Работа, CV-та, HR-и, съвети - 84

  • 39 628
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 930
Хипотеза 2 - съкращаване на щата - 3 заплати за неспазено предизвестие + още 1, ако не започнеш работа през първия месец след прекратяването. Т.е. отново 4 заплати. Но и пълно право на обезщетение за безработица след това.
Отново 4 заплати, само че и поне 1 месец няма да можеш да започнеш нова работа. Ако искат да ти е гадно могат да те държат на работа за срока на предизвестието, но без достъп до офиса или с отделна стая без достъп до фирмената мрежа и т.н. Тогава за да ги вземеш тия 4 заплати трябва 4 месеца да стоиш без да почнеш нова работа. Можеш и да ги съдиш за неправомерно съкращение, но това значи да седиш още време без работа и може и да не спечелиш. А ако те възстановят не мисля, че взимаш и 6 заплати за компенсация, както пишеш, а само за изминалото време. Максималното обезщетение от БТ хубаво, ама за хората с високи доходи дори то е мизерно. Мен едвам ще ми покрие наема и сметките, без да включвам горивото за колата, храната и други лични разходи.
Та не е вярно, че нищо не губиш - губиш месеци време и рискуваш накрая пак да се озовеш само с тия 4 заплати, ама няколко месеца и много нерви по-късно. Риск е и затова работодателите ср възползват и оказват натиск и казват, че предложението за член 331 важи само ако приемеш сега веднага и без да мислиш. А често и пробват директно номера със съкращаване на щат, дори без основание.
На теория закона звучи добре, ама на практика е остарял и се прилага зле. Съществуват много вратички и сиви зони, Инспекцията по труда няма право да налага директно решения, за всичко трябва да води дела, а процедурата е тромава.

Един бивш колега беше точно в тази ситуация да иска да откаже предложение по член 331 и да се съдят и адвоката му го разубеди. Каза, че от неговата практика шанса да спечели нещо от това е минимален. Съдът считал, че 4 заплати са достатъчна компенсация, ако вече не те харесват.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 887
Ех, защо в БГ няма официална процедура за background check…тогава до видим кой колко болнични и отпуски ще цъка.

# 62
  • Мнения: 9 050
Или колегата ти е излъгал, или адвокатът е бил крайно некадърен.
Останалото просто няма едно верно съждение в него.
За какво ти е да почваш нова работа, като на тази си взимаш заплатите и ти тече стаж?
Докато ги съдиш, си получаваш обезщетение от бюрото по труда, което, ако си с голяма заплата е 1800 лв. на месец. И никой не е казал, че не трябва да започваш работа. Ако си намериш, естествено че ще започнеш. Идеята на обезщетението от БТ е да получаваш пари и да ти тече стаж, докато си търсиш работа.
В единия случай взимаш 4 заплати и ако не си намериш бързо работа, става лошо, защото и здравно осигуряване трябва да си плащаш сам. В другия пак взимаш 4 заплати, но можеш спокойно да си търсиш работа, защото стажът ти тече, а ти продължаваш да взима 60% от заплатата си, за да не работиш.

Законът е изцяло на страната на служителите. Единственият проблем е, че служителите масово не са запознати с този закон, не си знаят правата и биват манипулирани. Защото КТ казва, че като ти отправи работодателя предложение за прекратяване на договора, имаш 7 дни да отговориш. И като си прочел КТ, тия "офертата е валидна само, ако приемеш веднага и без да мислиш" просто не минават. Защото не може да е валидна само сега, на момента. Валидна е в следващите 7 дни. Взимаш си предложението, казваш "благодаря, ще помисля", ставаш и си отиваш обратно на работното място.

# 63
  • Мнения: 2 930
Не ме е излъгал, защото адвоката го знам кой е и аз също съм говорил с него. Казал ми е каква е съдебната практика, която е видял от своята кариера. Не ми е близък, ама повече ще му повярвам от на случаен човек в интернет.
Нищо вярно няма, ама само през твоята призма. Ако 1800 лева за теб са равностойни на голяма заплата, за мен не са, а за София са под средното, дори без да се броят бонуси и допълнителни придобивки. И не взимаш 60% от заплатата, а 60% от осигурителния доход, което за някой хора е огромна разлика. А ако се осигуряваш на максимума, реално става по-малко от 60% заради дневните лимити, дето все забравят да ги вдигнат.
Смисъл в твоите разсъждения има, ако доходите ти са под максималният праг (или поне не много над) и имаш проблеми да си намериш бързо нова работа със сходно заплащане. Аз разсъждавам като човек, който за под месец ще си намери нова работа със същите или по-добри условия и за който 1800 лева на месец са недостатъчни (моля да не ми скача клуба на онеправданите). А тия 1800 лева всъщност са 85.71 лева на работен ден, което за месеци като декември и май, през които има много празници, излиза доста по-малко.
Ех, защо в БГ няма официална процедура за background check…тогава до видим кой колко болнични и отпуски ще цъка.
Какво точно разбираш под "background check"? Мен са ми правили такава проверка за 5 години назад за една много сериозна коорпорация, проверката се оказа само по документи, болнични и отпуски нямат значение, защото през тях ти все още си на работа. Ако имаш в предвид искане на референции, там нещата стават много субективни, пък и според GDPR първо трябва да се съгласиш да ти искат референции. А номерата с фалшиви болнични и т.н. обикновено се търпят само където има лош мениджмънт, та препоръките не е сигурно, че ще са много искрени.

