Стресирано бебе

  • 2 606
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 582
Аз имам приятелка, която си даде десетмесечно на ясла, в България в малък град, в който децата не достигат и отношението към детето там беше повече от чудесно. И проходилка й позволиха да носи и биберонка за бебето да не плаче и гащи са му прали, докато го учиха на гърне по-късно. Моето дете тръгна по-голямо, но също срещна чудесно отношение, всяка вечер се пазарехме, понеже не искаше да си тръгва. Затова говоря за връщане в България, от моя опит, все пак не знам границите на България да са затворени, камо ли за българи. А за варианта бавачка на няколко деца, частна детска градина в чужбина, също знам от приятелки българки. За свикване в градина, където оставят бебе на годинка да рвяв 19 минути, не мога да дам съвет, съжалявам.

# 16
  • Мнения: 548
Първо - не обръщайте внимание на упреците. Такива са възможностите ви, така сте постъпили. И четирите ми внучета са в чужбина и тръгнаха на ясла на и малко след  навършване на 14 месеца. Свикнаха по-бързо от майките си, които навремето започнаха на 2г и 6 м.
Второ - помислете дали в групата имат поне 2 помещения. Пищящо дете в спалното помещение е неприемливо за учителките, защото разплаква и разбужда другите деца. Което не пречи да заявите категорично, че не сте ОК с такъв метод на "приспиване".  След като им занеса биберон, играчка за приспиване и т.н.т. бих им предложила, ако имат друго помещение, да го оставят да си играе там. Възможно е детето "да капне" и да заспи. Лошото е, че другите деца ще станат и ще го събудят в даден момент. Ако не заспи ще трябва да компенсирате - с ранно вземане и спане вкъщи или ранно лягане вечер.
Трето - лека полека трябва да се опитате да приближите домашния режим до този в яслата и да сведете друсането и приспиването на ръце до "по-безобидни" вечерни ритуали, така че да започне да заспива в креватчето си, макар и не само.
Успех и не се отчайвайте!

# 17
  • Мнения: 2 608
И за мен е рано на 12 месеца на ясла и съвсем нормална реакция на детето ви. И аз съм в чужбина и да, тук е по-различно. Малко по-добре е от условията в средностатистическа бг ясла. Не винаги и не навсякъде естествено, но средното ниво е по-високо. Въпреки това съм абсолютно против и затова според мен няма какво да се даде като съвет. Нормално е детето да е стресирано, да се съпротивлява и простете-да не му влияе добре както краткосрочно, така и дългосрочно. Съвсем сте в грешка, ако мислисте, че сте постъпили ,,както всички". Моите наблюдения в Германия поне са, че повечето двойки чакат поне до 15-18 месеца, голяма част и до по-късно. Тогава приспособяването е по-лесно, макар и дори тогава доста рано. Всички проблеми преди това просто трябва да се изтърпят и са странични ефекти на едно неоптимално решение. Ако наистина нямате други възможности, особено финансовата възможност, просто трябва да се примирите с подобни ситуации, които ще има и за напред. Съжалявам за директността.

Може да смените яслата. Търсете такава с високи изисквания към учителките и добри условия за детето.

И сега конкретно на въпроса: честата смяна на учителките в яслата е един от аргументите ,,против" в тази ранна възраст, защото за толкова малки деца това е стрес и не могат да изградят доверие. Когато учителката се смени, имаше ли период на адаптиране към нея? Ако не, това е може би една от причините.  Може би е трябвало да се случи плавно. Ако проблемът е в самата учителка, пак съветът ми е да смените яслата. Има и добри възпитатели и деца, които се приспособяват по-лесно дори толкова малки, но това са големи изключения от наблюденията ми.

Не изчетох цялата тема.

Последна редакция: сб, 28 окт 2023, 13:09 от snowwhite12

# 18
  • Мнения: 548
Snowwhite, в Германия родителите изчакват до 14+ месеца, защото този е срокът, за който им се отпуска максималната полагаща се парична компенсация ако и двамата се включат в отглеждането (поне 2 месеца трябва да вземе бащата).  По същата причина в БГ започваме да мислим за ясла след навършване на 2 години. 
При авторката майчинството е около 3 месеца. Те са изкарали с комбинации до годинка. Така че, не са безотговорни.
Убедена съм, че отлагането с още няколко месеца, че и година, едва ли ще направи прехода по-лесен.  По-големите деца са по-осъзнати, разбират по-добре какво става и знаят по-добре как да отстояват интересите си. Грешката на родителите в този случай е, че са допуснали приспиване на ръце (то е ясно защо) и че са закъснели с преборването на този навик. Да сменят ясла в търсене на подходящи учителки - пак си е стрес, а и никаква гаранция, че детето ще бъде по-добре.
В тази ситуация аз бих обсъдила с учителките какво наблюдавам вкъщи и бих изявила желание да работим заедно. Бих се вслушала в съветите им - това не е първото труднозаспиващо и ревящо дете, с което се сблъскват. Явно системата "ще пореве и ще заспи" в случая не е ОК и те трябва да знаят какви са били последствията от нея.
Допълнителното стресиране на родителите с изказвания от сорта "......не му влияе добре както краткосрочно, така и дългосрочно" пък съвсем не им помага.

