Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 5
С две думи се чудим с половинката, на какъв втори език да подложим малката, след като понаучи "американски" малко от малко.

Струва ми се, че много хора знаят френски и испански, та може да има пренасищане на пазара, така да се каже. От друга страна не знам дали има възможности за работа, за които да помогне немски или сродните му езици. И разбира се, сега просто спекулираме какво би било положението след 20ина години...

Някой да има някакви размисли и страсти по въпроса?

# 1
  • Мнения: 1 998
Китайски, ако говорим за след 20 години. Сериозна съм. В училище ще има и друг език, който при желание, може да запише.

# 2
  • Мнения: 289
За позиция в кол център ли ще го подготвяте? Иначе, колкото повече езици - толкоз по- добре...

# 3
  • Мнения: 25 768
На колко години е малката и къде живее?

# 4
  • Melmak
  • Мнения: 3 093
Китайски.

Ама гледайте и интересите на детето. А говоря отлично испански, учила съм го в гимназията и го практикувам до ден днешен. Работила съм доста години с испански, не мога да кажа, че има пренасищане. Все пак има хора, които мислят, че знаят езика, но не са на работно ниво. Баща ми ме караше да уча немски, аз не исках. Не беше моето и до ден днешен не съжалявам. Но все пак е важно какво иска детето, а не какво би било много търсено и перспективно. Всеки език е ценен, а като научиш 1-2 и после другите (европейски) са по-лесни.

# 5
  • FRANCE
  • Мнения: 2 232
Значи български, англиски, френски и немски са си има от всяка езикова група. И китайски за разкош. (За протокола моите девойки са с тези, но и жевеем във Фр. Малката се съпротивлява на немския, ама какво да се прави. Ще учи. )

# 6
  • София
  • Мнения: 2 167
Немският се използва в нашето семейство. Аз в сферата на хуманитаристиката, ММ в сферата на IT. Доволни сме, работа има и се намира с този език. Важното е да има ниша, в която да се развива, за да може да използва познанията от езиците тясно в тази ниша.
За китайския, то пак ще трябва втори западен език (немски най-вероятно), защото с китайски в Китай доста трудно, даже невъзможно, а в България китайският ще навлезе като език за support/call center към вече съществуваща и устроена западна фирма търсеща евтина работна ръка за тези позиции. (предполагам според приказки от мои познати владеещи японски и китайски)

# 7
  • София
  • Мнения: 2 592
Редките езици имат предимството, че заплащането е в пъти по-високо. Реализацията обаче е доста по-ограничена, а да научиш източен език на работно ниво изисква много години упорит труд. Сам по себе си китайският, за който споменават, отваря врати, но не е достатъчен за добра кариера в различна от научната област. Освен рядък език, трябват и други умения. Моят съпруг говори 5 езика, три от които редки за България. Работи в съвсем друга сфера, защото като мъж и глава на семейството реши, че няма да има достатъчно високи доходи само с езици. Аз съм с английски + един рядък език на високо ниво и работя във фирма за логистика, а странично и като преводач. За мен това е достатъчно, нямам големи кариерни амбиции. Всеки чужд език помага и може да бъде доходоносен, зависи от интересите на човек.

# 8
  • Мнения: 1 744
Китайските са група от езици, от които мандарин и кантон са най-широко разпространените, останалите разновидности са говорени от по-малки групи китайци, а и са неразбираеми помежду си. За китайците, английският е доста труден, малко го говорят добре, затова има смисъл евентуално от практическа гледна точка да се научи някой от китайските езици. Може би същото да се каже и за арабския. Но дали си струва времето (доста повече отколкото за европейските езици) и без гаранцията, че ще бъде полезен някога в работна обстановка? Колко фирми в България търсят говорещи мандарин/арабски в момента?

Езиците се забравят, да се учат без много силна причина за това, ми се вижда безсмислено. В днешно време всички говорят английски. Английският е лесен за учене и употреба, но когато чуя някой да каже, че го знае “перфектно”, ми става забавно. Не мисля, че е възможно някога чужд език да се научи “перфектно”, но по-добре да се знае един език изключително добре, отколкото няколко колкото да си поръчаш кафе.

