Всичко за всички марки гел лакове - тема 52

  • 25 696
  • 734
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 310
Относно хигиената аз в салона измивам с четка и сапун инструментите, като е важно да е с четка, за да може да влезе и да махне частиците кожа, които остават вътре в клещата специално. После ги подсушавам и ги напръсквам със спрей, който е против вируси, гъбички, бактерии и всичко гадно, което може да се лепне. Отделно всеки като влезе в салона задължително първо отива да измие ръцете с вода и сапун, има някои, които се мръщят, че те си им били чисти, но не. Инструментите за педикюр се пускат в стерилизатора. Ако видим хора с гъбички не ги обработваме и не им ги замаскираме, а ги връщаме. Така вече 2 жени след половин година лечение почнаха да идват при нас с нови нокти, имаме още една, която в момента си лекува едната ръка. Много често хората не знаят кога са гъбички, кога просто им е влязла вода под материала, защото не са идвали от 2 месеца на поддръжка и кога е онихолиза (често се наблюдава на краката, понеже натискаме ноктите с гадни обувки)
 Но когато им се обясни повечето предприемат действия. ☺️ Аз лично нямам притеснения за хигиената. Спреят е одобрен да се ползва, скоро идва хеи и бяхме изрядни, с него след всеки се забърсва и масата и дъното на лампата където хората си слагат ръката. Но миенето с водата и сапуна премахват голяма част от бактериите, 99%. Още със започване на измиването на ръцете.

Море, при цялото ми уважение, това е несериозно. Първо инструментите се дезинфекцират напълно потопени в разтвор за дезинфекция (процента разтвор е указан от производителя на дез. средството) и след това се измиват с четка под течаща вода. Изсушават се до пълно изсъх ване на инструментите и след това се стерилизират чрез гореща или студена стерилизация. И се съхраняват вече стерилизирани.
Само като чета какви неща правят (и не правят) по салоните и ми настръхва косата. Отделно в клипчета майстори се показват как правят дезинфекция и стерилизация и от тези кллипчета страх да те хване. Всеки, който действително е обучен каксе извършва дезинфекция и стерилизация на интструментите, никога няма да си позволи да прави тези процеси по различен абсурден начин.
Запозната с доста учебни програми на български обучители в бюти индустрията и за съжаление Дезинфекция и стерилизация са напъло подценявани етапи в обучението на курсистите. Някъде дори липсват!!! Ето затова толкова много жени си правят маникюр и педикюр у дома, защото вече са пострадали за съжаление от услугите в салон.

За всички, които си правите маникюр и педикюр у дома един съвет. Дори и само вие да ползвате инструментите и да си правите само на вас маникюр и педикюр, задължително дезинфекцирайте след всяка употреба инструментите си (фрези, пили, избутвачи и т.н.). Това е отговорност към личното здраве и към себе си.

# 721
  • Мнения: 949
Хайде, и аз ще се изкажа по темата, явно е наболяла.
Съгласна съм, че хигиената трябва да е на ниво, особено в салоните.
ХЕИ си има ясни изисквания, които трябва да се спазват. Има си конкретно одобрени препарати за дезинфекция, които могат да се ползват. Най-разпространени са Алдесепт концентрат и Живехекс готов спрей.

Инструментите трябва да бъдат почистени/измити преди това, защото да пръскаме инструменти с дезинфектант, или да ги киснем в разтвор, а в същото време по тях да има остатъци от кожа, е напълно безсмислено.

Следва дезинфекцията със съответния препарат и следвайки инструкциите на самия препарат.
По времето, когато аз съм работила беше практика като трета стъпка да поставяме инструментите в УВ стерелизатор. Там отиваха и пилите след пръскане с Живахекс. Доста специфично мирише, когато се отвори стерилизатора, след като е работил един час примерно. Колко стерилизира - не знам.

Това с индивидуалните крафт пакети обаче ми идва малко too much и ще кажа защо. На първо място защото е разхищение. Не толкова на пари, а на хартия и природни ресурси.
Ако се абстрахираме от разхищението, опаковането на инструменти в хартиен плик и отварянето му пред клиента не ми гарантира ама въобще, че преди да бъдат прибрани в плика върху тях са извършени правилните процедури. Мога да измия клещите с вода и да ги тикна в плика, а после като го отварям пред клиента и съм голямата работа, нали...
В този ред на мисли според мен е много по-важна личната отговорност на маникюристката, а не демонстрирането на такава.

За домашна употреба на себе си също е необходима хигиена и отговорност, но само ще вметна,
(гнусливите да не четат)
Скрит текст:
че аз съм от поколението, което в детството ми цялото семейство ползвахме една нокторезачка и за ръцете и за краката години наред и дори изплакване с вода не беше виждала тази нокторезачка. Joy

Разбира се много неща от "едно време" днес не са приложими и не са правилни. Както казах, и за лична употреба си трябва хигиена, но доколко - всеки може да си реши.

