Дългото чакане след трансфер – тема 107

  • 35 656
  • 747
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 97
Кое не е така? Говоря за хромозомно увредени ембриони, които така или иначе нямат шанс. Когато правиха ПИД на моите ембриони в резултатите срещу всеки ембрион пишеше: става за трансфер/ не става за трансфер. Никой не ме е занимавал колко пъти А или В ми е ембриона.
И много често неуспешния трансфер се дължи именно на ембрион с проблем в хромозомите.

Аз също съм правила всички изследвания. Правиха ли ПИД на ембриона? Най-важното е хубав ембрион, добра лигавица и добър прогестерон. Хубавия ембрион не може да се прецени на око. Казвам го, защото много често чувам от жени, които минават през инвитро тук в България да казват “Ембриолога каза, че ембрионите изглеждат добре”. Няма такъв филм. За успешен трансфер, задължително ПИД.

Това не е точно така. Ето една статия по темата:
https://www.sensiblesurrogacy.com/quality-grade-of-embryos/

Чисто статистически, ембрионите АА, имат най-голям success rate.

# 736
  • Мнения: 894
Прочетете статията, няма да я преразказвам.
Сама казахте, че не сте знаели грейда на увредените ембриони. Много малко вероятно е да са били АА

Grading се използва в клиниките по цял свят, не случайно има толкова много статистическа информация на база грейда на ембрионите.
Моля, като имате противоположно мнение, сложете линк към някоя медицинска статия, а не какво казали, какво сте разбрала и тн. Темата е за взаимопомощ и съм против да си говорим общи приказки
Аз забременях на 39 от първо инвитро и свеж трансфер с ембрион с най-добро качество.
Да, за успешна бременност не е достатъчно само качествен ембрион, но имахме добро начало. И добър край

Последна редакция: сб, 21 окт 2023, 20:40 от Celeste_10

# 737
  • Мнения: 9
Момичета, има ли някой с прекаран Ковид след трансфер и как завърши?

# 738
  • Мнения: 8
Celeste_10, Дария_90, вижте тук доста полезна статия, която обяснява какво представляват PGT и grading като методи за подбор на ембриони - https://rescripted.com/posts/does-embryo-grading-matter-with-pgt-testing
В общи линии са различни методи, които се допълват, но и двата са надеждни. Единственият минус на grading-a e, че няма как да се засекат хромозомни аномалии и дори да се засекат няма как да се знае за коя хромозома става въпрос, дали има тризомия, монозомия или са мозаечни (последните често имат шанс, но зависи от степента на мозайката и тн.). Ако има възможност човек, най сигурно е да направи и двете.

# 739
  • Мнения: 306
Аз също съм правила всички изследвания. Правиха ли ПИД на ембриона? Най-важното е хубав ембрион, добра лигавица и добър прогестерон. Хубавия ембрион не може да се прецени на око. Казвам го, защото много често чувам от жени, които минават през инвитро тук в България да казват “Ембриолога каза, че ембрионите изглеждат добре”. Няма такъв филм. За успешен трансфер, задължително ПИД.

Какво правим тези с успешен трансфер без ПИД? Такива категорични изказвания мен лично биха ме стресирали и напрегнали още, особено, ако не сте медицинско лице.
Важно е и не само какво мнение изразяваш, а и как.

