Коилова, Бабулкова срещу България. Какво следва от решението на ЕСПЧ.

  • 1 527
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 926
Тези дни научих за "спечеленото" дело на Коилова, Бабулкова срещу България. Веднага казвам, че не съм чела(засега) самото решение, но от правна гледна точка то поражда много въпроси:
-Какъв е смисълът на обозначена та "правна рамка" с която България е задължена
-Какви са очакванията към законодателството ни
-Какви "трусове" ще предизвикат вероятните, очаквани законодателни изменения
-Къде е балансът между морал и право в случая.
Веднага казвам, че очаквам смислена дискусия по темата, без нападки и обиди. Но защо засягам "сечението" морал-право.
Мисля си, какво би било, ако всеки каже "Искам, Пък!" Как биха се регулирали желания за брак между непълнолетни и дори малолетни, межди братя и сестри, между възходящи и низходящи, все до момента немислими категории спрямо брачната институция, но аналогично на еднополовите, също с възможни претенции. Ако се допусне брак между еднополови, какви предизвикателства ще се поставят пред институтите "установяване и оспорване на произход", "развод" и др. Както се досещате, основен интерес ми е правната страна на проблема. Но и моралната, не по-малко.

# 1
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 925
Каква е идеята да се пускат теми по определен въпрос, с който авторът на темата не е запознат?! Целта е? Да се правят някакви внушения?

# 2
  • Мнения: 3 207
Непълнолетни могат да сключат брак по нашето законодателство.
Да се сравнява връзката между пълнолетни с инцест е направо безумно.

# 3
  • Мнения: 11 926
Запозната съм много добре от публичното представяне на решението от адвокат. Казвам, че не съм чела самото решение. Има разлика. Безброй са примерите, при които ние познаваме правни решения от медиите но не сме ги чели, въпреки това коментираме широко, обсъждаме, реагираме.

Целта е какви, според вас законодателни промени следват и дали такива следват. И докъде.
В други сфери - нспр имуществена санкция или дори присъда на не се следва безусловно признаване.
Какво следва в правната сфера, това ми е интересно.

Наивница, непълнолетни не могат да сключват брак безусловно. Могат, ако са навършили 16години при определени условия. Непълнолетни между 14-16г не могат.

Да де това е идеята на въпроса Ако се въведе брак между еднополови, дали няма и други групи, чието обвързване в съзнанието ни е немислимо, да преценят, че правата им са накърнени.

Последна редакция: чт, 14 сеп 2023, 07:17 от Светкавица

# 4
  • Мнения: 1 726
Ако се въведе брак между еднополови, дали няма и други групи, чието обвързване в съзнанието ни е немислимо, да преценят, че правата им са накърнени.

Бракът между еднополови съществува в много развити страни; между деца и братовчеди, само
в най-недоразвитите. Няма начин и двете да се поставят в графа “немислимо” за съзнанието, защото мисля аспирацията за кого да  следваме като европейци, е ясна.

# 5
  • Мнения: 41 028
Пускаш тема, с която масата не сме запознати и очакваш експертни мнения? Трудна работа. Но откъм моралната страна - забраните рядко са безсмислени и където ги има си имат причина. Инцестът крие рискове за поколението и затова е забранен. Браковете в ранна възраст между незрели физически и ментално лица също крие рискове за здравето и е предпоставка за тормоз и насилие. Обаче еднополовият брак, макар и безполезен биологически, се сключва между пълнолетни индивиди по собствено желание и не може да навреди. Тогава защо да е забранен? Спорен е само въпросът дали да им се разрешава да осиновяват деца, но ако са си техни собствени и това отпада като вариант за забрана.
Или накратко - не виждам аналогия с други забрани и от там опасност за отмяната им.
Иначе и на мен не са ми най-приятната гледка еднополовите двойки (особено мъжките), но ако се държат нормално, а не демонстративно и нагло, не виждам проблем.

# 6
  • Мнения: 11 926
Непълнолетни в някои общности и сега живеят семейно и раждат деца. Защо тогава по същите съображения, като при еднополовите да не им се разрешава брак, с оглед наследяване и др. правни последици, които еднополовите изтъкват като важни.
Любов между братя и сестри рядко се среща, но в миналото между първи братовчеди е имало много случаи. А вероятно и сега, просто не се демонстрира. Инцест при нефертилни(например, след определена възраст) също е забранен, без да има опасност от увредено поколение

Мисля си за широтата на "правната рамка" в бъдещите законодателни изменения(ако ги има и какви?)докъде може да стигне.

