Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 78

  • 33 447
  • 745
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 4 637
Враца отдавна мина периода на рязкото обезлюдяване. Каквото е ставало, ставало. Има производства, ако това е въпросът. Друг е въпросът какви са условията да работиш и живееш там, а и защо да се разчита на големи производства, като има сектор на услугите и т.н.

И не знам как си представяте някой да продава масово жилища по 1 евро в България, ако не са общински или пълни коптори. През 60-те, 70-те и малко през 80-те години има бум на заселващите се в градовете и населението им скача, но те са си били добре и с по-малко население. Не е казано, че трябва Видин да стигне броя жители от 1988 година. Възникването и развитието на американските и повечето европейски градове е коренно различно.

# 661
  • Мнения: 295
Чета всички коментари и не разбирам какво толкова се впечатлявате от парите. Забелязвам, че почти всеки е учил това, обаче на заден план се оставя причината да има пари и задълбавате в грешна посока.
В далечното минало, в пазарната икономика са липсвали пари. Хората са си разменяли стоките и са си определяли в движение стойността им. Но ако предлагаш продукт Х и търсиш продукт У, и да намериш човек с обратното търсене и предлагане е било трудно. Така е дошла нуждата от универсално разменно средство. Навремето са били камъчета, миди, всякакви метали и други. В съврменния свят златото е избрано за еталон,но парите са действителния начин за размяна на стоки и услуги. Злато, сребро, биткойни и други, се търгуват изключително рядко в сравнение с парите в световен мащаб. Както днес златото е еталон, а парите средство, така утре може да бъде друго. Нуждите ще го определят.
И в заключение, въпреки, че парите са средство, хората започнаха да ги приемат като стока и ги складират и събират (питайте Gogo1979 ) в къщи или в банката....някои неща и аз не успявам да разбера.

# 662
  • Мнения: 41 247
Е хайде сега - аргументи от въздуха. 18-ти век е нямало нищо от горното. А пък 19-ти век са въвели всичко това, със същото количество злато. Големият приток на злато е бил 15-16ти век от новооктритите Америки към Европа. След това златото си е било пак толкова.
И как е станало всичко това - ами с дефлация, разбира се. Преди да има влак, за да стигнеш примерно от Париж до Берлин ти е струвало примерно 10 жълтици и 5 дни път с пощенски файтони. След като са измислили и построили железниците, вече е струвало 1 жълтица и 1 ден. Ето ти дефлация - и с какво тя е навредила на икономиката - нима е спряла капиталистите да инвестират в железници?

Това не е дефлация. Дефлация е поевтиняването на същия продукт, а това е еволюция и технически прогрес.

# 663
  • Мнения: 2 468
Е нали викаш, че нямало да има технически прогрес и нови инвестиции ако парите били твърди - пък ето че е имало по времето на златния стандарт?

# 664
  • Мнения: 41 247
Не съм говорила за липса на технически прогрес, а за застой в бизнеса. В част от бизнеса, разбира се. Тази масова част, която просто върти и репликира едно и също. Освен това златният стандарт не значи, че няма девалвация. Ако десет долар отговарят на 5 грама злато или на 1 грам злато това си е все златен стандарт и златно покритие, нали? Още в древен Рим са сваляли процента на златото в монетите, което е пак форма на девалвация.

И на края мисля да спирам с дискусията - от нас нищо не зависи, златният стандарт е в миналото, нова алтернатива не е измислена, а и темата е за имоти.

# 665
  • Мнения: 2 468
Много удобно за тезата ти - ако премахнем проинфлационните хартиени пари, ще има застой в бизнеса! А доказателство - пробвали ли сме? Ами пробвали сме - 19ти век парите са били златни, и застой не е имало - напротив, имало е разцвет (в сравнение с 18ти, разбира се).
Но сега ако ги премахнем, ще има застой!
А защо го споменавам в темата за имоти - защото постоянната инфлация надува цените на имотите, а доходите не могат да я догонят. Това се вижда много добре в държавите, където има статистика за повече години назад, например САЩ:

1985 г. средна цена на къща $78к, среден семеен годишен доход $22к  (3.5х)
2023 г. средна цена на къща $433к, среден семеен годишен доход $76к (6х)
Сигналът към хората е, че по-добрият начин да забогатееш е не да се квалифицираш, да работиш и да си вдигаш дохода, а да си купиш имот на кредит и да печелиш от поскъпването му (в номинални долари, не реални).
Това работи, докато в един момент не спре да работи.

# 666
  • Мнения: 41 247
ОК, въведи безинфлационна валута. Аз лично нямам нищо против. Даже ще черпя. Само я намери, защото със златото не става. 18 и 19 век колко държави са имали сериозна икономика? И много по-малка от днес даже и в тях. Сега имаме Китай, Корея, Канада, Южна Америка, Австралия...

