Щъркели през МАРТ ще долетят, здрави бебенца на нас ще донесат!

  • 10 853
  • 286
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 413
Добро утро и от мен!Картинката на мини е суперска Mr. Green
Аз имам още доста време да си кукувам в къщи,докато се роди ангелчето Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 11
Здравейте и от мен. Вече ми казаха че ще имаме момиченце. От одавна не съм писала защото започнахме ремонт,а и бях в болницата няколко дена заради чувствителна матка, но всичко за сега е ОК.

# 32
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Като прочетох какво е се е случило с Муцунка, ми стана мъчно !!Ей, горе главата, ще устискаме.
А аз като се знам каква съм хаймана- даже работя още. Но определено не ми се ходи вече никъде и ме хвана момента с мързелуването. Ама пусто, то този апетит не спира!!!!!!!!

Коремът не ми тежи, но стоенето на стол например е почти непоносимо. Все гледам да положа морно хипопотамско тяло на леглото.

Момичета, има ли някоя от вас, която твърдо да е решила да гледа детето в преносимите кошарки??? Ние имаме такава и днес мъжът ми я сглоби, че ми хареса и сега се чудя дали да не отложа с няколко месеца купуването на дървеното легло. newsm78

# 33
  • Мнения: 907
Дени, аз предпочитам дървените легла, но моя приятелка си гледа детето в преносима кошарка, чак преди 1-2 месеца, когато стана на годинка и нещо, му купиха и дървено легло, защото долното ниво на преносимите кошарки е много ниско, много е близо до пода и малко подухва. Освен това имаме още едни приятели, които си гледат бебето с преносимакошарка, а останах с впечатление, че и първото са го отгледали така. Иначе аз съм решила, че ако докато се роди бебето не успеем да изберем легло, ще купим една преносима и ще започнем с нея Peace Само да допълня, че мисля, че е много важна преносимото легло да има две нива, не само че на теб ще ти е по-удобно, а и както споменах долните им нива са много близо до земята (въпреки че ако сте в топъл апартамент това може и да няма чак такова значение newsm78)

# 34
  • Мнения: 337
здравейте тумби Heart Eyesей един ден да не вляза и нова тема сте метнали,
10Х мини Hug
Муцуне, стискай майка, малко остана  Hug и си замъкни pc-то до леглото Grinning
хайде всички болнички оправяйте се вече ,сега като стана студ ,трябва да умори всички бацили Praynig
моя беб много се дупи тея дни ,както го върти тва дупе незнам ..... Mr. Green
хайде хубава неделя на всички Hug

# 35
  • Мнения: 299
Добро утро и от мен!
gertrudka, проучили въпроса докрай за болничните? Утре ще си нося този за 45 дни в работата и ми казаха, че вече минавам към НОИ. А аз съм без прекъсване от ноември някъде и останах с впечатление, че ще ми се плаща по стария ред newsm78

# 36
  • Мнения: 2 122
Добро утро и от мен!
gertrudka, проучили въпроса докрай за болничните? Утре ще си нося този за 45 дни в работата и ми казаха, че вече минавам към НОИ. А аз съм без прекъсване от ноември някъде и останах с впечатление, че ще ми се плаща по стария ред newsm78

Не съм gertrudka, ама да ти отговоря че в твоя случай щом няма прекъсване продължава плащането по стария ред- от работодателя. Изришно ходих до НОИ и питах- не би трябвало да има и закъснение в плащанията, т.е НОИ си ги забавят с техния регламентиран срок, но ти трябва да си получиш заплащането на деня за заплати, както до сега е било.
На първа страница на темата съм пуснала основни положения за промените, има точно цитиран този случай.

# 37
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
zlp аз си мисля, че щом си в болничен без прекъсване от преди 01.01.2007, значи ти се изплаща обезщетението по стария начин.

