Живот в друга държава

  • 4 706
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 77
Здравейте, дълго се чудих да пиша ли, но имам нужда да споделя с някой непознат.
От скоро аз, мъжът ми и двете ни деца живеем в чужбина. Решението за емиграция го бяхме взели отдавна, но заради Ковид и апартамент го отлагахме. Аз дори вече се бях настроила,че няма да заминаваме никъде. Особено последната година си намерих няколко майки, които се превърнаха в мои приятелки, записахме голямото дете в прекрасна детска градина с невероятни учителки и т.н. Животът в България си ни беше хубав, подреден, без липса на пари. Може би липса на малко помощ за децата от време на време, но това е друга тема. Винаги са ни дразнили обаче липсата на ред, закони, правила, липсата на обноски от определени хора, това че всеки ден стават катастрофи, боклуците навсякъде и т.н. още много мога да изреждам.
Преди няколко месеца мъжът ми получи предложение, на което малко хора биха отказали, обсъдихме го и ето ни тук, в другата  държава. Той се адаптира доста добре. Дори имаме роднини в същия град. Голямото дете скоро тръгва на училище, а малкото ще го гледам аз за сега. Проблемът съм аз. Мислех си,че съм подготвена за тази промяна, но явно не съм. Много ми е мъчно за България, мъчно ми е, че отписахме детето от градината, мъчно ми е за живота, който имахме, за всичко ми е мъчно. Не мога да се отпусна да говоря на чуждия език. Не мога да свикна с хората, въпреки че до сега са били любезни. Имам чувството, че никога няма да се интегрирам и няма да създам нова среда. Знам,че винаги стои възможност да се върнем обратно, но някакси не ми се иска да разкарвам две деца постоянно насам натам. Моля хора, преминали през нещо подобно да споделят за колко време човек се научава да живее в новата обстановка. Изобщо възможно ли е предвид, че съм на 35г. и никога не съм била в друга държава за повече от две седмици на ваканция.

# 1
  • Мнения: 2
Здравей, от опитът ми до сега зависи много в коя държава сте се преместили...

# 2
  • Мнения: 75
Моля хора, преминали през нещо подобно да споделят за колко време човек се научава да живее в новата обстановка.

Зависи само от теб и от желанието ти да отидеш на ново място. Наличието на роднини ще е от огромна помощ - нека те представят на изградения вече приятелски кръг хора.

За говоренето на езика - не чакай да се отпуснеш, а почвай да говориш. Това е ключът към местната култура.

Аз отидох да живея в чужбина и изкарах 18 години - не е имало период на адаптация, скочих с радост в новото.

# 3
  • Мнения: 362
От мен да знаеш,винаги ще си останеш чужденец....Няма значение в коя държава си.

# 4
  • Мнения: X
Мисля, че зависи от теб. Това, че не говориш добре езика, не бива да е пречка, а мотиватор да се отпуснеш да говориш.

Зависи и коя е държавата, разбира се.

Самата идея да заминете от мъжа ти ли произлизаше?
Като цяло аз не съм привърженик на модела жената седи вкъщи да гледа децата и живеем с едната заплата на мъжа (дори тя да е достатъчна за добър стандарт).
Това ограбва социалните контакти и чувството за пълноценност.

Само покрай децата трудно ще изградиш кръг от познати, с които да комуникираш.

Съветвам те да потърсиш парт тайм работа или дистанционна такава, дори да не е за пари, по-скоро за ангажимент и реализация.

# 5
  • Down south
  • Мнения: 7 729
Цитат
От мен да знаеш,винаги ще си останеш чужденец....Няма значение в коя държава си.
Тъпо клише, пречещо на адаптация и интеграция!
Ако човек се чувства аустайдер, винаги ще намери хиляди извинения за начина, по който се чувства и това определено няма да е той самият.

Да, възможна е интеграция на 35, може би зависи и от съответната държава.
Моето мнение, като живееща извън България вече 20+  години е, че има ли желание, има и начини, останалото са предимно извинения. Носталгията е едно от тях, ако въобще е такава, а не взиране в познатото и отричане на непознатото.