А в момента да, по-заможните на запад учат френски, испанският е много широко разпространен за туризъм и пътешествия, немският, ако си българин, планиращ кол център кариера или обучение също би бил полезен, всички останали езици в глобалния свят, в който живеем, са занимавки, за хора с много свободно време и малко практическа усет. Не знам аутсорсинг обслужването, в което България специализира или традицията от средата на миналия век да се учат по два езика, (руският бе заменен с втори западен някъде по средата на този отрязък време) ни е направила такива “езикомани”, но определено мисля, си струва да се научи английски много добре; да се запише детето на някакъв спорт; музикален инструмент или да му се стимулира някакъв друг вече утвърден интерес, отколкото да се мъчи с неясно за какво необходимо и лесно забравяемо при неупотреба, умение, като втори чужд език. Особено ако не сте в България.

Последна редакция: нд, 07 яну 2024, 20:09 от ierldan

# 9
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 210
С две думи се чудим с половинката, на какъв втори език да подложим малката, след като понаучи "американски" малко от малко.
Ако сте в Америка само български като втори език за да може да си контактува с роднините, друго не ви трябва.

# 10
  • Мнения: 11
Професионалният ми опит показва, че поне в момента няма пренасищане на пазара на труда от хора, които да владеят наистина добре испански и френски език, така че не бих ги изключвал като опция. Според мен се водете по желанието на детето, когато се учи един език с ентусиазъм и интерес е много по-различно отколкото, когато се учи насила. Идеалният вариант би бил английски + западноевропейски език по избор + някой по-рядък език.

# 11
  • Мнения: 6 580
Арабски.

# 12
  • Мнения: 4 210
Преди 2-3 год. познат ми каза "с английски и руски света е твой".

# 13
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 210
С канадски и мексикански ще може да си обикаля целия континент.
Професионалният ми опит показва, че поне в момента няма пренасищане на пазара на труда от хора, които да владеят наистина добре испански и френски език, така че не бих ги изключвал като опция.
Това в коя държава е обаче?

# 14
  • Мнения: 346
Ако се цели човек в дипломатическа кариера - френски, ако е по - технически и бизен ориентиран - немски. Мм е директор продажби и натиска децата да учат испански, защото испаноговорящият свят има голям бизнес потенциал и не е разработен и наситен достатъчно. Една позната беше в специалност китаистика след като 10 години беше живяла в Китай като дете с родители дипломати и викаше, че няма научаване този език. Имам познат- израсна в Япония и след това учи нещо в университет в Англия, но и до ден днешен работи на острова с перфектния си японски и изкарва големи пари. Аз знам немски, английски и един рядък език и мисля, че английският е достатъчен за всичко.😀

# 15
  • Мнения: 12 832
За САЩ (където изглежда живеете) ми се струва логично детето да учи испански.
А след това ще има възможност да запише курс по друг език, който тогава ще е по-търсен и желан.
Давам себе си за пример: до завършване на училище бях с 2 чужди езика на отлично ниво, а след това надграждах с други, за които прецених, че са ми важни.

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 210
Освен ако не търси да работи някъде с имигранти, какъв е смисълът да учи испански?

# 17
  • Мнения: 1 296
За мен английски, немски или френски, на следващо място испански. Учинето, владеенето, ползването на език е нещо много относително. Гледах някаква дама политик, с виетнамски произход на посещение в България, завършила в България висше образование, нищо не можа да каже на български. Хора с езикова гимназия след години нищо не знаят. Важно е не само как се учи, но и да се поддържа постоянно.

# 18
  • Мнения: 4 785
Според мен е важно езикът да е средство, с не цел. Ние живеем в чужбина. Синът ми учи в международно двуезично училище. Знае четири езика, два от които на ниво роден и два на ниво, с които може спокойно да се оправи в ежедневна ситуация. Всички деца около нас знаят минимум два езика на ниво роден и поне още един на много добро ниво. Та само езици не стигат, трябват и други умения в други области.

