Нашите кухни - тема 96

  • 29 682
  • 718
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 44 115
То кое не се наранява?

# 541
  • Мнения: 9 791
Четох за винилите LVT, защото по ТВ-то американците масово слагат това вместо по-разпространения у нас ламинат. Е, на 1-2 места (сайта) беше написано някъде, срамежливо, че винилът е по-мека настилка и от местене на тежки предмети (например тътрузене на мебели) се наранява.
Иначе, за безопасността, вече писах моето мнение - ФВ го отнесоха, защото бяха декларирали, че са много еко, пък се оказа, че не е точно така.

# 542
  • Мнения: 40 924
Всъщност моят опит сочи, че тази мекота пази от нараняване. Ако изпусна масивен стъклен пепелник или бутилка уиски на паркета имаме готова дупка. На мекия винил нищо му няма. Е, ако изпусна нож с острото надолу е ясно - и двете се нараняват. Освен това винилът се драска по-трудно от паркета от обикновени неща.

# 543
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
man_darin_ka, слагат го и не го крият американците - по-евтино им излиза - изцяло икономическа е причината.

В големи райони на САЩ, климата е такъв, че вътре в домовете им или стават много ниски температурите или стават много високи и не могат да правят ремонти на паркет или ламинат през 2-3 години - не защото самата настилка е скъпа, а защото труда е много-много по-скъп за самия монтаж.
За това е измислен винила - да покрие нуждите на бедните и да не им се налага никога да го сменят. През последните години направиха и "луксозни" винил настилки, с цел да разширят пазара и сега се води "една настилки за всеки", но САЩ не са добър пример за безопасност (тръби, бои и горива с олово или спортисти рекламиращи цигари), така, че там ще изреват след време за поредната глупост която правенето на пари им е донесла.

Просто хората не трябва да си затварят очите и да се информират.

# 544
  • София
  • Мнения: 2 434
В големи райони на САЩ, климата е такъв, че вътре в домовете им или стават много ниски температурите или стават много високи и не могат да правят ремонти на паркет или ламинат през 2-3 години - не защото самата настилка е скъпа, а защото труда е много-много по-скъп за самия монтаж.
За това е измислен винила - да покрие нуждите на бедните и да не им се налага никога да го сменят...
julian, ама то в БГ хич не е евтина тази настилка...
И не разбрах кое е по-вредно... ламинат или винил?
Сещам се навремето, когато масово се използваха мушами за масата.

# 545
  • Мнения: 787
Че то мушами като гледам май и сега се използват - по големите хипермаркети редовно виждам хора да си купуват.

А иначе, хич не съм съгласна за САЩ и безопасността, напротив тенденциите за безопасни условия на труд и съответно материали идват точно оттам, но хайде, няма да навлизам в тази тематика, не й е тук мястото.

# 546
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 089
За това е измислен винила - да покрие нуждите на бедните и да не им се налага никога да го сменят. През последните години направиха и "луксозни" винил настилки, с цел да разширят пазара
Smile Винилът беше супермодерен преди  едно 60-70г, а "луксозен" винил има от поне 50г, ако на това викаш "последите години" може, на мен ми се вижда доста отдавнашно време. А това че било за "бедни", ами те богатите са не повече от 10% от населението в развитите държави, а тези дето не пипат винил и мушама са около 1%, няма как икономиката да  разчита само на тях. Осъвремени базата данни малко Wink

# 547
  • Мнения: 3 302
Според мен комфортът при ползване и трайността на експлоатация на настилките зависят не само от вида им, а и от качествата, показателите и начина на полагане в рамките на самия вид.
В селската къща имам 60-годишни дървени настилки, които не са мръднали и засега не смятам да сменям. От цялата къща има едно единствено място, на което дъска е хлътнала и ще се поправя. Т.е. ако материалът е добър и майсторите са си на мястото, няма проблем. В днешно време сякаш трудно се намира качествен, добре изсъхнал дървен материал за настилка и още по-трудно - майстори за полагането му.
Допълвам се - в апартамента заварихме дървена настилка, правена в по-ново време (вероятно 90-те години), която изхвърлих с удоволствие - изглеждаше ужасно и скърцаше.  Ако имах само този опит, щях да възненавидя завинаги дървената настилка, но слава Богу, имам и друг.

# 548
  • Мнения: 9 791
Ами то в началото на 90-те години нямаше почти нищо или трябваха яки връзки да се "уредиш" с нещо. Точно при либерализацията на цените всичко изпокриха по складовете, чакаха "либерализацията", да ги пуснат на свободни цени. Laughing От тогава имам спомен как с майка ми, 2 жени, не много яки, носихме два 80 литрови бойлера от някакъв склад в Илиянци (там ни беше "връзката") до трамвая, от трамвая до автобуса, след това още малко пеша. Тогава имаме ремонт и обзавеждане на жилище - дъбов паркет пак с връзки, не първо качество, но пък купено по-голямо количество, за да се сортира, една жълто-розово-бозава мивка за баня (такъв цвят е имало само), и да не продължавам.

