни помагат да се свързваме с приятелите, семейството и света като цяло, те могат също така да окажат значително влияние върху нашите взаимоотношения. Поддържането на деликатния баланс между живота онлайн и реалния живот може да се превърне в голямо предизвикателство.

Увеличеното ползване на социални мрежи доведе до това, че все повече хора създават романтични връзки онлайн. Има няколко причини за това:

Първо, социалните мрежи помагат да се свързват хора с еднакви интереси. Това улеснява намирането на нови приятели.

Второ, улесняват намирането на потенциални партньори чрез всевъзможни приложения и сайтове за запознанства.

Трето, социалните медийни платформи улесняват комуникацията между потенциалните партньори. Хората могат да си изпращат текстови съобщения или да провеждат видео разговори, без да се налага да се срещат лично.

Някои любопитни данни за социалните мрежи и тяхното въздействие върху романтичните връзки:

•   Според проучване на Pew Research Center 64% от американците, които използват социални мрежи, са ги използвали, за да търсят някого, с когото са излизали досега, а 47% са ги използвали, за да намерят нов романтичен партньор.

•   51% от жените са използвали социалните мрежи, за да намерят нов партньор, в сравнение с 41% от мъжете.

•   Проучване от 2018 г. установява, че 62% от хората са използвали социалните мрежи, за да проучат потенциален партньор, преди да излязат на среща с него.

•   Проучване от 2019 г. установява, че 27% от потребителите на социални мрежи са ги използвали, за да флиртуват с романтичен партньор.

•   Проучване от 2020 г. установява, че 45% от потребителите на социални мрежи са ги използвали, за да скъсат с романтичен партньор.

Положителното въздействие на социалните мрежи върху романтичните отношения

Социалните мрежи могат да имат редица положителни въздействия върху запознанствата. Едно от главните им предимства е, че могат да ви помогнат да се свържете с хора, които иначе не бихте срещнали в ежедневието си. Например, ако сте интровертен тип или имате тесен социален кръг, социалните медии могат да ви помогнат да разширите групата си за запознанства по начин, който иначе не би бил възможен.

Освен това социалните мрежи могат да бъдат чудесен начин да опознаете някого, преди да се срещнете с него. Можете да научите за неговите интереси, ценности и дори чувството му за хумор, без дори да се налага да ставате от дивана.

Друго предимство на социалните мрежи при романтичните връзки е, че могат да ви помогнат да се почувствате по-близо до партньора си, когато не сте в състояние физически да бъдете с него. Например, ако имате връзка от разстояние, социалните мрежи могат да ви помогнат да поддържате контакти с него и да се чувствате като част от ежедневието му.

И накрая, социалните мрежи могат да се използват и за свързване на хора с подобно мислене и сходни интереси.

Тъмната страна на социалните мрежи

Въпреки че социалните мрежи имат своите положителни страни, някои изследователи смятат, че те могат да окажат и отрицателен ефект върху романтичните връзки.

Един от недостатъците на социалните мрежи е, че провокират хората непрекъснато да се сравняват с другите. Когато непрекъснато виждат снимки и истории за щастливите връзки на приятелите си, те започват да се чувстват така, сякаш пропускат нещо важно. А това може да доведе до чувство на завист и самота.

Освен това може да започнат да сравняват собствените си връзки с тези, които непрекъснато демонстрират щастието си в социалните мрежи. (Никой не публикува снимки от семейните си скандали.)Това може да навреди на тяхното самочувствие и да доведе до нереалистични очаквания. Постоянното сравнение с другите отклонява вниманието от собствения партньор и засилва чувството за неудовлетвореност.

Друг негатив на социалните мрежи е, че могат да създадат култура на незабавно удовлетворение. Хората започват да очакват бързи отговори от своите партньори. Ако не получат отговор веднага, стават тревожни и несигурни, дори склонни да предизвикват скандали.

Някои изследвания свързват използването на социални мрежи с повишена ревност и неудовлетвореност в романтичните връзки. Доказано е, че използването на Facebook засилва подозрителността между партньорите. Някои хора се разстройват, когато видят партньора си да харесва или коментира чужди публикации, подклаждайки опасенията им, че се интересува от други (или по-лошо, че вече изневерява). Желанието им да намерят повече информация, която да затвърди или отхвърли подозренията им, ги кара да увеличават времето си в социалните мрежи и подсилва недоверието им.