Виж този цитат:
§ 22б. (Нов - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Паричните обезщетения за лицата, заварени в отпуск за временна неработоспособност, трудоустрояване, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете към 1 януари 2007 г., за които е започнало плащане на обезщетение, както и неизплатените парични обезщетения и помощи, отнасящи се за периоди до тази дата, се изплащат по досегашния ред. В документите за теглене на осигурителните плащания задължително се вписва единният идентификационен код на осигурителя или самоосигуряващото се лице.

# 38
  • Мнения: 1 467
Здравейте и от мен. Вече ми казаха че ще имаме момиченце. От одавна не съм писала защото започнахме ремонт,а и бях в болницата няколко дена заради чувствителна матка, но всичко за сега е ОК.


Честито, много се радвам:))) Hug

# 39
  • Мнения: 492
zlp аз си мисля, че щом си в болничен без прекъсване от преди 01.01.2007, значи ти се изплаща обезщетението по стария начин.
На мен пък ми се струва, че имат предвид само ако се продължи болничния за временна нетрудоспособност /т.е. на същото основание/, а тъй като в случая става дума вече за друг вид болничен, не съм сигурна, че го тълкуват като заварено положение. Поне аз така мисля, но дано не е така  newsm78

# 40
  • Мнения: 907
Ще стане малко дълго, но по-долу ще цитирам пълния текст на едно указание от НОИ. За информация не счетоводитеките ви, може да се изтегли от страницата на НОИ, от раздел "Указания"

Р Е П У Б Л И К А  Б Ъ Л Г А Р И Я
НАЦИОНАЛЕН  ОСИГУРИТЕЛЕН  ИНСТИТУТ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"
 
София 1303
бул. “Ал. Стамболийски” № 62-64
тел. 926-10-10, факс 926-14-40
Изх. № ..91-01-24/ 19.01.07 г.    ДО
РАЙОННО  УПРАВЛЕНИЕ
”СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ”
гр. …………………………………

 

ОТНОСНО: възникнали въпроси по правото на парични обезщетения за временна неработоспособност и майчинство от 1 януари 2007 г.

 

По повод възникнали въпроси относно правото на парични обезщетения за временна неработоспособност и майчинство във връзка с изменения на Кодекса за социално осигуряване и Кодекса на труда, направени със Закона за бюджета на ДОО за 2007 г. /ДВ., бр. 105 от 2006 г./, в сила от 1 януари 2007 г., да се има предвид следното:

1. В чл. 40, ал. 1 след думите “осигурените лица” се добавя “осигурени за всички социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица”.

С допълнението се регламентира, че осигурените лица придобиват право на обезщетения за временна неработоспособност /с изключение на случаите по чл. 40, ал. 2 от КСО/, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица. Целта на промяната в закона е да уреди принципното осигурително положение, че право на парично обезщетение за временна неработоспособност от фонд “Общо заболяване и майчинство” се придобива от участието в осигуряването в този фонд.

Тъй като допълнението влиза в сила от 1 януари 2007 г., то се прилага за случаите, когато временната неработоспособност е настъпила след 31 декември 2006 г. Това означава, че в тези случаи в т. 1 от Раздел “Данни от осигурителя/самоосигуряващия се” в болничния лист се попълват само букви “а” и “в”. Буква “б” не се попълва.

Когато временната неработоспособност е настъпила преди 1 януари 2007 г. за правото на обезщетение за временна неработо-способност в случаите на общо заболяване се изискват най-малко 6 месеца общ осигурителен стаж, включително и когато плащането на обезщетението възниква след 31 декември 2006 г.

2. Член 40, ал. 3 от КСО е основание за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и отглеждане на малко дете и помощите от ДОО от ТП на НОИ по декларирана от осигурените лица лична разплащателна или спестовна безсрочна банкова сметка. Условията и редът за изчисляване и изплащане на обезщетенията се регламентират от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване /ДВ., бр. 1 от 2007 г./, в сила от 1 януари 2007 г., издадена на основание чл. 40, ал. 5 и чл. 41, ал. 5 от КСО.

