Дисменорея

  • 19 735
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 656
Рени, нали ходиш редовно при гинеколог?
Питай го какво е най-добре.
Мисля че при ендометриоза се препоръчва и спорт - ти спортуваш ли?
За мен - нямам идея дали болките са нормално силни илил не, но опрделено съм забелязала, че като спортувам болки почни никога няма, или ако има самного слаби.

Но си разпитай доктора.

# 31
  • Linz
  • Мнения: 11 619
не се слага в случай на ендометриоза...  Confused
При последният преглед гинекологът установи, че имам ендометриоза.

Мисля че при ендометриоза се препоръчва и спорт - ти спортуваш ли?
Ходя на фитнес.

Доктора иска пак да ми прави абразио. А на мен хич не ми се ще Tired

# 32
  • Мнения: 656
При последния път предполагам, че ти е правена хистология. Затова и си посещаш онкогинеколог. Допускам, че имаш някакви проблеми и затова си спряла вниманието си именно на този лекар.
Ако не искаш - не споделяй какъв точно ти е проблема.

Аз гледам да спортувам, особено в първите дни на цикъла - незнам доколко е полезно, но още докато бях ученичка го забелязах. Така че и да не е дата за спорт - лягам на земята и правя коремни преси. Иначе пролежавам и проспивам целия цикъл - но всеки човек усеща болката по различен начин, та незнам дали моите са силни и просто не мога да държа на болка. Въпреки че съм раждала без упойка ....  Thinking

# 33
  • Мнения: 6 164
Solpadeine (разтваря се във вода) ми действа добре, и аз съм със силни болки, също Aulin (на прахче е по-бързо-действащ), но той ми е по-силен, направо ми се доспива от него. Но пак по-добре, отколкото да те боли.

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
При последния път предполагам, че ти е правена хистология. Затова и си посещаш онкогинеколог. Допускам, че имаш някакви проблеми и затова си спряла вниманието си именно на този лекар.
Ако не искаш - не споделяй какъв точно ти е проблема.
Ами проблема точно е, че не ми е правена хистология. Не ми дадоха резултат. И сега хайде пак Tired
Онкогинекологът ми е препоръчан като много добър. Освен това ми е в района и затова започнах да ходя при него. След като го посетих първият път реших, че оставам при него.

# 35
# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
аааа, голяма гадост са това менструалните болки  Sick До преди да родя направо "умирах" всеки месец от болки  Tired
РЕНИ, лекувах се с Но-шпа и спазмалгон (задължителна комбинация) и до няколко мин. бях що-годе добре.
Но си отивах в нас и лягах да съм на топло.
Съчувствам ти много  Hug, отвратително е.
Макар, че от 10г. не ме боли хич, когато съм с М, последния път направо умрях от болка  Confused Но май просто си имам АГ проблем... ooooh!

# 37
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Наистина са ужасни болките. Аз се изпотявам, повръща ми се даже. А, и кръвното ми пада - 90 на 70. Помагат ми Aulin i Solpadein, течен аналгин. Не ми действат Бусколизин и Но-шпа. За Аулина трябва да се внимава, защото прекалих веднъж и цялата се бях подула.

А, изпитана рецепта е течен аналгин, след 10 минути ме отпуска, лягам и спя.

При мен причината може би е миомното възелче, което си имам.  Но за такива болки винаги си има причина.

# 38
  • Мнения: 1 938
Ендометриозата е заболяване, при което маточната лигавица се разраства извън маточната кухина. По-честата ендометриоза е на трето място след ендометрита и миомата на матката.

Причините за заболяването не са известни.

Ендометриозата бива вътрешна /заемаща само матката/ и външна /заемаща околните тъкани и органи/.

Гениталната вътрешна ендометриоза засяга най-често матката. В нейния мускулен слой гнездно са разположени клетки на ендометриума, които образуват кисти. Болната се оплаква от силна болка при менструация, която обикновено е обилна и с по-малък менструален цикъл. Матката е увеличена, с нервна повърхност и болезнена при опипване. По-рядко се засягат и маточните тръби.

При външната генитална ендометриоза болката е постоянна и се дължи на настъпилите сраствания. Наблюдават се и нарушения в менструацията. Болестният процес засяга и яйчниците, чиято структура се нарушава, образуват се т.н. "шоколадови" кисти. Яйчниковата функция е тежко засегната и се развива стерилитет. Външната форма трудно се открива.

Лечението е консервативно или оперативно. Прилагат се хормони, които се отделят при бременност, като по този начин се блокира менструацията. Използуват се и препарати, насочени срещу стимулиращите яйчниковата функция хормони, като по такъв начин се създава състояние на псевдоменопауза. При неуспех от консервативното лечение, по показание се предприема оперативно лечение.