# 19
  • Мнения: 11
Благодаря на всички за добрите съвети. Да прави сте, че е още малка и да определено имам вина, че не я научих да заспива сама. Просто като плаче и ми се къса душата, а там ми казаха да не се тревожа, че щяла да се научи. Но уви не стана така. За сега вечер я оставяме в кошарата и заспива с мялкото, но през деня е големия филм. Ще послушам някои от съветите за нова детска градина и докато намерим ще ходи до обяд, за да се социализира и за учене на език. Като махнем спането тя се чувства добре там и отива с желание радва се на децата. Тя ходи само три дни, защото тук няма места за 5 дни и повечето детски градини приемат децата по 2/3 дни. Според мен е просто от учителката и със страх го казвам, но както една от вас е коментирала кой знае какво друго са я правили. За сега спи с мен и започна да се успокоява. В понеделник ще се свържа с консултант по сън, за да ми помогне да я приучим по плавен метод( естествено български консултант, тук всички съветват по метода да го оставиш да плаче няколко дни).
Благодаря за разбирането, мненията и съветите!

# 20
  • Мнения: 2 608
За коя страна става дума, ако може да попитам? Ако въоросът е личен, го подминете. Но ме изненадва, че майчинството може да е толкова кратко.... В Германия платеното майчинство е, да, максимум 14 месеца, но може да останеш до 3г, ако можеш да си го позволиш след 12тия/14тия месец. Такова крайно правило като на авторката ми звучи като... Франция?

Да, ходене до обяд само е добра идея и я подкрепям. Успех!

# 21
  • Мнения: 305
Моят опит с две деца в  Белгия е много позитивен, но още от родилното ми дадоха 1235 брошури и съвети   какъв режим да създадем, за да не стане яслата трагедия.

Започнете от днес да прилагате вкъщи режима и метода за проспиване  на яслата. Тегаво е да се става рано през уикенда, но нямате избор. Режимът е обяснен в договора ви с яслата или в някой от анексите, които сте подписали.  В Х часа детето става, в У часа играе, в Т часа спи.  Ляга си само и единствено в неговото си креватче, вие седите до него и му говорите, държите му ръката и му галите коремчето докато заспи, но избягвате да до вземате. Постепенно скъсявате времето за заспиване. В будните часове му говорите колко ще му хареса на яслата, какви чудни играчки  има там и как ще си играе с децата.... На 12 мецеса разбира безкрайно повече, отколкото може да изрази.
Ако детето има любима играчка или одеалце, с което спи- говорете с яслата да го носите и там.

Ако в яслата на детето има дневник (това на практика е един тефтер, в който пише детето  кога/какво е яло, спало и ср@ло) поискайте да ви дадат копие от последните 2-3 седмици, включая деня с 90 мнутен рев. Без да се карате ги уведомете, че силно ви притеснява фактът, че детето е толкова нещастно и не може да бъде успокоено.  И ги попитайте какво предлагат те, за да се реши проблема- адпатационни дни, в  които един от вас да е там за времето за сън, програма в друга група, спиране за една седмица и постепенна реинтеграция с увелиаване на часовете....  Ключовата дума е *работа в екип*.   Колкото и прекрасна да е яслената грижа, винаги става дума за минимум 4-5 бебета на един гледач, което прави едночасовото  дундуркане  преди заспиване абсолютно невъзможно. 

специално за всички чудещи се защо майчинството е токова кратко-изключая бившия соц блок, стандартът е 14 седмици. Данни от 2022.

https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/ATAG/2022/698892/E … 022)698892_EN.pdf

# 22
  • Мнения: 11
За коя страна става дума, ако може да попитам? Ако въоросът е личен, го подминете. Но ме изненадва, че майчинството може да е толкова кратко.... В Германия платеното майчинство е, да, максимум 14 месеца, но може да останеш до 3г, ако можеш да си го позволиш след 12тия/14тия месец. Такова крайно правило като на авторката ми звучи като... Франция?

