Университети и висше образование в ИРЛАНДИЯ

  • 3 747
  • 20
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 25 460
Информация за висшето образование в Ирландия
Университети в Ирландия
Обща информация
Скрит текст:
Здравно осигуряване
Сертификати за владеене на език
Стипендии
Кандидатстване

Важни неща в годината на кандидатстване
Професионално ориентиране
Колко струва да се учи в Ирландия
Настаняване – общежития, квартири и хостели
Как се кандидатства за общежитие?
Банки, банкови карти

Български общности, студентска взаимопомощ



След Брексит Нидерландия се наложи като алтернатива за качествено висше образование. Друга държава от ЕС, в която то може да бъде придобито на английски език е Ирландия, за където все още не намирам полезна и лично споделена информация.
Позволявам си да направя тази тема с идеята да можем да я съберем и да се обменят лични впечатления. Ползвам добрия опит от други теми за висше образование, за да маркирам въпроси, които е практически полезно да бъдат обсъдени при обмисляне на възможността за придобиване на висше образование в Ирландия - университети, изисквания, условия за живот, проблеми, перспектива.

На моето дете предстои избор на профил в училище, от което след това ще зависи възможността за кандидатстване. Вярвам, че всички, които сме и ще бъдат на този етап, ще бъдем благодарни на майки на студенти в Ирландия да споделят техните впечатления от (условия за) висшето образование и живот в страната Flowers Four Leaf Clover

Последна редакция: нд, 02 окт 2022, 10:23 от zvаnchе

# 1
  • Мнения: 1 726
Винаги съм се удивлявала, защо повечето български студенти избират Нидерландия или Скандинавия, за да учат на английски, докато тук във форума не ми беше обяснено -“ университетите в Ирландия дават много малко точки на дипломираните даже и с пълна 6 българи и не може да се кандидатства в STEM специалности в Ирландия за бакалавар. За магистър е по-лесно.”

# 2
  • софия
  • Мнения: 25 460
Аз се питам същото и никъде не мога да намеря причина за това. Бяхме на събитие, организирано от фирма, която съдейства за кандидатстване в университети в чужбина. И те не са добре ориентирани. Казаха, че след Брекзит в Ирландия все още не са ориентирани в нашата система. Не можаха да кажат конкретни условия. Споделиха, че някои университети искали оценки от 9. клас. Само това.

В сайтовете:
"КАНДИДАТСТВАНЕ
Ирландия има централизирана система за кандидатстване, чрез която кандидат-студентът може да подаде документите си онлайн или на хартиен носител. Приемът се извършва чрез точкова система на оценяване от самите университети."

"Изискванията за кандидатстване за всеки университет са строго индивидуални, като министерството на образованието също е дало пълна свобода на методите на преподаване на всяко едно висше учебно заведение. Магистратурите са 2 годишни."

Каква е тази точкова система? Може би е различна за различните унита? Защо дават малко точки на нашите дипломи?
Тук намирам калкулатор cao points, но нямам идея дали е това и как може да се ползва спрямо нашата система.

Последна редакция: нд, 02 окт 2022, 10:47 от zvаnchе

# 3
  • Мнения: 2 190
Темата е полезна, благодаря.
Кликнах на линковете. И за съжаление установих, че таксите са високи, особено за магистър ето например тук: https://www.tcd.ie/academicregistry/fees-and-payments/assets/PG% … 20-%20Updated.pdf
Интересува ме правото - 10 700 евро за граждани на ЕС. Много е, дори ако може да се тегли студентски кредит. А без кредит е непосилно и излишно скъпо. В Нидерландия университети, които са около или на по-предни места, таксата е 2000 евро.
Мисля, че е важна причина при избор на университет.

# 4
  • Мнения: 1 726
Правото в Ирландия е базирано на английската и американската системи на case law, европейската е по-различна. Дори не зная дали в ЕС, извън Ирландия биха ви го признали.

Право освен това има почти във всеки друг университет в Ирландия, предполагам и на по-приемлива цена. Да, за 2000€ магистър едва ли ще намерите, просто много студенти от цял свят предпочитат да учат на английски и е по-скъпо.

Проверете за Master by Research, понякога има изцяло спонсорирани от ЕС или др институции магистратури.

Като цяло системата е базирана на англо-саксонската и затова предполагам признават масово извън европейски квалификации.

# 5
  • софия
  • Мнения: 25 460
Дали, ако се кандидатства за бакалавър с американска диплома за средно образование, могат да се ползват условия за студент от ЕС? Има деца, които завършвайки в Бг, получават и такава.
Маркирам въпроси Rolling Eyes

Право, освен ако не е европейско, е добре да се учи в държавата, в която ще се практикува.

# 6
  • Мнения: 1 726
Доколкото си спомням, ако 3 от последните 5г родителят/те на к студента са плащали данъци в ЕС, или самият к студент, ако е над 23г, се квалифицира като ЕС(паспортът беше без значение). Питайте Admissions Office за най добре.

Виждате обаче, че интересът е малък. Много българи имат приятели и роднини в НЛ и Германия, по-евтино им е, по-близо е като култура. Ирландците са страхотни като хора - не случайно ги наричат латинците на Сев Европа, но много неща са по британски и американски образец ( едва ли ще попаднете на образован ирландец, който не е живял в англосферата с години.) Скъпи са жилищата, климатът е като британския, мед системата куца. Всичко др е супер!

Последна редакция: пн, 03 окт 2022, 19:10 от ierldan

# 7
  • софия
  • Мнения: 25 460
Записах час за консултация в Интеграл. Да видим какво ще ми кажат.
Много харесвам ирландците. Усещането ми за тях е, че като манталитет доста се доближават до нашия, но по английски Simple Smile Сърдечни и добри хора с щипка английска лудост.

