Защо Румъния вече не е на една река разстояние от България?

  • 10 631
  • 247
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 859
Аз ви говоря от първо лице, не една жена на пазара каза, не колегата, не прочетох някъде, или познат чул еди какво си. Оставям на страна статистики, справки някакви или политически решение. Говоря за бита, разходите, достъп до образование, разходи за живот, спестявания, възможности за работа и развитие. И не говоря за циганчета, неуки и полуграмотни или за такива на които не им се работи много пък искат да имат 5 коли, 3 апартамента и къща с басейн, пък не могат да си го позволят.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 171
През 80-те години разликата в икономиката наистина е била малка, но това е характерно за СИВ - всички са  еднакво бедни, за да няма сърдити. Това обаче е външен фактор повлиял на румънците, а не вътрешен. СССР стопира развитието на Източна Европа и ще трябва да минат поколения преди да се възстановим от пропастта на този строй.
Манталитетът обаче си е друг. В Румъния и Полша вече по никакъв начин не може да вирее посткомунистическа/проруска/путинофилска пропаганда, която да възпира икономическия растеж на страната и европейската ориентация. Taкива неща като руския посланик да бъде интервюиран в канал с над 100,000 абонати и свободно да изразява мнение за коя политическа партия е правилно да се гласува, просто забравете.
Моето село и сега има кални улици, а празните магазини не са нещо непознато на българите не само през социализма, но и през 90-те години като резултат от социалистическото минало. Сравнете сега обаче румънските пътища с нашите. Доста изоставаме. 

Българите още от Освобождението гонят много власи, сърби и гърци. Не сме били само жертва, често сме били и агресор. Такива са били времената - национализъм граничещ с шовинизъм и всеки се бори за малки и незначителни територии. Комплексът на малките нации.

# 32
  • Мнения: 9 152
Lunna_sonata,  ми не са така нещата, нито за времената на соца, нито за русофилството. За сегашното филство пък да се отваря дума е неуместно. Преплиташ. Да не говорим, че в СИВ изобщо не бяха всички еднакво бедни. И имаше различна договореност за % - но влияние на СССР върху дадена страна от Варшавския договор.
90- те години пък са съвсем други времена и празните магазини тогава са последица от рухването на една система  и прехода към друга. Празните магазини от 80- те в Румъния са в пряка връзка с политиката на Чаушеску. Тогава в България нямаше такива празни магазини. Имаше ограничен избор. Но не и празни магазини.

# 33
  • Мнения: 14 639
Цитат
Бяха много по- зле от България. Това за 80- те години. Бях със семейството си на екскурзия
Моите впечатления са същите.Букурещ,мизерия.През зимата на 89-90год. не си спомням по какъв повод,ние българите им изпращахме помощи?Предимно храни.Семейството ми и др.роднини и приятели някъде носиха храни,бебешки пюрета,кой каквото прецени.При нас още не беше започнало изчезването на стоки.По-късно ги чакахме да се изравнят с нас,за да влезем заедно в ЕС.Значи няма как да се били винаги по-добре от нас.Просто ни настигнаха и задминаха в един момент.Заслужили са си го.Уж имат много едно определено малцинство,а ето,че са по-добре от нас тарикатите.Проблемът ни е в манталитета.Тарикатлъка,от там и огромният дял сива икономика и др.закононарушения.Нещо да правят властите?Не искат. Smiling Imp Бях чела в някаква тема за работодателите у нас.При всяка жалба и проверка с/у некоректни работодатели,винаги всичко излизало ''изрядно''.Нямам идея как е здравеопазването им,източват ли здр.каса като българските медици?

# 34
  • София
  • Мнения: 2 171
Добре, а какви са били нещата, Катерице? За СИВ, като изключим ГДР, за която работи целия Източен блок, то коя икономика е била пример за останалите? Провалът е пълен за соц. икономиките, които са тънели на едно място.  
След Първата световна война ние изпадаме в поредната национална катастрофа, а комунистите вдигат въстания и атентати, докато политиците ни извършват постоянни преврати. Румъния, от друга страна, получава Трансилвания и Банат от Австро-Унгария, ние изплащаме репарации на Румъния, а тя е допълнително спонсориране от Запада да се възстанови след войната. Румънската промишленост избухва, докато при нас избухват само мандрите със сирене взривени от партизаните. После идва Втората световна и се чудя дали след 1945г. с присъединяването на Румъния и България към Източния блок вместо ние да сме настигнали Румъния, дали последната просто не е била принизена на нашето ниво? А, какво значение има, след като сега виждаме какъв е резултатът? Даже още по-голям срам за нас, ако наистина сме имали преднина в общия ни старт с Румъния след 1989-та.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 01:25 от Lunna_sonata