При определянето на реда за изчисляване и изплащане на обезщетенията и помощите за заварените случаи се прилагат разпоредбите на § 22б от ПЗР на КСО и § 2 от ПЗР на посочената наредба. По прилагането на тези разпоредби да се има предвид, че във всички случаи, когато лицата са започнали ползването на отпуск за временна неработоспособност, бременност и раждане или отглеждане на малко дете или трудоустрояване поради временно намалена работоспособност преди 1 януари 2007 г., паричните обезщетения се изчисляват и изплащат по “досегашния ред”, независимо от обстоятелството дали е започнало плащането на паричното обезщетение и коя е правопораждащата му дата. По досегашния ред се изплащат и всички неизплатени обезщетения и помощи, отнасящи се за периода до 1 януари 2007 г., както и обезщетенията за бременност и раждане в случаите на § 22е от ПЗР на КСО.

В случаите, когато лицата са започнали ползването на съответния отпуск преди 1 януари 2007 г. и непосредствено след изчерпването му без прекъсване започнат да ползват отпуск за друг осигурен социален риск, обезщетенията за този отпуск също се изчисляват и изплащат по досегашния ред. Например: паричното обезщетение за отглеждане на малко дете на майката, заварена в отпуск за бременност и раждане към 1 януари 2007 г., която непосредствено след изтичането му е започнала да ползва отпуск за отглеждане на детето се изплаща по досегашния ред. По досегашния ред се изплаща и паричното обезщетение за бременност и раждане, /но за срока от 315 календарни дни/ на майката, заварена към 1 януари 2007 г. в отпуск за патологична бременност, след изтичането на който непосредствено е преминала в отпуск за бременност и раждане.

В понятието “досегашен ред” се включва както редът, регламентиран до 1 януари 2007 г. за изплащане на обезщетенията и помощите от ДОО чрез осигурителите, така и редът за плащане обезщетенията и помощите на самоосигуряващите се лица, посочени в § 2, ал. 2 от ПЗР на наредбата и на лицата, осигуряващи се чрез осигурителни каси, след заверка на документите за теглене на осигурителните плащания от ТП на НОИ. “Досегашен ред” е и редът за изплащане, предвиден в отменения чл. 10 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите, върху които се правят осигурителни вноски.

3. Съгласно новата редакция на чл. 40, ал. 4 от КСО осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграж-дение за месеца, в който е настъпила неработоспособността, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение. Разпоредбата се прилага само за случаите, когато временната неработоспособност е настъпила след 31 декември 2006 г. Съгласно чл. 40, ал. 4 от КСО за първия работен ден от настъпването на временната неработо-способност работодателят изплаща трудово възнаграждение, а не парично обезщетение за временна неработоспособност за всеки период на временна неработоспособност. Осигурителят не изплаща за първия ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение в случаите, когато временната неработоспособност продължава без прекъсване; когато няма прекъсване във временната неработоспособност, независимо че може да е констатирана с първични болнични листове; в случаите по чл. 42, ал. 2 от КСО, както и в случаите при бременност и раждане. Паричните обезщетения на самоосигуряващите се лица за целия период на временната неработоспособност и при бременност и раждане също са за сметка на ДОО.

Изплащането на възнагражденията за първия работен ден от настъпилата временна неработоспособност не се ограничава до 15 работни дни през календарната година.

4. От 1 януари 2007 г. влизат в сила измененията на чл. 163 от КТ и чл. 51 от КСО, според които продължителността на отпуска и изплащането на обезщетенията за бременност и раждане се увеличава на 315 календарни дни. Във връзка с това новите § 3а от Преходните разпоредби /ПР/ на Кодекса на труда и § 22е от ПЗР на КСО уреждат случаите на разрешаване на отпуска и изплащане на обезщетенията, когато осигуреният социален риск бременност и раждане е настъпил преди 1 януари 2007 г. Съгласно § 22е от КСО:

- майките /осиновителките/, за които срокът на обезщетението по чл. 50 от КСО не е изтекъл до 1 януари 2007 г., но от започването му не са изтекли 315 календарни дни, имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до края на този период.