Да, ходене до обяд само е добра идея и я подкрепям. Успех!

Става въпрос за Холандия. Тук имаш права на 16 седмици майчинство. 4/6 преди раждането и останалото след след това имаш право на 9 седмици в първата година на детето и някакви часове които не са платени. Използвах всичко. Но нямаме вариант са не работя за сега.

# 23
  • Мнения: 29 421
Пробвайте с някоя майка, с която сте по-близки и си гледа нейното дете. Може да гледа двете като ѝ плащате някаква сума. В България знам за такива договорки на майки, когато едното не е прието в ясла, а другата иска да си гледа нейното.
Принципно яслата си е прилично решение, но за една идея по-голямо дете, около година и половина, може би....

# 24
  • Мнения: 4 582
Здравейте, моето дете тръгна доста по-късно на ясла (частна, в България) и досега имаме проблем с обедния сън. След няколко дни ще стане на 4. В градината обаче няма проблен. Ще ви споделя как мина всичко, ако може с нещо да ви помогне.

Първо, той беше изцяло кърмено бебе и често заспиваше след кърмене. Две години спеше по час, най-много два по два или три пъти през деня, като в един дълъг период заспиваше само в количката си. При едно счупване на количката се наложи да го приспивам с люшкане на възглавница.

В яслата обясних, че трудно заспива, иска люшкане и гушкане, а те ми казаха, че нямат проблеми с неспящи деца, защото като са в група си добиват рутина, копират останалите и са толкова изморени от игри, че няма как да не поспят. Три дни го водих до обяд, после беше уикенд, след това - целодневно. От ден първи е спал там - с увещания, но е спал, аз го познавам още като го взема по поведението му, т.е. не ме лъжат.

Заради яслата се наложи да става по-рано, в определен час, като го водехме пеш - аз го карах да върви колкото може. Разстоянието беше максимум 10 мин за възрастен, но за малко дете си е достатъчно да се поизмори. Нямаха двор за извеждане, а и беше късна есен-зима, с дъжд и след сутрешната разходка си стояха в две стаи за игра.

След като го преместих в общинската детска градина, на близо 3 години, пак обясних за проблема със съня. Но ми казаха, че всички спят на обяд и нямат неспящи и плачещи деца. Не ги оставят да лежат и да плачат. Първо, за детска градина ставахме още по-рано. Вече имаше голям двор и стига да не вали, бяха навън, изморяваха се. Второ - всеки ден в един и същи час си знаят, че си обличат пижамки и лягат, за да им четат приказка, но трябва да са легнали. Който си вдига главичката и не иска да лежи спокойно, госпожата казва, че ще отиде в друга група. Интересно, но им действа, с приятелчета са, знаят, че всички си лягат, имат си режим и бързо разбират, че това им е време за сън, а след това пак ще има игра.

У дома досега го приспивам през деня с много увещания и люшкане и съм се примирила, че така ще си отиде. Той и през нощта не спи много, от бебе е такъв, винаги около и под минимално препоръчителните часове за сън.

Така че съветът ми е да проверите за ясла, в която си има рутина, децата имат достатъчно дейности да се уморят, а детенцето може да си общува с другарчета, да копира от тяхното поведение. Мислех, че това с оставянето да реве, докато заспи, е отречено отдавна и то точно в Западна Европа. През 20-те и 30-те години в Германия е станало популярно отглеждането "не го гушкай и го оставяй да плаче, за да се научи само", но години след това специалисти обръщат внимание, че не е правилно.

Впрочем и в България на много майки им се налага да се върнат на работа след първата година, че и по-рано. Майчинството втората година не е изгодно, ако работиш с висока заплата и нямаш финансова помощ. А и първата година може да вземаш ниско, ако нямаш осигуровки.

# 25
  • Мнения: 11
Здравейте, моето дете тръгна доста по-късно на ясла (частна, в България) и досега имаме проблем с обедния сън. След няколко дни ще стане на 4. В градината обаче няма проблен. Ще ви споделя как мина всичко, ако може с нещо да ви помогне.

Първо, той беше изцяло кърмено бебе и често заспиваше след кърмене. Две години спеше по час, най-много два по два или три пъти през деня, като в един дълъг период заспиваше само в количката си. При едно счупване на количката се наложи да го приспивам с люшкане на възглавница.

В яслата обясних, че трудно заспива, иска люшкане и гушкане, а те ми казаха, че нямат проблеми с неспящи деца, защото като са в група си добиват рутина, копират останалите и са толкова изморени от игри, че няма как да не поспят. Три дни го водих до обяд, после беше уикенд, след това - целодневно. От ден първи е спал там - с увещания, но е спал, аз го познавам още като го взема по поведението му, т.е. не ме лъжат.

