Отговори
# 690
  • Мнения: 24 467
От къде-накъде аз лично да подавам сигнал? Спорът е между клиент и ръководство, човекът си се съди в момента с ВУЗ-а и това е част от доводите в негова полза. Аз правен интерес личен нямам, че да се съдя с някого по тоя повод.
Иначе сигнали бол. И по това, и по други нарушения. Те не са важни и до нищо не са довели до сега, обаче. Просто си потъват. И до прокуратура има, и до полиция, и до финансова инспекция, и до ИТ и т. н. За много по-тежки нарушения.
Моля ви, не откривате топлата вода. Но я вижте на къде тече.
 Делата са друга работа.

Сигнал да подам във ВУЗ-а? 😂😂😂  Че това е решение на самото ръководство. То МОН не реагира, университетът, дето е измислил схемата, ще реагира...

Хората отиват за диплома там, ясно е защо.

Анди, тука малко преигра. Жалба????
Да слезем на земята.

# 691
  • София
  • Мнения: 62 595
не зная какво, но това човек да не се е явил на нищо е много близо до измама.

Всеки отговаря за своите действия или бездействия. Не може да се обобщава как един знаем, значи и другите не струват.

# 692
  • Мнения: 5 425
като гледам темата още на родителско ниво (защото повечето тук сме родители) започва да се осмива тази или друга професия, какво учат и какво евентуално ще работят младежите, а после искаме те да уважават чуждите професии и обучение. Как да стане таЙзи работа, а?
Кодер си е ок професия. Млад, зелен и недообразован екземпляр от нея, който по душевна простота си мисли, че може да върши и работата на архитекта, се нарича кодерче.
ПС Ако от СМГ-ейци направиме кодерчета, от кого ще правим архитекти? Или ще работим ишлеме за чужбина? Конкурирайки индийци и китайци по цена?

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 14:26 от Ezhko

# 693
  • София
  • Мнения: 62 595
Младежите искат да имат и нещо, което да могат да работят като излязат и ако и без това са увлечени по това, по-добре да го научат в гимназията като някакъв профил. Математиката пак си я учат, пак имат възможности за архитекти и да ходят в ТУ. Ние навремето имахме УПК, нищо че повечето специалности бяха доста... нежелани, но все пак беше професия, която можеш да работиш още след абитуриентския бал. (Не познавам Наков лично, но от медийните му изяви оставам с мнението, че по-добре кодерчета от СМГ, отколкото от неговите академии.)
От езиковите също могат веднага да започнат работа в колцентрове и защо не, те са научили поне един език, често са с два. Между другото, се сетих как понякога в темите се спрряга това, че от езиковите излизали без нищо, с един гол език и никаква работа не можели да си намерят, нямали занаят. Е, оказа се, че имат възможности, при това добри за 19-годишни.

# 694
  • Мнения: 5 425
Младежите искат да имат и нещо, което да могат да работят като излязат и ако и без това са увлечени по това,
Скрит текст:
по-добре да го научат в гимназията като някакъв профил. Математиката пак си я учат, пак имат възможности за архитекти и да ходят в ТУ. Ние навремето имахме УПК, нищо че повечето специалности бяха доста... нежелани, но все пак беше професия, която можеш да работиш още след абитуриентския бал. (Не познавам Наков лично, но от медийните му изяви оставам с мнението, че по-добре кодерчета от СМГ, отколкото от неговите академии.)
От езиковите също могат веднага да започнат работа в колцентрове и защо не, те са научили поне един език, често са с два. Между другото, се сетих как понякога в темите се спрряга това, че от езиковите излизали без нищо, с един гол език и никаква работа не можели да си намерят, нямали занаят. Е, оказа се, че имат възможности, при това добри за 19-годишни
.
https://bg-mam.ma/p/1134563/39331437
Важи за всички професии...

# 695
  • Мнения: X
е, добре де, трябва от един човек да генерализираме ли?
Това, което виждам е, че изначално имаш лошо мнение за НБУ и услужливо си спомняш само отрицателни примери, които да потвърдят тезата ти, че НБУ не е университет. Не те интересуват други примери. Аз говоря за това, което зная и познавам като факултети и специалности - и преподаватели, и студенти и т.н. Можеш спокойно да отхвърлиш това, което пиша, примерно защото и за мен имаш отрицателно мнение. Като стана въпрос за психология - ето ти психология - обосновано по съвсем научен начин (мога и учебника да цитирам) как първоначалното мнение, основано на комплект от емоционални, ирационални и рационални усещания и примери се защитава на всяка цена и по магичен път изскачат само примери, подкрепящи това първоначално мнение.  Simple Smile
НБУ е майтап. На наши близки детето им учи там. Много е доволен. Въобще не се вясва и взима изпитите супер лесно. За мързеливците е супер и наистина се радвам, че там не се изучава медицина

# 696
  • Мнения: 6 303
Никой не може да ми вмени, че съм фен на Анди, ама не смятам, че е преиграла, а напротив, съвсем си е на мястото това, което казва. Ако непрекъснато си затваряме очите за нередностите около нас, няма как те да се преодолеят.

