Американски колеж - двадесет и шеста тема

  • 67 062
  • 765
  •   1
Отговори
# 30
  • софия
  • Мнения: 4 988
Това би било страхотно!
Много да благодариш на девойката, Рали!
( аз благодаря силно на теб)

# 31
  • София
  • Мнения: 5 033
Оооо, може ли и на мен?

# 32
  • софия
  • Мнения: 25 560
Искам и аз. Моята нищо няма да ми даде да гледам. Съмнявам се, че е снимала.

Дадоха ми да погледам. Има нов клип 😂😂😂😂😂
И отзивите вкъщи са истерични. Не знам дали ще спи. Явно много са им липсвали подибни инициативи.

Последна редакция: ср, 08 юни 2022, 20:50 от zvаnchе

# 33
  • софия
  • Мнения: 4 988
Много благодаря за мненията !

На дните на отворените врати в АКС едно момче от 10 клас ми каза, че ако спи по 5-6 часа на ден се чувства щастлив, а за събота и неделя като попитах каза "няма събота и неделя, тогава също имаме задачи в клубовете и учене".

Леко ми се изправят косите, ако това е вярно.

Водеха ни момче и момиче, като момичето беше в 9-ти клас и каза, че има социален живот и това, че няма време за нищо не е е така, а момчето и каза "да , да , защото си в 9-ти клас, като станеш 10-ти пак ще се говорим" ....

Всички предмети ли се учат на английски от 9 клас натам ?
Вероятно български не, но останалите...?

Развит ли е баскетболния отбор в колежа, защото това би го привлякло ?
да. Но в определени случаи учител може да премине на български. В десети клас география и история се учат на български, защото (ако правилно си спомням) материала е за българска история и география.

За баскетболния отбор дано някой се включи. Волйебола и футбола са силни. (преди пандемията волейбола пътуваха до Израел)

# 34
  • София
  • Мнения: 6 185
О и на мен ми пуснаха няколко клипчета. Във възторг е, защото тя нямаше такива дни предните години заради ковид. За първи път и е.
А като гледах как избухваха учениците с появата на някои от учителите в общия танц... ами готино е толкова да си ги харесват.

Относно въпросите за колежа. Съгласна съм с много от предишните коментари, но да допълня с моите 5 стотинки по темата.
Скрит текст:
-Ние живеем много далеч, пътуването е натоварващо, караме я и взимаме с кола от и до нашата станция на метрото. Започнахме заради пандемията, но напоследък така си остана. Тя пътува 30 мин. с метрото и пътя пеша от метростанцията до колежа вече го взима за 10 мин. (а в началото го взимаше за 20 мин.)

- 8 клас е сравнително лек и подготвителен, но за тези които са запознати с езика. Тези които го почват от А-Б няма да бъдат изоставени на произвола, даже напротив, но ще си имат допълнителните задания, в които другите почиват.

- Заданията в колежа са разчупени (не всички де), в 8 клас се пишат резюмета за любими песни, за любими смешки, рисуват се автопортрети, правят се настолни игри, снимат видео и аудио презентации и така постепенно почват да ги учат как да пишат есета. Но сега в 10 клас пак има разчупени задания - последно по БЕЛ имаха да заснемат трейлър на зададена книга, а по география да подготвят 7 дневна екскурзия за чужденци в зададен регион на България. Дъщеря ми е при чуждестранен учител и учи география на английски, независимо, че е география на БГ.

- Колко е натоварено детето много зависи от способностите му да се организира. Добрата организация е много полезна за Колежа. Уви моето дете я няма, затова ѝ се е налагало някои нощи да будува. Инцидентно е (може би 10-на пъти за 2 години), но е неприятно. Но пък предпазва от разсейване в глупостите на пубертета. Но пък има амбициозни съученици, които принципно не спят повече от 5 часа. Моето си е поспаливо.

- Колко е натоварено детето зависи от късмета при кои учители се е паднало. Има учители, които са феноменални - увличат с предмета си, мотивират децата и добре планират заданията и сроковете. Има учители, които са по-скучновати, дават по-отегчителни домашни и не ги разпределят добре във времето. Добре че първите са в достатъчно количество.

- Би трябвало всичко с изключение на БЕЛ да е на английски, но ако си с учител българин не е съвсем така. За добро или зло, моето дете все по-трудно излага добре мислите си на български.