- майките /осиновителките/, за които срокът на обезщетението по чл. 50 е изтекъл до 1 януари 2007 г., но от започването му не са изтекли 315 календарни дни имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до края на този период.

И в двете хипотези, обезщетението на това основание се изплаща, ако майката ползва отпуск при условията на § 3а от ПР на КТ. Във връзка с правото на обезщетение по § 22е от ПЗР на КСО да се имат предвид следните особености:

А. Когато срокът на отпуска за бременност и раждане в размер на 135 календарни дни не е изтекъл към 1 януари 2007 г. парично обезщетение по § 22е, ал. 1 от ПЗР на КСО се изплаща само, ако майката ползва остатъка от отпуска до 315 календарни дни въз основа на подадено от нея заявление по реда на чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските /НРВПО – изм. ДВ., бр. 96 от 2006 г./. За този период майката не може да ползва отпуск за отглеждане на детето и да получава обезщетение по чл. 53 от КСО. За същия период тя не може да получава и обезщетение по чл. 54 от КСО, ако работи и не ползва отпуска.

Б. Когато срокът на отпуска за бременност и раждане в размер на 135 календарни дни е изтекъл преди 1 януари 2007 г. са възможни следните случаи:

а) към 1 януари 2007 г. майката или лицето по чл. 164, ал. 3 от КТ ползва отпуск за отглеждане на малко дете с право на обезщетение по чл. 53 от КСО, или такъв отпуск не се ползва и майката работи с право на обезщетение по чл. 54 от КСО. Във всички тези случаи ползването на правата по чл. 164 от КТ и съответно получаването на обезщетенията по чл. 53 или 54 от КСО продължава и след 31 декември 2006 г. Като заварена в тези права майката може да прави промените, предвидени в чл. 164 от КТ, като й се изплаща съответното обезщетение по чл. 53 или чл. 54 от КСО независимо, че остатъкът от 315 календарни дни на срока на отпуска за бременност и раждане не е изтекъл.

През посочения период обаче, майката може да подаде заявление по чл. 45, ал. 1, т. 2 от НРВПО за ползване на отпуск за бременност и раждане по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ за остатъка до 315 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тази дата тя прекратява ползването на отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ, съответно оттегля съгласието за ползването му от лицата по чл. 164, ал. 3 или прекратява получаваното от нея обезщетение по чл. 54 от КСО, когато работи. През времето на отпуска по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ тя може да получи само обезщетение по § 22е, ал. 2 от ПЗР на КСО. Ако майката прекрати ползването на разрешения отпуск по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ преди изтичането му и се върне на работа, тя няма право на обезщетението по чл. 54 от КСО и не може отново да ползва права по чл. 164 от КТ и чл. 53 и 54 от КСО. След изтичането на срока от 315-те календарни дни майката придобива правата на отпуск за отглеждане на дете и може да получава обезщетенията по чл. 53 и 54 от КСО.

б) Към 1 януари 2007 г. майката не е заварена с право на отпуск по чл. 164 от Кодекса на труда или с право на обезщетение по чл. 54 от КСО. Например: 135-ят ден от отпуска за бременност и раждане изтича на 31 декември 2006 г. включително; или към тази дата тя не се намира в трудово или служебно правоотношение; или осигуряването й за всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица като самоосигуряващо се лице е прекъснато или прекратено. В тези случаи след 31 декември 2006 г. майката не може да ползва права по чл. 164 от КТ, чл. 53 и чл. 54 от КСО до изтичането на 315-те календарни дни от срока на отпуска за бременност и раждане.

