Колко пари е нормално да имам спестени?

  • 10 651
  • 71
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 050
И какво представлява този план?

# 46
  • Мнения: X
това е
на кратко казано всеки месец за срок избран от теб при подписването на договора (3/5/10) години,аз си избрах за 5, сума също избрана от теб ( минимално е 20 евро ) от сметката ти отива във отделна сметка ,с която хора които разбират от тези неща играят с тия пари на борсата в различни фирми (купуват акции,облигации и тн.) като ти избираш в кой от всички да бъдат вложени парите ти защото са разделени на консервативни,умерени,динамични и агресивни. Това което аз си избрах е Пайъниър американски акции фундаментален ръстов, като той спада към динамичните, а общо има към 50-60 от които можеш да избираш и може да имаш в няколко различни със различни суми. Печалбата е различна и аз още не мога да ви кажа колко и какво ще е защото сега ще ми е първия месец,но това е дългосрочно и просто парите които ще отиват в тази сметка ги забравям,те не могат да се теглят от банкомат например или от каса освен ако не отидеш в банката и не заявиш ,че искаш теглене което е до 3 работни дни . Можеш от приложението да си ги гледаш и да си ги местиш от един в друг фонд ,но сумата която подписваш в началото не може да се променя и си остава същата всеки месец до края на периода. Също така ми казаха че не е хубаво всеки ден да си ги следиш а 1 път в месеца примерно . Абе като цяло и аз още не съм много наясно,уж бая изчетох по темата,но това си е дълбока материя,ако има някой по-запознат може да обясни повече. В крайна сметка не очаквам някакви чудеса,но пак ще са си спестени пари настрана .

# 47
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Това ли е фондът:



И аз разглеждам разни Simple Smile

А кое приложение се използва?

# 48
  • Мнения: X
Да , това е . Ами аз си ползвам онлайн приложението на уникредит  - булбанк мобайл   в опция инвестиции , защото те са представител на Амунди груп за България . Може да има и друго де , но не съм запозната . А иначе може да се следи и директно в техния сайт до колкото знам .

# 49
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
А, ясно, аз помислих, че има някакво отделно приложение Simple Smile
Можеш да си ги следиш в сайта, да - аз там ги разглеждам.
Благодаря за отговора и успех!

# 50
  • София
  • Мнения: 261
Отново се включвам в темата Smiley
От както писах първият път постоянно си мислих за спестяванията и как да го направя, та в крайна сметка си направих инвестиционен спестовен план в Уникредит . Предложението ми се стори интересно , а също и това че лихвите при инвестиционния от колкото при спестовния са доста по - високи и сам решаваш къде, какво и как .
Благодаря Ви мили хора , че ме накарахте да се замисля по тази тема и много се радвам ,че вече ще почна и аз да спестявам , така че никога не е късно !!!

Чудесно е, че сте избрали да действате. Позволих си да отговоря, защото при този план няма лихви, а доходност. И съм сигурен, че са Ви казали, че миналите резултати, т.е. доходността, която са Ви показали за миналите периоди, не е гаранция и за бъдещи такива.
Просто го казвам, защото подобен начин на инвестиране понякога се компрометира от нереални очаквания. Или по-точно - от очаквания, които не са 100% гарантирани.

Хубава неделя!

# 51
  • Мнения: 965
Това ли е фондът:



И аз разглеждам разни Simple Smile

А кое приложение се използва?

Това е взаимен фонд, вижте и Etf-те, за дългосрочна инвестиция са по-предпочитани.

А относно дали да спестяваме от 20г или като си поживееем ще ви кажа, че парите работят за нас, но им трябва време. Така, че колкото по-рано се стартира нещо, толкова по - лесно ще се постигне целта

# 52
  • Мнения: 14 490
За тия фондове е хубаво да се уточни, че парите в тях не са гарантирани като при банковите депозити (понеже хората решават, че като го правят през банкова институция са).
Освен това имат такси за опериране, които общо взето при малки суми покриват евентуалната доходност, която по изключение е 4-5 %, обикновено е 1.5 %.
Реално се закупуват дялове и ако ви се наложи да теглите парите при необходимост от средства и стойността на дяловете в момента е ниска, може да се окаже, че сте на минус от цялата работа.

# 53
  • Мнения: 40 977
За тия фондове е хубаво да се уточни, че парите в тях не са гарантирани като при банковите депозити (понеже хората решават, че като го правят през банкова институция са).
Освен това имат такси за опериране, които общо взето при малки суми покриват евентуалната доходност, която по изключение е 4-5 %, обикновено е 1.5 %.
Реално се закупуват дялове и ако ви се наложи да теглите парите при необходимост от средства и стойността на дяловете в момента е ниска, може да се окаже, че сте на минус от цялата работа.