# 39
  • Мнения: 1 938
Още малко инфо:
 Ендометриоза

 

 

Какво е това ендометриоза?

Пременструалната и менструалната болка често са свързани с ендометриоза.Това е достатъчно разпространено заболяване, което се характеризира с появата на клетки на ендометриума (лигавицата на матката) на места, където не трябва да бъдат: в стената на матката, маточните тръби, яйчниците, на перитонеума, пикочния мехур, правото черво и в по-отдалечени органи. Струпването на клетките в нетипичните места се нарича "огнища на ендометриоза”. Тези клетки се държат точно така, както когато се намират в матката, т.е. ежемесечно "менструират", едновременно с менструацията на жената може да има кръв в храчките, урината. Нерядко в яйчниците се образуват ендометриозни кисти.

При жени, страдащи от ендометриоза, всеки месец за 3-10 дни до менструацията настъпват "черни дни", характеризиращи се с болки в корема с различна интензивност - от лек дискомфорт до необходимост да се лежи, да се  приемат обезболяващи средства и даже до пълна загуба на работоспособността. Преди менструацията и в първите дни от нея болки могат да появят в правото черво, опашната кост, седалището, краката, гърба и т.н. Особено силни могат да бъдат болките при полов контакт, което го прави невъзможен. Може също да се наблюдава подуване на корема, главоболие, виене на свят, гадене, повръщане.

Има обаче и случаи, когато даже изразената ендометриоза не се проявява.

Ендометриозата нерядко се съчетава с безплодие, което се обяснява с наличието на сраствания в малкия таз и нарушение на процеса на съзряване на яйцеклетките. Важно е да се подчертае, че далеч не при всички болни с ендометриоза се отбелязва безплодие и много учени считат връзката между тях за недоказана, ако проходимостта на тръбите е запазена.

Как се разпознава ендометриозата?

Описаните по-горе симптоми на ендометриозата и данните от ултразвуково изследване позволяват да се заподозре това заболяване. Но точно да се установи диагнозата може да стане само по пътя на ендоскопията, хистеро- и лапароскопията, които позволяват да се огледа кухината на матката и органите в коремната кухина, без да се прибягва към голяма операция.

Какви методи съществуват за лечение на ендометриозата?

Основни цели на лечението: да се избави жената от болки; да се намали кръвозагубата и свързаната с нея анемия; да способствува за настъпване на бременност.

Съществуват три основни метода за лечение на ендометриозата:

    * І - неоперативен - с помощта на лекарствени средства;
    * ІІ - хирургичен;
    * ІІІ - комбиниран - съчетание на хирургично и лекарствено лечение.

Напоследък все по-често се осъществява оперативното лечение по време на лапароскопията.

Какво се използува за неоперативно лечение на ендометриозата?

Продукти, подтискащи овулацията или напълно подтискащи функцията на яйчниците. Последните имитират състоянието на климакса и могат да предизвикат съответните явления; горещи вълни, сухота на лигавиците и др., които впоследствие изчезват след прекъсването на лечението. Съвременните продукти се въвеждат веднъж в месеца, курсът на лечение обикновено продължава 6 месеца. След приключване на лечението, менструалният цикъл се възстановява след 30-80 дни.

Естественият гестаген Дуфастон също се приема за отслабване на симптомите (особено болките ниско в корема) и за регресия на поразените участъци. Това се постига без потискане на овулацията, затова при болните в процеса на лечение се съхранява способността за забременяване.

За съжаление и симптомите на ендометриозата нерядко се завръщат, но паузата от болките и кръвотеченията е изключително важна за тази категория жени.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Аз съм си от няколко години с болезнен цикъл - взимам Аулин или Нимезил, преди бях на Индометацин. Всичко друго ми е леко. Аулинът съм го пила до 2-3 на ден, когато бях с апандисита. Успокояваше ме дори и при тази болка за около 30мин-час.

  offtopic А да ви питам тези, дето сме с болезнен цикъл - имате ли болки в кръста окол 10 дена преди цикъл сутрин? Аз от около година може би вече си имам и това изживяване. На преглед не се открива нищо, а аз ходя на 3 месеца.

Ще съм благодарна, ако някой ми подшушне нещо.

