Американски колеж - двадесет и девета тема

  • 49 953
  • 669
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 4 712
Бихте ли споделили фирмите, които сте ползвали за кандидатстването? Знам, че Интеграл предлагат тази услуга, но вероятно има и други.

# 61
  • Мнения: 1 271
Ние ползвахме Интеграл.

# 62
  • софия
  • Мнения: 4 988
Не сме ползвали външна фирма.

# 63
  • Мнения: 2 529
Ние също не сме ползвали външна фирма.

# 64
  • Мнения: 2
В същото време са 4-ма съветника за 200 ученика.

Вече трима, едната от жените напуска.

# 65
  • София
  • Мнения: 1 896
В разговор с няколко деца от различни випуски, научавам, че доста учители напускат (или ги напускат). Някой друг да има подобна информация?

# 66
  • софия
  • Мнения: 25 560
Ще питам. При нас е истински ад и не остава време да говорим. Снощи плака от напрежение.
Вълната плиска краката.
Скрит текст:

Доп. Знае за учител по мат, който е дошъл тази година. И един срок не е издържал.

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 17:05 от zvаnchе

# 67
  • Мнения: 1 271
Да споделя нещо позитивно, което са организирали в колежа: поканени са бивши колежани, да споделят опит и мнение с настоящите колежани за университетите, в които учат  на 19 декември. За съжаление дъщеря ми няма да може да се включи, защото се прибира на 23, но беше много щастлива от поканата. Хубаво е, когато усетиш внимание. Дано повече деца успеят да се включат, защото най-полезна е информацията от извора.

# 68
  • София
  • Мнения: 6 185
Аз знам за учител по математика който напусна/беше уволнен преди края на срока (нямам представа кое от двете) за радост на доста ученици. Не спазвал някои утвърдени процедури възприети и наложени от катедрата, в тестовете които давал имало грешки, не обяснявал разбираемо.
Знаем си, че читавите учители по математика са кът в тази държава... В Колежа имат шанс да си привнесат чужбински, но явно и това не е толкова лесно.
Мъжът ми на шега каза: "Че да дойда аз да ви преподавам" На което дъщерята се възмути: "Абсурд ти обясняваш ужасно", така че и критериите на потърпевшите не са ниски Joy

