Отговори
# 30
  • Русе
  • Мнения: 7 796
И сега на малкото сметката е вързана към моята, но аз имах предвид обща разплащателна с ММ и двамата да се водим титуляри.

# 31
  • Мнения: 1 489
Ние също сме с общ бюджет, откакто живеем заедно. Той се изразява в това, че взелият заплата/аванс тегли дадена сума и носи вкъщи. Пазарува се, плащат се сметки и т.н. Като ги изхарчим, теглим пак и т.н.
В момента съм в майчинство, което е почти колкото заплатата ми. Разликата е, че като работех, имах често бонуси. Винаги съм казвала на ММ за тях и ги харчехме заедно- почивка, нещо за дома, облекло/обувки за предстоящ сезон.

За да съм по- спокойна, бих искала още 1000-1500 лв. към доходите ни.

# 32
  • Мнения: 6 166
Зависи къде живееш, какви разходи имаш и какви са цените на стоки и консумативи.

Парите винаги са проблем, т.к. винаги излиза нещо, за което да се харчат.

# 33
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 187
Интересно ми стана, че никой в темата не мечтае, за  някакви петцифрени суми например. Другото интересно ми е, че тия суми от 2-5хил лв си бяха мечтан доход още преди 20г, и от тогава мечтите нито са мръднали, нито са се постигнали. Иначе аз лично искам дохода да е над разходите, нямам други претенции 😁

# 34
  • Мнения: 1 081
Иначе аз лично искам дохода да е над разходите, нямам други претенции 😁

Ох, това е и моята мечта, но.........
Параграф 22. Разходите се увеличават с увеличаване на приходите. Обичайно по -интензивно нарастват разходите. И пак сме в изходна позиция.

# 35
  • Мнения: 3 589
Различни са разходите според града, децата, собствено жилище. Затова бих казала че достатъчният доход е този, от който остават непохарчени едни 1000 лв. на месец. Как няма да ги усещам като проблем, ако си покривам нуждите, но нямам пари настрани, като пасивен доход или спестяване. Колкото и да харчи човек, трябва резерв, за да се чувства спокоен. Иначе винаги ще има страх от предвидим или непредвиден разход, който не може да бъде посрещнат - болест, пътуване лично или на детето, належащ ремонт, оставане без работа, обучение, по-голяма покупка (ТВ, пералня), изравнителна сметка за парно и какво ли още не, което може да изникне в утрешния ден.

На мен ми правят впечатление 2 неща в последната година
- първо, избухването на инфлацията
- второ, главоломен ръст на заплатите на определени кръгове, съвсем на светло, в легални бизнеси. Налични стават едни пари и една покупателна способност, която прави ценообразуващите да се самозабравят.

Обществото става все по разслоено, хората с досегашните уж средни заплати почват да се чувстват все по-смачкани. Не знам как ще се оцелява, инфлацията продължава. Моята заплата е добра, но е мръднала много малко за последните години и инфлацията смело си отхапва парче след парче. Като семейство с 1 дете в месец без празници или някаква почивка, 3 500 лв. ни стигат за живеене в София, без да се стискаме. За храна отиват най-много, ядем и навън, купувам и сготвено, готвя и вкъщи, поръчваме и с доставка. Бензин ползваме само уикенд. Друг е въпросът, че месеци без празник или почивка няма много: Коледа, рождени дни,  пролетна ваканция, лянта отпуска и те половината месеци в календара са по-разходни
Иначе ясно, и 50 000 мога да изхарча на месец, ако ги имам, но и 10 няма да ме огреят никога 😁

# 36
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
- първо, избухването на инфлацията

Във връзка с инфлацията - вчера гледах новините по БНТ - казаха, че се очаква инфлация от около 10.4% за България. Не споменаха какъв е източникът им и как в изчислена, но според мен е реалистична. Най-голямо поскъпване се очаквало при горива и хранителни стоки.

Връзва се с това, което чета и гледам и в Германия - хранителните стоки са около 20 до 30% нагоре, горивата че са поскъпнали - поскъпнали са, но ефектът е различен за всеки в зав. от това дали се придвижваш с кола, градски транспорт и какво отопление имаш вкъщи. В България фактът, че над 85% от хората живеят в собствени жилища, а не под наем, силно подобрява ситуацията, защото поне на същественото перо, каквото би бил един наем, му се спестява инфлационният елемент, т.е. не се индексира с покачването на инфлацията.

# 37
  • София
  • Мнения: 6 726
85% ми се вижда малко нереален процент за хора, които си живеят в собствени жилища....

# 38
  • Мнения: 12 915
И аз не знам как я изчисляват, но ще да е нещо усреднено... а пък поне на мен ми изглежда че най-необходимите неща поскъпват най-много. Та може и средното да е 10%, но се усеща като доста повече.

# 39
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
85% ми се вижда малко нереален процент за хора, които си живеят в собствени жилища....

https://www.infograf.bg/article/1470934804000

Намерих и данните в Евростат, но тази статия ми се вижда по-достъпна и интерактивната карта е по-удобна за бърз поглед.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 726
Съжалявам ама това ми се вижда като "нормален" доход 2000лв. за тричленно семейство. Ще кажат, че всеки втори живее в собствено жилище.

# 41
  • Мнения: 18 575
Тези 10 процента вероятно са от министерство на финансите - https://www.actualno.com/economy/mf-srednogodishnata-inflacija-s … news_1735285.html

Друг въпрос е, че за хора с минимално потребление като пенсионерите да речем, личната инфлация само за миналата година е минимум двойна, за тази ще бъде и повече.

# 42
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Съжалявам ама това ми се вижда като "нормален" доход 2000лв. за тричленно семейство. Ще кажат, че всеки втори живее в собствено жилище.

Защо? Това е статистиката. Не всеки втори, а даже повече от 3 от 4.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 726
Защото ми звучи нереално затова. Не сме толкова богати на фона на другите държави и да не говорим и какви бомбастични цени са жилищата.

# 44
  • Мнения: 14 899
Не сме толкова богати на фона на другите държави
По този въпрос, винаги ми е било странно наистина ли единствено у нас ли го има това масово усещане за несигурност и недоимък. Не точно ясна бедност, а именно недоимък, сякаш дори само 5 лв отгоре да получиш, и ще ти подобрят финансовото състояние. Като че в другите държави не е така.

Общи условия

Активация на акаунт