# 6
  • Мнения: 7 428
Хората са различни, някои като теб все им е мъчно за България и по някое време се връщат. Ако искаш да се интегрираш работи върху себе си, промени се!

# 7
  • Мнения: 1 848
Свиква се!

# 8
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
10 години страдам от болезнена носталгия. Особено след като сме прекарали изврстно време в България.
Минава ми  ( или по- скоро се притъпява усещането) като видя, че децата учат, живеят и общуват в що- годе цивилизована среда.
Като тръгне двтето на училище ще усетиш разликата.
Мисля, че още не си се адаптирала и затова така се чувстваш. Покрай децата ще си създадеш среда и ще започнеш да свикваш.
Не си сама! Успех!

# 9
  • Мнения: 77
Благодаря за отговорите на всички! Да, все още не съм се адаптирала, но и нямам много контакти. Може би за момента наистина съм прегърнала идеята, че в България ми е познато и удобно. Истината е,че от днешна гледна точка и там бихме могли да дадем добър старт на децата, каквато е и идеята за всичко това. Държавата е Англия. Сякаш аз бях инициаторът в началото, в последствие мъжът все повече се нави. Той може да работи от къде ли не, съответно не е проблем да се върне и да работи в София, но за сега имаме визи за 5 години.
Относно работата със сигурност ще започна нещо, предполагам до няколко месеца, защото малкото дете все още е доста малко и честичко боледува.

# 10
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 405
Има хора които никога не свикват с живота в чужбина и продължават с десетилетия да виждат само негативи и разлики с родината. Ако сте се преместили заради децата тогава просто загърбваш собствените си неудобства и почваш да влагаш всички усилия в това децата да се чувстват добре. Просто си променяш мотивацията, езикът го учиш не защото те кефи, а за да можеш да комуникираш с учители, да ползваш уебсайта на училището, помагала и учебни материали, да можеш да му организираш рожден ден с другарчета, да комуникираш с други родители и т.н. и т.п. Приемаш, че интегрирането и създаването на среда не е за теб лично, а за децата и толкоз. Ако ти е съвсем зле и го виждаш като невъзможно и онова чуждото ти влияе много негативно то определено се замислете да си се върнете обратно преди децата да са се установили твърдо в чужбината. Защото все пак щастливи деца израстват с щастливи родители, така че и това е доста съществено.

# 11
  • Мнения: 7 428
Според мен не си мотивирана да останеш в Англия. При липса на мотивация човек търси винаги по- лесното.

# 12
  • Мнения: 160
Според мен това което човек има в Бг като социална среда (като основна причина за носталгия) се постига и в чужбина, но иска време, не става за един ден. Като чета причините, които са ви довели в Англия, са същите, които доведоха и нас тук🙂 Преместихме се преди 5 год вече, аз бях на 32г. без да познаваме никого
И до сега нямам приятели българи тук, за съжаление, явно попадам само на такива, които не биха ми били и в Бг да бяхме, просто различни ценности😉
За англичаните, като приятели мога само да кажа, че хората не стават много близки по между си, така, като в Бг. И това не е защото видиш ли ние сме българи, те и между тях си са така, просто това е тяхната култура. В огромен процент от случаите не са си близки и в семействата между братя, сестри, майки, бащи или поне по начина, който аз разбирам. Всеки, като че ли вглъбен в собствените си неща не отделя качествено време за други.
Иначе са любезни, както вече си забелязала😊 и за времето, винаги ще си намериш с кой да говориш 😂 За децата обаче тука е рай в сравнение с Бг, по мое мнение. Големият ми син беше на почти 8г като се преместихме, беше изкарал 1 клас в Бг. Изключително бързо се адаптира и даже сега като си говорим за неговото начало тук и как не знаеше английски в училище спомените са му като, че ли винаги го е знаел 😂
Човек не може да има най-доброто и от двата свята едновременно,пък и всичко е само в нашите глави т. е. как възприемаме нещата и как това ни кара да се чувстваме.
Аз лично съм доволна от живота си тук, точно толкова колкото бях и в Бг.
Адаптацията изисква време и ми се струва, че поне в началото много хора бъркат излизането от зоната си на комфорт (което неминуемо носи трудности) с носталгия 🤔

# 13
  • SF
  • Мнения: 21 411
Дай си време, но ако продължаваш да се чувстваш самотна и нещастна, отивай там, където ще имаш усещането за комфорт и пълнота. Мисли, че винаги можеш да се върнеш в България, че нищо не е завинаги и на всяка цена и така по-лесно ще свикнеш, че това е положението!
Ако се настроиш, че това е краят на всичко, ще ти бъде много трудно. Затова винаги си мисли, че ако не успееш, има и следващи стъпки и поправителни сесии.
Ако си в Англия, езикът се учи лесно и ще бъде едно голямо богатство за всички членове на семейството.

