Как да комуникираме - диалог с родителите на деца с увреждания

  • 11 692
  • 183
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 242
GI, за съжаление е истина, че много от родителите на деца със Синдром на Даун са убеждавани да оставят детето си в дом. А всички, които са се занимавали с такива деца знаят, че разликата между такива деца отгледани в дом и в семейна среда е огромна. Колкото повече се занимаваш с детето толкова по-добре се развива то.
А по въпроса за диагнозата... Едва ли той е най-подходящият за започване разговор според мен. Но след няколко други встъпителни, бих обяснил без притеснения каква е точната диагноза и други подробности. Лечение (в същност излекуване няма, но с много работа, се стремим изоставането да е колкото се може по-малко) и най-вече, че той е дете, което изисква отношение като към всички останали деца.

# 46
  • Мнения: 6 315
Така 1е това е разрешението: децата, с разли1ен цвят на кожата, с алергии, с физи1ески и психи1ни (когато е възможно) отклонения от малки, ясла, детска градина, площатка трябва да се социализират за да възприемат "разли1ните" нормално и да няма притеснения при общуването в по-късна възраст.

Така мисля и аз. Проблемът при нас е, че тези хора дълго време бяха скривани от обществото едва ли не. Когато ежедневно виждаш различни хора (имам предвид наистина всякакви) свикваш с тях и ги възприемаш нормално и никой не се притеснява.

За сега малкият (писах и в другата тема в клюкарника по този въпрос) не се впечатлява от хора в инвалидна количка (радва им се и ги закача, както и те него), от това, че някое детенце не говори или че не изглежда като него. Аз се стремя да реагирам нормално - питам ако видя, че има желание да се говори за това, не искам да нахалствам. Иначе с всички дечица се отнасям по един и същи начин - дружелюбно и добронамерено. Надявам се, когато синът ми започне с въпростите да имам достатъчно отговори.

# 47
  • Мнения: 2 232
Хубава тема си пуснала Анда.
Аз като майка на едно здраво и едно дете със СД мога да кажа, че децата с този сендром са изключително чувствителни, нежни и добри.Баткото(здравият) е много повече агресивен и буен, с него имам всъщност проблеми  относно поведението му спрямо други деца...да не кажа, че направо е опасаен спрямо бебето.Мисля, че агресията е носят както здравите така и някои болни дечица, има множество примери в действителноста....
Още не смея например да минавам под балконите на блоковете, едно време беше модерно сред децата да замерват с какво ли не-домати, яйца и т.н.
Ние за сега нямаме проблеми относно състоянието на малкият , тъй като той е много приветливо и усмихнато дете, дори непознатите по улиците не виждат, че  има нещо нередно в него - радват му се, закачат го.Не знам как ще е по-нататък, нявам се  обществото да свикне с мисълта, че такива хора има и винаги е имало и, че те носят душевност същата като нашата- чувствителна , ранима и те обичат и имат нужда да бъдат обичани.

# 48
  • София
  • Мнения: 13 206
Ще се включа и аз в темата... защото е безкрайно полезна за всички!
Опитвам се да науча дъщеря ми, че има дечица различни от нея, но те са точно толкова добри, красиви и умни колкото нея.
ПетяК, в нашата детска градина имаше група за дечица с увреден слух. Първоначално бяха в отделна група, но сурдопедагожката и родителите настояха децата да бъдат "разхвърляни" по другите групи, за да не растат в затворено общество. Първоначално децата бяха реагирали много тежко заради това, че ги разделят. Всичко е свързано с трудности за персонала и емоционални трудности за децата, но всяко начало е трудно. В нашата група госпожите казаха, че ще дойде момиченце, което не е било досега на градина. Александра досега не е споменала за това детенце, не съм се сещала да питам госпожите, но опредлено искам дъщеря ми да заобича това дете така както обича другите, да й помага, абе да се държи с нея както с всички други. Ще хвърля всички усилия това да е така! Крайно време е в България различните хора да се приемат нормално... защото със срам за себе си мога да кажа, че в гимназията имахме съученичка с проблеми в психиката и се държахме ужадно жестоко с нея... Embarassed Embarassed Embarassed Но тогава никой не ни обясни нещата.. не искам да прехвърлям вината, но учителите е трябвало да положат повече усилия да озаптят едни незрели тийнейджъри. Впоследствие се сблъсках с подобно нещо при близък роднина на мъжа ми. Видях как се отнасят с този човек на улицата, а той е толкова мил и добър човек. Ето затова ще науча Александра да приема всички хора като равни, въпреки особеностите им!

# 49
  • Мнения: 4 668
Ще цитирам firebird , от другата тема - " Децата приемат специалните деца - но малко по-късно възрастните им пообъркват представите. Затова си мисля, че трябва да се почне от майките."

Аз никога не бих спряла Марти да си играе с " по - различно " дете и със сигурност , когато започне да разбира ще му обесня , че трябва да приема тези деца съвсем нормално , като равни ...
Вчера на площадката имаше едно дете , съвсем здраво , което замеряше бебетата с метални колички  Sick- с такива деца не искам да контактува (трябваше да заплаша бабата на хулигана , за да му обърне внимание ) с такива хора ми е трудна комуникацията , тях не ги разбирам . С родителите на деца с увреждания и със самите такива деца не съм имала проблем...