Мога да препоръчам една книга - ‘21 урока за 21 век’ на Ювал Ноа Харари. Мисля, че е преведена на български език. Не знам дали за езиците пише нещо конкретно, защото съм я попрехвърляла, без да задълбавам. Но в книгата се правят прогнози кои ще бъдат професиите на бъдещето и кои ще изчезнат постепенно или пък ще се модифицират.

# 19
  • Мнения: 1 744
Харари ми попадна напоследък с други две книги, които са доста информативни, ето какво е писал, например, за професиите на близкото бъдеще:

Скрит текст:
През XIX в. индустриалната революция създаде огромна нова класа от градски пролетарии, а социализмът се разпространи, защото никое друго вероизповедание не успя да отговори на безпрецедентните нужди, надежди и страхове на тази нова работническа класа. Либерализмът в крайна сметка победи социализма само след като възприе най-добрите части от социалистическата програма.

През XXI век може да станем свидетели на създаването на огромна нова класа на неработещите: хора, лишени от всякаква икономическа, политическа или дори художествена стойност, които не допринасят с нищо за просперитета, властта и славата на обществото. Тази "безполезна класа" ще бъде не просто безработна - тя ще бъде неработоспособна.

През септември 2013 г. двама изследователи от Оксфорд, Карл Бенедикт Фрей и Майкъл А. Осбърн, публикуваха книгата "Бъдещето на заетостта", в която изследваха вероятността различни професии да бъдат завладени от компютърни алгоритми през следващите двадесет години. Алгоритъмът, разработен от Фрей и Осбърн за извършване на изчисленията, изчислява, че 47% от професиите в САЩ са изложени на висок риск. Например има 99 % вероятност до 2033 г. да загубят работата си телемаркетьори и застрахователи в полза на алгоритми. Съществува 98% вероятност същото да се случи и със спортните съдии, 97% - с касиерите и 96% - с готвачите. За сервитьорите - 94%. Асистенти на юристи - 94 процента. Екскурзоводи - 91%. Пекари - 89%. Шофьори на автобуси - 89 процента. Строителни работници - 88%. Ветеринарни асистенти - 86%. Охранители - 84 процента. Моряци - 83 на сто. Бармани - 77 на сто. Архивисти - 76 на сто. Дърводелци - 72 на сто. Спасители - 67 на сто. И така нататък.

Разбира се, има и безопасни професии. Вероятността компютърните алгоритми да изместят археолозите до 2033 г. е само 0,7 процента, защото тяхната работа изисква високотехнологични видове разпознаване на образи и не носи огромни печалби. Следователно, е малко вероятно корпорациите или правителството да направят необходимите инвестиции за автоматизиране на археологията през следващите двадесет години.

Разбира се, до 2033 г. вероятно ще се появят много нови професии, например дизайнери на виртуални светове. Но тези професии вероятно ще изискват много повече креативност и гъвкавост, отколкото сегашните обичайни работни места, и не е ясно дали четиридесетгодишни касиери или застрахователни агенти ще могат да се превъплътят в ролята на дизайнери на виртуални светове (опитайте се да си представите виртуален свят, създаден от застрахователен агент!). А дори и да го направят, темпото на прогреса е такова, че след още едно десетилетие може да им се наложи да се преоткрият отново. В края на краищата алгоритмите могат да надминат хората и в проектирането на виртуални светове. Основният проблем не е създаването на нови работни места. Същественият проблем е създаването на нови работни места, които хората да изпълняват по-добре от алгоритмите."

Тъй като не знаем как ще изглежда пазарът на труда 2030 или 2040, още днес нямаме представа на какво да учим нашите децa. Повечето от това, което в момента учат в училище, вероятно ще бъде неуместно, когато станат на по четиридесет години. Традиционно, животът е разделен на две основни части: период на учене, последван от период на работа. Много скоро този традиционен модел ще стане остарял и единственият начин хората да останат в играта ще бъде ако продължат да учат през целия си живот и да се преоткриват многократно. Много от тях, ако не и повечето, може и да не са в състояние да направят това.