# 14
  • Мнения: 77
Благодаря ви, много хубави мнения и съвети получих. Голяма част от тях се припокриват и с моите мисли.Особено от Nicky11. 
След някакво време ще си проличи, предполагам до година, две. Тогава ще е ясно и децата как се чувстват.

# 15
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 301
Аз бих ти препоръчала да започнеш да ходиш на плей групи и всякакви подобни занимания с малкото дете , най-добрите ми приятелки са ми от този период и ти помага много бързо да се социализираш. Има и интересни групи за възрастни. Ако детето ти е на 3 г. Имате право на 15 безплатни часа за градина, което пък ти дава възможност да опиташ ти да правиш нещо.
Стоейки вкъщи никога няма да се адаптираш.

# 16
  • Мнения: 2 605
Всъщност какво значи да се адаптираш? Сама си забелязала, че дори измежду тях си не са особено близки. Да завържеш топли, сърдечни познанства/приятелства, забрави. Важно е ти как се чувстваш. Щом семейството и бита са добре, другото са добавки.
Ако Бг толкова ти липсва, връщай се по-често, ако финансите го позволяват.
Иначе ще оцениш други неща. Идеално никъде няма.

# 17
  • Мнения: 77
Така е, в момента ми липсват точно топлите приятелски чувства,също ми е мъчно за съседите ако щете, за приятелчетата на голямото ми дете, такива неща. Аз знам с каква идея тръгнахме, знам че за нея е нужно време. Много важно е,че не съм/сме притиснати от финанси, и че мъжът ми стои зад всичките ми/ни решения. Той сам ми е казвал,че ако ми е толкова трудно се връщаме. Най- важна е атмосферата в къщи.
Истината е,че не ми е чаак толкова трудно, та аз дори не съм започнала работа, детето не е тръгнало на училище. Първоначалната ми идея за темата беше да направя сверка горе долу какъв е периодът, за който човек свиква. Кога се отпуска с манталитета на местните, да живее с навиците които до скоро е имал, ако е възможно.
Относно работата и тези 15 часа  които  държавата плаща, мисля че при нас не са възможни защото сме с виза, а на нея пише че не може да се възползваме от public funds. Но дори и без тези 15 часа със сигурност и другото дете ще ходи било на ясла, било на детегледачка( доста под 3г.) е.
Това за плей групите звучи добре, ще проуча дали в нашия град има такива.

# 18
  • Мнения: 1 281
Казали са ти го вече - дай си време, но не се затваряй. Познавам една девойка, дойде студентка, преди 17 години, ревеше за майка си на летището като се прибирахме по празниците. Към днешна дата е щастлива, с две деца, чудесно се справя. Дай си време, това мога да дам като съвет.

# 19
  • Down south
  • Мнения: 7 729
Цитат
Първоначалната ми идея за темата беше да направя сверка горе долу какъв е периодът, за който човек свиква. Кога се отпуска с манталитета на местните, да живее с навиците които до скоро е имал, ако е възможно.
Сега разбирам, какво имаш предвид.
Според мен, колкото по-бързо човек се "престраши" да комуникира с околните, толкова по-бързо става адаптацията. Много важен момент е и дали действително го искаш или го правиш по неволя.
На мен ми отне около година, година и половина, за да се адаптирам, създам познанства, намеря среда. Приятелствата дойдоха на по-късен етап.

