Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 66

  • 39 132
  • 729
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 526
1. За годините си е добре. И с хипо, и с хаши. Ако се чувства добре и няма симптоми, може да не пипа дозата хормон. Може да се опита с диета и селен да намали антителата.

2. И с хипо, и с хаши. За хормон е. Вероятно 50 мкг. Симптомите вероятно ги има отдавна и затова смята, че всичко й е наред. Още проверка на Д, б12, желязо.

# 676
  • Мнения: 2 694
Благодаря.

За втория: Д, б, желязо и захар са добре. Така изведнъж ли се появяват тези симптоми? ... Жестоко нощно изпотяване има, но то е откакто е жега. А с хипо май трябвало да е обратното - да ти е студено.
И изтръпване на ръцете, но буквално от две-три седмици. И крампи нощем, пак от две-три седмици, пие магнерот от няколко дни. Какви други симптоми?! Преди месец-два с втора доза АЗ. Надявах се да е нещо временно от ваксината и да мине.

При първия човек захарта е висока. Там има симптоми. Уморяемост, най-вече, и непоносимост към жеги. Каква диета и селен? Извинявай, ако го пише някъде и не съм видяла.

# 677
  • Мнения: 1 526
Относно диетите погледни на 1 стр. След като захарта е висока, ще тр да заложи хем на по-нисковъглехидратна, хем и такава с бавни въглехидрати, защото хипофункцията на жлезата без въглехидрати ще се задълбочи. Селен може да пие, след като го изследва и види какви са нивата. Ако реши да пие, то да е формата селенометионин на селена. Фт3 е ниско. Симптомите са от там. Може да си позволи да вдигне дозата еутирокс с 1/4 от 25 мкгр.


Не е задължително да ти е студено с хипо, особено когато все още жлезата се бори да компенсира. Изтръпването на ръцете и крампите са от ниски магнезий, б1, б6 и б12. Б12 тр да е над 500. Магнезий може да пие дълго без прекъсване. Нека го вземе в комбинация с б6. Симптомите не идват изведнъж. Просто ги приемаме като част от натовареното ежедневие и не им обръщаме внимание, а всъщност ни подсещат години наред. Виж ги на 1 стр.

# 678
  • Мнения: 180
Здравейте, докато бях ваканция във БГ, реших да посетя ендокринолог заради установено в чужбина леко увеличение на единия лоб на щитовидната жлеза. Тук ми пуснаха изследване на урея, креатинин, които са в норма. Също така FT3,FT4,TSH,  , първите две в норма,TSH 4,92 пише увеличен. Още anti Tg 51,34 (в норма) и anti TPO 79,13 също пише увеличен. Та на базата на тези два увеличени показателя и ехограф на жлезата ми казаха, че имам автоимунен хипотиреодит. Малко набързо ми се стори поставянето на тази диагноза и изписването на  Euthyrox, при положение, че тук ме наблюдават от няколко години и за лекарства ми казват, че няма нужда. Сега се чудя да ги почвам ли тези таблетки, доколкото разбирам са хормонални, а навсякъде алармират, че не е желателно да се пият. Има ли някой, който ги е пил да сподели има ли полза от тях?
Моите симптоми тук ги отдаваха на нервност и стрес, а те са - задух, сърцебиене,  усещане за стягане в областта на шията, нервност, проблем с преглъщане и чувство на секрет и нещо в гърлото...
Моля някой с подобни симптоми да сподели какво му помага и какво въобще пие за тази цел?
Така, значи това заболяване най просто казано, не се умира от него но, не се и лекува. Различните симптоми могат да се препишат на хиляди други причини, не можеш да си на 100% сигурна кое от какво е. Ако не те притесняват лабораторните изследвания обърни внимание на ехографа/жлезата има и физически изменения които говорят за това заболяване/. Ако не се вземат мерки навреме след година, две, пет ще си вече с оплаквания които са много по - сериозни от нервност и стягане, а именно високо кръвно, диабет и т.н Еутирокса, е просто изкуствен хормон от който имаш нужда. Първите месеци може да има странични проблеми с цикъла ти, нервност ит.н след това тази чудна машинка "организъм" се наглася и си работи нормално. Ако решиш да започнеш хормона от теб се иска просто да си пускаш изледвания през 3 мес. да се види това ли е твоята доза. Бъдете здрава!