А да можеш читаво да пишеш програми, не е никак лесно, и никак не е ОК за който може, да му дойде някой с претенции, че е завършил образование, а не обучение, и да го ръководи, защото може да реди фрази, а не може да напише един ред код. Същото може да се каже във всяка област, примерно и в икономиката, идва някой мембър на чартъред акаунтиг асосиейшън и тръгва да раздава акъл на счетоводители в страната, които си гледат работата, да ги мениджира, а една декларация по ддс няма никаква представа как се прави, или пък декларация 1 или 6 за НОИ. Той за НОИ не е и чувал, ама е великия мениджър. Това за него са подробности под нивото му, за някакви изпълнителчета, или в друга област, за "кодерчета". Ама за да ги направиш грамотно тези подробности, трябва да си запознат в детайли със сума ти нормативни актове и актчета, наредби и наредбички, и да имаш и опит.

Колкото до доходите, да, Ежко там е прав, и това е сбърканото. Въпросните мембъри, дето хабер си нямат, получават в няколко пъти повече от доходите на читавите специалисти на ниво "кодъри", които вършат всъщност реалната работа.
И не говоря за "кодъри" буквално, надявам се да е ясно, ползвам това като нарицателно, не говоря за тази област, защото не работя в нея и не съм много наясно там. Но и там мисля, че е същото - кодърът прави всъщност програмата, която работи, която ползват потребителите, която е реалното нещо, реалният продукт, който има стойност.
Получилите не обучение, а образование в АК и подобни институции, са му началници, вземат няколко пъти неговия доход, нищо не разбират от неговата работа, не могат да я свършат, реално не създават продукта, но го мениджират този човек и му дават наклон как да си върши работата. Понеже той не е получил образование, каквото дават само в АК, а обучение, той върши реалната работа и създава реалните блага.

# 697
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, а аз познавам лично десетки, които учат там и наистина учат. Хайде сега, какво си мерим? не разбираш ли, че генерализираш, само защото на твои близки детето им учи там и не се вясва? Сигурно познавам достатъчно хора, които са завършили твоята специалност, твоята професия и за чеп за зеле не стават - да генерализирам ли по твоята логика, че там, където си учила е майтеп?
Въпросът е принципен.

Последна редакция: ср, 18 сеп 2019, 20:51 от Andariel

# 698
  • Мнения: 5 641
Шарки, не знам точно, ако не е клуб, там, където държите мегаталантливите. Трябва ми един брой.

Мецане, да не си се скарал с началника. Щото шефове навсякъде има. Да са започнали от чистачка не е необходимо.

# 699
  • Мнения: 6 303
Не е необходимо да са почнали от чистачка, ама няма как да дойде някой да ти бъде началник, който не знае как се пише искова молба, който не е припарвал до съдилища, ама е член на международна асоциация на юристите с най-висок рейтинг и който е завършил право в Иейл например. Където учат англо-санксонско право, което е прецедентно и няма нищо общо с континенталното, което е у нас. Нито като процес, нито като конструкция, нито като нищо.

# 700
  • Мнения: 21 455
Така и така се оказвам записана в тази тема, когато модератор по някаква причина премести мое мнение тук...
Някои хора не си дават сметка, че децата им учат в неспециализирани училища ( профилирани гимназии) и може в един момент да се окажат кодерчета, ако изберат точно определен профил. Да не говорим, че пишат наизуст, без да са прочели и ред, смесвайки различни понятия, които са прочели на много места, но не и там, където е трябвало да го направят.

# 701
  • София
  • Мнения: 62 595
Относно управлението има един тон учебници по въпроса. Едно произвоство не е паднало от Марс, има общи неща. Сещам се за един много полезен предмет , казва се "планиране и прогнозиране" - съвсем практически е, решават се задачи как се планира необходимото време за свършване на един проект на база поредност на работите и колко време отнема една работа и т.н. В началото си мислех, че е ала-бала, но е съвсем реално и приложимо и в ежедневието. За съжаление има мениджъри, които или не знаят, или се правят, че не знаят тези неща и подминават обективностите, така да го нарека, технологичното време, нужните резерви от време, нещата, които могат да се счупят, за да излезе сметката кога ще е готов продуктът. Такъв мениджър не искам. Не е нужно той да разбира от писането на код или от писането на декларация за ДДС - достатъчно е да се поинтересува кое колко време заема, каква е поредността на декларациите в процеса и да си направи труда да си реши задачата. Тогава ще си е свършил работата по организиране.

# 702
  • Мнения: 5 425
Някои хора не си дават сметка, че децата им учат в неспециализирани училища ( профилирани гимназии) и може в един момент да се окажат кодерчета, ако изберат точно определен профил.
Други едни хора продължават да живеят с илюзията, че резултатите на едно училище зависят от категорията, в която са го поставили.

# 703
  • Мнения: 21 455
Нямам представа за какво става дума. Обобщените резултати разглеждам от чисто любопитство. Интересувам се от собствения си частен случай. Интересувах се. Вече е история. Но изглежда има притеснени родители на ученици в профилирани гимназии с профил Чужди езици. Проявяват сериозен интерес към обединените училища и допълнителния държавен план-прием и в притеснението си смесват профилирани и професионални паралелки. Не ги упреквам. Нормално е, когато нямаш идея за какво пишеш без да си прочел и ред по въпроса.

# 704
  • Мнения: 5 899
Оф!

Бе познавам достатъчно ACCA- ейци. Повечето почнали от къртовски и нископлатен труд в одита. Не се сещам за някой от тях, който да не може да попълни цитираните декларации след малко четене и ориентация. Но също така повечето от тях имат И качества достатъчни да менажират над 10 човека.

Общи условия

Активация на акаунт