# 20
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 301
Провери местните групи подобни на бг мама, там може да ти кажат за плей групите.
Провери и в библиотеката, всеки град има плейгрупа към тях.
Когато ние дойдохме, всичко ми беше толкова ново и интересно, че нямах време да се депресирам Simple Smile четях, проучвах и т.н.
Не мисли какво и как е било в БГ, не сравнявай, бъди изследовател на новото Simple Smile
Не знам къде сте в Англия, но тук е сбирщина от толкова и различни хора, че със сигурност ще намериш интересни такива.

# 21
  • Мнения: 1 747
Както с всичко друго, зависи от нагласата ти и възрастта ти. 20+ е ОК, 30+, по-трудно, според мен. Аз носталгия никога, от ден първи не съм имала. Не ми е било зле в България, но дребнавщината, винаги ми е била проблем, и затова знам, че в България, не е за мен, въпреки че обичам да се връщам, на ваканция само. Мойте близки не са българи повечето, но напоследък и с две българки емигрантки като мен от 20+ г се сближихме. Промени си нагласата. И за теб и децата ти е възможност да живееш в мулти културна среда, в която междуличностното отношение е по-различно, може би малко по-дистанцирано, но затова пък много по малко напрегнато, мисля, поне за мен е голям плюс на живота в чужбина. Но както се писа по-горе, на някои животът в чужбина, просто не пасва. Точно в Англия е пълно с българи, и др националности, които само със себеподобни общуват. Пресъздали са си Българията в чужбина. И така може. Ама и ако това не те устройва, в България най-добре.

# 22
  • SF
  • Мнения: 21 411
Имам една позната, която за трети път опитва да се премести в Лондон. Започваше различни курсове,  така и не пожела да научи езика като хората. Говори английски, учен от колеги бразилци, индийци и други източноевропейци - украинци, литовци, латвийци... Горе-долу го е докарала до хай, бай и тенкс. И пандемията я хвана, и загуба на временната си работа... Но опитва, и опитва. Приятелят й е там и тя дава всичко от себе си да се получат нещата, но мисля, че ако зависеше от нея, би се прибрала веднага.
По принцип и мисленето й е такова - смята чужденците за тъпи, незаинтересовани. Мнението й за англичаните е, че пият много и са странни, а за англичанките, че са дебели и неподдържани. Храната не е вкусна, водата не се пие, хората се движат като роботи, програмирани са да правят едно нещо, нямат интереси. Срещнала е някакви англичани, които с години не са ходили в Лондон и не ги интересува да отидат. Вали, сиво е, мокро е, лятото е кратко... Не мисля, че я тресе носталгия, но когато е в чужбина, вижда само негативното и досадното.

# 23
  • Мнения: 1 747
Точно това черногледство идва от невъзможността (нагласа, мотивация или нежелание) за адаптиране. Не знам тази дама като е в България, така ли негативно говори за обкръжението си в родината. Ако не, просто чужбина не й е мястото. Ако ли пък така си говори за всичко, да си работи върху черногледството, особено в чужбина, където американският модел за позитивност, особено професионално, доминира.

Последна редакция: нд, 25 сеп 2022, 13:25 от ierldan

# 24
  • SF
  • Мнения: 21 411
Няма значение... Това е просто пример как не винаги причината е в носталгията към род и родина.

# 25
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 301
И аз познавам подобни хора.
Англичаните са като всички хора има много мили хора, има и утайки.
Въпроса е ние какво искаме да видим - хубавото или лошото, а когато не говориш езика трудно ще имаш каквато и да е адаптация.
Към момичето, което пусна темата- сега наближават Хелоуин и Коледа, много често има уъркшопове и ивенти за деца в този период. Може да разгледаш какво престои в града ви. Често освен библиотеките, музеите също правят разни неща за деца. Разгледай и в близките райони около вас. Има фестивали подходящи за цялото семейство също.

# 26
  • Мнения: 77
Благодаря, Илейн, Дейлили.Горе долу такъв период ми казват и моите познати, които живеят в други държави,че за около година,две свикват. В България съм пробвала да ходя по групи и занимания с цел запознанство с нови хора, много не ми се получи, но може би ще пробвам и тук.
А аз точно обратното - до сега всички англичани, които съм срещала са доста любезни. Неочалквано за мен любезни.
За съжаление аз също имам досег до литовци, поляци и българи основно, та език от тях много няма да науча. Предполагам ще се дообучавам с децата ми.
До това,че човек на 20+ се адаптира по- лесно от този на 30+ може да се пише много.Познавам хора,които на 50+ с деца заминаха за USA и се социализираха доста успешно и такива, които бяха на 20+ и се пробраха в България. Много е относително.

