Майчинството счетоводно - 93

  • 38 523
  • 736
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 549
Имам следния въпрос - при изчисляване на обезщетението за майчинство вземат ли се предвид получените бонуси за периода назад, за който се изчислява обезщетението?
Ако са внесени осигуровки върху тях - да. При мен имаше периодично ДМС и тъй като ни осигуряват на реалната сума влязоха .

# 706
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
Здравейте,
Искам да ви попитам 180 непрекъснати дни болнични за една календарна година ли са ? А за новата година нови 180 дни ли се броят или понеже са без прекъсване продължават старите?  Понеже съм в болнични от август и се очертава до началото На февруари  да съм в болнични .
Благодаря Simple Smile

180 календарни дни е без прекъсване и  в рамките на 1 календарна година. 360 дни са с прекъсване в рамките на 2 години.
Скрит текст:
Лекарските консултативни комисии разрешават непрекъснат отпуск за временна неработоспособност до 180 календарни дни, но за не повече от 30 календарни дни еднократно.

Допустимо е издаване на болничен лист за временна неработоспособност от ЛКК за повече от 30 дни при следните случаи:

При издаване на болничен лист за минало време. В този случай на ред „Бележки“ е необходимо да се попълни бележка с текст „Издава се за минало време“;
При издаване на болничен лист за проведено лечение в чужбина. В този случай на ред „Бележки“ е необходимо да се попълни бележка с текст „Издава се за лечение/изследване в чужбина“;
При издаване на болничен лист за трудоустрояване - причини с код 16, 17, 18, 19 и 20;
При издаване на болничен лист за проведено болнично лечение (посочени дни в болничен режим) в комбинация с друг режим, като дните в останалия/останалите режими не могат да бъдат повече от 30 дни.
В 180-те календарни дни се включват и дните по предхождащия/предхождащите еднолично издаден/и болничен лист/болнични листове от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина, но не се включват 135-те календарни дни от отпуска поради бременност и раждане, както и дните за временна неработоспособност поради карантина.

Здравейте.
В болничен съм още от 6-та седмица, а имах ползвани малко дни и преди това тази година.
Последно ми издадоха болничен сега от 01.10 до 30.10.
С него ми стават 151 дни ползвани (до края на октомври). Т.е. ми остават 29 дни до лимита от 180 дни за година. А до края на календарната година има 2 месеца (ноември и декември), общо 61 дни. Не ми достигат 32 дни.
Работата ми е такава, че не позволява да се върна, а и бременността ми е много усложнена. Отпуска имам само 10 дни. Неплатена не искам, защото много ще ми падне майчинството.
В 45 дневния болничен трябва да излезна на 12.12.2022.
Казаха ми, че има вариант да ми отпуснат допълнителни дни с ТЕЛК.
Някой знае ли какъв е редът? Моят АГ не знае. ЛКК май също не са много наясно.
Другият месец, за който няма да ми стигнат дните да се покрие целия, какво трябва да направя?

ЛКК трябва да Ви насочи към ТЕЛК комисия. През м.12 може да ползвате и неплатен - този месец не влиза в базата.

Скрит текст:
Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване (180 календарни дни) или 12 месеца (360 календарни дни) с прекъсване в 2 предходни години и в годината на боледуването, отпуск се разрешава и болнични листове се издават само след контролен преглед на ТЕЛК (постановено експертно решение) на всеки 2 месеца, при условие, че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.

Обръщаме внимание, че в 180-те дни за временна неработоспособност без прекъсване и в 360-те дни за временна неработоспособност с прекъсване в две предходни календарни години и в годината на боледуването не се включват 135-те дни от отпуска поради бременност и раждане, както и дните за временна неработоспособност поради карантина.

По изключение за отделни случаи след мотивирано решение на ТЕЛК отпускът за временна неработоспособност може да се продължи и след изтичането на новите 6 месеца само за някои болести като туберкулоза, травматични увреждания, следоперативни състояния, хепатит, инфаркт на миокарда и др., когато е очевидно, че лицето ще възстанови работоспособността си през следващите 6 месеца.