Всъщност, проблемите на бъдещето са свързани с разрешаване на проблемите, създадени от глобализацията и климатичните промени и необходимостта от разработване и масовизиране на възобновяеми енергийни източници,  електрифициран транспорт, IoT и естествено - най-вече - на все още нерегулирания изкуствен интелект. За какво, на някой в близкото бъдеще, ще му е необходим за владеене, немски или френски? С ЧатДжиПиТи в момента можеш да пишеш съчинения, да не говорим за нивото на преводите, които се правят, и са граматически по правилно написани от 90% от постовете в бг мама😊.

Скритият текст е преведен от DeepL. Има ли нужда, и ще има ли нужда в близко бъдеще, от владеене на език различен от английски, когато всички го говорят вече от деца?

# 20
  • Мнения: 12 223
Според мен има значение къде живее детето. Давам пример с България - за градовете по Дунава ученето на румънски би било нещо полезно заради трансграничното сътрудничество, също така немският от западноевропейските езици заради региона - по Дунав традиционно са немскоговорящи - Германия, Австрия, не знам сега, но миналия век, още по времето на соца Чехословакия и Унгария предпочитаха да учат немски, само Румъния май залагаха на френския в Дунавския регион. Ако сте в Южна България предполагам турски или гръцки също биха били от полза. Все пак зависи къде живее детето, защото извън София изборът на езици в училище и по школи е силно ограничен до степен в училище да се предлагат английски и втори чужд руски/ немски или немски/ френски. Толкоз.
За САЩ - испански в южните щати, китайски или френски по на север.

# 21
  • Мнения: 1 744
Това, което си написала беше вярно за края на миналия век и някак си отчасти за днешния ден. И го казвам като израстнала в един от тези Дунавски райони. Румънският се използваше от доста хора, за да могат, впоследствие, да учат медицина, стоматология и т.н. в Румъния, ако не ги приемат в България. Немския ме насилиха да уча, и то интензивно в гимназията, когато аз исках да продължа да уча френски, както в началното училище. И двата езика, за мен лично, бяха загуба на време - време, което съм могла да прекарам върху изграждане и усъвършенстване на нещо, свързано с бъдещото ми призвание/професионално занимание, защото никога не са ми трябвали. Езикът, който наистина ми е бил понякога полезен, е руският. Но дори вчера случайно попаднах на две млади жени с безупречен английски, едната дори помислих за американка, седяха на съседната маса в заведение до мен. Без акцентната се оказа мексиканка, а другата - рускиня. Така че, дори младите руснаци го владеят английския към днешна дата много добре. Но да, за България, с кол центровата й специализация, немският е важен и предполагам много малко народ в евтините кол центрови държави в Азия ще си причинява учене на труден и малко ползваем език, за да има достатъчно конкуренция в тази област, в близките 20г. След това, (а може и преди), идват алгоритмите и роботите 🙂.

# 22
  • Мнения: 6 769
Всеки един език е богатство. Наивно е да смятате, че ще нацелите златния език, който ще й донесе купища пари, заради знанието му, особено във века на AI,  който говори всеки един език на света.
И само с владеене на английски човек може да е милионер, и бедняк с 5 езика. Умения като отговорност, организираност, гъвкавост, приспособиност, знание в конкретна сфера ще са полезни и само със значение на 1 чужд език. Владеене на чужд език, без професионална квалификация в конкретна сфера, е нищо. Едно е хирург, владеещ немски, друго човек, говорещ немски.

# 23
  • Washington,USA
  • Мнения: 606
Нито един,ако няма да живее в чужбина.

# 24
  • Мнения: 955
Езиците сами по себе си вече се обезсмислят, ако не са в комбинация с някакви други, за предпочитане технически умения, освен ако не става въпрос за местене в чужбина или учене на език за удоволствие. Ето, например, аз имам два западни езика, които почти не работя  изолирани и основно ги използвам да чета книги и в нета. Самообучавам се по италиански за удоволствие и тренинг на паметта, но до там.
Гугъл вече всичко превежда сам. След като детето вече знае английски, на по-късен етап може да научи какъвто език желае и е нужно.

# 25
  • Мнения: 1 296
Четох една статия, какви езици учи на елита деца, включително кралски семейства - китайски.

Общи условия

Активация на акаунт