# 8
  • Мнения: 1 726
Пожелавам успех. Пишете на лични ако нещо ви интересува конкретно.

Последна редакция: вт, 04 окт 2022, 00:55 от ierldan

# 9
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Дъщеря ми желае да учи в Ирландия. Ще следя и аз за информация и ще пиша какво съм научила.
При нас е бонус, че леля и живее там . Има две приятелки, завършили там, ще ги разпитам за фармация как са нещата. Работят и двете в сферата на фармацията и са доволни.

# 10
  • Мнения: 816
Звънче, благодаря за темата, ще я следя и аз, че английските такси са ни непосилни, а това което иска да учи детето изисква добро владеене (С1) на местния език, макс до 2 курс.

# 11
  • софия
  • Мнения: 25 460
Свързах се с 2 фирми, от тези които намерих в нета, за информация. От конкретен представител на едната имам отлични впечатления и вероятно ще се обърна към него за кандидатстване, защото беше задълбочено и професионално запознат с кандидатстването в чужбина.

Накратко изискванията за кандидатстване за бакалавърска степен (които се надявам, че правилно съм разбрала):

Университети
Специалности

Кандидатстване
Прави се през обща платформа за всички университети, където могат да бъдат подредени до 10 желания. Платформата отваря края на декември и подаването на документите е до 1 февруари.
Задължително се кандидатства през платформата и по пощата. И двете.
Таксата за кандидатстване е обща, а не на университет.
Документи за кандидатстване
* Академична справка с годишните оценки 9-12 клас
* Сертификат за владеене на английски - IELTS - min 6.5 - 7 (може да се изпрати и на по-късен етап). Приемат се и други - TOEFL, Cambridge (най-малко желан, не знам защо или не съм разбрала правилно)
* CV европейски формат
* Мотивационно писмо в строг стандарт за Ирландия (желателно е да бъде подготвено/да се подпомогне подготовката му от човек, който познава изискванията)
* Препоръки (не са задължителни)
Ranking
Оценките от дипломата и мотивационното писмо.
Тук е заровено кучето: децата, завършили в Бг, дори с пълно 6, могат да получат максимално 525 точки (от 750) с отлично мотивационно писмо.
При кандидатстване за различните специалности се изисква определен минимален брой точки. Има специалности, за които просто не може да се кандидатства (напр. право, медицина, инженерни), защото не могат да се наберат необходимите точки. Това донякъде може да се компенсира, ако се учи 1 година висше образование по специалност, близка до желаната за учене в Ирландия.
Бакалавърските програми са 4 г.
Останах с впечетление, че артистичните специалности са по-лесно постижими за децата, които завършват тук.
По-лесно и достижимо е да се учи магистратура.
Резултат от кандидатстването
Другото заровено куче: резултатите се обявяват 1 септември - 10 септември и трябва да си в готовност на нисък старт да тръгнеш, ако си приет.
Настаняване
Повечето университети нямат общежития. Студентите живеят на квартира.
Има държавна субсидия за таксите и възможност за пълно финансиране на обучението.

С огромно съжаление мога да кажа, че за нас, за сега, Ирландия не е възможност и ако условията за прием не се променят, бакалавърската степен няма да е там. От това което разбрах, системата на прием е близка до нашата - тясна цедка на входа. За след това ми се взе ума и забравих да питам.

Последна редакция: пт, 28 окт 2022, 15:23 от zvаnchе

# 12
  • Мнения: 816
Искрени благодарности, Звънче, спести ми едно ходене в агенциите. За съжаление и за нас отпада Ирландия, в специалностите сме за които няма как да съберем точки. 😔

# 13
  • Мнения: 1 726
Звънче, много полезна информация си споделила и дано си полезна.

Искам да изкажа лично мнение тук. Като завършила български университет, макар да не ми е актуална информацията, мисля че българските родители грешат като си пращат децата да учат бакалавър в чужбина. Скъпо е, лишават се българските университети от добри студенти, които отиват да допринасят с обучението си за развитието на образованието на чужди държави, ощетявайки родната си. В доста случаи и самите млади хора не знаят дали са попаднали и на правилния за тях избор на бакалавър. Защото отнема време да откриеш правилното си поприще. Мисля обаче, че магистър в чужбина, когато знаеш какво искаш да работиш, учил си бакалавър на майчин език или на език, който разбираш изключително добре, за да хващаш нюансите в преподавателските обяснения, т.е. имаш много солидна база, върху която ще надграждаш, е нещо изключително полезно. Ако имаш и зад океански мечти, ирландски университет е нещо, което мисля практически по-би помогнало, отколкото повечето европейски или дори британски такива. Това е заради вековната емиграция от Ирландия и много силните връзки, които държавата има с големите зад океански англо говорещи държави. Пък дори и за постоянно установяване, мисля си е супер тук - ей ме мен, 22г по-късно.

# 14
  • Мнения: 315
В допълнение към информацията за образованието в Ирландия в постовете по-горе мога да кажа следното:
1. В световните класации ирландските университети са доста назад. Според мен това е една от причините Ирландия да не е много предпочитана дестинация. Тринити е по-напред, но българско дете няма как да вземе максималния брой точки и да влезе там.
2. Административната такса, може да се опрости в зависимост от доходите, което прави образованието безплатно на практика.
2. В Дарби ми казаха, че всеки университет си има общежития. По-горе има друга информация.

Синът ми не проявява интерес на този етап, така че проучването ми не е много задълбочено.

Общи условия

Активация на акаунт