# 27
  • Мнения: 7 428
Нито ден съм нямала носталгия. Ако не можеш да се интегрираш, тогава идва носталгията. Ако нямаш цели, които да следваш, тогава побеждава носталгията. Ние с мъжът ми често си говорим на тази тема. Всъщност не е задължително да се живее в чужбина, който не може има България, прекрасна( за някои)страна.

# 28
  • SF
  • Мнения: 21 411
Точно така! До човек е.
Ако искаш и се стараеш, ще напреднеш повече, отколкото ако не полагаш усилия и стремеж. Моята позната гледа българска телевизия, с приятеля си говори само на български.
Ти умишлено си отделяй макар и по час на ден за гледане на телевизия без субтитри. Имаш картина (контекст) и ще става лесно.
В магазина чети табелките, не взимай само това, което разпознаваш в кутийте.
Преди години ни се караха как може да не знаем как да си поискаме един хляб, ако ни се наложи. Сега отговорът е ясен: просто ще си го взема от секцията с хлябовете. Но ти не прави така. На място език се учи по-лесно, отколкото тук да тръгнеш след работа по курсове, да пишеш домашни, учителката да ти говори бавно, да повтаря по няколко пъти... И така се учи, но на място е по-лесно.

# 29
  • Мнения: 77
Браво на вас, но хората сме различни. Аз съм емоционален човек и преживявам силно и хубаво и лошо. (За мен)няма как да не изпитвам носталгия към нещо, в случая родна страна,в която цял живот съм живяла преди това. Много неща не ми/ни харесват в България,  за това се и преместихме. Но хората имат и кофти роднини, които не си избират, но ги обичат.
Ще поживеем,ще видим.

# 30
  • Мнения: 1 747
Аз напуснах България в края на 90те. Друго време беше. Наистина спомените ми са чисто детско-юношески. Нямам носталгия, освен по родния си град, който много обичам (в София съм завършила обаче). Разбирам, че сега е различно и може би по-вероятно да изпитваш носталгия, в България мисля се живее много добре, в сравнение с 90те.

Естествено, според мен, че има значение кога си напуснал. Ако целият ти жизнен път е пред теб, мотивиран си, защото емиграцията в твоя жизнен план или интуиция е правилната посока, всичко ще ти идва по-лесно, от гледна точка на адаптирането в чужбина. От гледна точка, работа, е по-различно. Сигурно е по-лесно. Утвърден си професионално, няма да те карат да доучваш ( на мен ми се наложи навремето), няма ги онези предразсъдъци към източноевропейците( не знам за Англия с брекзит обаче). И тук вече адаптацията ти зависи от твоята нагласа - дали искаш да социализираш с местни и т.н. Повярвай, създаването на среда и трудно и отнема години. Използвай възможностите около децата, проявявай жив интерес към другите родители и деца, и техните култури, и ще видиш след време, животът ти ще е обогатен от тях. То същото важи и ако останеш в Бг, но там го няма допълнителното усилие и настройка.

Последна редакция: пн, 26 сеп 2022, 01:24 от ierldan

# 31
  • Мнения: 962
Аз съм в САЩ и Англия ми се струва направо на 5 минути път от България, като я сравня с пътя, който ние трябва да изминем всяко лято, за да се върнем. Така че, поне знай че си близо. Другото, което от личен опит мога да споделя, намери къде е Българското училище и запиши детето. Аз, като се преместих, записах сина си в най-близкото БГ училище и срещнах страхотни приятели. Дори излизаме заедно, като се приберем в България. То си е до късмет разбира се, но все пак идвате от едно място и преминавате през подобни емоции. По-бързо може да "кликнете". И дай се време. Не очаквай да свикнеш за една седмица. Нормално е да преминеш през всякакъв род емоции.

