Въпрос за наследници при съжителство без брак

  • 8 656
  • 274
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 204
Благодаря за отговорите! Разбирам, че с или без брак, преживелият родител би имал еднакви трудности и административни главоблъсканици относно наследството на децата.
Не, не си разбрала добре. Бракът затова е измислен като институция още от древни времена, за да уреди точно такива казуси с наследяване и т.н. Затова хората сключват граждански брак, за да им е спокойно при неочаквани събития. Едно е да имате граждански брак и всеки от съпрузите да има пълни права пред закона и друго е да живеете без брак и да сте двама абсолютно чужди хора пред закона, нямащи нищо общо помежду си, освен деца евентуално.

# 16
  • Мнения: 9 383

Имам приятел овдовя със съвсем малка дъщеричка, колата на майката стои седма година пред блока и гние - чисто нова Мазда на 2 месеца беше.
Бащата не може ли да кара колата? Примерно да продаде своята, ако има и трябва, и да ползва наследствената, щом не може да я продаде?

# 17
  • Мнения: 5 300
В България няма изискване колата да се кара само от собственика. Какъв е проблема да се кара колата?
Освен това преживелия съпруг има идеална част от нея. Т.е. има право да я ползва.
Както има право да ползва общото недвижимо имущество.
Имуществените отношения при брак ненсе уреждат със завещание, защото има запазени части на наследниците. Има вече разделност на имуществото, ако съпрузите решат, могат да си уредят имуществените отношения.

# 18
  • Мнения: 3 822
Не, не е същото. Бракуваните се унаследяват и е по-лесно да се разпореждат с имущество. Съжителите не се наследяват, те са като попечители на детето и си е по трудно. Вече 2 приятелки минаха през това. Една кола не могат да продадът и да и вземат парите. Но това е най-малкият проблем. По закон те на този мъж не са му никакви, за много неща трябва пълнолетен роднина, а съжителят не е такъв. Тези неща де усещат, чак като се сблъска човек с тях.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Пълнолетен роднина всъщност за нищо не трябва според закона, а само в главите на някои (болници? или...?), които са си навили на пръста, че съжителката е никаква, но братчедът е някакъв, дори бившата съпруга е някаква, макар тя да има не повече общо от съжителката.
Никъде няма такова правило.

Иначе само децата наследяват, да. Същото е при развод, но там някак не изглежда драма, а не е да няма разведени родители с деца под18.

При брак преживелият съпруг, ако има и деца под 18, пак не може без разрешение от съда да продаде цялата кола (или имот). За дела на децата винаги се иска разрешение, това съвсем не се отнася само за незаконните Wink деца.

И при брак, и без брак все има запазени части и въпреки тях може да се направи завещание. Запазена част и наследствен дял впрочем НЕ е едно и също, а бракът никога не е бил пречка за завещание. Единствената разлика е, че без брак няма съпруг. Друга няма.

Последна редакция: вт, 31 май 2022, 07:50 от Магдена

# 20
  • София
  • Мнения: 35 163
Едно е за дял на децата, друго е за чужда собственост да претендираш.

Шофирането на МПС на покойник не е удачно, ама никак. Някои хора го разбраха по трудния начин.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Ми някак си, струва ми се, след смъртта МПС-то престава да бъде на покойника. А и с брак той - лицето, на чието име е била регистрирана колата, ако непроменената регистрация е проблемът - пак си е покойник.

Първото изречение не го разбрах - за чуждата собственост и претендирането.

_____

Какви са тия "пълни права пред закона" (от предходен пост), че не ми е много ясно?

Последна редакция: вт, 31 май 2022, 07:58 от Магдена

# 22
  • Мнения: 3 822
Ами може да е отживелица в някои болница и учреждения, но е факт.
И има разлика. Иначе всеки може да дойде и да се представи за съжител. Как доказваш, че ти си му половинка. Пак викаш братовчеда.

Ако не се лъжа, това все още е валидно - На семейни начала родителят, който се грижи за децата, няма право да претендира за ползването на семейното жилище, ако то е собственост на другия родител или на трето лице. Тази възможност съществува при развод.

Всеки сам си решава, при нашата правна уредба, кое го устройва и кое не.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Ахъ, а като умре другият и жилището стане собственост на децата, пак няма право да пристъпи вътре, нали? Wink

Не знам защо някой реши, че съдебно разрешение за продажба на имущество на дете се иска само ако не е имало брак на родителите. Няма такова нещо - иска се винаги. А разрешението за продажбата на Маздата струва една молба до съда и 25 лева такса. Ако има желание, щото може пък човекът да иска да си я ползва. Повтарям - както с брак, така и без Маздата без разрешение от съда не може да се продаде.

# 24
  • Мнения: 3 822
Като умре единият и жилищието е 50% твое, другите 50% се делят поравно между преживелият и децата.
Има значение дали имаш 75% имот или нищо примерно. Дори да се иска разрешение от съда, то е да осигуриш интерес в рамките на наследения %.
И при развод можеш да претендираш да останеш в имота до навършване на 18 години на детето.
Имам приятел, който не се бракува, за да не реши жената да постъпи точно така. Звучи глупаво, но той се е посъветвал с адвокат и стои в съжителство.
Един подпис, не е задължително сватба, тъпани и рокли.
Това е договор, както сключваш договор като си купуваш апартамент. За един апартамент може, когато ще отглеждаш деца, било безмислено.
Въпрос на логика.

# 25
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 973
Абе чувала съм, че някои се женели по любов...
А не за да си осигурят имущество някой ден когато нещо се случи с другия...

# 26
  • Мнения: 1 113
Точно по любов си е? Жениш се, защото обичаш другия и искаш да го обезпечиш по някакъв начин ако си отидеш?
За нашите взаимоотношения и колко се обичаме подписът няма значение, за това дали държавата ги вижда като важни и достатъчно значими да го подкрепи (с моята пенсия) ако аз си отида - само този подпис има значение.

# 27
  • София
  • Мнения: 35 163
Да, бе, Магдена, знаят хората кое какво струва, правено е не само за МПС - то - не става.

Едно е да си наследник на имот, като преживял съпруг, друго е само детето ти да е.

# 28
  • Мнения: 21
Нагледно представено. Бащата на децата и ваш спътник има автомобил, апартамент, пари - без съдебно решение от нуждата на потребата им в благото на малолетните и непълнолетни деца - не може да ги пипнете.
Имам приятел овдовя със съвсем малка дъщеричка, колата на майката стои седма година пред блока и гние - чисто нова Мазда на 2 месеца беше.

Да ясно. Същото би било и с брак и без брак, до колкото разбрах.

А за по горните коментари, интересува ме единствено частта с децата. Аз какво бих наследила е друга тема и за нас е уредена.
Дали сме чужди пред закона или баба Пенка от 6-тия етаж не ме интересува. Събрали сме се по любов, бихме се оженили единствено, ако има плюсове за децата.

Последна редакция: вт, 31 май 2022, 09:23 от gigi92

# 29
  • Мнения: 1 113
Не е същото.
Представете си, че мъжът има 10 000 лв.
Ако не сте женени, всичките се наследяват от децата и за да се ползват се искат тези разрешения.
Ако сте женени, вие сте наследник на 5 000 и можете да си правите каквото искате с тях. Другите 5 000 са на децата и за тях се искат разрешителни.

Общи условия

Активация на акаунт