Последна редакция: сб, 21 окт 2023, 22:47 от Lemon Blossom

# 740
  • Мнения: 2 526
Аз много добре разбрах какво иска да каже Дария и е права. Иначе за успешен трансфер не е задължително да се направи ПИД, но шансът с генетично здрав ембрион се увеличава многократно. Липсата на имплантация или се дължи на негоден ембрион, или на проблем в матката, за прогестеронът е ясно. Ако имате повече от 2 неуспешни трансфера, най-сигурно е да се направи ПИД, ако имате мъжки фактор е задължително, както и при проблеми с Кариотипа или възраст над 40 години. Ако някой лекар ми беше казал по-рано, нямаше да правя цели 6 напразни трансфера. Мен малко ме притеснява по-малкият опит на ембриолозите в България относно ПИД, за това правя инвитро в Турция. Там много отдавна имат опит, както и хубава техника. Това генетик в България го е казвал. При мен ПИД е задължителен и ми трябва точен разширен резултат с категорични проценти. Аз и друг път съм казвала, че перфектни на вид ембриони може да са с генетични аномалии и несъвместими с живота, а тези с лоша на вид морфология да са напълно здрави, като това се доказва само с ПИД. Както каза едно момиче, скалата за оценки с букви и цифри е всъщност оценяване по красота и не е информативно относно шанса за живот на дадено ембрионче. Успех на всички! 🍀🍀🍀

# 741
  • Мнения: 6 311
Не е точно оценяване по красота.
Ако един ембрион се развива по бавно, а клетките му са с неправилна форма, вероятността да е генетично неправилен е много по висока.
От друга страна при  един ембрион който се развива идеално, има голяма вероятност да е и генетично здрав и да доведе до здрава бременност.
Естествено че ПИД е доста по сигурен метод, но все пак не е и никак евтин и не всеки има възможност да го направи, предвид  всички разходи около процедурите.

# 742
  • Мнения: 894
Да, при неуспешни опити, генетични проблеми при един или двамата родители и тн, има смисъл от ПИД, но такива категорични изказвания, че без ПИД едва ли не няма смисъл, не съм съгласна.
ПИД е скъпо удоволствие, крие риск от увреждане на здрав ембрион, в случай че двойката има 1-2 ембриона, не винаги си струва този риск и не гарантира успех. Всеки случай е индивидуален и няма как да генерализираме, то заради това са консултациите с лекар, генетик, ембриолог и т.н.

# 743
  • Мнения: 2 526
Аз имам много консултации с ембриолози, генетици, репродуктивни. Точно конкурс за красота е. geizer, не си права и ти давам нагледен пример- моите 5 перфектни бластоцисти, като дори от ембриология казаха, че рядко има толкова идеални, се оказаха с тежки генетични аномалии. Други три, които се развиваха много бавно(от от самото начало не тръгнаха добре) и станаха бластоцисти на 6ти ден бяха с много по-малко аномалии и дори има шанс за тях. Рискът от увреждане е минимален, все пак избрах ембриология, в която имат огромен опит с ПИД, за да ми е спокойно. Все пак, който е по фонд, може да спести парички или да тегли кредит за това изследване. Ние имаме ужасно много процедури и успяваме да се справим, при положение, че сме на квартира и нямаме високи заплати. Много лишения, но винаги се намира начин, особено, ако нямаш друг избор. Не правете напразни трансфери, при повече от 2 неуспеха. Най-сигурно е с ПИД, дори да са само 2 ембриона. Казвам го от горчив опит. По-добре да се инвестира в ПИД, отколкото да се дадат не малко пари за трансфер+лекарства, но реално тук проблемът е това, че се тормози организмът с излишни трансфери, ако ембриончето не е генетично здраво. Да не говорим за напразните надежди. Аз по-горе написах кои са индикациите за задължителен ПИД. Не съм казала, че още на първи опит трябва да се прави ПИД, без да има показания. Дано помогна на повече жени ❤️❤️❤️

Последна редакция: нд, 22 окт 2023, 08:50 от Kactus

# 744
  • Мнения: 894
Kactus, пожелавам успех от сърце. Дано там се крие решението на вашите проблеми!

# 745
  • Мнения: 138
Научните изследвания показват категорична връзка между качеството на ембриона и хромозомните аномалии. Цитирам изследванията по-долу:

Цитат
"Морфологията на бластоциста показва значителна връзка с анеуплоидноста, като приблизително 67.6% от ембрионите с добро качество са хромозомно нормални. Междувременно само 22.5% от ниско качествените бластоцисти са еуплоидни."

