Продажба на имот

  • 1 249
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 335
Здравейте! Последният път получих доста адекватни отговори и реших да попитам отново за следният имотен казус. Не продавам аз, но за по ясно обяснение ще вляза аз в ролята на единият от продавачите. Така. Аз и моя леля ставаме наследници съответно на 1/2 идеални части от УПИ, в което има постройка. Решаваме да го продаваме. Имаме нотариален, скица, удостоверение за идентичност, данъчна оценка, удостоверение за наследници. И след консултация с нотариус се оказа, че леля ми трябва да завери нотариално декларация, с която мъжът и да каже, че не живее в този имот или да представи документ, че има собствено жилище. Те не живеят от години заедно, но липсата на развод е пречка. Стана ми много любопитно, защо не се изискват удостоверения за семейно положение, а тези двата документа. Мерси на отзовалите се!

# 1
  • Мнения: 40 920
Ми то удостоверението за семейно положение няма да помогне с нищо - ще покаже, че не е разведена и пак трябва друг документ. Самото удостоверение може нотариусът да си го е видял сам в базите данни, но не знам защо иска такива засукани неща. Когато аз съм продавала е било достатъчно декларация за съгласие от съпруга или да дойде лично и да подпише и той.

# 2
  • Мнения: 2 113
Защото такова е положението според нашия Семеен кодекс. Искат тази декларацията за постройката, не за земята.
Целта е да е сигурно, че сградата не е семейно жилище по смисъла на СК.
Това няма връзка с обстоятелството, че чичото не е собственик.
Има си правила за разпореждане с жилище -лична собственост на единия от съпрузите.

Лелята е решила, да остане в брак, въпреки фактическата раздяла. Това води със себе си разни последици.

# 3
  • Мнения: 1 038
https://www.kgmp-legal.com/разпореждане-със-семейно-жилище-лич/

Доколкото разбирам не става и въпрос за семейно жилище.
Ако съпругът откаже
Има една опция с разпореждане на районния съд, но си коства време и усилия. Ако няма непълнолетни деца.

Последна редакция: пт, 11 авг 2023, 22:43 от Dimana12

# 4
  • Мнения: 12 770
За какво би послужил документ, че лелята е омъжена за този човек? Утре той може да оспорва сделката с аргумент, че сте го изхвърлили на улицата, защото той е живял в къщата. Затова, макар да не е негов имотът, след като е женен за лелят, пише декларация.
Но ако не иска да декларира съгласие и лелята докаже, че той има жилище, това ще реши въпроса.
Ето затова.

# 5
  • Мнения: 1 249
А как стоят нещата, когато съм в такава ситуация, но имаме общ имот в чужбина, където живеем заедно.

# 6
  • при него
  • Мнения: 1 230
Преди няколко месеца продавах имот, на който само аз съм наследник. Съпруга ми няма нищо общо със собствеността. Нотариуса изиска съпруга ми да подпише декларация, че това не е единственото семейно жилище. Според мен, това е ключовото в казуса, единствено семейно жилище, явно незавсисимо на кого е собственост, трябва и двамата съпрузи да са съгласни. В Пловдив беше тази сделка, при един изключително пунктуален нотарис. През настоящата година имахме и две други сделки, една в София, една в Бургас, но нотариуса в Пловдив определено беше топ, по отношение на прецизност.

На всички сделки ходим с адвокат, не поемаме никакви рискове.

Общи условия

Активация на акаунт