Бележки изисквани от детските градини - има ли абсурди

  • 1 100
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 197
Здравейте! Simple Smile
Иска ми се да споделя нещо, което ме чопли отдавна. Целта ми не е да обвинявам когото и да е, да соча с пръст или да се оплаквам. Всичко има повече от една гледни точки и ще се радвам на изказани мнения, за да си сверя часовника.
Знаете, че детските градини изискват за дечицата които не са били на градина бележка от лекар, че детето не е било контактно със заразно болни, за да го приемат обратно. Даже не знам как дори лекар би потвърдил със сигурност, че е така, ако детето няма симптоми за нещо. Такава бележка изисква повторно водене на здраво дете при лекаря, а това означава то да чака реда си в чакалня пълна с болни дечица. Знам, че в градините трябва да има контрол и това е чудесно и от полза за всички, така трябва да бъде, но не е ли със същата стойност медицинската сестра в детската градина да потвърди при приема на детето, че то няма температура, не е със зачервено гърло и хрема? Прави се веднъж и отнема минута. Не разбирам защо трябва да се принуждават родителите за тези бележки за сметка на децата, просто защото не им виждам логиката. Предишният педиатър който имахме такива бележки не даваше! Цитираше заповед на министъра, според която е забранено смесването на здрави деца в чакалните с болните. И в градината ги вземаха така.
Иска ми се да чуя още мнения по въпроса и има ли начин нещо да се промени.
Благодаря ви! Simple Smile Пожелавам здраве на вас и на дечицата ви!

п.п. Темата е болна и за родителите и за детските градини и съвсем не искам да стана жертва на хейтърство. Simple Smile Ако се включи и някой който има поглед и отвътре в детска градина, ще е чудесно. Пак казвам, тук лоши няма. Но може би е възможно да има път нещо да бъде променено за добро.
Аз засега не го виждам. Simple Smile

Последна редакция: вт, 07 ное 2023, 12:20 от ina05

# 1
  • София
  • Мнения: 28 571
Детето ми е ученик, но докато ходеше на ДГ тези бележки и за мен бяха пълна глупост. Едно, че трябва да водиш здраво дете в бациларник, друго че педиатърът няма как да знае със сигурност с кого е контактувало детето.

П.П. Говоря за "контактните" бележки.

# 2
  • Мнения: X
Да,за съжаление всичко е бюрокрация и усложняване.Но това ако детето е отсъствало по семейни причини ли е?Аз,след боледуване,дори да ми се струва здраво не бих рискувала да го пускам на детска без преглед(дори да не искат бележка).
 Иначе за мен,от всичко което наблюдавам в България има изкуствено създаден стрес във всяка една възраст на детето.Стрес и за детето и за родителя.Не мога да разбера от къде идва това,може би безумни практики от преди 50 години,особено в здравеопазването.
 Тази заповед може да е била за ковида.

# 3
  • Мнения: 2 475
И бележките по данни от родител, и връщането за сопол са абсурдни за мен, но нали съм си пуснала отрочетата в "матрицата", играя им по свирката.
Ако Ви притеснява да водите детето здраво за бележка, отидете без него, така или иначе те не го преглеждат. Аз нямам проблем с това и ходя с децата, но понякога пращам мъжа ми сам, ако е по-удобно за програмата ни.

# 4
  • Мнения: 46 517
Според мен тези бележки се отнасят най-вече заболявания, за които се налага карантина, например варицела. В картона на детето ми пише "Контактна на варицела", съответно ако тогава бяхме поискали бележка, нямаше да получим. Предполага се, че за такива болести родителите ще потърсят консултация с педиатъра, той ще е наясно с какво детето е било контактно и ще издаде коректна бележка.
Поне това е моята логика.

Нашият педиатър имаше часове за консултации, ваксини и т.н., т.е. се приемат само деца без симптоми. Тогава ходехме за бележки. Разбира се, ако става дума за спешен случай, ще го приеме, но не ни се е случвало да засичаме.

# 5
  • Мнения: 4 572
Идвам от педиатъра, който ми даде поредната такава бележка. За пореден път лекарите са повдигнали въпроса, че тези бележки са излишни, нищо не показват и само затрудняват. Отговорът бил, че за махането им се налага промяна в закон, който действа от 1976 г., иначе не може.

Аз детето не го водих (често обаче го водя, понеже няма на кого да го оставя), но и аз самата рискувам да се заразя, а днес специално аз съм все още болна и седях в чакалнята с гръб към хората, за да не заразя чакащите. А без бележка не може.

# 6
  • Мнения: 10 601
Бележка са ми давали педиатър или лл и без да водя детето на преглед. Тази бележка е чиста формалност.

# 7
  • Мнения: 2 887
Аз казвам на докторката да ми я напише когато го водя на първия преглед , да не ходя пак . Но сега искат за отсъствия с дати . Излишно е , но се изисква .

# 8
  • Мнения: 197
Бележката се иска от градината не само когато детето е било карантинирано, а при всякакво отсъствие.
Знам, че много педиатри дават такива бележки просто така, но новият ни педиатър не дава бележки, ако не е видял детето. То така би трябвало да бъде, ако бележката беше основателна. В момента ми се налага да ходим с едното ми дете до кабинета и да чакаме да ни приеме, за да издаде такава бележка и най-неприятното, трябва да мина през личния лекар преди това, за да ми даде направление, за да мога изобщо да отида при педиатъра. За една безсмислена според мен (явно и според лекарите) бележка! И разкарването, и рискуването на здравето на детето.
И да, иска се и извинителна бележка и за отсъствия след 4 годишна възраст.
Между другото, всяка една бележка се заплаща.

# 9
  • Мнения: 6 938
Като е болна я  водя на преглед ...отзад пише кл.здрава и си спестявам второ ходене...а дали е по правилата ....

Последна редакция: ср, 08 ное 2023, 12:33 от Mimi9999

# 10
  • Мнения: 580
Ходех без детето, когато беше малка. Или с бележката за отсъствията съм вземала и бележка с бъдеща дата, че е здрава. Когато е отсъствала по семейни причини не са ни искали такава бележка, само след боледуване. Също и никога не са ми искали да плащам бележката.

# 11
  • Мнения: 4 572
Отсъствията по семейни причини са толкова малко, че за нищо не стигат, камо ли да ги ползвам вместо болнични, за да не ходя за бележка. От 2-ра група ни се полагат по 10 дни на учебна година и до 10 неизвинени, но има ограничения по колко дни поред се ползват.

# 12
  • Мнения: 2 475
А получихте ли отговор на въздесъщия въпрос какво се случва при надхвърляне на броя на неизвинените отсъствия? Отвъд заплахата от отнемане на детските надбавки, за които не познавам лично човек, който ги получава.

# 13
  • Мнения: 4 572
Ако е в училище - викат родител, социални, може да се стигне до преместване и изключване.

Обаче в детска градина не знам какво правят - ако детето няма 4 години - в София ще отпадне от градина, нали сложиха тавана от 30 дни за тези, които само пазят място и не водят детето на градина. Обаче ако е на поне 4 години, вече минава в задължително образование и не могат просто да го изключат и да не ходи никъде на градина. Предполагам викат родителите, рискува преместване или и аз не знам.

# 14
  • Мнения: 580
Аз честно казано, от както детето е тръгнало на задължителната детска градина, не съм я спирала по наистина семейни причини. Само 3 дена има в шести клас такива, когато почина баща й и дано не ни се налага повече. Избягвам да я спирам, когато не се налага много, защото и без това си боледува понякога и не ми се е искало да губи от училище, а преди от градина.

Общи условия

Активация на акаунт