Имам в старо жилище чамово дюшеме - 3-4 см. е дебело, от 50-60-те години на миналия век, пак бедни години. Има разсъхнало се на 1-2 места, където скърца, отворили се фуги. Не подлежи на пренареждане, защото е ковано върху скара. Но ако не беше това коване, дебелината на дъските позволява циклене още 100 и кусур години. На баба ми къщата, едноетажна, малка (направо маломерна), върху основи, но не знам какви - там дюшемето не беше мръднало за 80-90 години. Нито разсъхване, нито скърцане, нито фуги. Не беше и боядисвано или лакирано, абсолютно натюр си беше.

# 549
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
julian, ама то в БГ хич не е евтина тази настилка...
И не разбрах кое е по-вредно... ламинат или винил?
Сещам се навремето, когато масово се използваха мушами за масата.
Както написах по-горе - ниската цена не идва от материалите, а от труда. В САЩ, а и във всички страни с висок стандарт, материалите са евтини, а труда десетократно по-висок. Съответно един средно-статистически американец иска да сложи винил, защото му казват, че гаранцията е 15-20 години и, че няма да му се надуе, скапе или изгние. Ако обаче един американец си купи паркет, след 2 години (гледаш ги такива десетки в youtube) се оплакват, че се е надрало, разместило и т.н.т. и мрънкат, че трябва да правят отново ремонт за десетки хиляди долара. Т.е. евтино е, че правиш го един път и държи 20 години, вместо да правиш ремонт на ламинат на 5-10 години. (Сега някой да не дойде и да каже, че неговия ламинат или паркет е перфектен след 30 години - всичко зависи от дом, вътрешен климат, поддръжка, конкретен модел паркет/ламинат и т.н.т.).

Това, което се предлага в САЩ като винил, като цяло няма нищо общо с това, което се предлага в България. Например, там масово винила е между 6мм и 10мм дебелина, тук масово пробутват 3-4мм. Там масово се препоръчва дебел ламинат с масивен заключващ механизъм, за да бъде настилката плаваща и да не се получи отваряне на винила - тук масово ги лепят (в САЩ това се избягва и не се препоръчва). И ще видите какви проблеми ще започнат да се коментират тук във форума, като стане още по-популярно инсталирането им. Там за където сме тръгнали, от там се връщат... Ще почакаме и тук за започнат да се продават от хубавия (дебел) винил, като се окаже, че не е добра идея да се полага тънък винил и да се лепи.

За това кой продукт е по-безвреден? 100% ламинат, който е с ниски емисии (low/free VOC) и няма пластмаса/PVC/пластификатори. Винила е доказано вреден и производителите им никога няма да могат да сложат надпис "PVC free" на винила или че е безопасен. Това с което се опитват да минат и да излъжат купувача е с надписите "low VOC", но летливите вещества и формалдехида са само част от вредителите. Пластмасите са не по-малко опасни и е нелепо, ако сега тепърва тръгнете да купувате настилка или да правите ремонт да решите да се хвърлите на пластмасова настилка.

Имайте предвид, че в дома ви вече има пластмаса/PVC под формата на прозорци, шкафове, первази, кани за вода, декоративни ламперии, подложки, тръби, уреди и т.н.т. - няма нужда абсолютно всичко в дома ви да е от пластмаса. Хубаво е да балансирате отровите, особено след като непрекъснато излизат доказателства за вредата им.

# 550
  • Мнения: 40 924
Ама за мен лично да не правя ремонти с вадене на мебели, циклене и лакиране е супер ценно нещо и не е въпрос на пари. Имам естествен дъбов паркет но с кеф бих го заменила с някаква качествена настилка без нужда от ремонт и поддръжка. Мразя ремонти.

Впрочем подбиването на паркета е неизбежно и се приема, а за да не се налага циклене е достатъчно на 3-4-5 години сам о да се поднови лакът с нов слой и става като нов. Не бива да се чака да се изжули на места и да посивее.

# 551
  • София
  • Мнения: 2 434
julian, благодаря за изчерпателния отговор Blush. В интерес на истината мислих да слагам винил. Разколебахте ме, да не казвам тотално ме отказахте.

# 552
# 553
  • Мнения: 787
Или SPC. https://www.bergbg.com/bg/manufacturer/3840/spc-nastilki-i-vinil.htm Произведено в Германия, 6мм. Клик система, но се слага само върху равен под.
По-добре, по-красиво, естествено на допир и по-екологично от винил. Не трака и чука, като се ходи отгоре. Не, че няма някави пластмаси, но то кое ли няма, освен натурален паркет, без покрития. За "експерите" - линк към сертфиката за тестове на VOC емисиите. https://www.falquon.de/_files/ugd/33fd7e_64182c90c2f14e9aa40879ed32cbd437.pdf

# 554
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Не мога да коментирам всяка SPC базирана настилка, НО по дефиниция, Polymer частта е PVC, тъй като Винил и SPC са един клас, т.е. вариация на винил настилките:

Stone Polymer Composite, is composed of a limestone core, PVC dust, and a stabilizer.

Ако конкретен SPC продукт изрично е посочен, че е без пластификатори, то ОК. Но полимерите са пластмаси и не знам, как точно ще стане хем да няма пластмаса, хем да е SPC.

Общи условия

Активация на акаунт