# 667
  • Мнения: 1 012
Понеже гледам никой не се възмущава, че се спами в темата, ще дооспамя и аз. Писал съм преди, имам си теория за инфлацията. Тя е за да ни накара да работим (обикновените хора), до пределна възраст. Иначе нали се досещате, ще се насилим, ще работим яко 10-20 год. ще натрупаме някакъв капитал, и после ще си разпределим парите до 100 год. възраст например, и ако знам че сиренето ще е пак по 15-20 лв. след 30 год., защо да работя още? Изключвам гениалните, умни и красиви, които сме тук и инвестираме смело натрупаните средства с доходност над инфлацията. Говоря за обикновените хора, мравчиците по улиците. Няма да има кой да работи - това е смисълът

# 668
  • Мнения: 2 468
Ха, аз да я въведа - че да не съм аз сред господарите на световния финансов ред?
Ето този господин (по-корпулентен и от Дидо Пеевски) е един от тях, шефът на Банката за Международни Разплащания (Bank for International Settlements), наричана още "Централната Банка на Централните Банки".
Той друго смята да въведе - не по-твърди пари от хартиените, ами дори и хартиените да премахне, които поне можеш да държиш под дюшека, и да ги замени с дигитални, върху които банката ще има пълен контрол - могат да имат срок на годност; могат да определят за какво имаш право да ги харчиш; могат да ти ги канселират ако си политически ненадежден, и т.н.
И казва да му вярваш, защото бил най-заслужил доверието ти:

# 669
  • Мнения: 41 247
И затова ще се купуват имоти, които не са електронни и виртуални Simple Smile
Или други активи, но няма да се държат и трупат пари.

# 670
  • Бургас
  • Мнения: 6 079
Да внеса малко реалност в темата - вчера подписах предв. договор за малък имот в непрестижен бургаски квартал, с чисто спекулативна цел - да го продам след 2-3 г. За пръв път инвестирам в имот, който няма да давам под наем.  Ако цената му дотогава падне, вместо да се качи, ще ви информирам. За парите, които давам, в престижните квартали мога  да купя единствено гараж и половина. Сградата е на акт 14.

# 671
  • Мнения: 4 637
Освен да пожелаем да спечелиш Simple Smile

Чета си тука друга група, извън форума, търсене на квартири, та хората си споделят неволите - много трудно се намира квартира в големите градове, цените се повишили, хазяи искат да продават и дават срок на наематели да се изнесат до няколко дни. Но някакъв споделя, че вноската му по ипотечния кредит е 3000 лв., докато за сходен имот в същия квартал е плащал 1000 лв. наем. Звучи ми абсурдно, или лъже, че е "сходен имот", или наемите внезапно са паднали, или кредитът е за много кратък срок.

# 672
  • Бургас
  • Мнения: 6 079
Всъщност тръгнах да гледам подценени панели за ремонт, които евентуално да приведа в нормален вид и пак да продам.
Оказа се, че се продават много бързо, защото цените са ниски. Запознах се и с един "сериен инвеститор" в такива жилища, който е купил повече от 20 в последните години. Но човекът си има хора за ремонти, има си и фирма за мебели. Но общите части ме разколебаха, както и цената на ремонта, та размислих и предпочетох новото.

# 673
  • Мнения: 542
Не е абсурдно. При масови цени на по-големи имоти от 300к евро и нагоре, дори за максималния срок може да се окаже близо до 3000 лв на месец. Зависи и дали си влязъл с някакво самоучастие и какво.
Един колега наскоро гледаше апартамент за 350к, вноската на месец му излизаше около 2500 лв за 20 години, имаше самоучастие.
Така че зависи, но с тези цени е напълно възможно.

# 674
  • Мнения: 2 468
И затова ще се купуват имоти, които не са електронни и виртуални Simple Smile
Стига да не са в Балтимор, хе-хе

Един колега наскоро гледаше апартамент за 350к, вноската на месец му излизаше около 2500 лв за 20 години, имаше самоучастие.
Така че зависи, но с тези цени е напълно възможно.
Тя сега е 2500 при лихва 2.5-3%, но при 20-годишен срок знае ли някйо колко може да стане лихвата след няколо години?
Знам, знам - заплатата му ще расте, дано е така, пожелавам му успех. Само дано не дойде период, в който заплатите да падат, че даже и да не се намира работа. Защото и такива времена и имало - дано не дойдат пак.

@Тинтина - успех! Сигурно в Меден Рудник? То си е направо отделен град, не квартал на Бургас. Но и за там си има клиенти, стига цената да е изгодна.

Общи условия

Активация на акаунт