Защо е толкова мръсно в България?

  • 32 270
  • 840
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 10 568
Ходихме преди 2 години до Козлодуй и ни се стори доста чисто сравнено със София, даже ни беше тъпо, че столицата е толкова мръсна. Това, което ни направи впечатление, е че няма 2 см кал и прахоляк около бордюра. Щом в един град може, значи навсякъде трябва да може. И според мен трябват глоби за всичко и ще се научим. Хич не подкрепям идеята за 200-300, 500 лева за посрано от куче, за минаване на червено или за хвърляне на боклук при условие, че не се събира. Аз винаги съм смятала, че проблема не е в глобата, а в събираемостта. Нека е 50 лева и да му вземат през ден, два за минаване на червено, или за хвърлен фас. Ще хвърли днес, ще хвърли утре, като набута едни 500-1000 лева на месец сам ще започне да се ограничава.
Също така и като се почисти не се поддържа. С очите си съм виждала как ромите метат и събират прахоляка в торба, която никой не извозва, същото е и с чувалите със шума. Значи, хем си правят труда да изметат, съберат и като не го приберат, този чувал колко може да издържи, нищо време - къса се и боклука е отново на улицата. Не им разбирам графиците, но понякога си мисля, че има проблем със сметоизвозването, толкова мръсно сякаш никога не е било.

# 46
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
При последното ми прибиране в България останах потресена от инсталираните на няколко места в моя град кофи за боклук, които представляват една огромна дупка в земята. Отваряш на пръв поглед едно нормално кошче и като надникнеш виждаш една огромна и дълбока яма. Какво е това безумие? Едно своеобрсзно бунище на крачка от парк, пешеходна зона, детска площадка. Вътре боклуците гният с месеци, докато се напълни, нищо чудно да плъзнат миризми и бацили. И ми е чудно как се почиства подобно нещо?
И всичко това само, защото няма кой регулярно да почиства нормалните кошчета.

# 47
  • Мнения: 1 215
VickyTaylor, според мен контейнерите трябва навсякъде да са такива - вкопани в земята и да имат механизъм, чрез който само да може само да се изхвърля, не и да се вади. Такъв механизъм има например на контейнерите за текстил.
Наблюдавам какво се случва със старите контейнери в “елитен” столичен квартал. За няколко часа се препълват с връх. Хората трупат и около контейнера, на улицата. Капаци няма. Минават цигани и ровят, разхвърлят, разкъсват торбите, подухва малко ветрец и пластмасите хвръкват. Минават бездомни кучета, разравят и разпръскват всичко. Изключително грозна гледка…Ако контейнерите не позволяват да се рови вътре ще е малко по-прилично.

За хората по селата, които не можели да се научат да рециклират. Знаете ли, че в България генерираме в пъти по-малко боклук на човек, отколкото в западна Европа? Обяснението е елементарно - консумираме по-малко защото сме по-бедни. Друг куриоз е, че всъщност сме шампиони по рециклиране - така показват официалните статистики, на Евростат например. Проблемът, кокто аз визирам е далеч по-тривиален - навсякъде е мръсно , по тротоари, в градинки, зелени площи, улици и т.н, абсолютно навсякъде се търкалят боклуци от всякакво естество. Има купища незаконни сметища, в населените места и извън тях. Какво миене на улици с шампоан, какви фантастики 😁 Ако успеем да се изринем от кучешките изпражнения на всяка втора крачка и едрите боклуци по улицата пак ще е ОГРОМЕН напредък.

# 48
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
Шампоаните са за коса, не за миене на улици 😄
Тези контейнери може да са удобни за някого, но не ги намирам за хигиенични. Хората са свикнали да изхвърлят какво ли не където им падне, вкл и умрели животни.
Толкова малко боклук се генерира в България, че буквално е навсякъде. В Европа може да се генерира повече, но отдавна се работи в посока минимализиране използването на пластмаса. Найлоновите торби отдавна са заменени с хартиени и биоразградими. Хората са свиканли да си ходят на пазар с многократни торби. Опаковките вече се произвеждат от тънка пластмаса. Но за сметка на това се увеличава замърсяването с еднократни маски и Ковид тестове.
Кучешките изпражнения са най- малкия проблем. Тук също е пълно и на всичкото отгоре все по- често се натъквам и на кучешко повръщано.

# 49
  • Мнения: 2 601
Любопитна съм колко се плаща средно такса смет в Бг? На домакинство ли е или според брой живущи?
Имам смътен спомен, че сумата беше доста ниска. Да не се учудваме тогава на мръсотията.
Някой по-горе беше казал, че държавата нямала пари. Не й е работа на държавата, поне не навсякъде. Ако се увеличат сериозно вноските за смет, полека ще се видоизмени манталитета.

# 50
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
На тази бедност и инфлация остава и таксата смет да вдигнат. Може би някога, но не и в близкото бъдеще.

# 51
  • Мнения: 2 601
Ами, още дълго ще се дивим на камарите отпадъци.

# 52
  • Мнения: 15 265
Цитат
Наблюдавам какво се случва със старите контейнери в “елитен” столичен квартал. За няколко часа се препълват с връх. Хората трупат и около контейнера, на улицата. Капаци няма. Минават цигани и ровят, разхвърлят, разкъсват торбите, подухва малко ветрец и пластмасите хвръкват. Минават бездомни кучета, разравят и разпръскват всичко. Изключително грозна гледка…Ако контейнерите не позволяват да се рови вътре ще е малко по-прилично.
Това е масова практика не само в “елитен” столичен квартал. Контейнерите са сложени на видни места, при това по няколко. Счупени, мръсни, миришещи. Тези за разделното събиране обикновено за пълни и около тях е леш.

Цитат
Любопитна съм колко се плаща средно такса смет в Бг?
Поне при нас се определя от дънък сгради и на места, таксата смет, надхвърля неколкократно данъка. Не са малко парите. Според мен организацията не е добра.

# 53
  • Шотландия
  • Мнения: 2 858
Любопитна съм колко се плаща средно такса смет в Бг? На домакинство ли е или според брой живущи?
Имам смътен спомен, че сумата беше доста ниска.

Да, и на мен ми е интересно,  колко е таксата за смет в България,  в пари, и на какъв период? Някой може ли да посочи конкретни актуални данни?

# 54
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 853
Заради хората. Хората хвърлят кой където свари. Хората не са свикнали да си плащат за събиране на строителните отпадъци.
Ей за това е мръсно

# 55
  • Мнения: 10 568
Европа си минимизира отпадъците, но италиански ли бяха рулата с  боклук, които се разпадаха на някакво депо.

Каквато и да е таксата за смет, все ще е мръсно, като всеки хвърля където му падне. В парка всички чоплят слънчоглед, коша е буквално на 3 метра от тях, на другия ден търсят чисто място - пак с бирите и слънчогледа.
Една майка си изходи детето до едно дърво и го заряза там, не го прибра, та не са само кучешките лайна проблем.
В Банкя бяхме в градинката до дърво друго дете "акаше", ами съжалявам, ама то народа сере където си иска, вие за кучетата се възмущавате. Нямам куче и преди време най-много се дразнех в Лозенец на минираните тротоари, сега са навсякъде.

# 56
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Лондон такса смет за една календарна година къща с три спални преден и заден двор в четвърта зона £1900. Пропуснах,допълвам се,ако не е разпределен буклука правилно стъкло,хартия,пластмаса,общ буклука и така нататък не го вземат.Повтори ли се пристига глоба от общината.Та така.

Последна редакция: вт, 15 фев 2022, 19:03 от Мусковадоoo

# 57
  • Мнения: 18 671
Тук ми е десетина лева таксата, не ми се рови за квитанции, на не надвишава 20, колкото да е нагоре. Няма разделно, няма дявол,  и върху двора (празен, друг) имам левчета. И за този с къщата също има.Всъщност, за споменатите имоти плюс 2.4 дек двор(празен от сгради като втория), в края но в регулация имам всичко - с данъка 50-60 лв.
Та все ревем, за нищо. Не вдигат процента, на почти село сме ,малко градче, 4000 жители ,но ги няма, около 3000 живеем тук, плюс-минус, къщите - моята 50 кв, но има други постройки поне още толкова.И декар двор.
И доходите никакви, но  и плащането като тях.
Много цени се изравниха със запада, но и доста са надолу.Откъм данъци особено.То основно жилищата в градовете поскъпнаха колкото там.

# 58
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 334
Много хвърлят, малко събират, елементарна математика😉

# 59
  • Мнения: 2 109
Любопитна съм колко се плаща средно такса смет в Бг? На домакинство ли е или според брой живущи?
Имам смътен спомен, че сумата беше доста ниска. Да не се учудваме тогава на мръсотията.

Областен град в северозападна България - 60 лв такса смет за 90 кв апартамент за година. Определя се според квадратурата.
В Англия през 2018 г. плащахме 1200 паунда на година за апартамент 50 кв. Средно голям град в провинцията.
Ниски са таксите смет и като цяло данъците, спор няма. По-малките общини няма как да осигурят достатъчно поддръжка с тези бюджети, за ремонтни дейности се търсят проекти и държавно финансиране.

Общи условия

Активация на акаунт