Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 61

  • 20 402
  • 735
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 220
Едно от нещата, в които виждам прилика, между този сайт и сайта на Уенц, и което и аз смятам, е че за да се подпомогне работата на щз трябва да се подпомогне работата на черния дроб, той е пречиствателната станция на организма, специално относно щитовидните хормони, мисля, че в едно от предишните си мнения, бях написал, че т3 на 80% се произвежда в черния дроб, и когато работата му е затруднена неминуемо ще страда и щитовидната жлеза, а едно от другите неща, които много пъти съм повтарял, е че всяко едно заболяване се случва, когато организма е затрупан с повече токсини отколкото може да се справи.

Някакви препоръки за подобряване работата на черния дроб?

# 46
  • Мнения: 580
Благодаря за темата!


Охх. Онзи ден бях на ендо
Ятрогенен хипертиреодизъм..
Хормпните ми вече са в граница, но симптомите изобщо не са..
Чакаме си хипофункцията..
Безсъние, сърцебиене, задух., мускулни болки..

За първи път го чувам това...ще отида да се образовам от какво се получава Simple Smile

Стискам палци, скоро да се оправиш.

voxxymoxxy и по-страшни резултати на ТСХ съм виждала Wink . Но както е казала Бенчита, хубаво е всичко да изследваш, иначе лекаря утре ще ти изпише хормон с този резлутат.
Благодаря, това се води тиреотоксикоза - след предозиране. Фалшиво предизвикан хипертиреодизъм.

# 47
  • Мнения: 1 518
Woman, дано някой да даде хубав пример и съвет.🙂От моя опит мога да кажа, че пробвах какво ли не и единственото нещо, което свали чернодробните ензими и подобри работата на дроба, беше приемът на метформин. От там насетне нещата потръгнаха. Иначе съм пила чай от корен от глухарче, таблетки глухарче, магарешки бодил (milk thistle - извлек, таблети), извлек от червена детелина, диета и накрая пълна 0. Не знам. Вероятно, когато е много задръстен години наред, тр по-груби мерки като метформина.😏

# 48
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Едно от нещата, в които виждам прилика, между този сайт и сайта на Уенц, и което и аз смятам, е че за да се подпомогне работата на щз трябва да се подпомогне работата на черния дроб, той е пречиствателната станция на организма, специално относно щитовидните хормони, мисля, че в едно от предишните си мнения, бях написал, че т3 на 80% се произвежда в черния дроб, и когато работата му е затруднена неминуемо ще страда и щитовидната жлеза, а едно от другите неща, които много пъти съм повтарял, е че всяко едно заболяване се случва, когато организма е затрупан с повече токсини отколкото може да се справи.

Някакви препоръки за подобряване работата на черния дроб?
Вода с лимон, цитруси (особено грейпфрут), сини боровинки, смутита от зеленолистни, сок от магданоз, ферментирали храни (но да се правят без сол). Екстрахираните мазнини пречат много. В общи линии идеята е да се консумират храни, които детоксификират и такива, които не натоварват с прекалено много отпадъчни вещества.

# 49
  • Мнения: 27 636
Аз пия 2 пъти дневно по чаша вода с по 2 с. л. ябълков оцет- сутрин или през деня и вечер преди лягане. Понякога забравям де.

# 50
  • Мнения: 1 382
Долче, пробвай с лимон, по-вкусно е.. Не че съм пробвала с оцет де, ама само при мисълта ми става едно такова на зъбите 😁

# 51
  • Мнения: 27 636
Бенчита, и с лимон пия понякога, но съм си свикнала с ябълковия оцет Grinning

# 52
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Прави ми впечатление, че в почти всички статии които твърдят колко вредно е ВМ-НВХ, все се споменава или постоянна кетоза, или ниски калории, или "твърде малко протеин"...Като че ли изобщо забравят, че тази кетоза изобщо не е задължителна и също, че не е нужно човек да яде само зелени листни зеленчуци.
Аз познавам хора които дебелеят от плодове. Включително и на мен не ми се отразяват добре вече плодови дни- то като вдигат постоянно кръвната захар, как се очаква с висока КЗ да се отслабва и да не се напълнява? Разбира се, че не бъркам фруктозата в плодовете с високопреработеният глюкозо-фруктозен сироп. Но в плодовете няма само фруктоза, все пак. Има и фибри, витамини...А в портокалов/плодов сок повечето фибри ги няма.
Подчертавам, че аз нямам никакви проблеми с фибрите.
Няма как някой да дебелее от плодове, всмисъл, че в реалността това е невъзможно виж от всичко останало около плодовете да, както няма как някой да дебелее от салата (каквито твърдения също съм чувал), относно кръвната захар, не е ли възможно, всъщност тя да не е причина, а следствие, и когато се излекува причината тогава и следствието да се оправи, вм-нвх дали всъщност вместо да лекува не прехвърля проблема някъде другаде? Тоест човек на такова хранене, да речем сваля инсулина, обаче вдига холестерола, или му се влошават щитовидните показатели, или пък му се вдига пикочната киселина или получава камъни в жлъчката и т.н., тоест това не е ли все едно ако трябва да почистим, да съберем боклука от едната стая, да го преместим в другата и да вярваме, че сме изчистили къщичката си, или че то е полезно, ако боклука е в другата стая, а не в нашата (правя аналогия с обясненията популярни при високомазнинните, че високия холестерол е изключително полезен). Дали когато човек е на правилния път по-скоро не трябва абсолютно всички показатели да почнат да му се подобрявят? Към въпросните три протокола и аз имам съображения, само, че с изключение на този с портокаловия сок, останалите два доста сериозно влизат в нормите за вмх, тоя с кафето с пълномаслено мляко или сметана много ми прилича на бронираното кафе, втория пък сериозна консумация на масло (мазнина) на закуска.