Важно е да се знае, че не се разрешава ползването на отпуск за временна неработоспособност непрекъснато за повече от 18 месеца.

Здравейте!
Имам едно питане във връзка с майчинството. Терминът ми е на 18.05.2023 г. По принцип, ако реша да изляза от 07.11.2022 г. това ще повлияе ли на майчинството ми? Доколкото разбрах се изплаща 90% от заплатата. Аз имам около 1 г и 4 мес. стаж до момента, но очаквам документ от старо работно място, което ще ми добави около 2 мес. към общия стаж. Разбрах също така, че като изляза в болничен и майчинство също се зачита към стажа. И все пак ще окаже ли влияние, дори и да ги направя тези 2 г. преди да родя? Напоследък от 20ти септември всяка сутрин ми е лошо и малко ми влияе на работата, тъй като взех често да закъснявам по 10-15 мин. Единствено имах 4 дни пауза. Grinning

90% от брутното, но не повече от нетното възнаграждение  е БЛ за бременност и раждане. Изчислява се на база предходните 24 месеца.
Болничен за общо заболяване (по време на бременността) се изчислява на база предходни 18 месеца.
Месеците без осигуряване влизат в базата с МРЗ, която е актуална към онзи момент.

# 707
  • Мнения: 60
Здравейте, тъй като не намирам тема за бащинството, а и въпросът ми е относно сравнително нововъведеният закон за двумесечен отпуск за бащинство, запознат ли е някой какви са условията за ползване? В сайта на министерството има статия, в която пише, че отпускът може да се използва от бащата до 8-годишна възтраст на детето и че не е нужно да се вземе наведнъж, а може и на части. Интересно ми е ако някой знае точно това разделяне на части как би с е случило на практика? Дали би моглъл бащата да взема по един ден седмично докато се изчерпат дните или ще е задължен да пуска отпуск за някакъв минимален определен срок на няколко пъти (за половината отпуск, за една седмица)? И какво означава 2 месеца - дали са 60 работни дни?

# 708
  • Мнения: 15
Здравейте, тъй като не намирам тема за бащинството, а и въпросът ми е относно сравнително нововъведеният закон за двумесечен отпуск за бащинство, запознат ли е някой какви са условията за ползване? В сайта на министерството има статия, в която пише, че отпускът може да се използва от бащата до 8-годишна възтраст на детето и че не е нужно да се вземе наведнъж, а може и на части. Интересно ми е ако някой знае точно това разделяне на части как би с е случило на практика? Дали би моглъл бащата да взема по един ден седмично докато се изчерпат дните или ще е задължен да пуска отпуск за някакъв минимален определен срок на няколко пъти (за половината отпуск, за една седмица)? И какво означава 2 месеца - дали са 60 работни дни?


Здравейте, до колкото знам бащинството е 2 седмици от датата на изписване на бебето? Или това е др. Аз не знам за такъв двумесечен бихте ли споделили повече информация?

# 709
  • Мнения: 1 901
Този е отпуск по бащинство след 2рата година на детето. Тоест когато майката вече си е минала отпуската за майчинство. Може да се вземе наведнъж, може и на части. Мисля, че е колкото мрз. Няма общо с този за изписването на бебето, който е 2 седмици.

# 710
  • Мнения: 60
За този става дума, няма общо с неплатеният отпуск след 2рата година, който може да се прехвърля от единия родител на другия, а за друг нов вид отпуск за бащи, който въведоха юли месец тази година. За него дори се плаща и минимална работна заплата за разлика от другия.

https://www.mlsp.government.bg/bashchite-shche-imat-pravo-na-dvu … glezhdane-na-dete