Друго, което се очаква от това решение (по думите на адвокат по делото) - въвеждане на "регистрирано съжителство" и за хетеросексуални, за да ползват разширени права(какви?) Ами нали на хетеросексуалните им е предоставена възможност за брак, те не желаят, какво регистрирано съжителство биха искали тогава и защо.

Иначе да, темата е май за специализиран форум, доколкото за мен представлява интерес дискусия по правната страна на проблема. Тъй като по много правни въпроси от друг характер е имало дискусии, реших тук да я пусна.

# 7
  • Мнения: 230
Без каквито и да е претенции по темата, бих додала едно-две неща. Регистрираното съжителство е официален съществуващ инструмент в западна Европа - със сигурност знам за Белгия, мисля също и в Нидерландия. В Белгия, доколкото знам, това е единствената форма на юридически обвързващ в някаква форма "брак", разрешена на еднополовите двойки. Каква е точно разликата между класическия брак и регистрираното съжителство обаче, не знам - на мен също би ми било интересно да видя мнения на специалисти.

А относно това докъде може да стигне широтата на коя да е рамка... Докъдето трябва/ѝ бъде позволено/ѝ бъде разрешено. Доста интересен пример в това отношение е Канада и случващото се там в последните години. Доста показателно за нашите възможности е случващото се у нас в последните 1-3 години (визирам (не)приемането на всякакви законови мерки, законопроекти и тн.,  които са в очевиден ущърб на интересите и  желанията на суверена).

# 8
  • Мнения: 3 207
Светкавице, бракът между непълнолетни (навършили 16) е разрешен в България. С позволение от съда при наличие на важни обстоятелства (от практиката обикновено бременност, дете, дълго съжителство). Разбира се, че трябва да се уредят отношенията на еднополови двойки. Време е. Аз съм за правото им да се женят, да се наследяват и каквото произхожда от това.

# 9
  • Мнения: 11 926
Светкавице, бракът между непълнолетни (навършили 16) е разрешен в България. С позволение от съда при наличие на важни обстоятелства (от практиката обикновено бременност, дете, дълго съжителство). Разбира се, че трябва да се уредят отношенията на еднополови двойки. Време е. Аз съм за правото им да се женят, да се наследяват и каквото произхожда от това.
Нали и аз това казах, че бракът между непълнолетни, навършили 16г е разрешен при определени условия. При останалите непълнолетни не е разрешен. Т. е.  обобщението "при непълнолетните е разрешен",не е вярно, защото е разрешен за част от тях, не за всички. За непълнолетни 14-16 не е разрешен.

# 10
  • Мнения: 2 849
Без каквито и да е претенции по темата, бих додала едно-две неща. Регистрираното съжителство е официален съществуващ инструмент в западна Европа - със сигурност знам за Белгия, мисля също и в Нидерландия. В Белгия, доколкото знам, това е единствената форма на юридически обвързващ в някаква форма "брак", разрешена на еднополовите двойки. Каква е точно разликата между класическия брак и регистрираното съжителство обаче, не знам - на мен също би ми било интересно да видя мнения на специалисти.
Ами не, могат да сключват граждански брак.

Поствам автоматичен превод с леки корекции.

https://nl.wikipedia.org/wiki/Homohuwelijk_in_Belgi%C3%AB

Хомо бракове в Белгия

От 1 юни 2003 г. Белгия е втората страна в света (след Нидерландия), в която двама души от един и същи пол могат да сключат граждански брак въз основа на закона от 13 февруари 2003 г., който дава право на брак между лица от същия пол. С други думи, белгийският брак стана полово неутрален. Терминът хомо брак всъщност неправилно се използва разговорно, тъй като сексуалната ориентация на брачните партньори е напълно без значение за белгийското законодателство. Само полът определя брачното право. Например, белгийски брак, сключен между две хетеросексуални жени, е напълно правно валиден.