# 32
  • Мнения: 438
Нито ден съм нямала носталгия. Ако не можеш да се интегрираш, тогава идва носталгията. Ако нямаш цели, които да следваш, тогава побеждава носталгията. Ние с мъжът ми често си говорим на тази тема. Всъщност не е задължително да се живее в чужбина, който не може има България, прекрасна( за някои)страна.

Хората сме различни. Аз си казвам, че след 12-13 години все още си има носталгия при мен. Интегрирана съм, целите повечето са постигнати, но... Поне при мен кръвта вода не става.

# 33
  • Мнения: 1 747
Аз разбирам FrauDanna, и аз съм така. Никога не говоря лошо за България, напротив. Мисля, че някои хора са по-интернационално скроени и просто предпочитат да се мешат с други култури, от които много може да се научи. Това не значи че отричат собствения си произход. Не всеки го връхлита носталгията.

# 34
  • Мнения: X
Авторке, ще ти кажа, че имам приятелка, която не можа да се адаптира ама в България. Заминала за чужбина като е била на около 24. Дойде си тук след повече от 10 г., когато баща й почина и реши да остане, за да не е сама майка й. Тя просто не можа да свикне с манталитет, отношения, услуги (като сектор на обслужване). Сблъска се няколко пъти с институции, болници покрай баща си и след половин година се върна в чужбина. Сама си казва, че не може да дойде пак тук завинаги.

Съветвам те да обърнеш внимание на езика и да пробваш да го подобриш по всяккави начини - филми без субтитри, радио, като цяло медия само на английски и някой онлайн курс.

# 35
  • Мнения: 12 870
Познавам много хора, които свикнаха, и някои, по-малко, които не можаха. Прекалено малко е времето, за да се каже от сега от кои си.
Но от които и да се окажеш, се наслади на приключението. Simple Smile

# 36
  • SF
  • Мнения: 21 411
Много е важна нагласата ти, и ако нещо не ти харесва, да го гледаш като нещо временно. В такива моменти си повтаряй, че ако това много те дразни, винаги имаш път назад към България. Не си невъзвращенка.
Ако нещо ти хареса, "вторачвай се в него" и реагирай с обратната нагласа - че вече ще го имаш това удобство завинаги.

# 37
  • Мнения: 28
Здравейте!От сега се извинявам за въпроса.Дали знаете как стоят нещата с имунизациите на бебе.Тук сме вече от почти 5 месеца и в цялата околност няма педиатрист който да не е отказал да приеме дъщеря ми, която е на една годинка.Та ме притеснява това че скоро трябва да бъде имунизирана и сме със имунизационния календар от България.Моля някой ако знае нещо по темата.Благодаря предварително.

# 38
  • Мнения: 1 848
Marieta Georgieva коя държава е това?

# 39
  • Мнения: 28
Marieta Georgieva коя държава е това?

Германия

# 40
  • Мнения: 7 428
Ако никой педиатър не иска да ти запише детето( не че много ми се вярва), обърни се за съдействие към твоята здравна каса. Те си имат начини да уредят проблема.

# 41
  • Мнения: 1 000
Може би се чувстваш изгубена, като новородено. Това те кара да милееш по миналото, когато си била здраво стъпила на земята, уверена и със самочувствие. А сега подобно на малко дете понякога се налага някой да те води за ръчичка. Визирам нещата, които са неясни и се нуждаеш от помощ за нещо. Няма да е все така. Много от нещата, които споделяш са ми познати. Всеки го водят различни причини в чужбина, но щом нещо те е накарало да тръгнеш, значи така е трябвало. Ще се намериш, ще заобичаш и новият си живот! Късмет! Ако ли не... Път назад има.

# 42
  • Мнения: 77
Може би се чувстваш изгубена, като новородено. Това те кара да милееш по миналото, когато си била здраво стъпила на земята, уверена и със самочувствие. А сега подобно на малко дете понякога се налага някой да те води за ръчичка. Визирам нещата, които са неясни и се нуждаеш от помощ за нещо. Няма да е все така. Много от нещата, които споделяш са ми познати. Всеки го водят различни причини в чужбина, но щом нещо те е накарало да тръгнеш, значи така е трябвало. Ще се намериш, ще заобичаш и новият си живот! Късмет! Ако ли не... Път назад има.

Много мило! Много благодаря. Така се чувствам, да

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт