Порок ли е бедността?

  • 7 992
  • 152
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 956
   Хората в малките селища са ПРИНУДЕНИ да работят за безпари почти. Собствен бизнес без някакъв капитал? Миграция- ми да идваме всички в София! Grinning Младите хора бачкат по строежите, щото ако се пообразоват, бедността им е гарантирана! Какъв курс по английски, какви пет лева? Че то някои говорят по 2-3 езика и пак не могат да си намерят работа. Някои хора явно живеят в облаците. Grinning
  202uu абсолютно си права

# 31
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Порок е, мразя да съм бедна. Донякъде наистина е въпрос на избор и на нагласа. В живота си съм се нагледала и наслушала на манталитета-Няма да стане; А, ще му работя и, любимият ми-Да гледаш дете е много скъпо.
За пенсионерите и пр. бих споделила, че никой никога не трябва да разчита на друг да му помага (в случая на държавата). Пенсионерите имаха своите спестявания, но, една част от тях се полакомиха по пирамиди. Нима пенсиите преди десети са били по-големи? Прадядо ми получаваше около 45-50 лв пенсия, която стигна до около 80 лв преди да почине. Мои наблюдения от родния ми, нестоличен град.
Също така, смея да споделя, че имам наблюдения как различни хора се оправят по различен начин с една и съща по размер сума пари.
Човек има толкова пари, колкото му е акъла. И съм права.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 244
Карам по ред.

И не ми говори за емиграцията, нали от нея ревете софиянци? Че всички селяндури се изсипват при вас да ви цапат столицата и да ви подбиват заплатите...

Моля те, не обобщавай.  Peace

Каква заплата предлагат според тебе на жена с висше, 2-3 чужди езика, компютър и още някоя и друга образователна екстра? 170-200 лв. в който и да е град, различен от София, Пловдив и Варна, може би и Бургас. За 10 часа дневно плюс още 6 в събота - без регламентирани почивка, отпуски, болнични и пр. екстри.

Причината за което е , че има хора, които се съгласяват да работят при такива условия, въпреки че са квалифицирани. Впрочем в София също има такива частници-изроди, има и хора, които им бачкат, квалифицирани, и мрънкат. А пък ето - в София са! Защо не си намерят друга работа ли? Защото няма? Не, защото ги мързи да търсят, мързи ги да мислят, защото е по-лесно. Не ги мързи обаче да се оплакват.

Младите хора бачкат по строежите, щото ако се пообразоват, бедността им е гарантирана!

Да, предполагам, че ако се образоваш няма да те вземат на строеж.

  Фил, ти ме изумяваш! Аз съм с магистърска степен, много стаж и взимам чисто 250лв. Интересно какво да понауча, че да изкарам повече, да взема да кандидатствам за доктор? Или пък да отида да работя в строителството? Имам и изкарани курсове английски- мога и продавачка да стана, ще забогатея!

А какво работиш, ако не е тайна разбира се.

Човек има толкова пари, колкото му е акъла. И съм права.

Да, права си.

********
Колкото до нападката за жълтите павета, може следващата тема да е "Порок ли е да си роден на жълтите павета?"

# 33
  • Мнения: 9 903
Много от тези, дето взимат по 150 лв. могат вместо да си изпиват заплатите да изкарат един курс по английски и да си намерят работа за 300 лв. Нямат ли избор? Или не искат.

един курс по английски/едно ниво!/ е около 150 лв. Знайш ли кога ще ги съберат тези пари? И че им трябват поне три-четири нива, за да могат спокойно да си пишат в автобиографията "владея английски". Хващам се за конкретния ти пример, защото съм минавала през него, и защото знам, че един гол английски не ти предлага веднага работа за 300 лв. И знаеш ли какво е да си търсиш някаква работа на 40, защото за тази, по която имаш необходимото образование и стаж, вече търсят само студенти или до 25 годишни?

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 306

[Причината за което е , че има хора, които се съгласяват да работят при такива условия, въпреки че са квалифицирани. Впрочем в София също има такива частници-изроди, има и хора, които им бачкат, квалифицирани, и мрънкат. А пък ето - в София са! Защо не си намерят друга работа ли? Защото няма? Не, защото ги мързи да търсят, мързи ги да мислят, защото е по-лесно. Не ги мързи обаче да се оплакват.



E това са глупости, шЪ извиняваш. А ако не се съгласят на тия условия - какво? Още по- голяма мизерия, но ще кажеш, че те са си виновни, понеже ги мързи. Просто такъв е пазарът на труда в момента в държавата. До голяма степен бедността е резултат на лични качества или липсата им, но поколението на родителите ни, примерно, беше адски прецакано от периода на преход. А че една преквалификация също гълта средства няма да обяснявам. Нещата не са еднопластови.

# 35
  • Мнения: 288
   Фил, учителка съм, но смятам да напускам професията. Не мисля, че това е достойно заплащане за труда ни. Не че ще намеря нещо кой-знае колко по-платено, но ми е под достойнството държавата да ме унижава с такава заплата.До там я докарахме.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
   Хората в малките селища са ПРИНУДЕНИ да работят за безпари почти. Собствен бизнес без някакъв капитал?
Не са принудени, а се примиряват. Има огромна разлика в значението на двата глагола. Говорила съм с много такива, които работят за по 200лв. 7 дни в седмицата по 10 и повече часа на ден. Питам ги защо не си потърсите правата, вижте се колко сте много. Ами страхуват се че ще ги уволнят и ще дойдат други на тяхно място, които пак ще са съгласни с тези условия. А през това време частника трупа състояние на техен гръб - пак в малкия град. Щом има търсене има и предлагане на нископлатена работа. Но забелязвам, че вече няма такава масовост и почти няма заплати под 200лв.

# 37
  • Мнения: 982
Сит на гладен не вярва!

# 38
  • София
  • Мнения: 2 381
За някои хора е порок. Забелязала съм, че има хора, които са си втълпили, че цял живот ще са си бедни и нищо не правят по въпроса за да не е така. Постоянно се оплакват(не ги съдя за това, но понякога е досадно), все на тях не им върви в живота, все са онеправдани. Не говоря за бедните, но с амбиции хора, които използват всичкото си време за да се справят и рано или късно излизат от бедността. Говоря за тези, които си мислят, че така им е отредено и цял живот ще си бъдат бедни.
За пенсионерите и пр. бих споделила, че никой никога не трябва да разчита на друг да му помага (в случая на държавата). Пенсионерите имаха своите спестявания, но, една част от тях се полакомиха по пирамиди. Нима пенсиите преди десети са били по-големи?


Франзела Калина - мисля, че за пенсионерите не си права. Пенсията не е помощ от държавата. Пенсионерите са си внасяли осигуровки по над 30 години. Тези пари са ходели на времето в нещо като сегашния фонд "Пенсии" на НОИ. Именно от тези пари им се плащат пенсиите. Друг е въпросът, че инфлацията "изяде" парите им. Ако едно време дядо ти е живял с 45 лв. Ок. Преди 1989 г. примерно хлябът беше 40 ст., баничката 15 - 20, бозата май беше 8 ст., киното - до 60 ст. Ако е пушил, спомням си по баща ми, "Арда" струваха 40 ст. За други цени не се сещам, защото не съм пазарувала - през 1989 г. съм била на 10, все пак. Сравни цените със сегашните. Преди 1989 г. на децата се даваха от 20 до 50 ст. за закуска. Има ли сега родител, който да дава по толкова на детето си, като го изпраща на училище???
Пенсионерите се били подлъгали по пирамидите. Сигурно има и такава, но вярвай ми това не е масовият случай. Ето, 2 г. таванът на пенсиите беше 420 лв., а трябваше само една да е такъв. Още миналата трябваше да е 455 лв., а стана от тази, чрез законов трик. И то защо? За да не се разтваряла ножицата между ниските и високите пенсии.  През 1997 г. се въведе точковата система. И то не защото са ни задължавали от ЕС, а защото не е имало пари за изплащането на пенсиите. По новата формула всички пенсии бяха орязани поне наполовина. Леля ми е взимала преди 1997 г. 200 лв., а след това между 80 и 90 лв.
Май станах много обстоятелствена, но...