Хомо брак през 2013 г. в кметството на Лиеж, от кмета Уили Демайер
Въпреки това остава разлика с брака, сключен между мъж и жена: правилата за установяване на бащинство (член 315 от Белгийския граждански кодекс) не се прилагат за брак между лица от един и същи пол. Това означава, че ако един от съпрузите признае дете или една от съпругите роди дете, съпругът/съпругата (от същия пол) не стават автоматично родители. Само един мъж и една жена могат да бъдат съответно баща и майка въз основа на първоначалния произход. Тъй като осиновяването е отворено за хора от един и същи пол, съпругът и детето могат да създадат родителска връзка по този начин. Това обаче създава фактическо неравенство между браковете, сключени от лица от различен пол, и тези, сключени между лица от един и същи пол: преминаването през процедура за осиновяване често не е лесно. Това споразумение обаче беше отменено за двойки с две жени със закона, установяващ родителството на ко-майката.

Принципно важат същите права и задължения както при "класически" брак (лица от противоположния пол). От 24 януари 2004 г. циркулярно писмо от министър Онкелинкс също позволява един от партньорите да идва от страна, в която еднополовите бракове все още не са въведени. Това споразумение по-късно беше потвърдено и от закона (Кодекс на международното частно право).

Първият хомо брак в Белгия е сключен в Капелен на 6 юни 2003 г. между Марион Хюйбрехтс и Кристел Версвивелен. През 2004 г. в Белгия са сключени 1069 еднополови брака. През 2007 г. те са 1150. Във всеки случай малко повече са сключените между двама мъже, отколкото между две жени.

На 20 април 2006 г. еднополовите осиновявания също бяха законово регламентирани в Белгия. Преди това осиновителите трябваше да бъдат „от не един и същи пол“. С премахването на тази разпоредба законът за осиновяването стана приложим и за еднополовите двойки.

Вижте също
Хомо бракове

Източници, бележки и/или препратки
Законопроект за сключване на брак между лица от един и същи пол и за изменение на редица разпоредби на Гражданския кодекс, Senate.be

°°°
Допълвам и за законово регистрираното съжителство в Белгия

https://www.belgium.be/nl/familie/koppel/samenwonen/wettelijk_samenwonen

Скрит текст:
Законно съжителство

Двама души, които живеят заедно и са направили декларация за законно съжителство в своята община, са законно съжителстващи. Тази декларация осигурява определена правна защита.

Двама души, които споделят жилище в Белгия, могат законно да живеят заедно. Това не се отнася само за хетеросексуални или хомосексуални партньори. Можете също така законно да живеете с член на семейството или с някой друг, с когото нямате сексуална връзка.

Условия за законно съжителство
Можете да подпишете декларация за законно съжителство, ако:

са дееспособни да сключват договор
не са женени
не живее законно с друго лице
Декларация за законно съжителство
Трябва да предоставите писмена декларация за законно съжителство на секретаря. Ще получите разписка за тази декларация.

Можете сами да съставите декларация за законно съжителство или можете да използвате образец на формуляр, който много общини предлагат.

Декларацията винаги трябва да съдържа следната информация:

датата на декларацията
фамилия, собствено име, място и дата на раждане и подпис на двете страни
общото жилище
желанието на двете страни да живеят законно заедно
декларацията, че двете страни преди това са се запознали с членове 1475 до 1479 от Гражданския кодекс, които уреждат статута на съжителство
позоваването на всеки договор за съжителство, съставен предварително от нотариус
Служителят по гражданското състояние проверява дали са налице законовите условия за законно съжителство. Ако това е така, той ще впише декларацията в регистъра на населението.

Права и задължения на съжителстващите
Гражданският кодекс предвижда, че съжителите имат следните права и задължения:

Защитата на семейния дом. Семейното жилище включва общото жилище и покъщнина на съжителите. Един от съжителстващите не може сам да реши дали да продаде семейното жилище, да го подари или да го ипотечи. Другият съжител трябва да се съгласи с това. Ако откаже без основателна причина, съдът може да позволи на другия съжител да действа сам.
Съжителите трябва да участват в разходите за съвместен живот пропорционално на техните възможности. Това означава, че и двамата съжителстващи са длъжни, както и съпрузите, да поемат домакинските разходи. Тук се включват и разходите за издръжка, отглеждане и обучение на децата, които се прибират в семейството, независимо дали са деца от едно семейство. Съжителстващите също си поделят данъка върху имуществото за дома, който единият от тях притежава, и пътния данък за общото превозно средство.
При определени дългове има солидарно задължение между съжителстващите. Ако единият от съжителстващите лица възникне дълг, който е необходим за нуждите на съжителстващите или на децата, които отглеждат заедно, отговаря и другият съжител. Примери за такива дългове са: заем за жилище, заем за кола и др.
Това не се отнася за дългове, които са прекомерни по отношение на финансовите средства, с които разполагат съжителстващите.
За информация относно административната процедура, моля, свържете се със службата по гражданското състояние на вашата община.