Заради яслата се наложи да става по-рано, в определен час, като го водехме пеш - аз го карах да върви колкото може. Разстоянието беше максимум 10 мин за възрастен, но за малко дете си е достатъчно да се поизмори. Нямаха двор за извеждане, а и беше късна есен-зима, с дъжд и след сутрешната разходка си стояха в две стаи за игра.

След като го преместих в общинската детска градина, на близо 3 години, пак обясних за проблема със съня. Но ми казаха, че всички спят на обяд и нямат неспящи и плачещи деца. Не ги оставят да лежат и да плачат. Първо, за детска градина ставахме още по-рано. Вече имаше голям двор и стига да не вали, бяха навън, изморяваха се. Второ - всеки ден в един и същи час си знаят, че си обличат пижамки и лягат, за да им четат приказка, но трябва да са легнали. Който си вдига главичката и не иска да лежи спокойно, госпожата казва, че ще отиде в друга група. Интересно, но им действа, с приятелчета са, знаят, че всички си лягат, имат си режим и бързо разбират, че това им е време за сън, а след това пак ще има игра.

У дома досега го приспивам през деня с много увещания и люшкане и съм се примирила, че така ще си отиде. Той и през нощта не спи много, от бебе е такъв, винаги около и под минимално препоръчителните часове за сън.

Така че съветът ми е да проверите за ясла, в която си има рутина, децата имат достатъчно дейности да се уморят, а детенцето може да си общува с другарчета, да копира от тяхното поведение. Мислех, че това с оставянето да реве, докато заспи, е отречено отдавна и то точно в Западна Европа. През 20-те и 30-те години в Германия е станало популярно отглеждането "не го гушкай и го оставяй да плаче, за да се научи само", но години след това специалисти обръщат внимание, че не е правилно.

Впрочем и в България на много майки им се налага да се върнат на работа след първата година, че и по-рано. Майчинството втората година не е изгодно, ако работиш с висока заплата и нямаш финансова помощ. А и първата година може да вземаш ниско, ако нямаш осигуровки.

Благодаря. Изводът до който стигам, а и като чета вашия коментар е, че всичко идва от учителката, защото до преди това никой не се е оплаквал от нейния сън и никога не са я оставяли да плаче.

# 26
  • Мнения: 6 766
Първо, пуснете жалба до директор или какъвто там висш мениджмънт има това заведение за деца. Не ми се струва нормално да оставят бебе да реве над час, даже ми се вижда наказуемо. Второ, вероятно има психолог в това заведение? Потърсете мнение как като родители да помогнете на бебето да свикне към новата среда. Много търпение, разговори и обяснения трябват какъв е реда там, какво се прави, как и т. Н.

# 27
  • Мнения: 87
Вземайте детето и отивайте при доктор. Не го мислете. Тук “професори” много с по няколко мнения няма да Ви помогнат. Според мен не е нещо фатално, може да са зъбки и да го мъчат може и други неща да са. Доктор най добре ще Ви насочи и ще Ви помогне.

# 28
  • Мнения: 1 268
Според мен проблемите са два, първо изборът ви да "посетете "този навик, но това е ваш избор и второ предвид ситуацията, нямате ли "дневни майки", който гледат децата в домашни условия? Това е вариант да преминете през този период.

# 29
  • Мнения: 345
Здравейте. Ние сме в Словения и тук децата тръгват на ясла на 11 месеца. Бях скептична, но така се адаптират по - бързо. Казвам го, защото първото ми дете тръгна на ясла в София на 18 месеца, а второто и третото на 11 месеца в Словения, та имам база за сравнение. Не са ми оставяли децата да плачат по 90 мин. Тия методи с плам до изтощение са характерни за Германия. Имам роднини там и съм наясно. Първите дни децата оставаха без приспиване, после за цял ден. Десетина дни имаше плач и зачервени очи и стрес, но това минава. Важното е майката да е спокойна и да предадете това спокойствие и на детето. Всичко ще бъде наред. Поговорете с персонала. Кажете, че не искате да я оставят да реве толкова дълго. Ако трябва да будува докато я вземете в ранния следобед и след това да предреме час - два преди вечерния сън. При мен сега така се случва с малкия ми син, който е на 4 г. В градината ги слагат да спят в 12.30 и на него това му е рано. Като го взема в 15.40, заспива като отсечен в колата.  Събуждам го след лека дрямка и гледам да не се ядосвам, че така се получава.😀

Общи условия

Активация на акаунт