-Клубовете и елективите не са задължителни, но са истински дар. Те събират децата по интереси. Дават възможност (елективите) да имаш допълнителен хорариум по предмет. Дават възможност в горните класове ученикът да "поеме" клуб от предшественик и това да го обогати и като опит в преподаването, и като биография в CV-то. Не на последно място клубовете са разнообразни и специфични - не си решил, не си направил клуб за дресиране на мишки Wink 

- Според моето дете, храната в Колежа е гадна и безвкусна Joy Каза, че другата година, ще си зареди шкафчето с подправки за овкусяване. Това го давам като бонус инфо.
Малкия ми син, живот и здраве, ще бъде 8 клас наесен и така както каката е там, така съм със свито сърце за него - ще се справи ли? Ще се впише ли? Ще му хареса ли (макар че си е негово желание)

Много бих се радвала на среща и на реално запознансто с тук пишещите! Надявам се да се осъществи идеята!

# 35
  • Мнения: 817
Рали, може ли и на мен клипче, че и моята пропусна снощи, защото бяхме на кардиолог, а часа за него е записан от преди 2 м.
Относно въпросите ще напиша и аз своите отговори, но само да се сдобия с малко свободно време и от компа, че в работно време ми е невъзможно и достъпвам форума само от телефона.

# 36
  • София
  • Мнения: 16 203
И моите два цента по въпросите:

1. Чувала съм от деца, които учат в АКС, че е изключително натоварващо като учене и не им остава време за нищо друго. Децата много се стресирали, някои се депресирали и като цяло им идвало в повече. Може ли вашите впечатления!
Учат повече от връстниците си в ДГ и това сравнение ги кара да се чувстват "прецакани". "Депресират" се в началото не от много учене, а от недоизграден социален кръг. От 9 клас нататък вече си имат приятели и депресивните състояния се стопяват. Имайте предвид, че това е и период на сериозни хормонални промени, а децата не са в състояние да осъзнаят, обяснят и вербализират какво и защо изпитват. Най-лесно е да се обвини училищното натоварване и/или претенциите на мама.


2. Моето дете беше 5-7 клас в СМГ, но не е учил английски и дочух, че в АКС започват направо от B1, независимо че е обявено, че започват от А и Б. Това вероятно ще е ужасен стрес . Така ли е?

Тук моето мнение ще е неточно, моят говореше свободно преди 8 клас, най-вече благодарение на пътуванията в чужбина с нас.

3. Чух, че дипломите накрая на учениците в АКС са едва ли не много по-ниски от тези на държавните гимназии, заради високото ниво и това им изиграва лоша шега при кандидатстване след 12 клас.

С повече труд са постигнати и, да, може да изиграе "лоша шега" при кандатстването, защото за чуждите вузове няма никакво значение името на училището, за тях всичко българско е еднакво подозрително - в смисъл на подарени оценки. Иди обяснявай, че в АК е различно.

4. Мисля си, че за дете, което не се е ориентирало в какво точно иска да се профилира, справя се с математиката, но не е неговото на 100%, АКС предлага възможности да се запознае по по-разчупен начин с други аспекти на образованието и да намери своето.
Визирам клубовете по електротехника, аудио и визуални изкуства, други клубове, а може би и по-практически да бъде показана химията, физиката, за да ги хареса и да разбере за какво точно служат тези формули и уравнения например... Дали съм права или това е лъскавата част на дните на отворените врати и не се оправдава след това?

Даже недостатъчно "лъскава"... открих, че моят компютърен нерд има художествена дарба за режисьор-постановчик и интереси в киното.

За математиката вече съм писала, нематематикът ми според АК-критериите се справя отлично с математиката в инженерен институт...

5. Всеки ден децата са до 15 часа, но в 2 от дните минимум трябва да останат на клуб до 16:30. Правилно ли съм разбрала? Това означава, че детето се прибира около 18:00 , почивка и започва да учи до сред нощите или ... ?

Ако си е поспал "следобедно", да, доучваше си и по нощите. А и онлайн социалният живот със съучениците се развихря след 9 вечерта.

Социален живот никак не им е липсвал, излизат си и още как.

Последна редакция: чт, 09 юни 2022, 12:32 от Sharky*

# 37
  • Мнения: 35
Това, което на мен ми харесва в АК е последователния процес на учене и оценяване, който не позволява да се натрупат пропуски, ако искаш да си сред знаещите. Защо ли? Защото, ако ученикът веднъж пропусне да напише проект или домашно, или пък ги предаде извън сроковете,  поставени от учителите, тогава оценяването е в негов минус, въпреки че заданието е направено за отличен. Ако това оценяване е с висок процент от общата оценка по предмета, тогава се налага да си перфектен в следващите оценявания, участия в клас и изпитвания, за да компенсираш представянето си. Така, щеш не щеш, учиш постоянно, не само за оценки, а и трупаш постоянни знания без пропуски в материала. Научаваш се да приоритизираш задачите и да спазваш график за учене и свободно време, за да си на ниво и да не изоставаш от другите. В АК всеки срок по основен предмет учениците имат минимум по 4бр. оценки на месец, понякога и по 6бр., т.е. оценката за срока по предмета се формира на база минимум 20 оценки с различна тежест в проценти, докато в другите училища с 4, 5, 6 бр. оценки за срока си готов/оформен.
Що се отнася до файнълите по всеки предмет, всяка учебна година, в края на всеки срок, те са си като студентски сесии - зимна и лятна.
Благодаря на Колежа за този опит, който според мен безспорно помага и подготвя учениците за университетските практики.