# 679
  • Мнения: 1 526
Лунна пътека, няма злоба. В тази тема, както и в много други, се нахлува и се задават едни и същи въпроси, които предизвикват понякога досада. А досадата идва от това, че има много и задълбочени (дори на места научно обосновани) отговори на всичките ти въпроси в тези 66 теми, дадени от всички нас злобни и саркастичтни, болни и тъпи съфорумки. Но е въпрос на мързел да се чете. Това, което и мен ме подразни, е, че хем "от години" те наблюдават, хем правиш проверка в България, хем "набързо" са те диагностицирали. Ако беше изчела темите, щеше да разбереш, че в тая тема не някой, а всички пият хормон (а такива като мен и т3 пият), всички имат твоите симптоми, които на 99% са от нисък фт3. Непрекъснато взаимопомагаме и споделяме нови, стари и невероятни симптоми. Стига да се чете. А знаеш ли колко хора влизат, получават отговор на някакъв въпрос и повече не се вясват. Ок, никой не е длъжен да поддържа темата или да се съобразява с казаното в нея. Но благодарение на тая тема и "злобните" и "тъпи" съфорумки отново живея и се уча да помагам и на детето си. А с него, повярвай, е много сложно. За съжаление все повече майки с Хашимото имат хаши-деца. И последно. Отношението и действията на лекарите на Запад не се различават съществено от българските. На места дори е по-зле (както и в твоя случай) иначе отдавна щяха да ти изпишат хормон, за да не се уврежда поне сърцето ти.

# 680
  • Мнения: 934
Здравейте! Скоро е контролният преглед на племенницата ми и след два месеца на Л-Тироксин по схема 5х25мкг и 2х50мкг, това са резултатите ѝ:
Скрит текст:
В началото бяха такива:
Скрит текст:
Виждам, че TSH все още е високо, но и fT3 и fT4 ми изглеждат притеснителни, защото падат. Може би ще има промени в дозата на хормона, но има ли нещо друго, което да препоръчате, защо се получава така, не би ли трябвало fT3 и fT4 да се вдигнат? Пие и препоръчаните добавки на първа страница (вит. Д, рибено масло, Б-комплекс, магнезий и т.н.). Четох някъде напред, че нисковъглехидратното хранене може да е причина за влошена конверсия, но тя не се храни съвсем нисковъглехидратно, просто избягва очевидните вредни храни като бяла захар, бяло брашно, прясно млако и т.н., не мисля, че това може да е причината.

Мисля, че не малко хора се плашат от думата 'хормон', защото може би асоциират лекарстовто с противозачатъчни например, та хормон = лошо нещо.

# 681
  • София
  • Мнения: 2 395
Лунна пътека,
Не се засягай толкова. В тази тема всички сме с един и същи основен проблем, обогатен с различни екстри. Често дори се самоиронизираме, но никой не влага злоба! Реакцията на момичетата може би е породена от това, че ти дори не си си направила труда да прочетеш написаното на първа страница или поне една тема назад, за да се запознаеш с основни неща, в които потребителите тук са вложили много време и усилия да разясняват в детайли и да дават съвети. Тук с малки изключения (аз съм една от тях, но не знам до кога) всички приемат синтетичен хормон еутирокс. Той няма нищо общо с напр. противозачатъчните хормонални таблетки. ЩЖ има нужда от него, за да функционира нормално. Не си написала какви са стойностите на ФТ3 и ФТ4, от които реално ще се разбере дали имаш нужда от хормон. Ако са в горната третина на реф. граници -можеш да почакаш с хормона известно време и да пробваш да подкрепяш жлезата с подходящ хранителен режим (без глутен, а ако можеш да издържиш и без млечни), и витамини и минерали, след като си ги изследваш за дефицити.
Ако не ти се чете в темата, те съветвам да си купиш някоя от книгите на Изабела Уенц,  напр. Хашимото -първопричината и да се запознаеш малко по-подробно с проблема. Не е нужно да спазваш стриктно 1:1 от написаното.
Успех! Избухливостта и обгегнатите нерви също сигнализират за проблем със ЩЖ, при мен също е така. Brain fog, което Хепи спомена, а ти прие като лична нападка е един от основните симптоми при Хашимотото. Simple Smile