Последна редакция: нд, 05 мар 2023, 01:06 от bboiko

# 64
  • София
  • Мнения: 2 887
Да, да разбира се, че ще дадеш съгласие за проверката, както и доброволно ще дадеш контакти, за да се направи. Знаеш как се прави такъв check в USA. България е много далече от тези неща. Всички знаем това. Една голяма компания хич не е представителна извадка за българския пазар на труда. В България тези проверки са тип махленски. Айде аз да съм си работила отвсякъде съвестно, да сме си били взаимно лоялни, пък да видим кой и как ще ме очерни. Щото тука в темата общата ситуация далеч не е такава, постоянния съвет “вземи си болнични или отпуска в предизвестието, както и мотивация 0 в този период” е през пост.
Да не отварям дума пък за drug tests, screening в лаборатории - и в това сме много далече.

# 65
  • Мнения: 2 930
Хич не говоря за България, аз от няколко месеца се отказах да работя и плащам данъци в България точно заради тия дребни номерца, заради които държавата и най-вече обществото гледат на висококвалифицираните кадри като на дойна крава. Сега плащам другаде в ЕС.
Точно американска корпорация, от най-големите, но се минава през европейската им централа за кандидати от ЕС, които пък ползват британска фирма подизпълнител занимаваща се само с такива проверки за всякакви неща, от подобни корпорации до различни държавни институции.
Дадох съгласие, после ми поискаха работна история, договори и трудови характеристики и координати на всички предходни работодатели, както и копия на дипломите. Няколко дни по късно поскаха и директни контакти на преките ми мениджъри в последните 5 години - и мейл, и телефон. Аз бях дал телефоните на HR отдела и на рецепцията на предните работи. Докато се свъжа с тези мениджъри и вече ми бяха писали, че проверката е приключила успешно.
После си поисках копие от резултата - навсякъде са проверявали само по копията на документите, а дипломите по онлайн регистър, никъде не са звъняли въпреки купчината телефонни номера които поискаха. Нещата по-стари от 5 години дори не ги бяха гледали. Виждал съм и как от HR отдел дават справка за такава проверка, когато все пак се обадят - потвърждават длъжността, датите на започване и напускане и че не е бил дисциплинарно уволнен човека и толкова. Тийм лийдовете не са секретарки и не искат да се занимават с излишни телефонни разговори, затова най-често нещата не минават по-дълбоко от HR отдела, които пък не знаят ти как точно си се представял.
За болнични и неща свързани със здравословното състояние нямат право дори да питат. За това се минава медицински преглед преди започване при доктор и той дава документ дали си годен или не. Отпуските са предмет на договор и одобрение, та не виждам там какво има да се пита.
Не са съвсем безсмислени тия проверки, но повечето неща могат да се хванат на интервюто. Проверката гледа да не си излъгал за образование и опит, а не лични качества и знания. Така че си е просто формалност в 99% от случаите.

Последна редакция: нд, 05 мар 2023, 03:38 от bboiko

# 66
  • София
  • Мнения: 2 887
Аз не искам да кажа, че са маловажни, а че в България не са практика. Няма нужда в прав текст да се пита - човекът колко болнични е ползвал, индиректно винаги може да се разбере колко е качествен кандидата. Но не мисля, че стигат само до ЧР.

# 67
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Аз не искам да кажа, че са маловажни, а че в България не са практика. Няма нужда в прав текст да се пита - човекът колко болнични е ползвал, индиректно винаги може да се разбере колко е качествен кандидата. Но не мисля, че стигат само до ЧР.
Значи ако си ползвам отпуската (която работодателя първо ми е предложил, а после и одобрил/подписал) и/или излизам в болнични когато ми се наложи, вместо да сея бацили в офиса, съм лош служител?! Б@си... Има ли "приемливи" заболявания заради които да се отсъства или само умрял може да не идеш на работа?

# 68
  • Мнения: X
Това с болничните би било абсурдно. След инцидент и операция (счупване) на моя близка й дадоха 4 месеца болничен. И можеше да вземе още. Значи тя е виновна, че претърпя тоя инцидент ли? И за напред да я гледат накриво, че е отсъствала месеци наред?

Или не ходиш на работа, защото си болен, но това вече е черна точка???