Социалните мрежи са пълни с филтрирани и силно редактирани изображения. Това може да причини сериозни проблеми с несигурността и комплексите на хората и значително да повлияе на техните романтични отношения. Едно проучване на Journal of the International Society for Sexual Medicine показва, че хетеросексуалните жени, които не харесват тялото си, по-трудно се възбуждат сексуално. С други думи, тази несигурност, предизвикана от социалните мрежи, може да попречи на емоционалната и физическа близост, както и на цялостното качество на една връзка.

Прекомерното използване на социални мрежи в някои случаи е свързано с проява на нарцистични черти. Изследванията потвърждават, че това отразява необходимостта от подхранване на егото и опит за подобряване на самочувствието, като и двете са нарцистично поведение. Да бъдеш свързан с нарцисист не е здравословно и може да доведе до проблеми във връзката и дори до нейното прекратяване.

И накрая, социалните мрежи могат да отвлекат вниманието от взаимоотношенията в реалния живот. Понякога се оказва, че хората прекарват повече време в социалните мрежи, отколкото в разговори с партньорите си. А това може да доведе до загуба на интимност и да съсипе връзката. Според Pew Research Center 40% от хората признават, че са притеснени от това колко време прекарва партньорът им със своя смартфон. Тъй като сайтовете на социалните мрежи непрекъснато се актуализират, стават все по-интерактивни и по-пристрастяващи, това затруднява управлението на времето, прекарано в тях. Всъщност, според проучване, цитирано от PsychCentral, американските студенти описват въздържането от социалните мрежи по същия начин, по който описват спирането на наркотиците и алкохола – свързват го с усещане за глад, безпокойство и изнервеност.

Проучване , публикувано в Computers in Human Behavior, установява връзка между използването на социални мрежи и пониженото качество на брака във всеки анализиран модел. Резултатите предупреждават, че хората, които не използват социални мрежи, са с 11% по-щастливи в брака си от хората, които редовно ги използват.

Съвети за поддържане на здравословен баланс между социалните мрежи и любовната връзка

Възможно ли е да поддържаме здрава романтична връзка и да участваме активно в социалните мрежи? Отговорът е да. С помощта на няколко основни правила може да се обозначи разликата между здравословното използване на социалните мрежи в една връзка и поставянето им в зоната на опасност.

✔      Не използвайте социалните мрежи като отправна точка за сравнение на връзката ви. „Ако се чувствате принудени да правите сравнения, включващи вашата връзка, – съветва д-р Адамсън, лицензиран брачен и семеен терапевт, – сравнете къде е връзката ви днес с това, което е било преди година, или преди пет, или преди десет години за тези в дългосрочна връзка. Нека резултатите от сравнението предизвикат промени в поведението ви, които могат да заздравят връзката.“

✔      Отделете време за поддържане на връзката ви. „Правете неща, които създават близост във връзката ви, – казва Адамсън, – и ги правете редовно, без да се разсейвате.“ Ако е възможно, приберете смартфона далеч от погледа и съзнанието. Факторът разсейване е едно от най-големите предизвикателства, свързани със социалните мрежи. Според проучване на Scientific American наличието на смартфон понякога може да бъде пагубно за междуличностните отношения.

✔      Не поддържайте отделен живот в социалните мрежи. „Споделяйте света на социалните мрежи с партньора си“, съветва Адамсън. – Същото важи и за вашето дете.“. Американската академия по педиатрия предлага да разглеждате социалните мрежи заедно с детето си, за да можете да го научите на безопасност, креативност и как да споделя своя опит със семейството.

✔      Планирайте време, което да прекарвате заедно без интернет: семейни вечери и общи дейности, които ви карат да се чувствате добре – спорт, четене и разговори помежду ви. Дайте добър пример като родител, като изключите телевизора и поставите смартфона си на „не ме безпокойте“ по време на тези семейни занимания.


Въпреки че социалните мрежи могат да бъдат чудесен начин да се свържете с приятели и да сте в крак с актуалните събития, те могат да бъдат и огромен източник на безпокойство и стрес. Като цяло те имат както положително, така и отрицателно въздействие върху романтичните връзки на съвременните хора. Много е важно да се поддържа здравословен баланс и да се използват социалните медии по конструктивен начин, настояват психолозите. Ако усетите, че се чувствате претоварени от участието си в тях, трябва да спрете да ги ползвате за известно време и да си починете.