Интериорен и екстериорен дизайн по аматьорски - тема 84

  • 32 919
  • 765
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 6 360
Не съм оплювала, ако обичаш.
Написах свое впечатление и попитах групата за коментари. Прочетох ги и намерих сред тях интересни.

Но като не ти харесва - някой кара ли те?
И да вляза в тона ти: Като не ти се обсъжда стил, някой кара ли те?

# 571
  • София
  • Мнения: 44 259
Защо, пообсъдих, този стил има прекрасни представители, ти целенасочено си подбрала няколко доста недобри и като идея и като изпълнения примери.

# 572
  • Мнения: 6 360
Ами, разбира се, че целенасочено, защото показвах какво ме дразни.
Благодарение на една ключова дума, когато Кубратова написа "цветове и текстури", ми светна кога и защо границата е прехвърлена, за мен.
Плочките, освен цвят, имат и различни форми, формàти, а и начин на подредба. Това е не по-маловажно от цвета и също участва. Когато се смесят няколко цвята с различни текстури (или patterns), излиза, че удвояваш ефекта. И всичко това в една баня. Simple Smile
Усещах, че нещо не е в ред в тези комбинации, но поне за себе си чак след дискусията си изясних защо се получава така и защо понякога работи, а понякога - не.

# 573
  • София
  • Мнения: 44 259
Дори и това не в задължително да пречи, често се съчетават различни форми, текстури и цветове и изглежда чудесно.

# 574
  • Мнения: 41 528
Като цяло на банята и отива малко по-шаренко, отколкото на хола или спалнята.

# 575
  • Мнения: 5 501
И аз не видях някой нещо да оплюва, споделят се мнения и няма нужда никой да се засяга.

# 576
  • Мнения: 663
Аз пък съм се чудила преди години, защо масово баните в БГ се правят с плочки до горе.
Последната баня, която си правих я направих с плочки до височина на мивката и само около душа догоре, всичко останало с боя за баня. Обаче плочкаджиите не бяха доволни заради цената на квадрат🙂

# 577
  • Мнения: 23 201
Малки бани, пръска вода, нямаше душ кабини, нито място за такива.Много хора все още живеят в такива жилища с миниатюрни бани без прозорци.

# 578
  • София
  • Мнения: 44 259
Отдавна бани никой не смята на квадрат.
Мисля, че това до тавана е ако не е добре проветряема да има по-малко за мухлясване  и по-лесно да се мият стените. Освен въпрос на вкус. Аз харесвам до горе да са. Виждала съм и тавани с плочки по панелките.

# 579
  • Португалия
  • Мнения: 4 257
защото са мокри бани,и се лее вода навсякъде
още не бях видяла „западна “баня без сифон, когато се бях зарекла в моята къща да имам мокра зона,отделена с перваз или подобно...
от дете съм намразила сядането на влажна тоалетна-неизменен + в апартаментските бани от соца

# 580
  • Мнения: 3 553
Баните са малки и затова всички повърхности се овлажняват от парата, дори и да е обособена душ зона. В предишните ни апартаменти тоалетната беше в отделно помещение, в сегашния - в общо, но я подсушавам след ползване на горещ душ. Освен това капакът винаги е затворен, така че дори и без подсушаването му, е невъзможно да я ползваш влажна. Това по-скоро е въпрос на навици на ползвателите, отколкото неизбежен ефект. 
В малка баня е по-трудно според мен да съчетаеш плочки и мазилка и се правят с плочки до таван по-скоро от практични съображения, но в голяма бих го предпочела.

# 581
  • Мнения: 821
Доклкото съм разбрала, ако ние тук правим баните до горе с плочки, а на запад - не, това не е само по практични причини (влага, малки бани и прочие), а защото е скъпо да се направи по-голяма баня цялата в плочки, а цяла баня в плочки там се смята за голям лукс.

# 582
  • Мнения: 3 553
Доклкото съм разбрала, ако ние тук правим баните до горе с плочки, а на запад - не, това не е само по практични причини (влага, малки бани и прочие), а защото е скъпо да се направи по-голяма баня цялата в плочки, а цяла баня в плочки там се смята за голям лукс.
Аз понеже много исках баня с мазилка и плочки само на мокрите зони, доста детайлно проучвах (преди 4 години, но сега най-много да е по-скъпо, а не по-евтино) и се оказа, че цената щеше да е еднаква или поне достатъчно близка, че да не е от значение (зависи от мазилката, подготовката на стените и труда на майстора, а при някои мазилки той е по-скъп, отколкото за лепене на плочки).
В крайна сметка заради малкия размер на банята и по съвет на управителя на изпълнителя (имам му пълно доверие) се отказах. Селската обаче смятам да я разширя като площ и там ще се пробвам.
Ако съм жива да я направя и още да съм с акъла си да пиша Simple Smile, ще се отчета тук за резултатите, включително цената.

# 583
  • София
  • Мнения: 44 259
На запад ценообразуването е доста различно. Предполагам за това така го е написала. И вероятно не е коректно да се правят сравнения в цените между различни държави, в този смисъл.
Иначе може би с варови мазилки да е ок и в по-влажна мокра зона, но с боя в баня съм живяла - никога повече не искам... И пак предполагам, че и мазилката ще иска по-честа грижа(смяна) от плочките.
Та мисля много моди идват от някакъв вид практичност. Колко пъти съм чувала - искам възможно най-големите плочки, за да имам възможно най-малко фуги за чистене. 🤷‍♀️

Последна редакция: ср, 03 апр 2024, 10:24 от Angel_Dust

# 584
  • Мнения: 3 553
На запад ценообразуването е доста различно. Предполагам за това така го е написала. И вероятно не е коректно да се правят сравнения в цените между различни държави, в този смисъл.
Иначе може би с варови мазилки да е ок и в по-влажна мокра зона, но с боя в баня съм живяла - никога повече не искам... И пак предполагам, че и мазилката ще иска по-честа грижа(смяна) от плочките
Интересна би била някаква съпоставка, ако някой има данни. Възможно е. В момента обаче и при нас цените на труда в строителството са безумно високи, в съпоставка с цени на друг вид труд, дори високо квалифициран, с малки изключения.

Общи условия

Активация на акаунт