***

https://www.belgium.be/nl/familie/koppel/huwelijk/voorwaarden#:~ … eslacht%20trouwen.

Законови условия за брак

Белгийският закон определя различни условия за сключване на брак.
• минимална възраст 18 години
• взаимно съгласие (не принудително)
• без връзка (родство)
• все още неженени (полигамия)

За повече информация, моля, вижте:

• службата по гражданското състояние на общината, в която желаете да сключите брак
• notaris.be


Чужден;и

В Белгия бракът може да бъде сключен, ако един от бъдещите съпрузи:
• Е белгиец по време на встъпването
• е пребивавал в Белгия повече от три месеца (с доказателство)

Ако искате повече информация, моля, консултирайте се с:
• diplomatie.belgium.be, уебсайтът на Министерството на външните работи на FPS
• службата по гражданското състояние на общината, в която желаете да сключите брак

Пол на съпрузите

• От юни 2003 г. двама души от един и същи пол също могат да сключат брак в Белгия.


Брак по принуда и брак по сметка

Са наказуеми от закона.
За повече информация, моля, консултирайте се със следните уебсайтове:
• Институт за равенство на жените и мъжете
• Външна служба

Последна редакция: чт, 14 сеп 2023, 14:49 от zon

# 11
  • Мнения: 21 490
Скрит текст:
Тези дни научих за "спечеленото" дело на Коилова, Бабулкова срещу България. Веднага казвам, че не съм чела(засега) самото решение, но от правна гледна точка то поражда много въпроси:
-Какъв е смисълът на обозначена та "правна рамка" с която България е задължена
-Какви са очакванията към законодателството ни
-Какви "трусове" ще предизвикат вероятните, очаквани законодателни изменения
-Къде е балансът между морал и право в случая.
Веднага казвам, че очаквам смислена дискусия по темата, без нападки и обиди. Но защо засягам "сечението" морал-право.
Мисля си, какво би било, ако всеки каже "Искам, Пък!" Как биха се регулирали желания за брак между непълнолетни и дори малолетни, межди братя и сестри, между възходящи и низходящи, все до момента немислими категории спрямо брачната институция, но аналогично на еднополовите, също с възможни претенции. Ако се допусне брак между еднополови, какви предизвикателства ще се поставят пред институтите "установяване и оспорване на произход", "развод" и др. Както се досещате, основен интерес ми е правната страна на проблема. Но и моралната, не по-малко.

Аз не виждам аналогия между горните категории.  С какво узаконяването на брачното съжитество на еднополовите двойки навежда на мисълта, че ще последва  допускане на брак между братя и сестри?

# 12
  • Мнения: 3 331
Без каквито и да е претенции по темата, бих додала едно-две неща. Регистрираното съжителство е официален съществуващ инструмент в западна Европа - със сигурност знам за Белгия, мисля също и в Нидерландия. В Белгия, доколкото знам, това е единствената форма на юридически обвързващ в някаква форма "брак", разрешена на еднополовите двойки. Каква е точно разликата между класическия брак и регистрираното съжителство обаче, не знам - на мен също би ми било интересно да видя мнения на специалисти.

А относно това докъде може да стигне широтата на коя да е рамка... Докъдето трябва/ѝ бъде позволено/ѝ бъде разрешено. Доста интересен пример в това отношение е Канада и случващото се там в последните години. Доста показателно за нашите възможности е случващото се у нас в последните 1-3 години (визирам (не)приемането на всякакви законови мерки, законопроекти и тн.,  които са в очевиден ущърб на интересите и  желанията на суверена).

А какво се е случило в Канада? Може ли конкретика, че така не се разбира за какво става въпрос.

# 13
  • сф
  • Мнения: 394
Аз не разбирам какво толкова пречат еднополовите бракове. Може би следващия път като ви предложи брак човек от същия пол, просто кажете "не"...

Имам трудност да идентифицирам моралния казус тук. Също да напомня, че моралът е субективно понятие.

# 14
  • Мнения: 11 926
Правните последици са любопитни в случая.

Общи условия

Активация на акаунт