Какво е нивото на доходите в България?

  • 14 609
  • 503
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 249
Какво е нивото на доходите в България? Чувам супер крайни мнения, как масово заплатите извън София са под 1000 лв., за София доходи чак фантастични и то не визирам ИТ бранша или другата крайност  малко над 1000 лв. Счетоводител за София 2000 лв.
Моя позната пък започна в топ фирма, след висше образование в чужбина,  малко над 2200 лв. нето, което реално не е кой знае колко на фона на инвестицията да се дипломираш в чужбина. Статистиката показва как много голям % от работещите са на МРЗ. Друг пример куриер в България  2000 лв. заплата, в Германия около 2000 Е, но в масовия случай в България няма разход за наем, за разлика от високият наем в Германия. Въобще реално какви са доходите в България, да факт е корупцията, нереалните осигуровки и парите в плик, но все пак.

# 1
  • София
  • Мнения: 571
Не е цветущо. Лекарите масово работят на няколко места, високите заплати за служителите в супермаркетите не са реални, защото половината сума е "бонус" и я го вземеш, я не. Немалко хора работят на две места.

# 2
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 079
Немалко хора работят на две места.
На две места по 8ч ли или как? Open Mouth

# 3
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Работодателите реват, че няма кадри....а ги посрещат с мизерни заплати и кофти условия. Тарикатлъкът продължава и към днешна дата.

Другото, което се забелязва, но това май е тръгнало още от бай Тошово време - висшисти да взимат колко или по-малко от хора без образование и без особени способности. И това не се променя в годините. Например в София, в строителството, общите работници не се хващат за под 100лв надник на ръка. В същото време - нулеви знания, нулева отговорност и често и не идват на работа и изчезват. Или електричар по домовете - стартира от 50лв за идване за дребна услуга. За под тези пари не идва Bowtie Грубо 8ч х 50лв = 400лв/ден. За 20 дни - 8000 лв и евентуално се осигурява на минимума. В същото време заплати за технически ръководители или проектанти в строителството - 2500- 3500лв чисто. А има постоянно търсене и недостиг на кадри.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 151
Зависи от естеството на работата и дали се сравнява стартова заплата или за човек с опит, дали е нискоквалифицирана дейност или изискваща специфични умения, дали човекът е фрийлансър, наемен работник или е по проект, дали не работи по европейските грантове или е държавен служител,дали работата му позволява към нея да сключва допълнителни споразумения или няма право и т.н.
Няма как да се обобщава.

# 5
  • София
  • Мнения: 571
Немалко хора работят на две места.
На две места по 8ч ли или как? Open Mouth

На едно място с договор на 8 часа, а на второ - на 4 часа.

# 6
  • Мнения: 227
Легално, на две места по 8ч няма как. Друг е въпроса на второто място каква ще е реалната ситуация и колко пъти ще се обадят по телефона с "можеш ли да дойдеш И еди-си-кога, пък после ще оправим нещата". Счетоводителите в България са факири на такива оправяния. Това е много голяма и разтеглива дъвка и в мед. среди, където се работи на по Х места с Х вида договори и отделно се дават и частни консултации...
Според мен българската статистика е толкова изкривена, че е просто неизползваема (лично мение). Тези, които са наистина на мин. заплата и не могат/нямат никакви други умения да си докарат пари отстрани, просто отдавна не са в Бг.
Иначе начална заплата 2200 лв за София не е много, но в "топ фирма" това предполага именно начална заплата - т.е след няколко години и натрупан опит нещата най-вероятно ще бъдат много по-различни. Имам преки наблюдения от обкръжението си.
А това за специфичните умения и заплатите е толкова загубена тема...

Но за да отговоря на въпроса - неголям, крайдунавски град (не е Русе), специфични и сравнително търсени умения (с висше образование и опит) - около 1300-1400 лв чисто на месец за пълен раб. ден.