А и здравето все пак е конфиденциална тема, въобще не бива да се навлиза дълбоко там.

# 69
  • Мнения: 4 478
Ех, защо в БГ няма официална процедура за background check…тогава до видим кой колко болнични и отпуски ще цъка.
Моля?! Дискриминация на база болнични (Вие вероятно още сте млада и вярвате, че никога няма да се разболеете, но статистиката доказва, че на хората подобни “събития” им се случват), а отпуските са регламентирани или вероятно трябва да се “доказва” лоялност като се отказват доброволно от тях. Интересно ми е, колко дни ползвана отпуска на година се счита за добър атестат. Реторичен въпрос, ако не сте се усетила.

# 70
  • Мнения: 9 050
Нищо общо няма background check-a с това кой колко болнични и отпуски пуска. Нито пък с тестове за наркотици, алкохол и т.н. Точно в USA са толкова прецизни и внимателни в това отношение, че не смеят нищо, което не е пряко свързано с работата да проверят.
Background check-a има за цел да провери информацията в CV-то - дали наистина си работил в тези компании, дали наистина си правил това, което си писал, че си правил, дали си завършил това, което твърдиш, че си завършил.
За определени позиции може да се правят допълнителни проверки. Например, ако работиш с пари, може да ти проверят кредитното досие. Ако си шофьор, може да ти проверят историята на нарушенията.
Всичко това изрично се описва и потенциалният служител бива официално предупреден, че ще се прави проверка, която включва изрично изброени неща. Ако не е съгласен, процесът по подбор не продължава. Ако се съгласи - проверката се извършва.
В случай, че проверката покаже несъответствие или негативен резултат, този резултат задължително се представя на служителя и той получава срок, в който да даде своето обяснение, ако желае.
На база обяснението, проверката може и да продължи, до изясняване на обстоятелствата.
При всяко положение обаче, никой няма право да проверява болнични, освен ако не може да докаже пряка връзка между здравния статус на човека и работата, която ще върши. Ако такава проверка бъде извършена, без да е доказана тази връзка и служителят не бъде нает, това е чиста дискриминация на база здравен статус. С един добър адвокат, на човека може и да не му се наложи да работи изобщо след това.

# 71
  • Мнения: 807
Тъй като аз лично писах за "мотивация 0 слвд подаване на молбата за напускане", и понеже лично се засегнах, искам да попитам следното:
- имам 2 деца, никога не взимам болничен, защото съм си намерила 2 баби, които да помагат, т.е. максимално лоялна съм в това отношение към работодателя
- в компанията, към която си подадох молбата за напускане (3 хиляди човека, в София, т.е. не е ЕТ "иван иванов 90"), там срещнах ЗВЕРСКА дискриминация към мен като: връщане след майчинство, без компютър 6 седмици, принуждаване да работя през телефона, никакво право на хоум офис, понеже не ми дават лаптоп, а всички други имат, нямах служебен телефон, набирах от моя личен + разбира се ти дават да правиш най-тъпото и гадното, което никой друг не иска да прави.

Да, моята мотивация стана 0 в периода на 30те дни след като си подадох молбата. И не ме е срам от това Simple Smile
Неетично ли е? Грешно ли е?

# 72
  • Мнения: 1 628
Да бе, да, точно ще седна и ще се срамувам, че нямам мотивация, е сега. Черна панделка ще си вържа... Щом не са ни мотивирали няма да имаме мотивация. Тя, мотивацията, не расте по дърветата. Не било етично? Голяма работа. Ако фирмите в които сме подали предизвестие за напускане бяха достатъчно етични и читави, нямаше да се стигне до раздяла.
Подължавам да се забавлявам с теориите и изследванията за the Great Resignation на Запад и се питам дали тук ще се случи нещо подобно. И докога ще търпим родните ни пишман работодатели. Според мен още много много време.

# 73
  • София
  • Мнения: 2 887
Ама моля ви се, никой не говори да болнични при необходимост като цитираните по-горе случаи. Много добре разбирате кои визирам - измислените такива, затова не скачайте. Млада, стара, с деца, без деца, всички сме хора, на всеки случва да се разболее, да пострада. Така че не изкривявайте нещата. Говорим за взаимна лоялност, а не за гърч от страна на работодателя.

# 74
  • Мнения: X
Има болнични, които хората си пускат, за да си почиват, но ходи докажи дали е така. Всяка такава дискриминация е недопустима. Не може да има подобна проверка.

Аз работя хоум офис и дори понякога да посещавам офиса, ако съм болна, ще остана в нас. В последните години имам 3 дни болничен. Ами ако ходех в офис ежедневно, нямаше да е точно така, защото хоум офиса ми помага да работя и болна.

Не би било допустимо да има подобни проверки. Има определен брой дни болничен годишно, които могат да се дават на пациента без комисия, по спомен около 40.

Общи условия

Активация на акаунт