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(13)01050-9/fulltext … single%20anomaly.

https://www.rbmojournal.com/article/S1472-6483(10)60984-4/pdf

Kactus е права, че в някои случаи ПИДа е почти задължителен. МЦ Афродита имат много изчерпателно описание на случаите при които се прави ПИД https://afroditamc.com/in-vitro/genetichno-testvane-na-embrioni- … di-implantatsiya/
Проблемът, както Kactus подчертава обаче е с нивото на ембриологията и за това лекарите се водят предимно от морфологията която до някаква степен е индикатор. Аз на 43г, имам ембриони за още един - 4-ти опит - в България и ако той не е успешен, сме решили да отиваме в Турция където ПИД задължително се прави на жени над 40 и има ембриолози с техника и умения да го прилагат успешно.

Celeste_10 също е права, че има корелация между морфологията на ембриона и генетичните му показатели. Това често се използва в България където, като че ли няма кой знае какъв друг избор но пък е приложимо при много двойки.

Дария_90, права си донякъде само тонът ти е грешен. Всяка жена има нейният опит и той е полезен за всички когато е споделен с подходящата чувствителност към темата. Green Heart

Последна редакция: нд, 22 окт 2023, 09:58 от Sahara_2087

# 746
  • Мнения: 2 526
Celeste_10, благодаря ти от сърце! ❤️ За съжаление имам генетичен проблем, който в комбинация със СПКЯ, който е придружен с всички екстри, води до яйцеклетки с лошо качество. Молим се и вярвам, че един ден ще имаме нашето здраво ембрионче. Само ще допълня да се дава шанс на ембриончета с мозайка, дори и с висока. Всичко е Божа работа! Вярвайте в чудеса, защото има здрави бебенца, които от самото начало са били със забавено развитие и лоша морфология, както и такива с висока степен на мозаицизъм🙏
Успех на всички в тази тежка борба! ☺️🙏
Скрит текст:
  Sahara_2087, научните изследвания, които показват категорична връзка между качеството на ембриона и хромозомните аномалии се оказват само на теория. На практика има огромен брой изключения, което пък дава надежда на много жени, при които ембриончетата не се развиват по учебник. Аз съм най-точният пример за това. Защото 100% от всички перфектни се оказаха с тежки аномалии и говорим за цели 5 броя, а тези с лоша морфология нямат толкова тежки аномалии и имат шанс. Стискам ти палци от сърце за скорошен успех и много ще се радвам да ми пишеш с добри новини! ☺️🍀🍀🍀 

Последна редакция: нд, 22 окт 2023, 10:18 от Kactus

# 747
  • Мнения: 1 130
Заповядайте в НОВАТА ТЕМА

Допълвам, че е по-добре да отговоря в тази тема:
По темата за качеството, grading системите и ПИД: изключения винаги има в подкрепа и на двете гледни точки. Ние сме от положителните, така да се каже, изключенията, които имат здраво две-годишно дете, при СПКЯ, сериозна олигоастенотератозооспермия и висок процент ДНК фрагментация. Не сме правили ПИД, дори оценка на ембрионите не ми дадоха, казаха само, че са хубави. Износих близнаци от първи опит. Второто ни бебе също нямаше генетични заболявания, не оцеля по съвсем други причини.
Като цяло съм съгласна, че при няколко неуспешни трансфера, при които изглежда, че организма на жената е подготвен добре и ембрионите са с добро качество е нужно да се помисли за ПИД, както и когато се знае, че родителите имат генетични отклонения или в рода им има такива. При мъжки фактор бих се съгласила, че има смисъл, ако има поне един спонтанен аборт. Все пак техниките за подбор на сперматозоиди не случайно съществуват и може да не дават гаранция за избран "здрав" сперматозоид, но увеличават значително шансовете.
Успех на всички! кактусче, знаеш че теб специално те чакам отдавна да се похвалиш с положителен тест и се надявам скоро да се случи!

Последна редакция: нд, 22 окт 2023, 10:49 от 2402

Общи условия

Активация на акаунт