Извинявам се за оф-а, ама ме е срам да пусна отделна тема   Embarassed Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 640
Аулин прах+Нош-па.Трябва да се комбинират двете понеже едното отпуска мускулатурата,а другот деистжа обезболяващо.Това е съвет на моя гинеклог.Преди Аулина изкарвах на легло Дисменореята си Sad

# 42
  • Мнения: 820
Аз имам зверски болки първия ден и ме оправя само таблетка Волтарен Ретард. Преди се тъпчех със шепи болкоуспокоителни, без голям резултат, откакто пия волтарен направо се родих една таблетка ми решава проблема. Аулина също ми помага, но не при много силни болки.

Ето малко инфо по проблема:

01 Какво е болезнена менструация (дисменорея)?
Болезнената менструация (дисменорея) е медицински термин за менструални крампи - тъпи и пулсиращи болки в долната част на корема, които някои жени преживяват преди и по време на менструални кръвотечения. В някой случаи те са достатъчно силни, за да нарушат ежедневната активност на жената.

Крампите обикновено започват три години след започване на менструацията, но могат да се появят и по-късно. Те могат да продължават през 20-те години или до раждането , след което да намалеят по сила или да изчезнат напълно.

Симптомите на болезнената менструация се изразяват в тъпи и пулсиращи болки ниско в корема, излъчващи се към гърба и бедрата. По-рядко тези симптоми се придружават от гадене и повръщане, редки изпражнения, изпотяване и световъртеж.

02 Какви са причините за болезнена менструация?
Известни хормонални промени по времето на месечния цикъл могат да бъдат причина за дисменорея. Най-честият фактор, предизвикващ болка е производството на простагландини от организма - хормоноподобни субстанции , които причиняват контракции (свивания на мускулатурата) на матката по време на менструация и осигуряват изхвърляне извън организма на менструалната кръв и тъкани. Прекалено високото ниво простагландини може да причини повтарящи се контракции или спазми, които се възприемат като крампи.

Обичайно е тези болки да продължават през репродуктивните години, но много жени намират менструалните крампи за по-леки след раждането.

Други причини:

ендометриоза - при това състояние тъканта, която покрива кухината на матката се развива извън нея, най-често в маточни тръби, яйчници и таз
възпаление на гениталиите (тазова възпалителна болест) - обикновено се причинява венерически болести
употребата на противозачатъчна спирала - може да е причина за силни крампи, особено през първите няколко месеца след поставянето
миома или полипи на матката

03 Какво е лечението на болезнената менструация ? При болезнена менструация, дължаща се на заболяване трябва да се лекува основното заболяване. В зависимост от причината, лечението може да бъде антибиотично (при инфекция), оперативно (при миоматозни възли или полипи).

Обезболяващи медикаменти като аспирин и парацетамол облекчават лекия дискомфорт, но ако болката Ви е по-силна, опитайте нестероидни противовъзпалителни средства - ибупрофен, напроксен, които подтискат освобождаването на простагландини.

Лекуващият лекар може да назначи противозачатъчни средства или прогестерон, които повлияват баланса на хормоните по начин, който облекчава болката.

Редовните физически упражнения водят до увеличено отделяне на ендорфини - естествени обезболяващи средства в организма.

Достатъчно почивка.

Статията е от ТУК

Последна редакция: вт, 27 фев 2007, 18:17 от Didka_M

# 43
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Nellina, благодаря за информацията.

А да ви питам тези, дето сме с болезнен цикъл - имате ли болки в кръста окол 10 дена преди цикъл сутрин?  
Цитат
Аз- не.

# 44
  • Мнения: 985
Ходила ли си на гинеколог? Много често дисменореята се дължи на ендометриоза... Rolling Eyes
Моят съвет е да посетиш гинеколог. Hug
Май точно там е проблемът... ендометриоза Tired Май и кървенето извън цикъла ми се дължи на това Rolling Eyes
Сега търси инфо за ендометриозата... лекува ли се медикаментозно? Изписаха ми антибиотик и отново Дуфастон, но можело и да не помогнат Confused Има ли някой с опит?

Рени, въобще не си губи времето да се тровиш с медикаменти. 5 години пих Оргаметрил. И какво ли още не. Ефект- временен. Ендометриомът (или полипа) се появява  само месец след като изтече 6-месечния цикъл на лечение. Много ми е познато твоето състояние, затова потърси още едно лекарско мнение и ако е необходимо- съгласи се на абразио. Само ще те посъветвам да си направиш ехограма преди интервенцията. Докторите ми казаха, че по принцип лапароскопията я правили на живо ooooh! и след това, ако било необходимо, слагали и упойка. Може и майтап да са си правили с мен (голямо бъзе съм и им се връзвах на черния докторски хумор), но милион пъти си благодарих, че пъхнах ехограмите в чантата си тогава. Въпреки голямото притеснение.
Успех ти пожелавам и дано всичко се нареди!

Общи условия

Активация на акаунт