Обменна програма в САЩ

  • 5 559
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 28
Здравейте! Мненията, оставени тук бяха от огромна полза за дъщеря ми, която кандидатства тази година за същата програма. Одобрена е за трети кръг и бихме били благодарни, ако можете да ѝ дадете някакъв съвет. Въпросът ми може би е леко глупав, но по ваши впечатления дали кандидатстват много хора за програмата, и дали пускат почти всички за трети кръг, или намаляват бройката?

# 16
  • Мнения: 2
Здравейте! Аз също бях одобрена за трети кръг, но още не съм получила допълнителна информация относно датите за провеждане. Чудех се дали случайно вие сте получили допълнителен имейл?

# 17
  • Мнения: 28
Не, моята също не е получила още. Би трябвало скоро да ги изпратят. Някой знае ли колко стипендии ще бъдат отпуснати от програмата, тази година или не е ясно все още?

# 18
  • Мнения: 2
Някой знае ли колко стипендии ще бъдат отпуснати от програмата, тази година или не е ясно все още?
Аз четох някъде, че ще отпуснат 22 стипендии.

# 19
  • Мнения: 48
Здравейте на всички родители!

Като преминал през обменната програма ученик идвам да ви успокоя, че всичко ще бъде наред, стига децата Ви да вярват в себе си и да отидат на интервюто уверени.
Също всички документи трябва да бъдат попълнени изрядно, без излишни зачертавания и неточности.
Ако имате конкретни въпроси, не се колебайте да се свържете с мен.

Обикновено се отпускат към 20 стипендии годишно за България, не знам дали тази година ще бъде намалена или увеличена бройката.

Поздрави.

# 20
  • Мнения: 1
Привет отново,
Пак ще подредя отговорите под номер, за да се четат една идея по-лесно.

1. Преди да тръгна за САЩ говорих с училището си тук в България (да, езикова гимназия беше) и те ми казаха, че трябва да държа приравнителен изпит по всеки предмет, а в 11 и 12 клас по новия закон са профили съответно ми се падаха по 4-5 изпита на профилиращ предмет, плюс двата ДЗИ. За мен по-добрата опция беше да повторя годината и да завърша с пълен отличен, отколкото в дипломата си да имам 3-4. Всичко зависи от теб самата и личната ти уговорка с училище, няма значение от какъв тип гимназия си. Имаше и много деца от професионални гимназии на обмена.
2. В моето българско училище тъй като сме езикова гимназия учихме природните науки и социалните науки (история, география, философия) на английски език в 9 и 10 клас, така че не ми представляваше проблем езика в Америка. Винаги съм харесвала природните науки и са ми били силни. Но отново ще наблегна, че там нямате задължителни предмети. Каквото си харесате- това учите. С другата обменна ученичка от Полша дори не учихме математика. Не е тайна, разбира се, продължавам обучението си със специалност “Медицина” в България.
3. В началото си мислих, че ще ми бъде много трудно да се впиша, но впоследствие установих, че това изобщо не е така. Класът, в който попаднах отново беше профил химия и биология и всички се подготвяхме активно за изпити, балове, екскурзии изобщо не сме ги и мислили. Всичко е до твоите лични нагласи, едното за сметка на другото. Не съжалявам, че повторих или че съм заминала за САЩ, и в двете намерих прекрасни възможности и приятели. С предния си клас в България никога не сме били близки, изкарахме 2 години онлайн по ковид така че не ми е било никога фактор да не искам да замина.
4. За да излизаш извън САЩ по време на обмена се изисква специално разрешение. Моето семейство искаше да ме води в Канада, но тъй като беше по време на ковид и мерките бяха затегнати, не ни позволиха. Да, познавах хората преди да замина. Говорихме си на видеочат.
5. За спортните дейности- в американските гимназии има три спортни сезона: Fall, Winter, Spring. През есента бях на плуване, аз в България спортувам същото така че доста бързо свикнах там, ходих и на състезания. През зимния сезон не си харесах спорт и участвах в мюзикъла, който организираше драма клуба. През пролетта играх европейски футбол. Не мога да кажа, че ми беше любимия спорт, но си беше различен опит. Участвах и в различни клубове- German Club, Key Club, Student Council, Future Business Leaders of America (FBLA). Всяко училище там предлага голям набор от спортове и клубове, стига да имате желание.
6. Когато бях в Щатите (2021/2022 година) бях 12 клас там, както и тук в България. Обикновено слагат обменните ученици в 12 клас, защото така може да изберете всички предмети, да участвате в prom, graduation и тн, но не е задължително. Всичко става по преценка на американската гимназия. В моето училище имаше още една обменна ученичка от Полша. В околните училища имаше също обменни ученици.

Мисля, че това е всичко засега. Ако имате още въпроси, знаете къде да ме намери

Здравейте! А знаете ли ако кандидатствам в 10 клас попринцип ще замина в 11, но като отида там пак ли ще съм 11 клас? И понеже и аз съм в профилирана гимназия и лятото ще си избираме още 2 профила (аз съм биология и химия и ще избера най-вероятно английски и ИТ) дали ще държа изпити само по тези профили или по всички предмети? И как става подготовката като в САЩ се учи друго..? От моето училище ли трябва да ме подготвят или аз сама трябва да знам какво да уча? Simple Smile

# 21
  • Мнения: 48
Здравей!

Обикновено учениците, които пътуват в 11 клас ги слагат в 12 клас в САЩ, защото американците тръгват една година по-рано на училище от нас, но е възможно да те сложат и в 11 клас. Всичко е въпрос на това в какво училище попаднеш. Когато аз заминах бях 12 клас в България и там също ме сложиха в 12 клас.

Тук в България аз учих в езикова гимназия, в 11 и 12 клас бях профил биология и химия. Длъжен си да държиш изпити по абсолютно всички предмети- математика, БЕЛ, физическо и останалите. Аз трябваше да държа към 17-18 изпита, защото по профилиращите предмети имаш модули и всеки модул се води като отделен предмет, респективно имаш и отделен изпит. Но тъй като изпусках изпитите си за кандидатстване в университет, предпочетох да повторя годината, което беше и най-разумната опция в случая.

В Щатите изучаваш абсолютно различни учебни дисциплини- правиш си сам програмата и както се казва можеш да учиш от астрология до животновъдство.

Твоето българско училище може да ти помогне като ти изготви индивидуални конспекти с които да те изпитват, да ти кажат учебниците и дотам. За да заминеш за САЩ, трябва да минеш в така наречената “Самостоятелна форма на обучение”, в която по държавен закон се подготвяш сама по учебния материал и се явяваш на изпити.
Докато си в САЩ трудно ще успееш да се готвиш и за двете места, просто защото деня ти минава в училище, извънкласни дейности, а и си там, за да изживееш нещо коренно различно от всекидневния живот, нещо неописуемо и приключенско.
Рискът си струва!

Успех с кандидатстването!

Общи условия

Активация на акаунт