# 682
  • Мнения: 11 897
kakx не помня колко голяма е племенницата ти?
При сина ми беше така, при започване отначало на хормон,  Т4 и Т3 се влошиха още, за разлика от преди това. При деца по мое мнение трудно се налучква дозата, тъй като явно при тях растежа оказва влияние и много бързо се менят нещата. За цяла година от както е на хормон постоянно вдигахме доза, до последните изследвания в които задържахме за сега.
Скрит текст:

# 683
  • Мнения: 48 126
При деца и тийн определено има скокове на растежа и според мен тогава има и проблеми с дозата
По-често следене и така

# 684
  • Мнения: 934
На 20 е, не ми е хрумвало, че на тези години може да е от растеж, но пък нали до около 25 г. има някакви промени, доколкото си спомням, та може и да е от това. Благодаря за отговорите Flowers Hibiscus

# 685
  • Мнения: 1 526
Аз да споделя нещо, което засякох при моето дете. Когато желязото спадне, тсх се вдига въпреки високото фт4 (почти на горна граница), фт3 пада също. Когато желязото тръгне нагоре (с таблетки), тсх започва да спада, фт4 също спада заради подобряване на конверсията и фт3 се покачва. Сега стои въпросът как да задържа желязото поне в средата на реф стойности.

# 686
  • Мнения: 11 897
Как е фолиевата изследвала ли си? Аз при моя син вечно си го знам със сравнително ниско желязо, под средата на граница, феритина много нисък. Сега когато засякох дефицит на фолиева и се започна с приема и желязото скочи нагоре без негов прием. Аз по принцип знам, че фолиевата и вит.С спомагат покачване на желязото, но не съм очаквала чак такъв ефект. 

Иначе последно време аз съм така - Т4 оптимален а ТСХ върви все около 3,  Т3 е нисък и си мислех, че заради него ТСХ скача...ще си проверя желязото и аз, скоро не съм го следила.

# 687
  • Мнения: 1 526
Не съм изследвала фолиева, но я давам заедно с желязото. Сега даже фолат съм взела. Феритинът от миналата седмица е 38. Нисък е.

# 688
  • Мнения: 725
Някакви идеи с какво  да  се  вдигне  феритинът? Моят също е нисък, при оптимални стойности на  желязото.

# 689
  • Мнения: 11 897
Да, то фолат си трябва, другата не е ясно колко се усвоява. И ние пием неофолик мета, че и моята фолиева се оказа в дефицит. Аз нея я изследвам по-рядко на 1,5-2г, но ето сега и двамата имахме точно там дефицит, докато В12 беше сравнително приличен. При моя син последно феритина беше 20, трябва да проверя после дали с желязото се е вдигнал и той. Но сега първо да натрупаме медта, че и тя има отношение.


Тiтi до колкото съм чела, често ниския феритин при добро желязо е в следствие на недобър баланс цинк/мед , най-често цинка е висок за сметка на медта. Има проблем в самото предвижване и складиране на желязото в организма. Може да се пусне и церулоплазмин, ако той е нисък показва, че липсва биоактивна мед, която да движи желязо.

Общи условия

Активация на акаунт