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 10:19 от Gorg0nzola

# 69
  • Мнения: 14
По повод притесненията на родители на сегашни и бъдещи колежани ще се опитам да резюмирам нашия опит досега. Преди кандидатстването и аз четях този форум и се опитвах да помогна с информация на детето си, за да направи избор. За щастие можеше да избира между най-добрите и може да се каже, че съдбата му показа пътя. Независимо от случилото се напоследък нито за момент не съжаляваме за избора си. Американският колеж е уникално място за по-нестандартни ученици. Дава възможност за многостранно развитие, за разлика от профилираните гимназии, което е полезно, ако детето ви е умно и талантливо, но не е взело твърдо решение какво иска да учи още на крехката възраст 12-13г. Много е тежко, но каляващо, учещо на организираност и 'мултитаскване'🤓, което вярвам ще е много полезно в университета, особено ако е чуждестранен.
Проблеми и скандали има навсякъде, където се сблъскват интереси. Употребата на служебно положение за собствено облагодетелстване дори не мисля, че е национална характеристика, но е добре да не губим обществената си чувствителност по темата. Не знам какъв е бил проблема с РУА, но в момента,  и не само, щеше да е добре да имаме родителско представителство. Тук е мястото да се отклоня и да кажа, че ми се струва, че бъркаме в очакванията си към президентката. Предишният президент беше изключителен, винаги ще съм му благодарна. Длъжността обаче и тогава ми се струваше по-скоро почетна. Колежът се управлява от българския офис и именно с него са конфликтите на преподавателите , и той създава нездравата атмосфера от тоталитарен тип. Така че по-скоро съчувствам на президентката, защото вероятно и тя не е очаквала да попадне в такава ситуация и не знам какви са й правомощията. Това, срещу което възстана уволненият преподавател, беше именно българският офис, с назначенията на свои, но некомпетентни хора, които пречат на работата, но са верни и слухтящи, и с неудачните договори. Към вече обсъжданите се сещам да добавя още един. Този, който е избран да изработи гардеробчетата, явно също не е подбран по качество, защото те са абсолютно неудачни. Не са достатъчно големи, за да поберат учебници и дрехи, но най-шокиращото е, че са изключително трудни за отключване. Всяка година започва със закъсали колежани, търсещи помощ, някои така и се отказват да ги ползват, други ги държат отключени на късмет, но ръководството нехае.
Все пак всички сме съгласни, че най-важното са учителите и съветниците. При първите определено има проблем с текучество и качество, особено в по-търсените предмети като математика например. Не мога да проумея коментар "няма незаменими учители". Явно просто не сте засегнати пряко от конкретната загуба. Аз броя всеки ден, през който няма аналогичен заместник, не очаквам скоро да има и изобщо не вярвам, че ще е подходящ, защото ще е одобрен от тези, които позорно изхвърлиха отличен преподавател, само защото ги настъпи по мазола.
При съветниците вече също откривам много пропуски, с уговорката че мнението ми ще е окончателно, след като завършим. Досега знам , че не мога да разчитам много. В началните класове ни казваха, че е рано. Грешка. За тези, които сега започват бих споделила следното. Проучете сами отрано изискванията на университетите, към които имате интерес. Изборът на профил е най-важното, за да не се окаже че си отрязвате пътя, заради недостатъчен брой часове по конкретен предмет. Добре, че промениха поне наредбата за матурите, да можеш да държиш такава по непрофилен предмет, но върху материал за профилен. Ако обмисляте и обучение на друг език, започнете го отрано извън училище. Не разчитайте на втория език. Освен това всеки следващ клас в по-тежък, както и други отбелязаха за 10 клас, т.е. ще има по-малко време и сили и за език. Същото важи за извънкласните дейности. Изключително необходими за кандидатстване. За СТЕМ насочилите се, погледнете програмите RSI  към MIT  и RISE. Съветниците ни ги презентираха в 11 клас, аз ги открих още в 10, но  беше късно. Трябваше да ни го кажат още в 8 клас. И до ден днешен не ми е ясно и ролята на АР-тата. В училище казват 'не ви трябват', фирмите казват 'минимум 4, дори 5 за високоселективните университети'. Така изпуснахме явяването в 10 клас, а в една година повече от 2 е убийствено, особено при така подредения график, че някои са в един ден или на следващия. И като споменах елитни университети, в началото ни казваха, че ACS e трамплин за тях, а сега ни убеждават да не се целим в такива, защото само в САЩ имало 4000, от тях поне 400 добри, за какво ви е Бръшлянова лига 🤨. Има голямо значение дали училището, от което идваш има приети студенти в даден университет. Реших да погледна как е нашето за MIT  и Harvard например -нула за последните 10 години. Ще продължа с проучването, за да стигна до реалните възможности. Агитират ни да не ползваме външни фирми, а в същото време се оплакват, че са 4ма съветника за 200 ученика, визирайки очевидно само 11-12 клас. И да , вече са трима, защото има уволнен за пропуск при сегашно кандидатстване. И случаят не е единичен, тъй като знам за колежанин, който работи една година в колежа, защото му бяха объркали документите е се наложи да има gap year. Отново възниква въпросът, защо не се назначат повече съветници щом не смогват, вместо назначените допълнителни нови психолози тази година.
Така че очаквам труден процес по кандидатстване. Много се радвам, че завършилите колежа искат да помогнат на следващите в това. Ще съм благодарна и на всяка информация от вас, родителите, дори по чувствителни теми като финансиране и стипендии, по които съветниците също не са конкретни.

# 70
  • Мнения: 24 434
След всичко написано Не съжалявате, че детето ви е в АК?
Интересна гледна точка

# 71
  • София
  • Мнения: 6 185
Когато за проблемите се говори и се обсъждат, те се видими. Когато се замитат и никой не смее да каже гък поради страх от реваншизъм от страна на учители или ръководство - проблем няма. Визирам други училища, в които моите деца са били преди.