След 31 декември 2006 г. майката може да подаде заявление по чл. 45, ал. 1, т. 2 от НРВПО за разрешаване на отпуск за бременност и раждане по § 3а, ал. 2 от ПР на КТ и да получи обезщетение по § 22е, ал. 2 от ПЗР на КСО по досегашния ред, ако към датата на разрешаване на отпуска е осигурена за всички социални рискове, всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица. По време на ползването на отпуска до изтичането на 315-те календарни дни тя няма право на обезщетение по чл. 53 и 54 от КСО. Право на такова обезщетение тя може да придобие след изтичането на остатъка от срока на 315-те календарни дни, ако е осигурена за всички социални рискове, за всички социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички социални рискове без безработица към пораждане на правото.

5. Когато към 1 януари 2007 г. майката не е била осигурена и не е ползвала отпуск за бременност и раждане в размер на 135 календарни дни, но към тази дата не са изтекли 315 календарни дни, тя ще има право на парично обезщетение за остатъка до изтичането на този период, ако за нея възникне осигуряване за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица и й бъде разрешен отпуск. В този случай паричното обезщетение се изплаща от съответното ТП на НОИ.

# 41
# 42
  • Мнения: 299

На мен пък ми се струва, че имат предвид само ако се продължи болничния за временна нетрудоспособност /т.е. на същото основание/, а тъй като в случая става дума вече за друг вид болничен, не съм сигурна, че го тълкуват като заварено положение. Поне аз така мисля, но дано не е така  newsm78
Така ми отговориха и на мен от счетоводството ooooh!
За това повдигам отново въпроса, но благодаря на всички за бързите отговори Hug

# 43
zlp аз си мисля, че щом си в болничен без прекъсване от преди 01.01.2007, значи ти се изплаща обезщетението по стария начин.
На мен пък ми се струва, че имат предвид само ако се продължи болничния за временна нетрудоспособност /т.е. на същото основание/, а тъй като в случая става дума вече за друг вид болничен, не съм сигурна, че го тълкуват като заварено положение. Поне аз така мисля, но дано не е така  newsm78
и аз мисля така, защото бях в болнични от началото на бременността, но сега болничния не е на общо основание /общо заболяване/, а за бременност и раждане. При мен ми казаха, че от 45-дневния болничен парите ще си ги получавам от НОИ. Имах заварено положение- към 1.1.2007 бях в болничен,който беше от средата на Декември и изтичаше средата на Януари. Този болничен ще ми бъде изплатен от работодателя ми.

# 44
  • Мнения: 907
Частта, която засяга преминаването от един вид обезщетение към друг без прекъсване съм я оцветила в червено. Не се сърдете на счетоводителите, при тях се промениха изключително много неща и почти всичко излезе като нормативни актове в последния момент, та те имат много да четат и наваксват, и със сигурност има по-важни неща за тях, отколкото "истината за болничните", в смисъл, че неспазването на някои разпоредби води до наказания и глоби, а в нашия случай може да се получи само забавяне, което е нежелателно, разбира се, та затова можем да се оптаме да им помогнем, стига те да ни позволят Wink Иначе и мен ме накараха да попълня Приложение 7 (Декларацията за банковата сметка). Е, от мен да мине, дадох им го Joy Всъщност не разбрах дали идеята им не е да подадат за всички служители сега, та после да трябва да дават само болничните листове newsm78
Мини, страхотна е идеята да сложиш на заглавната странице основните положения за болничните и т.н. Peace Аз сега ще прочета инфото. Аз имам още едно предложение, ако искате тези, които вече знаят къде ще раждат, може да дадат инфото (знам, че сме го правили и преди) и то да се сложи с/у имената. Така ще знаеш дали има шанс да се засечеш с някой Simple Smile Аз самата ще раждам в 1-ва АГ Св. София (Тина Киркова).

Общи условия

Активация на акаунт