В отговор на дамата, която спомена, че след всеки маникюр в салон ходи 2-3 дни с леко подути и зачервени кожички ще кажа, че най-вероятно не е инфекция, а протриване на кожата с ел пила или посто раздразване на самата кожа при обработката с избутвач и рязането с клещи. По-чувствителните кожи са така. Инфекция е съвсем друго и със съвсем други симптоми.

# 722
  • Мнения: 7 590
Съгласна съм с теб, че стерилизирани инструменти могат да се държат и в чиста и дезинфекцирана кутия например, не е нужно да са в самите крафт пакети.
Тези пакети са главно за спокойствие на клиента. Затова имат и индикатор, който променя цвета си, след като са минали съответната стерилизация. По това може да се познае дали са минали стерилизация. А иначе, че има възможност да бъдат манипулирани и в тях да се сложат нестерилизирани инструменти, има, разбира се. Както и може в син крафт пакет (който е за автоклав, а не за топлинен стерилизатор) само за съхранение да се сложат стерилизирани инструменти. Тогава индикатор няма да има, но пак ще са минали стерилизацията.
Абсолютно правилно, че въпросът е главно до самосъзнание на маникюриста. За жалост такова е невъзможно да се създаде без правилно обучение и разбиране на рисковете за здравето както на клиента, така и за собственото.

# 723
  • Мнения: 949
Ето, аз съм уж от сферата, по-запозната съм от средностатистическия клиент, а от теб чувам за индикатори на тези пакети, камо ли да погледна този индикатор, че и да знам какво означава цвета. В такъв случай мен спокойно могат да ме излъжат с разкъсването на пакета пред мен.

Ако маникюристката е неука или я мързи да почиства и стерилизира, няма значение къде ще ги държи и откъде ще ги вади инструментите...

Дипломите за маникюристи се раздават като шофьорските книжки - смело и безотговорно, на Сульо и Пульо, и с почти нула контрол. Каквито впрочем са и курсовете и за маникюр, и шофьорските - отгоре-отгоре, отбий номер, през пръсти и така нататък цветущи български изрази. Това е първото, които трябва да се промени.
Да не говорим, че за заемане на длъжността маникюрист дори не е законово изискуемо въобще да притежаваш диплома...

# 724
  • Мнения: 169
Темата за хигиената е много обширна и проблемна за България и със сигурност салоните за красота далеч не са единственото и най-опасно място, където липсва нужната хигиена.  Но понеже темата е подхваната, аз пък поради поради професионално изкривяване се поразрових в нормативната уредба. Та резултатът е:
Салоните за красота работят по действащата все още Наредба № 15 от 21 август 1987 г. за хигиенните изисквания за бръснарските, фризьорските и козметичните салони.Тази Наредба не е изменяна нито веднъж от 1987 г. до сега.
Чл. 23 от Наредбата гласи следното:

"Чл. 23. (1) Инструментите и приборите в салоните след всяка употреба задължително се измиват със сапунен разтвор и се дезинфекцират:
1. ножиците, пиличките, ножичките, ножчетата и други за маникюр и педикюр, гребените, четките за бръснене, четките за парафин и четчиците за боядисване и гримиране се накисват 60 минути в 3% разтвор от хлорин или 30 минути в 4% разтвор от дезинфект В;
2. машинките за стригане на коса и пинсетите се обтриват с памук, напоен в 4% разтвор от дезинфект В;
3. инструментите и канчетата за парафин се изваряват 20 минути от завирането на водата и след това се обеззаразяват чрез накисване с 1% разтвор от хлорамин за 30 минути.
(2) Всички инструменти и прибори след дезинфекциране се измиват добре с течаща вода."

Има и други текстове, но това е най-общо по въпроса, така че да не прекалявам с други текстове. Който се интересува подробно, наредбата е достъпна и в интернет.

# 725
  • Мнения: 7 590
Наредбата, както сама си написала, е от 1987 г. Отразявала е изискванията от онова време и за времето си вероятно е била уау Joy Но да, това е изискването, за инструментите за маникюр е само дезинфекция.

