За кърменето на поискване и след него.

  • 1 655
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте, бих искала да попитам майките с по-големи деца (3-7г.), които са кърмили на поискване за следното нещо.
Има мнение, че кърмените на поискване деца нямат режим на хранене и свиват да ядът нещо постоянно. Т.е. като пораснат постоянно нещо дъвчат и се тъпчат, защото така са свикнали от бебета, през час два храна.
Дадоха ми и за пример две майки с такива случаи. Едната на три деца, които постоянно тършуват нещо из хладилника или шкафовете.

Та според вас това заради кърменето и навика ли е или е въпрос на възпитание? При вас как протичат нещата с храненето ?
Аз кърмя на поискване и се притеснявам да не стане нещо подобно тъй като все това ми се повтаря.

# 1
  • Мнения: 2 352
Моето дете си има режим, на 2г и 1м е. Храни се долу горе по едно и също време, свела съм до минимум междинни хапвания(солети, бисквити и сякакви такива глупости). Не търси храна постоянно.
Позната с дете на 1г и 8м не може да я накара да спре да яде, а беше на режим още от родилното. Друга с дете на 2г и 3-4м е по същия начин. И двете деца са доста едри, на втората даже бих казала, че е с наднормено тегло.
Аз кърмих на поискване, когато започнах да въвеждам твърда храна постоепенно започнах да изграждам режим. Сега си има закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Не мисля, че има връзка. Кърменето на поискване е особено важно през първите 6 месеца. След това има доволно време да се проучва на режим. Тая теория, която са ти казали ми е същата като онази с негушкането на бебето, че да не се учи да е все на ръце.

# 3
  • Мнения: 8 805
според мен е до човек и до период, няма общо с кърменето на поискване, от личен опит говоря.

# 4
  • Мнения: 7 776
Няма такова нещо. Поредният измислен мит.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 566
Глупости, няма такова нещо. Стомахчето на едно малко бебе не може да се сравни със стомахчето на пораснало дете. Кърмех точно 2 години, през първите месеци на поискване изцяло, след това вече все по-малко и по-малко. Детето ми е злоядо и не се храни под режим, просто защото не иска и в никакъв случай не търси постоянно да яде.

# 6
  • Мнения: 771
Отговарям като майка за 7г, кърмено на поискване и със “стаж” 20м - не, няма връзка.

Безразборното хранене според мен може да се е получило от липса на изградени навици относно режим на хранене, компромис с качеството на храна и лесно достъпен джънк

Никога не съм ограничавала, но и никога не съм натрапвала (примерно перманентно ръфане на солети, чипс, бисквити и пиене на сок и т.н). Снаксове и джънк не трупам по шкафове, за да не са на 1 ръка разстояние. Ако (като) сме в магазин и се присети, купувам.

Никога не възнаграждавам усилие с храна (примерно реши си задачите и давам сладолед) и никога не “договарям” с храна (примерно “ако” еди какво си, ще ти купя шоколад), както и никога не наказвам с храна (напр щом не си направила еди какво си, няма да получиш десерт тази вечер)

Не “купувам” обич и внимание с шоколад и лакомства

Кърмете си детето и го гушкайте много 🍀

# 7
  • Мнения: 211
Няма връзка. Голямото е почти на 7 (кърмено на поискване до 2г и 8м), малкото е на 3г и 6м (кърмено на поискване до 2г и 9м).
Имат режим на хранене - три основни хранения и плод или друго за следобедна закуска.
Приятели с деца, кърмени на поискване, също нямат проблеми с режим на хранене.

# 8
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Абсолютно не е вярно. Със захранването се въвежда и режим, ако спазвате паузите между твърдите хранения, няма опасност да се създаде навика с постоянното тъпчене. То си зависи и от самото дете. Кърмата си е кърма, според мен няма общо с навика да се тъпче нещо.

# 9
  • Мнения: 8 805
аз пък  не налагам режими на хранене, давам, само, когато детето си поиска и колкото си поиска, ние си продължаваме 'на поискване' и работи

# 10
  • Мнения: 6 764
Както всяко нещо, въпрос на възпитание и разбирания в семейството. Дъщеря ми е на 7г, с баща й не разрешаваме произволно хранене, когато й скимне. След като беше захранена си премина плавно на закуска, обяд, следобедна и вечеря. Ако между храненията е гладна, плод, нещо леко. За нас е важно да се храним заедно като семейство на масата, когато е възможно. Не всеки да дъвче нещо на крак или пред телевизора. Аз не разрешавам хранене след като зъбите са измити и е в леглото вече. Дете да има навици на кърмаче не е логично, освен ако хапва символично и затова да е гладно през 2 часа.

# 11
  • Мнения: 8 805
A не трябва ли да се храним само, когато чувстваме глад. А ако някой не е гладен, пак ли сяда ли на масата със семейството?

# 12
  • Мнения: 6 764
A не трябва ли да се храним само, когато чувстваме глад. А ако някой не е гладен, пак ли сяда ли на масата със семейството?
Обикновено всички около времето за закуска, обяд и вечеря сме гладни 🙂 Предполагам се е случвало някой да не е толкова гладен, сяда/не сяда на масата, някъде в стаята е или си говорим, нещо такова.

# 13
  • Мнения: 1 781
Имам дете на 4г кърмено на поискване до 1г3м и всъщност мисля точно обратното на мнението, което са ви споделили(не мога да се въздържа да не кажа, че е поредната тъпотия). Дъщеря ми изобщо не ламти за ядене, напротив яде си 4 хранения и рядко иска нещо междинно да си хапне, а ако стане се задоволява с малко. Но сама разбирате, че всичко е строго индивидуално, като за всяко друго нещо. Едни деца са по ящни, други не, някои по дебелички, има го и момента ген, но основно подчертавам възпитание. От родителя зависи до голяма степен какви хранителни навици ще изгради на детето си. И това как е яло от 0-6 месеца не виждам изобщо какво общо има.

Общи условия

Активация на акаунт