Така е, понеже парите не са гарантирани и е възможно когато изникне нужда от пари да има временен  спад, такива инвестиции не са за хора с малко пари. За такива хора са си влоговете. Фондовете са за хора, които си имат парите за нуждите и инвестират излишъка. Съответно кешират в изгоден момент, а не при нужда.

Иначе има и с по-ниски такси, и с по-висока доходност, шарена е картината и може да е и много изгодно да си имаш такива дялове.

# 54
  • Мнения: 75
Ами зависи какви са ти разходите и за какво пестиш. Аз съм в Англия на 28, уча/работя. Изплатила съм си две образования, имам студентски заеми (които не са спешни), изплатила съм и заем в България които го имах 8 години. Събирам за къща понеже живея под наем и се лишавам от много неща. Например не ям по заведения, готвя и гледам не купувам дрехи и козметика освен ако наистина не ми трябва. Тоест, харча за наем, сметки и храна, които след като си ги разделя с мъжа ми идват до 40-50% от приходите ми. Другото се пести и инвестира, като ми трябват да събера още 30хиляди за депозит.

Щом имаш къща, кола, и нямаш заеми и т.н., освен ако не пестиш за бизнес или за пътуване или нова кола/къща или каквотот си искаш там, 15-20% на месец е достатъчно да се пестят. Имаш ли събрани разходите ти за 6-12 месеца да можеш да оцелееш без работа, можеш и да намалиш до 10% в зависимост стандарта на живот който искаш.

# 55
  • Мнения: 71
Аз съм впечатлен, че някой на 23 иска да спестява. Започнах да спестявам 2007 (бях на 21) и работех за 1300лв. Тогава реших, че ще спестявам 650лв. и ще живея с останалите (е не винаги успявах), но общо взето се научих да си купувам неща, не които мога да си позволя, а такива които наистина ми трябват. Имам един ексел, в който записвам приход (заплата, бонус, бизнес и т.н. откакто работя) и колко съм спестил от тях(голяма зарибявка е). Общо взето в началото спестяваш за да си дадеш сигурност(ако нямаш работа), а после го правиш защото ти дава огромна независимост спрямо скапани работодатели, черни дни т.н. , но от цялата работа най-важен е манталитетът да спестяваш. Мисля, че заради спестяването имам пари за всичко, което искам. Та от 2007 насам отделям Х от заплата си и решавам, че ще изкарам с останалото Y. В Y някои месеци включвам каското на колата и т.н. и тогава X е по-малко, но общо взето отделям и живея с останалото.

# 56
  • Мнения: 215
Аз също съм впечатлен, защото този манталитет не е често срещан в България. Ако едно семейство започне да спестява и инвестира в най-лесното - в американския пазар по 10% от общия си доход на месец, заплатата им е средната за страната, а доходността е средната за последните сто години, чисто математически ще се пенсионират като милионери. Това не е просто теория, а много хора го правят в реалността.

Някой по-горе попита защо едно момиче на 23 трябва да инвестира, след като има апартамент, кола и всичко необходимо. Защото има най-ценния ресурс - времето. С годините тя ще успее да изгради такива активи, които ще я освободят финансово. Въпрос на време е. И това няма да се случи вследствие на кой знае какви лишения. Важното е да може да направи бюджет на домакинството си, да може да уточни приоритетите си, към които да преориентира повече ресурс и съответно по-малко важните неща, от където да вземе ресурс. В резултат ще може да си позволи повече и за по-важни неща, а след години ще е създала активи с постоянни доходи.

Бедността на голяма част от българите не е вследствие на ниски доходи, а на погрешно мислене и много ниска финансова култура.

# 57
  • Мнения: 14 490
Аз съм впечатлена, че 2007 г. някой без висше образование е получавал 1300 лв. Това тогава беше кажи речи министерска заплата.

# 58
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
На мен също ми предлагаха над 1000 точно тогава, бях още ученичка, беше в кол център. Като ученичка в гимназия към онзи момент, нямах никакво завършено образование още, само основно. Говорех към онзи момент 3 чужди езика на високо ниво (със съответните сертификати), но нищо повече.

Не ме учудва човек след ученическа възраст и/или с опит, да е взимал повече.

# 59
  • Мнения: 19 018
И на мен ми се струва много за човек без опит... моя позната филоложка с няколко години стаж в голяма международна организация по това време се премести в ХП за над 2 бона чисто.

Общи условия

Активация на акаунт