Между другото, проблемът не е само в България. Споделяла съм тук, че преди няколко месеца се преместих в Испания. В града ми има магазин за фризьорско и козметично оборудване, продават и продукти и инструменти за маникюр. Отидох почти веднага, защото исках да си купя концентриран дезинфектант за ваничката за инструменти. Не просто, че няма. Ами и никога не са предлагали. Дори спрей за бърза дезинфекция не продават. (Купих си от мейкъп този на Силкеър, все пак правя само себе си.) Това трябва да ви говори дали и колко местните салони дезинфекцират. (Вероятно повечето го правят само със спирт, който е лесно достъпен във всички супермаркети. Силно се съмнявам повечето от тях да поръчват специално дезинфектант онлайн, защото повечето дори онлайн магазини за маникюр, ако предлагат шзобщо нещо, това е само спрей за бърза дезинфекция. На малко места видях концентрирания дезинфектант.).

# 726
  • Мнения: 169
esmeralda23, в Испания и в другите европейски държави вероятно вътрешната им нормативна уредба не изисква нещо различно, защото иначе все щяхме да сме реципирали нещо от 87 година до сега. Прегледах набързо с търсачката и правните актове на ЕС, но явно не се е стигнало до уреждане на такъв вид обществени отношения. Ако имаше такава уредба тя щеше да е приложима и в БГ и в Испания.
Но да, жалко е, че сме застинали някъде в далечната 87 г. Така че HoneyBee33 и аз няма от какво да се притесняваме, че сме от едно друго време, та  днес това си е същото време.

# 727
  • Мнения: 7 590
Със сигурност няма уредба на стандартите за хигиена в козметичните салони на европейско ниво. Няма и да има такава.

# 728
  • Мнения: 169
То има уредба, но по-скоро е свързана или с козметичните продукти или със здравословните и безопасни условия на труд в такива салони и възможните химически рискове и предпазните средства, които трябва да се ползват.
Но факт е, че явно в България разчитаме преди всичко на самосъзнанието на отделния човек и това се отнася във всички сфери, а не само до салоните за красота. Мен повече ме втрещиха вашите наблюдения от ходене при зъболекар, както и повече се притеснявам от мръсотията по улиците и въздуха, които вероятно са много по-вредни отколкото посещението на салони. Все пак има и доста салони, където се спазва значително добра хигиена и не са ми направили в никакъв случай лошо впечатление, дори напротив, била съм много доволна и с удоволствие съм ги посещавала и ги посещавам за други услуги. При това тези салони не са с претенциите за някакви скъпарски салони и в тях не работят на някакви високи цени, каквито тук се споменават от време на време.

# 729
  • Мнения: 538
Здравейте, бърз въпрос.
Как да си прикрия израстването тук? Нужно ли е отново с тънката четчица да нанасям база, или е ок само цвят лак и топ лак(там на израсналата част от плочката)? Ако имате и други препоръки за скриване на израстването, моля споделете Simple Smile

# 730
  • Мнения: 112
Трудна работа да лакираш само израсналото. Ще стане релефно и няма да е красиво. Доколкото знам  можеш да свалиш само топа и да сложиш нов слой база, лак и топ за да не сваляш всичко.
Аз съм пробвала частично да "ремонтирам" едно отлюспено в свободния край, но пак беше грозна картинка.

# 731
  • Мнения: 310
Трудна работа да лакираш само израсналото. Ще стане релефно и няма да е красиво. Доколкото знам  можеш да свалиш само топа и да сложиш нов слой база, лак и топ за да не сваляш всичко.
Аз съм пробвала частично да "ремонтирам" едно отлюспено в свободния край, но пак беше грозна картинка.

Можете да лакирате израсналото с брокат. Зачиствате с пила целия нокът, така че да се махне гладкото и лъскавото от стария топ лак (на гланцово покритие нищо не се задържа), почиствате от прахоляка, насяте база само на голия нокът и печете, след това нанасяте брокат и го разнасяте леко надолу върху стария гел лак като омбре или само върху израсналото (по ваше осмотрение) и него печете. И след това нанасяте топ лак на целия нокът от кутикулата до свободния край. Ако ви се занимава, това е вариант. А и ще съживите стария топ лак, ще удължите времето до следващото нанасяте на покритие

# 732
  • Мнения: 1 860
AniNe, можеш да коригираш както горе са те посъветвали, но пигметиран лак на гол нокут нйикога не слагай-можеш да си предизвикаш алергия!
Иначе и аз както Бистра те е посъветвала за най-лесно бих плеснала един брокатен, обикновен лак и после топ, но цаката е лакът да е наистина добре засъхнал, за да няма грижи. Мажеш, чакаш час-два и тогвава топ. Инае друг вариант е запилваш, за да се изравни(то и при другия малко буфериране е добрем за да не се лющи топа), база и после другото, но задължително база. Надявам се да се олучи добре!

# 733
  • Мнения: 37
Ето и от мен коледно лакче ( на елхичката основата е телесно , но на снимката жълтее) .

# 734

Общи условия

Активация на акаунт