# 53
  • Мнения: 48 003
Ми и аз разсъждавам така, че кз и хормоните/антителата на щз трябва да се открие причината и да се лекува, а храненето е симптоматично лечение. Не мисля и че дори Изабела дава отговор за първопричината, но е събрала значителна информация, доколкото е възможно на този ни етап на познание и си струва да се пробва заради шанса все пак нещо да помогне. За ИР и Хашимото...не знам дали науката може да даде отговор защо и как да се лекуват. Лекарствата и хранителен режим са просто варианти за компенсиране. Обаче друго няма.

# 54
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Обаче нали тялото ни буквално е изградено от храната, която консумираме и нали тялото е това, което боледува на физическо ниво, тоест това не означава ли, че дали тялото ще е здраво или болно зависи от храната от която е създадено?

# 55
  • Мнения: 48 003
Ми де да знам. Ако беше толкова просто...

# 56
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Ми аз смятам, че е просто, смени ли се храната, се сменя и тялото и оттам изчезва и болестта, само че просто не е равно нито на лесно, нито на бързо и това обезкуражава хората.

# 57
  • Мнения: 27 636
Казвам просто, че няма как всички лоши последствия да се приписват на ВМ-НВХ при положение,  че има много начини човек да се храни по този начин без да изпада в крайности. А статиите "против ВМ-НВХ" в болшинството си говорят за твърде ниски калории, твърде много мазнини, покачване на холестерол/пикочна киселина, нула фибри и т. н. Моят холестерол не се е повишил от ВМ-НВХ, нямам проблеми с жлъчката, омазнен черен дроб и др. По отношение на ЩЗ- най-хубавите ми изследвания (комбинирани с чудесния начин по който се чувствах) бяха миналата година почти по това време когато се хранех ВМ-НВХ, но либерално. Обаче с дълги периоди без "изключения" от по-въглехидратен вид. После почина внезапно баща ми, голям стрес, безсъние. Около декември-януари пак така силен стрес, недоспиване, притеснение за здравето на близък, косопад малко след това- същия период започнах и по-често да имам вгх изключения в храненето си- покрай празниците, а и за да видя дали малко повече въглехидрати не са започнали да ми се отразяват по-добре. По това време открих, че желязо и феритин са зле- при повече вгх желязото ми пада, косопад, ТСХ върви нагоре, започват симптоми на отпадналост. Тази връзка при мен периодично се получава (но когато се хранех с повече вгх, бобови, пълнозърнести и плодове бях и с много нисък хемоглобин). Все пак, по време на ИП не посмях да намаля твърде много вгх заради ниското желязо/феритин и заради ЩЗ уж.
Здрав човек не пълнее от плодове, но човек с вече разбъркани хормони, КЗ, инсулин и с някои здравословни проблеми би могъл да пълнее и още как...Аз напримерно над определено ниво на КЗ не отслабвам, колкото и храната да е ограничена откъм калории. А някои храни ми предизвикват скок на КЗ. Логично ми се струва да ограничавам такива храни- поне докато ми се отразяват по този начин. Или ги ям много рядко, или когато ги ям, ям в минимални количества- а често и двете заедно.
А по отношение, че тялото зависи от това което ядем- принципно съм съгласна. Но кой казва, че плодове, бобови, зеленчуци, хляб, зърнени, млечни, месо и т. н. са такива каквито са били преди 50-60 години? Без да споменаваме разнообразието от пакетирани храни които много хора консумират (аз не съм била фен нито на джънк, нито на безалкохолни напитки, рядкост е била консумацията на пакетирани)...В случая избирам да дам предимство на храните които ме карат да се чувствам добре и не ми повишават КЗ. Без да изпадам в крайности. Просто не считам, че ако ям храна която ми държи дълго КЗ висока ще се излекувам. Разбира се, не значи, че изключвам възможността някой ден пак да вкарам повече плодове и бобови, ориз, картофи в храненето си- но това ще стане когато започна да ги толерирам по-добре. Blush Междувременно не изпадам в крайности нито по отношение на въглехидратите, нито по отношение на калориите.
Допълвам- аз считам, че емоционалният аспект също е много важен за това как ще се чувстваме физически, особено за ЩЗ, за кръвната захар, за някои хормони които се произвеждат под стрес или съответно- при хубави емоции...

Последна редакция: пт, 29 май 2020, 00:31 от dolce miele

# 58
  • Мнения: 1 382
И аз смятам, че емоционалния аспект играе огромна роля!  Не случайно Изабела има цял протокол за надбъбречните жлези и как да намалим стреса, макар, че за мен отново всичко е индивидуално.
Братовчедка ми от огромен стрес си докара аденом на хипофизата.. Сега  лекуваме със силни лакарства, момиче на 25?!.. Стресът е бича на нашето време, колкото и банално да звучи.  И в комбинация с лошата храна която ядем, пълна с антибиотици и прочие.. Бум!

# 59
  • Мнения: 22
Здравейте пак съм аз.
Ходих на ендокринолог. Пусна ми тат. Мат и инсулин. Моля за мнение. За тат се вижда че е троен, но все пак цялостната картинка до тук направените изследвания как ви се струва?

Ft3- 4.80 при 3.10-6.80
Ft4-20.8 при 12-22
tsh - 1. 35 при 0.27-4.20
TAT-383 при до 115
MAT-10 при до 34
Инсулин-20 при до 24.90
Кръвна захар - 5 при. 2.60 до  6.11

Общи условия

Активация на акаунт