# 711
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Наредба за работното време почивките и отпуските (НРВПО)
Чл. 46ж. (Нов - ДВ, бр. 78 от 2022 г., в сила от 01.08.2022 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 164в, ал. 1 от КТ се ползва въз основа на писмено заявление-декларация съгласно приложение № 15 за всеки отделен случай, подадено от бащата (осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска. Работодателят е длъжен да предостави отпуска от деня, посочен в заявлението-декларация. Когато бащата (осиновителят) няма право на този отпуск, работодателят е длъжен в 7-дневен срок писмено да го уведоми за това, като мотивира отказа си.
(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.
(3) Когато отпускът по ал. 1 се ползва за първи път, работодателят издава удостоверение съгласно приложение № 16.
(4) Документите, необходими за предоставяне на отпуска, се съхраняват в личното досие на работника или служителя.
(5) Отпускът по чл. 164в, ал. 1 от КТ не се предоставя, а ако е предоставен, се прекратява при:
1. смърт на детето;
2. лишаване на бащата от родителски права или при ограничаването им по установения ред;
3. даване на детето за осиновяване;
4. прекратяване на осиновяването от съда;
5. настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка;
6. настаняване на детето по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
7. отглеждане на детето от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.
(6) Бащата (осиновителят) е длъжен незабавно да уведоми работодателя за настъпването на обстоятелствата по ал. 5.
(7) Отпускът по чл. 164в, ал. 1 от КТ може да се прекратява с писмено искане на бащата (осиновителя) до работодателя.
(Sunglasses Използваният отпуск по чл. 164в, ал. 1 от КТ се отчита в книга при работодателя.

# 712
  • Мнения: 107
Здравейте, исках да попитам на колко пъти ще ми бъде изплатен болничен от НОИ за периода от 26.09.2022г до 14.10.2022 включително след като включва период от два различни месеца. Следващия болничен вече ще бъде 45 дневния преди раждането от 15.10.2022г.  Благодаря много предварително, но не съм наясно тъй като досега съм ползвала болничен само в рамките на съответния месец и е бил изплащан много бързо още същия месец, тъй като и работодателя ми го представя в НОИ веднага след представянето му, а не чака чак 10 число на следващия месец.

# 713
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Здравейте, исках да попитам на колко пъти ще ми бъде изплатен болничен от НОИ за периода от 26.09.2022г до 14.10.2022 включително след като включва период от два различни месеца. Следващия болничен вече ще бъде 45 дневния преди раждането от 15.10.2022г.  Благодаря много предварително, но не съм наясно тъй като досега съм ползвала болничен само в рамките на съответния месец и е бил изплащан много бързо още същия месец, тъй като и работодателя ми го представя в НОИ веднага след представянето му, а не чака чак 10 число на следващия месец.

Скрит текст:
Паричните обезщетения за временна неработоспособност се изплащат на правоимащите лица в срок до 10 работни дни от представянето в НОИ на удостоверенията, приложение № 9 и от постъпването в НОИ на данните от издадените болнични листове. Изплащането на паричните обезщетения въз основа на заявления-декларации също се извършва в срок до 10 работни дни от представянето на документите/данните в ТП на НОИ.

Паричните обезщетения, които обхващат период повече от един календарен месец, се изплащат в срок до 10 работни дни от представянето на удостоверенията, приложение № 9 в ТП на НОИ и постъпването на данните от издадените болнични листове за първия месец от периода, а за останалите календарни месеци – до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, и за последния месец – до 5 работни дни след изтичане срока на обезщетението. Полагащите се суми се превеждат от НОИ по декларираните от лицата лични платежни сметки. Когато правоимащото лице пребивава в държава – членка на Европейския съюз или в държава, с която Република България има договор за износ на парични обезщетения, предоставяни от ДОО, обезщетението може да се преведе по лична банкова сметка, посочена от лицето в държавата по пребиваване.