# 50
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 417
Темата наистина е прекрасна, защото всичко започва от говоренето. Сякаш човек признава пред себе си дадена истина и тогава може да я изкаже на глас.
В нашата махала има момиче / вече доста голямо /, което има психически проблеми, но сякаш всички я възприемат и не съм виждала негативни прояви спрямо нея. Моят син й маха с ръчичка щом я срещнем / тя винаги е с придружител /, т.е. държи се с нея както с всеки, който познава.
От друга страна си мисля, че игнорирането и липсата на отношение към хората / и в частност децата / с проблеми е продиктувано от някакъв подсъзнателен страх, че на нас / обикновените, редовните  Rolling Eyes / това не може да ни се случи ....
И в крайна сметка какво означава "проблем" - ако не е някакво регистрирано физическо или психическо увреждане дали задължително всичко е ок ... newsm78 Или просто се затваряме в черупката на ординарното и демонстрираме благополучие пред света....
И на края - не мисля, че детето е с увреждане го прави по-малко човек, който има право на щастие и съществуване в тоя шарен свят. Аз не се дистанцирам, даже приветствам "различността".  Hug

# 51
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Да поясня откъде тръгнахме - имaше идея за лекции по училищата, на тема деца с увреждания и тяхната интеграция. Не одобриха проекта.
Тогава ми хрумна, че пропускаме форума като средство за изява.
Защото отношението към различните е част от възпитанието на детето.
Моето мнение е, че с една лекция в училище няма да променим света, но ако майките бъдат подсетени да научат децата си на толерантност, това ще има по-забележим резултат.

Когато в обкръжението има някой различен, тогава нещата стават от самосебе си.
Когато няма, може би най-впечатляващи са произведенията на изкуството (съобразени с възрастта, разбира се) - като се почне от книжките за костенурчето Франклин, "Мога да прескачам локви"- Алан Маршъл, и се стигне до "Какавидите" на Джон Уиндъм...

За поведението - какво да кажа - като че ли най-лесно комуникирам с хора, които се държат с мен, както и преди да имам дете с увреждане.
Не е уместно прекаленото "успокояване" - от сорта, че "не може ли небцето да му зарасне и без операция", или "кво го мъчиш с тия логопеди, я как хубаво вика "баба"

Искам да кажа, че ходенето по лекари, които или дават напразни надежди, или разбиват и последната малка надеждица, люшка родителите от една крайност в друга. Понякога те може спокойно да говорят за проблема, понякога един въпрос за лечението може да провокира неприятното усещане за скорошното посещение при лекаря, което е било обезнадеждаващо... Така че е най-добре да покажете добронамереност, и да оставите родителя да говори каквото смята за правилно.

Честно казано, в този форум, и по градинките, аз лошо отношение не съм срещнала.

За беда именно хората, които са свързани професионално с тези неща (лекари, среден медицински персонал, учителки  в детски градини) май имат нужда от такива лекции...
Не че всички са такива - има и прекрасни лекари, и прекрасни педагози - но се срещат и някои, за които е било по-добре да работят нещо друго (спирам, че се отклоних от темата...)

Благодаря на всички за разбирането!  bouquet

# 52
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
Aми просто оставете децата сами да намерят общ език. Повечето специални деца сами търсят контакт с другите нормални деца. Наблюдавала съм моята дъщеря колко се чувства доволна и щастлива, когато друго дете я заговори. Лично всеки ден имам контакт с деца с проблеми/ без говорни и очни проблеми/ и си влизам в диалог с тях.  На някои родителите също са с проблеми и с малко повече търпение може съвсем спокойно да се разберем.   От тези хора никога не чух реплики от рода на ".....да пази Бог.......горкото дете.....какво е  виновно....няма по-лошо от загуба на зрение.....". И ред такива. Според мен децата трябва да контактуват и много майки гледат с почуда, когато детето ми опипом се запознава с тяхното. И тогава следва елегантното придърпване. А на такъв човек му трябва допир и хващане на ръчичката. Много се надявам много родители на нормални и здрави деца да променят своите възгледи.

# 53
  • Мнения: 1 001
Брат ми е Даун ... как мислите, че реагират децата ми?!?

# 54
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Брат ми е Даун ... как мислите, че реагират децата ми?!?

Как реагират?
А ти как си представял нещата пред приятелите си и как си се чувствал като малък ?

# 55
  • Мнения: 2 232
Брат ми е Даун ... как мислите, че реагират децата ми?!?

И на мен ми е интересно ,-как се чувстват, също и ти как?Изобщо как се е отразило това на теб като дете и подрстваща?

# 56
  • Мнения: 4 629
Едва ли има общо правило как да се подхожда към децата с увреждания и техните родители. Според мен е важно да се държим и да разговаряме така, както и с всички останали и да не ги съжаляваме , да не се отнасяме към тях като към заразно болни Peace

Сина ми ходи в смесена детска градина - за деца със и без нарушения в развитието. Учителките се отнасят еднакво към децата, дават им еднакви задачи и помагат на тези, които имат нужда. Сигурна съм, че има много подробности в работата на учителките, но аз не съм специалист и не съм запозната с тях. За мен е важно, че основната идея на градинаата е интеграцията - да се научим как да живеем с различните от нас. От това имат нужда и хората с увреждания и тези без такива

# 57
  • Мнения: 45
Да започнем с "Деца със специфични потребности", вместо деца с увреждания. Като начало....

# 58
  • Мнения: 2 543
Да започнем с "Деца със специфични потребности", вместо деца с увреждания. Като начало....

Тази тема сме я нищили вече. Ако ти е интересно: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106370.0  bouquet

# 59
  • Мнения: 45
Да започнем с "Деца със специфични потребности", вместо деца с увреждания. Като начало....

Тази тема сме я нищили вече. Ако ти е интересно: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106370.0  bouquet
тук не ви предлагам да смените името на форума.А всъщност мисля че има разлика между Специални и специфични. Идеята е да се започне от някъде.

Общи условия

Активация на акаунт