# 35
  • Мнения: 4 590
Дори и при СИВ стандартът на живот на Чехия например е бил в пъти по-добър от този на много републики. Пак е имало разлики, ако поразпитате рускини, омъжени за българи по времето на социализма, при идването си тук повечето са намирали стандарта у нас за по-добър от този в СССР - говорим за редови граждани, не за специалните партийци и висши кадри от Москва и Ленинград.

А иначе след Първата световна война наистина печелят много, това и досега ги дърпа напред. Но все пак тогавашният стандарт и богатство не са масови, забогатяват едри фабриканти, земевладелци, а за по-бедната и средна класа разпределението не е толкова равномерно.

Здравеопазването им е горе-долу сходно, но пък имат добра спешна помощ, даже отдавна имат медиински хеликоптери. Имаше документални филми за един емигрант, който създава наново службите им за бедствия и спешна помощ, мисля, че беше от Палестина.
Но и в болничната помощ има сериозни проблеми. Ако не сте гледали филма "Колектив" - той е за измами с продукти за болниците, които водят до много смъртни случаи след пожара в дискотеката в Букурещ, мисля, че през 2015 г. стана.

Аз в манталитета не виждам сериозна разлика, освен, че при тях е доста по-малко това принизяване и себесмачкване "ние сме най-зле, за нищо не ставаме". Пак тарикати има, има работещи, има мързеливи, има образовани и неграмотни. Пълно е с рушащи се исторически сгради из цялата страна, ако и да са много горди с историята си. Ако обърнете внимание в темата на Капитал - там самите румънци ясно си посочват какви сериозни проблеми имат, никой не се превъзнася колко са добри, прекрасни и колко са ни настигнали и задминали.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 171
Да, но Чехия (тогава още Чехословакия) също ляга на предходни събития що се отнася до по-доброто ѝ положение спрямо останалите държави от СИВ. След 1938г. става сред основните промишлени зони на Третия райх и там се налива огромен немски ресурс, който се развива и след Войната, но вече под опеката на Съветския Съюз. А, по времето на СИВ икономиката ѝ всъщност се свива и деградира посока останалите участници в СИВ. Единственото, което се отразяваше добре на Чехия, бе географската близост до ГДР и продължилата политика по развитие на промишления комплекс.
Съдейки по данните от Световната банка след 1990-та и разделянето на двете държави, Словакия е на много сходно до нашето икономическо ниво, а Чехия има лека преднина пред това на Румъния.

Тук вече се забелязва и разликата в манталитета ни. Да, навсякъде има крадци, мошеници, мързеливи, неграмотни, ниско образовани, но и в Чехия, Словакия и Румъния гледат да се развиват в западна посока, докато ние правим нещата много на инат. Ние трудно се адаптираме. Обичаме си старото, защото ни е втълпено, че е сигурно. Боим се от всякаква промяна. Българското образование нехае по въпроса да интегрира децата по-бързо  да се усетят къде се намират в днешния свят. Липсват реформи. Учителите преподават по стар, съветски модел. Няма насърчаване на критичната мисъл сред младеците и това позволява страната ни да бъде заложник на наследниците на комунистическите стожери, които държат волана на държавата и след 2007г., за да възпират европейското развитие на страната с цел лични облаги и слугинаж към "бившия" източностепен работодател.

Катерицата ме упрекна в преплитане относно филството, но не съм се хич преплела. Едни и същи са хората и техните чувства, които детронираха Батенберг, убиха Стамболов, взривиха "Света Неделя", убиха и арестуваха европейската интелигенция след 9-ти септември, построиха газопровод, свалиха европейското правителство по време на разгара на войната в Украйна, всячески стараейки се да убедят българина, че няма място в Европа, а да си кротува в задунайската губерния, за да му е сигурна поне мизерийката, в която е израсъл.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 1 859
Много се отплеснахте нещо в темата.
Българите сме от най-старите нации в Европа и е напълно нормално като такава да сме по-тежки, криви и мнителни. Все пак това ни е съхранило стотици години.