Последна редакция: нд, 29 окт 2023, 12:44 от Klar

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 2 986
Не вярвам на статистики за БГ, защото сивият сектор е нещо страшно. От години готвач не влиза в кухнята за под 100 лв на вечер, вече и повече. Работи се без почивни дни, без оувъртайм и нощен труд, по 15 часа на ден и без отпуск. Изкарват пари, но е гърбеж. Всички са назначени на минималната за длъжността, която е малко над МРЗ. Нали сме наясно, че готвач в ресторант за 900 лв (примерно) няма да погледне даже кухнята къде е, ще се изсмее и ще си тръгне.

И това е само пример. Всички фризьори и козметички, същото..

# 8
  • Мнения: X
Аз познавам само 2 семейства бедни+мен де.Нивото е,не знам кой колко изкарва,но стандарта си поддържат.Маркови дрехи,ремонти по 2 коли,почивки,спа,рожденни дни с агенции,по 2,3 пъти на море,ваканционен имот.Не знам как става,или бедните се крият или отдавна са забегнали в чужбина.

# 9
  • Мнения: 25 610
Или електричар по домовете - стартира от 50лв за идване за дребна услуга. За под тези пари не идва Bowtie Грубо 8ч х 50лв = 400лв/ден. За 20 дни - 8000 лв и евентуално се осигурява на минимума.

Еха, то ако беше така, всички щяха да се натискат да стават електричари, а не ИТ-та.
Ти хубаво направи сметката, но... без кръчмаря. Електричар, който ходи по домовете, не работи по 8 часа и не изкарва по 400 лв. на ден. То не се знае и за цяла седмица дали работи и изкарва толкова. Работи, когато и ако изобщо го повикат.
За „дребната услуга“ – като е толкова дребна, защо не си я свършите вие? То и лекарят за 5 - 10 минути ти взима 50+ лева, ама за да ги вземе, е учил едно 10 години и продължава да учи.

Всеки път се изумявам как всеки разбира много добре същността на чуждата работа, прави точна сметка на чуждите доходи, абсолютно е убеден, че останалите получават куп пари за никаква работа и изобщо, навирането на носа в чуждата паница е национален спорт.
Ех, тази завист, тя ще ни изяде главите.

# 10
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 079
Другото, което се забелязва, но това май е тръгнало още от бай Тошово време - висшисти да взимат колко или по-малко от хора без образование и без особени способности.
Как от байтошово време, направо от Древна Гърция е тръгнало още, и там всичките философи са били боси и бедни, а майсторите богати.

# 11
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Ех, тази завист, тя ще ни изяде главите.
Що пък трябва да е завист, а не обикновена констатация?! Айде, няма нужда от обиди и интриги. Или предлагаш да стоим в блажено неведение какво се случва в държавата?! Достатъчно сме спали зимен сън...

Майстор, избутал средно и доктор учил кусур години и специализирал още толкова. И накрая и двамата да взимат по 50лв?! Ето в това е сбърканото. Домашните майстори са нон стоп заети бай дъ уей.

Мога да дам и друг пример - на последната ми работа взимах по-голяма от заплатата мой преподавател - 60 г. професор в университета. А по едно време неговата заплата беше колкото на продавачка... Отново сбърканящина.

# 12
  • Мнения: 25 610
Че кой те кара да спиш зимен сън? Късай дипломата и стани майстор, че да изкарваш и ти по 400 лв. на ден. Simple Smile

Между другото, интригата ти я вкара, пресмятайки предполагаемите доходи на специалист, чийто труд презрително подценяваш. Познавам елтехници, няма богаташи сред тях. Много си далече от истината.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 410
Аз само не разбрах защо проявата на Х или У, но само ако се оценява отрицателно, винаги се приписва на всички нас, българите. Това приписване какво наше качество показва?

# 14
  • Мнения: 40 920
Няма начин да се обобщи, зависи от толкова много неща. А и, както много пъти съм казвала, обществото ни не е еднородно, а се състои от няколко слоя един върху друг и всички са различни.

Но конкретно на поста ти - за мен да инвестираш за скъпо обучение в чужбина и да се върнеш да работиш в България е лоша сделка в общия случай.

Общи условия

Активация на акаунт