В колежа учениците се учат да отстояват правата си и да имат гражданска позиция. Да я излагат и да се борят за нея. Ще се радвам във всички български училища учениците да могат да пишат без страх писма, петиции и подписки срещу преподавател, директор или акт, който смятат за несправедлив.

# 72
  • София
  • Мнения: 16 203
С РУА не е имало никакъв проблем, ако изключим факта, че последната РУА имà смелостта да подготви с доказателства писма до предния президент с всичко изброено в поста на DIV72. Имали сме наивността да си мислим, че липсата на обратна връзка може да се компенсира с информация от страна на родителите, а резултатът беше изцяло премахване на РУА. Съвсем по съветски "Нет человека, нет проблем." Няма РУА, няма проблеми.
...
Някой от родителите с юридическо образование сети ли се да провери в договорите с Колежа какво пише като задължения и отговорности на администрацията?

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 16:28 от Sharky*

# 73
  • Мнения: 41 226
При все това, след като прочетох въпросния пост, за мен няма съмнение, че встрани от всякакви други конфликти или простъпки, които може да е имал човекът, за американски работодател този пост е достатъчно основание.

А за българския Кодекс на труда?  Колкото и да са американци, функционират по нашите закони Simple Smile

# 74
  • София
  • Мнения: 5 033
DIV73, в поста ви има 2-3 неща, които искам да коментирам.
RSI към MIT - освен ако няма промяна - в тази програма участват 4 ученици на година - двама с проекти по математика и двама с информатика. Разработките им обикновено са съпортвани от дълъг списък от учени и професори от водещи наши и чужди университети като Станфорд например. За да участват, те биват класирани на база конкурс от национална комисия. Не знам как си представяте нещата, но това как някой ще ви информира в 8-9 клас за тази възможност и в 11 клас вече детето ще е участник в RSI е химера. Тези ученици са в школи по математика и информатика още от 2-3 клас.  Най-малкото, имате ли представа колко често отсъстват от училище и как си представяте това да стане в АК? Помислете го така - в математическите гимназии и паралелки у нас (СМГ, ПЧМГ, НПМГ, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Казанлък, 125.то училище и т.н.) учат над 500 ученици на випуск, повечето още от 5 клас, като почти всички са ходили на подготовка още преди това. От тях не повече от 10-15 имат проекти на нужното ниво и въпреки това само двама от дадената дисциплина отиват в школата. Нима мислите, че някой специално информира учениците в тези училища за нея, съдейства им за тема, за ментор и т.н.? Да упреквате колежа, че късно са ви информирали, ми се струва наивно.

Дали за приема в САЩ има значение училището, от което е кандидатът? Не знам  кой може да отговори на този въпрос, но е факт, че в Дартмут, Йейл и UPenn ежегодно има приети колежани. В последните години имаше приети и в Columbia, School of Engineering. Имаше приети и в Brown и в Cornell.
В MIT преди няколко години имаше прието момиче от колежа.
Но като цяло, във всеки един от тези топ университети приемат не повече от 2-3 българчета на година, т.е. ако говорим за 15 приети и 3-4 от тях са от колежа, а останалите от останалите училища в София и страната, мисля, че статистиката показва, че колежът дава доста добри възможности за прием.
И колкото и да е трудно да се възприеме от разстоянието, от което гледаме нещата от тук, съветниците са прави - в САЩ възможностите не са само за завършилите Ivy университети. Има приети в U Chicago, в NYU (в топ топ програми за филми, за бизнес). У нас като че ли не сме информирани или подценяваме отличните възможности, които дават и колежите (те са в отделна класация и неслучайно част от тях биват наричани little Ivies - идва от това, че в тях учат по около 2000 студенти, а не че са втора категория учебни заведения). Част от тях са също изключително престижни и дават отлични възможности, както и разполагат с много силна мрежа от алумнита в определени сфери. Изобщо в САЩ възможности човек да се изучи има много, а реализацията е въпрос и на лични качества (soft skills, комуникативност и т.н.), и на късмет, и на интереси - в коя сфера и как иска да продължи след университета - в индустрията, в академична среда, в САЩ или извън САЩ.

Последна редакция: пт, 15 дек 2023, 11:57 от Prizma

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт