Къща около София - 3

  • 34 614
  • 336
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 8 575
Не е въпросът какво аз си представям/харесвам/мечтая. Нито някой друг. Въпросът е човек да търси реалистично и практично. Освен курортните селища, дайте пример за уредена вилна зона със все канализацията, водопровода, тока, сметоизвозването, детските градини, магазините. Защото аз такива не знам, пък прозвуча все едно има. Какво пропускам?
Нели, в източна посока, в Санкт Петербург, е 1:1 същото като в западна. Отбелязвам само, в случай, че пак някой опита да дели по оста Изток-Запад Simple Smile Ние тук сме истинските идиоти. Но все пак, ако тръгвва човек да строи тук или изобщо да заживява тук, реалностите са, каквито са и промяната им няма да стане изведнъж, уви.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 403
При покупка на парцел за строене какво трябва да се гледа на първо четене? Извадих 20 обяви и се опитвам да отсея - вече преди покупка ще се консултирам със специалист.
Понеже ни е втори опит /последно преди 12г/ ще гледам да е с или до канализация! Токът и водата не са толкова сложни.

Стари пред срутване постройки плюс ли са? /евентуални петна за строеж/
Какво значи "обезщетение 30% за собствениците""
Денивелация в края на парцела-10% - как се изчисляваше?

Не мисля, че канализацията трябва да бъде водеща. За мен приоритетите са да е УПИ, в населено място/вилна зона, наличие или много близко място за включване към електричество, вода.
Всичко друго са лични изисквания - гледка, големина на населеното място, наличие на ДГ, училища, магазини, обществен транспорт.
Иначе теоретично, с много пари, може да се построи къща и на върха на планината, да се захрани с Ел.енергия и вода, да се изгради асфалтов път (срещу минимум 200 лв/м2) и т.н. Ако не бързате, може да купите и парцел извън регулация на добра цена.

Да се използват стари сгради за петна за строеж едва ли е много целесъобразно. Все пак един проект струва 3-5-6000 лв и на фона на разходи по построяване на една къща сумата не е толкова голяма.

Последна редакция: нд, 14 ное 2021, 09:26 от sofyia

# 47
  • София
  • Мнения: 621
Стара къща за бутане върви с разходи и разправии за бутане и извозване на боклука, имайте го предвид. За мен наличието ѝ е по-скоро минус, но ако парцелът е добър, може спокойно да се преглътне.

Процент обезщетение за собственика означава, че имотът се продава на инвеститори, които ще строят блок, и продавачът иска да получи Х% от апартаментите (грубо казано).

За мен най-важното е да е в спокоен район без кражби и побоища. Асфалт до имота или поне на 20-50м., да се чисти зимата. Ток в имота или най-малкото до имота - разправиите с ЧЕЗ са страшни - тромава администрация, по-зле са от всички държавни и общински институции.

# 48
  • Мнения: 4 711
здравейте, влизам с малко по-различен казус, но съм сигурна, че тук ще получа адекватен съвет Simple Smile
Става въпрос за преустройство и дострояване на къща - към кого трябва да се обърна и какви са стъпките, ако някой се е сблъсквал с подобно нещо - архитект, проектант или строителен инженер?
Благодаря предварително Hug

# 49
  • Мнения: 6 166
1. Архитект за проект. 2. Събиране на документи, подписи и 3. Внасяне в общината за разрешение и така.

# 50
  • Мнения: 4 711
1. Архитект за проект. 2. Събиране на документи, подписи и 3. Внасяне в общината за разрешение и така.
много благодаря Simple Smile
Става дума за долепяне на избено помещение и коридор към готова къща, но предполагам пак трябва по същия ред, нищо, че ще е малка постройка... Нали така?

# 51
  • Мнения: 1 883
Adream, точно така. Потвърждавам стъпките описани от Елфичка. Аз съм със същия казус в темата. На етап сме изготвяване на проект от архитект.
С добавянето на допълнителни помещения се променя документално статусът на къщата: добавят се кв.м към площта, което съответно трябва да бъде отразено в нотариалния акт, а преди това да мине през съответното одобрение и разрешение в общината.
Доста хора ни се чудят, защо хвърляме "излишни "според тях пари на вятъра за архитект и проект, които в интерес на истината не са малка сума, но за мен е редно всичко да мине през официалния ред, а не да треперя дали в някакъв момент някой няма да атакува законността на преустройството. Нужно е съсед да се оплаче или да се направи една проверка по време на строителните дейности и да се свърши с предписание за възвръщане на първоначалния вид на къщата, което е свързано с още повече финанси и съдебни разправии.

# 52
  • Мнения: 4 711
Благодаря ти Simple Smile
При нас е горе-долу същото положение, но не ми се иска в последствие да имам разправии. Предпочитам от самото начало както трябва и с всички изискващи се разрешения и документи.

# 53
  • Мнения: 140
При покупка на парцел за строене какво трябва да се гледа на първо четене? Извадих 20 обяви и се опитвам да отсея - вече преди покупка ще се консултирам със специалист.
Понеже ни е втори опит /последно преди 12г/ ще гледам да е с или до канализация! Токът и водата не са толкова сложни.

Стари пред срутване постройки плюс ли са? /евентуални петна за строеж/
Какво значи "обезщетение 30% за собствениците""
Денивелация в края на парцела-10% - как се изчисляваше?

пп; за старото ми село се замисляме - дали може да се откупи част от стопански двор /съседен е/ - линия от 3м поне - около границите ни.

А трябва, мои познати с партида в Софийска вода, чакаха над година за да си платят 20000лв и да им пуснат 3метра тръби до къщата. Други- са ми казвали че Чез са ги карали да палтят 50 000 за трвопост за да им пуснат ток. Канализацията ви е най малкия проблем, тя се решава с пречиствателна станция, но вода и тока-ако нямате години може да се  чака.

# 54
  • Мнения: 6 166
Една JoyJoy беше питала във фейсбук дали да си купува къща (приателят й, тя само избира), защото близо до къщата имало 5g кула и как щяла да спи тя, принцесата, на тези облъчвания.

Така, че разни хора, разни идеали.

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 08:10 от Елфичка

# 55
  • София
  • Мнения: 4 192
Каналът и да го няма, пречиствателната станция е 5к лева и после водата може да се използва. Разходите за нея са 30-40лв месечно за ток или бактерии в зависимост каква е. С тока проблемът може да се окаже и нерешим.

# 56
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Ще следя темата и аз. На път съм да се откажа. Навсякъде нередовни документи, постройки изобщо без никакви документи, все има нещо скрито, за което научваш между другото. И собствениците покриват заедно с брокерите.

# 57
  • София
  • Мнения: 9 934
тези месеци ... след 10г пак ще се сблъскаме с ЧЕЗ - за ПИ и ще пиша... последния път мина без ядове и крупни суми, даже и стълбове поставяхме.
А от /готовата/ канализация по-добро няма. Ти ще направиш за 5-10к "пречиствателната станция" и после пари за поддръжка... но съседа ти който ще цъфне или е там заварен - няма да направи - и какво ще му направиш?
Става по-весело ако имаш сондаж за водата...

ПП: Тези от РИОСВ са най-големите марди след костинбродската община.
Там становищата излизат след половин или цяла година...
А при вторите едно нищо ни казаха, поне да бях сезирал по-височайшите над тях органи...

# 58
  • София
  • Мнения: 8 575
Ако сондажът не е плитък, нищо ти няма на водата. Съседът го обаждаш в общината, че е на септична яма и го задължават да я направи изгребна. Поддръжката на истинска пречиствателна станция е веднъж на минимум 5 години, казват ползващите ги. Ако това те събаря - лошо.

# 59
  • Мнения: 6 166
Тони, Старидрийм пише за костинброско. Там не е като при Софийските села, които са причислени към София. Там е дивия запад. А щом и става дума за село със сонди, още по-зле. Не за друго, няма наплив от желаещи да отидат към тази час на извън София, но периодично има крадци с каруци, така че да не си слагат камина или каквото и да е метално в къщата, че ще изгорят и септичната яма на съседа или администрацията в Костинброд ще са им бели кахъри.

Общи условия

Активация на акаунт