(чл. 39, ал. 1 и 2 и чл. 46 от НПОПДОО)
https://www.nssi.bg/fizicheski-lica/po-bg-zakonodatelstvo/vremen … rabotosposobnost/

# 714
  • Мнения: 1 901
Здравейте! Имам една питанка пак. Следващия ми 30 дневен болничен от лкк трябва да е от 1.11 до 30.11, след това 45 дневния ми преди раждане започва началото на декември, но между двата ще има дупка от няколко дни. В такъв случай аг или лл или кой ще ми издаде болничния за тези дни? Същп така както казах болничнля ми ще е от 1ви до 30.11. Следователно счетоводителката ми ще го подаде към нои към 9-10.12. Средата на ноември аз обаче ще сменям фамилия и бързо ще издам и нова лична карта. Тоест до декември ще съм с нова фамилия. Болничния ми до 30.11 ще бъде входиран към нои със старата. Какво ще значи това за мен?

# 715
  • Мнения: 107
Здравейте, исках да попитам на колко пъти ще ми бъде изплатен болничен от НОИ за периода от 26.09.2022г до 14.10.2022 включително след като включва период от два различни месеца. Следващия болничен вече ще бъде 45 дневния преди раждането от 15.10.2022г.  Благодаря много предварително, но не съм наясно тъй като досега съм ползвала болничен само в рамките на съответния месец и е бил изплащан много бързо още същия месец, тъй като и работодателя ми го представя в НОИ веднага след представянето му, а не чака чак 10 число на следващия месец.

Скрит текст:
Паричните обезщетения за временна неработоспособност се изплащат на правоимащите лица в срок до 10 работни дни от представянето в НОИ на удостоверенията, приложение № 9 и от постъпването в НОИ на данните от издадените болнични листове. Изплащането на паричните обезщетения въз основа на заявления-декларации също се извършва в срок до 10 работни дни от представянето на документите/данните в ТП на НОИ.

Паричните обезщетения, които обхващат период повече от един календарен месец, се изплащат в срок до 10 работни дни от представянето на удостоверенията, приложение № 9 в ТП на НОИ и постъпването на данните от издадените болнични листове за първия месец от периода, а за останалите календарни месеци – до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, и за последния месец – до 5 работни дни след изтичане срока на обезщетението. Полагащите се суми се превеждат от НОИ по декларираните от лицата лични платежни сметки. Когато правоимащото лице пребивава в държава – членка на Европейския съюз или в държава, с която Република България има договор за износ на парични обезщетения, предоставяни от ДОО, обезщетението може да се преведе по лична банкова сметка, посочена от лицето в държавата по пребиваване.

(чл. 39, ал. 1 и 2 и чл. 46 от НПОПДОО)
https://www.nssi.bg/fizicheski-lica/po-bg-zakonodatelstvo/vremen … rabotosposobnost/
Благодаря!

# 716
  • Мнения: 668
Здравейте, не знам дали въпроса ми е точно за тук, извинявам се предварително ако не е. Болничен съм, който ще си изкарам живот и здраве до края на бременността. Но тък като ми предстои да сменя фамилията, освен смяна на лична карта, книжка и до банката, трябва ли да ходя до нап или други институции, или автоматично ще си оправят данните в системата?

# 717
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
posh95 работодателя трябва да знае.


elleonore1
Според мен след 180 дни няма как ЛЛ да ви издаде болничен, трябва да се мине на ТЕЛК. Аз съветвам ползване на платен отпуск за тези дни.
За фамилията не би трябвало да им апроблем. В краен случай се представя документ за идентичност мисля беше.

# 718
  • Мнения: 1 901
Как след 180 дни? Нямам направени 180 дни болничен? Просто ще имам дупка между 30 дневния и 45 дневния? Лкк мисля, че не издава по-малко от 30 дни, трябват ми около 5-6.
posh95 работодателя трябва да знае.


elleonore1
Според мен след 180 дни няма как ЛЛ да ви издаде болничен, трябва да се мине на ТЕЛК. Аз съветвам ползване на платен отпуск за тези дни.
За фамилията не би трябвало да им апроблем. В краен случай се представя документ за идентичност мисля беше.

# 719
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
ЛКК издават и за по-малко от 30 дни.Въпросът е дали ще се занимават за 5-6.По-добре отпуск, без това декември няма да влиза в изчисленията за майчинство.

Общи условия

Активация на акаунт