Последна редакция: сб, 18 ное 2006, 17:58 от kia

# 39
  • София
  • Мнения: 1 244
   Хората в малките селища са ПРИНУДЕНИ да работят за безпари почти. Собствен бизнес без някакъв капитал?
Не са принудени, а се примиряват. Има огромна разлика в значението на двата глагола. Говорила съм с много такива, които работят за по 200лв. 7 дни в седмицата по 10 и повече часа на ден. Питам ги защо не си потърсите правата, вижте се колко сте много. Ами страхуват се че ще ги уволнят и ще дойдат други на тяхно място, които пак ще са съгласни с тези условия. А през това време частника трупа състояние на техен гръб - пак в малкия град. Щом има търсене има и предлагане на нископлатена работа. Но забелязвам, че вече няма такава масовост и почти няма заплати под 200лв.
Peace

И така. Изводите до тук са:
1. Ние избор нямаме. Затова се налага да работим за малко пари.
2. Преходът е виновен. (ъфкорс, дайте да върнем комунизма, та да си отдъхнем)
3. Да се учи е трудно и скъпо. По-добре не.
4. Не ни уважават работодателите (частник;държава)
5. По всички тия причини и някои други не можем да си намерим по-добра работа.

На който му допада обобщението, да продължава в същия дух.
Аз лично ползвам например нет-а освен да драскам възмутителни мнения тук също така да се доусъвършенствам, да научавам неща, да упражнявам езици и да уча нови.
Сега не работя за много пари, но не възнамерявам след 5 г. да речем да е същото положението.

Не исках да превръщам темата в бойно поле, извинявам се, че така се получи.   bouquet

# 40
  • София
  • Мнения: 1 244
А-а-а, не, не вярвам, Киа, ти умишлено ли пишеш с червено?
Дядо ти преди 89-а друго освен хляб, боза и Арда можел ли е да си купува???

# 41
  • Мнения: 288
   Мисля, че малко се отклонихме от темата. Това, че има хора недостатъчно пробивни, нерешителни и не толкова умни, че да се изстрелят напред , не означава, че са заслужили да си бъдат бедни. Един обикновен метач би трябвало да не бъде беден, щом работи! Ако работиш-каквото и да е- трябва да можеш да си плащаш всичко и да живееш добре. Работиш ли и не успяваш, изнемогваш, значи си беден. И 300 лева да е минимума, пак си "на дне", не си богат.Е, порочен ли си?

# 42
  • Мнения: 1 937
Хич не ми се спори тази вечер.
И по принцип не ми се спори.

Но по отношение на тапиите и образованието, езиците и тем подобни притурки, в големия си процент не са нищо повече от хартиени носители на информация.

Та... опитвам се да гледам на бедността философски - не искам да съм бедна.
Помагам доколкото мога на хора в беда...

Щот' бедност може и от беда да идва, нали?

# 43
  • София
  • Мнения: 2 381
А-а-а, не, не вярвам, Киа, ти умишлено ли пишеш с червено?
Дядо ти преди 89-а друго освен хляб, боза и Арда можел ли е да си купува???

Не ставаше дума за моя дядо. Написала съм цените на тези стоки, защото тях си спомням. Все пак последните 10 г. от соц. времето са били моите първи 10. И си мисля, че преди 1989 г. с 45 лв. пенсия се е живеело съвсем различно, меко казано, в сравнение със сега, или ако щеш през 2000 г.
И не пиша умишлено с червено. Ако си мислиш, че съм социалистка - не съм. Смених цвета със светлозелено, ако те дразни.

# 44
  • Мнения: 25 641
Много са ми интересни такъв род обобщения.  Mr. Green
Да твърдиш, че бедният е беден, защото го мързи или не желае да се развива е същото, като да се твърди, че всички богати са крадци и мошеници (което също не е лъжа в нашата държава, но... ние не сме от тях, как`Сийке, нали?  Wink)
За съжаление, единствените "пробивни", "предприемчиви" и прочие люде, на чийто възход съм била свидетел, са го направили или с курвалък, или с ограбване на бившия шеф и отнемане на бизнеса му, или с развъртане на... първия милион, за който никой не говори.
Има и забогатели с честен труд, но са съвсем малко на фона на общото разбойничество.
Ето - и аз си направих моето си обобщенийце...  Joy
Ако мога да приема, че бедността е порок, става дума само за духовната бедност, която е още по-крещяща, ако е и подплатена със стабилни финанси. Това вече е непростимо!  Sick

ПП Под "успял" изобщо не приемам какъвто и да е наемник, който е успял да се пообзаведе с вещи от първа необходимост на изплащане, живее на квартира или в наследствено жилище и може да си позволи да отиде на море (обикновено с кредит). Имам предвид хора, които развиват сериозен бизнес и инвестират здраво в него. И не си мерят... етикетите на дрехите.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт