Допълнително име в кръщелното?

  • 3 957
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 604
А защо не я записа с двойно име още при раждането?
Не исках да има такова двойно име по лична карта, таткото също беше против, настояваше името да е само едно. Не говорим за т.нар. "светско" име, а само за църковното, което ще си знаем общо взето само ние и още няколко човека.

# 16
  • Мнения: 1 797
И аз, и брат ми сме записани с допълнителни имена в кръщелното, родени сме 1994 и 1995 г., кръстени сме през 1996 г. Често го забравям, винаги се представям само с първото си (официално име Simple Smile), ако стане дума в някой разговор, тогава споделям, че имам и още едно име. Не виждам нищо лошо да се добави още едно име в кръщелното, което да има символика за родителите, нашите втори имена са избрани така.

# 17
  • Мнения: 5 604
Много ви благодаря за споделеното мнение. 🌺 Вторите ви имена на светци ли са, ако мога да попитам?

# 18
  • Мнения: 1 797
Много ви благодаря за споделеното мнение. 🌺 Вторите ви имена на светци ли са, ако мога да попитам?
Не са 🙂 Моето е Ралица, а на брат ми - Пресиян, имат голяма символика за майка ми и затова са избрани от нея.

# 19
  • Мнения: 627
Сетих се, че преди доста време бях разбрала за подобна практика покрай случая на една позната. Ситуацията беше съвсем различна, майката твърдеше, че по някаква (май руска) традиция можело да има тайно име в кръщелното, което да си знаят само родителите. Хвърли ме в недоумение, защото не видях никаква логика в това, а и защото прозрях някакво извъртане от страна на майката - уж сама, по своя воля и с желание беше кръстила детето на свекървата, а сякаш търсеше начин да избяга от името. Каквато съм си първосигнална, директно си изказах мнението, че не виждам никакъв смисъл в това, че не разбирам защо трябва да има разлика между името пред хората и името пред Бога и защо са тия тайни имена, не сме партизани. Не знам в крайна сметка какво стана. Даже бях забравила за случая.
Вашият случай е съвсем различен. При вас има обяснение и по-дълбок смисъл. Не знам, не мога да дам съвет. Мога да дам само някои препоръки ако въпросът още е на дневен ред:
Ако решите да го направите, проверете със сигурност къде практикуват това. Защото знам и за случаи на другия полюс - свещеник отказва да кръсти дете с двойно лично име, с мотив, че не е разрешено по канон, въпреки че детето е с такова име по акт за раждане. Родителите трябва да избират. Тайнството е извършено само с едното име и само то е вписано в кръщелното.
Ако един ден имате още едно дете и ако пак е момиче, бихте ли си ползвали второто любимо име за него? А ако вече кръщението на първото е направено с добавка, това би ли променило нещата? Би ли било за вас името вече "заето" и бихте ли съжалявали, че няма да го ползвате пълноценно, чувствайки за нужно да изберете различно име? Или напротив, административни пречки едва ли ще има, ще кръстите и другото бебе с това име (второто име от кръщелното на кака си) и даже ще Ви е хубаво, че сестрите ще са в някакъв смисъл "адашки" и ще имат общ светец-покровител?
Въпросите са доста лични и не е нужно да отговаряте тук. Но може да си помислите по тях, за да вземете Вашето си решение.

# 20
  • Мнения: 5 604
Много благодаря за този отговор. Hug Все още е на дневен ред въпросът и съм 50 на 50. Наистина символиката е водеща при нас.
Колкото до другото, за момента не планираме изобщо второ дете, така че нямаме притеснения, че ще си "изразходим" второто любимо име. Simple Smile
А разказът за тайното второ име ме подсети, че някой ми беше разказал за подобен случай, така се заблуждавал дяволът, не можел да ти навреди или нещо от сорта, като не ти знае името пред Бога. Сториха ми се бабини деветини, но кой знае. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 421
В Българската православна църква обикновено кръщават човека така, както е рожденото му име. Моето име си е българско, не присъства в православния календар, но още през 1978 г. са ме кръстили с рожденото ми име. Имената на много мои роднини също не присъстват в православния календар, но са ги кръщавали с рождените им имена. Така че - не виждам смисъл от второ име в кръщелното. Може да стават обърквания: едно име пред хората, друго - в Църквата. Когато човек се венчава и го опяват, когато става кръстник или кумува на сватба в Църквата, или когато записват името му за здраве - това трябва да става с кръщелното му име. Много хора може и да не го знаят - поради това да стават обърквания.

Ето два отговора на руски с въпроси, подобни на Вашия: https://foma.ru/rebenka-mozhno-krestit-tolko-s-pravoslavnym-imenem.html

и https://foma.ru/syna-krestili-s-drugim-imenem-a-kak-otpevat.html.

Общи условия

Активация на акаунт