Последна редакция: чт, 09 юни 2022, 14:40 от Teen4e

# 38
  • Мнения: 1 476
Моят син така и не се научи на тия неща и сега има не знам колко двойки, непоправими, ... ама тези двойки не се появяват след изтичане на срока, а сега, в края на годината, наведнъж ....
Това не ми харесва ... Може ли непредадено домашно от март месец да цъфне вчера в грейдлинк като 0%? Предполагам, че е задържано въвеждането в Грейд, за да му дадат време да го предаде все пак, ама това не помага на такива като моето. И не помага редовно да си учиш и предаваш. Направо съм в ступор какво ще прави сега с тошкова 0-ли, цъфнали наведнъж за 2 оставащи дни до края!
Другата седмица между НВО-тат ще учат ли 10-токласниците ?

# 39
  • Мнения: 35
Моят син така и не се научи на тия неща и сега има не знам колко двойки, непоправими, ... ама тези двойки не се появяват след изтичане на срока, а сега, в края на годината, наведнъж ....
Това не ми харесва ... Може ли непредадено домашно от март месец да цъфне вчера в грейдлинк като 0%? Предполагам, че е задържано въвеждането в Грейд, за да му дадат време да го предаде все пак, ама това не помага на такива като моето. И не помага редовно да си учиш и предаваш. Направо съм в ступор какво ще прави сега с тошкова 0-ли, цъфнали наведнъж за 2 оставащи дни до края!
Другата седмица между НВО-тат ще учат ли 10-токласниците ?
Каси, аз след две такива 0-ли през първи срок на девети клас, не пропускам родителска среща. Тя е важната обратната връзка с учителите за мен. Вторият срок на девети клас такива пропуски бяха преодоляни и до сега са абсолютна рядкост. Урокът е взет и от ученика и от родителя. Всеки трябва да е на мястото си. Ако детето “поддава” на разсеяност и мързелуване, родителите следва да са нащрек. Колежът, със системата на оценяване, дава възможност за поправки. Когато видя в грейдлинка, че няма нанесена оценка на текущо задание, питам защо е така.  Не оставям нещата необсъдени.

Последна редакция: чт, 09 юни 2022, 14:38 от Teen4e

# 40
  • Мнения: 1 476
То и аз не пропускам родителска среща. Уж на последната всичко беше наред. Даже и синът ми се учуди от къде му е дошло на главата Simple Smile хахаха! Каквото е, такова!
Не, няма да съм нащрек вече. В края на 10 клас, с претенции да живее сам, на квартира, Моля да си гледа и задълженията. Мечешка услуга е това с безкрайното бутане. Сега остава и аз да се науча да не бутам постоянно и да не следя постоянно, защото това отнема от отговорността на ученика да си следи задълженията и го спъва (Ако не сега, то в по-напреднала възраст)
Нооооо, дано да успея да се въздържам за в бъдеще...И сега, при тази ситуация, дано да успея да съм само подкрепа в труден момент, а не да дудням: ти видя ли?
Офффф, трудно е в 10 кл. И като възраст, и като материал в училище, и като гаджета ... А за соушъл аспекта да не говорим.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 174
Здравейте Simple Smile Благодаря за полезната тема и опита, който споделяте.
Имам бъдещ седмокласник от септември, който се е насочил към АК и аз абсолютно го подкрепям.
Искам да попитам за информация за школите/преподавателите, при които са се подготвяли децата ви за приема. Как и кога става записването, контакти евентуално. Изобщо всяко мнение ще ми е от полза. Предварително благодаря.

# 42
  • София
  • Мнения: 16 203
Scarlette83, honey, цялата нужна информация я има в първия пост на всяка тема. Колежът не препоръчва подготовка, а за презастраховащи се родители има школи като Магнет, Лого-3, Хасъмска, творческо писане при Вяра Николова. Ако се поровиш назад в темите ще намериш.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 4 712
Само ще добавя, че за курсовете в 7 клас е добре да се ориентирате сега, защото есента места няма.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 174
Само ще добавя, че за курсовете в 7 клас е добре да се ориентирате сега, защото есента места няма.
И аз така разбрах, затова се опитвам да се ориентирам къде е добре да го запиша. Ако някой сподели впечатления от миналата година например, ще е чудесно.

Общи условия

Активация на акаунт