# 38
  • Наблизо
  • Мнения: 6 103
Аз пък не бих давала Полша за пример.Да,икономически дръпнаха,защото Европа почна да ги използва за задна работилница - евтини,много и близо,но пък в момента вървят много към фашиско управление и фанатизиране в религията.
А и при поляците не трябва да се пренепрегва фактът,че имат голяма диаспора по бившите минни региони и немалко 'истински европейци'' са с полско потекло,оттам и доброто отношение към тях.
Не разбирам прехласването по Батемберг..просто е бил на власт,когато българите правят Съединението...и ни позвозволяват да го направим.
А като се вадят комунистите от началото на 20 век,трябва да се запита човек защо са се появили и каква им е била ролята.Не са били единствени нашите и не са били единствените,които правят атентати.
Франция например за малко не вижда и тя социалистическа революция.
Не мисля,че е ок да се дава за пример,само за да се дава за пример нещо уж полюсно.И как другите са ехееее,само защото са нямали комунисти.Ами не.Просто или мъниците са се намирали на правилното място или са големи империи с колонии,от които смучат.Или бивши бедняци,рязко забогатяли от природен ресурс.

# 39
  • Мнения: 5 259
Разбира се, че в много държави е имало комунисти. Обаче не навсякъде са успели да вземат властта (за щастие). Тук ни е наложено отвън. Облагодетелствали са се не особено интелигентни хора без амбиции и без образование, които иначе не биха имали шанс да се издигнат. Последното важи не само за България, а за всяка държава, в която този строй е успял да просъществува.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 171
За Чехия говорихме, но това, което описахте за Полша всъщност вече го имаме тук, така че Полша върви по наши стъпки, а не обратното. Няма нужда да обяснявам за феодалното, граничещо с фашизма, управление, което до скоро ни държеше юздите и ни заби на 112-то място по свобода на словото в медиите и чрез държавни инструменти си присвояваше удобни, частни бизнеси и присвои голяма част от пресата и така 12 години от 16 годишното ни членство в ЕС.
Религиозният фанатизъм също не ни е непознат. Голяма част от народа ни навсякъде вижда джендърски, сатанинско-американски, масонски конспирации насочени срещу "атакувания" православен бастион.
Препоръчвам това видео с Калин Янакиев, който обяснява по какъв начин навлиза религиозният фанатизъм и у нас и как едни хора, които до преди 40 години писаха рапорти за съседа, който има библия, сега тупат гордо православна гръд.
Да, комунизмът опитва да пуска корени навсякъде, но при нас освен като идеология идва и като явление  свързано с братска Русия. Русофилите, които обслужваха интересите на Царска Русия у нас бързо се преориентират да прокарват братските интереси на коминтерна у нас.
Батенберг не е до това колко го харесваме, а е пример за това как още от 1886г. сваляме всеки, който управлява и насочва към Европа, а не свири по братушката свирка. Та, като за стара нация никакви уроци не сме научили.

# 41
  • Мнения: 5 259
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".

# 42
  • Мнения: 5 273
И имаше различна договореност за % - но влияние на СССР върху дадена страна от Варшавския договор.
Да, де, но в дистанцията между Китай и Русия, Румъния се сближава с.. Китай. Както имат и връзки с ГДР и дори САЩ. За протокола: никога не съм ходила там, не им знам магазините, улиците и населението, но съм учила историята така. Тогава така преподаваха, а сега не зная..

# 43
  • Мнения: 9 094
Румънците ще пуснат влак-стрела между Букурещ и Гюргево,което означава че българите от Русе и околностите,ще могат да хващат полети от букурещкото летище. Найс!

П.П.

Не знам дали правилно изписах "букурещкото"...

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 1 859
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".
Да бе, много човешки, затова се е наложило да си спасяваме евреите, че и циганите. Да не говорим пък как са палили къщите на хората по селата само за подозрение, че са дали храна или са превърнали раните на някой си партизанин. След ВСВ се е наложило да доказваме, че в България е имало съпротива срещу фашизма, за да ни бъдат намалени репарациите, които е трябвало да платим.

Общи условия

Активация на акаунт