Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 594
  • 836
  •   2
Отговори
# 300
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Здравейте! И аз съм с казус за предстоящо събрание, на което да изберем изпълнител за ремонт на покрив в Етажна собственост.
Кворум 67 % ясно, ако не -1 час по-късно - 33%, ако не на другия ден.
Но за вземане на решение в случая в Закона пише 67 % трябва да са съгласни - това от всички живущи или от присъстващите на събранието?
Имаме и 2 общински жилища и трябва всичко да е изрядно, за да платят и те. Отделно събирането на пари няма да е лесно също.
Покана написахме, залепихме с дневен ред и всичко. Протокол изготвихме за поставянето й. Мъчим отсъстващите да намерим, за да са уведомени.

П.П. На нова страница в Домовата книга ли се вписват нови собственици, ако предвиденото място е вече запълнено за конкретен апартамент. имаме смяна на собственост повече от веднъж.

# 301
  • Мнения: 68 671
От всички живущи.

Само в чл 17, ал.3 е предвидено решението да се взема с 50% от ПРИСЪСТВАЩИТЕ.

# 302
  • Варна
  • Мнения: 1 885
На нова страница се попълва новият собственик.

# 303
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Благодаря, момичета! Значи правилно съм се ориентирала за процентите. Какво правим, ако не съберем 67% обаче?!
Ремонта е неотложен - тече в входа и в някои апартаменти. Плащаме вместо несъгласните и ги съдим после?

# 304
  • Мнения: 68 671
Законът какво казва?

# 305
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Това:
Чл. 48 (6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.
и следващата алинея е за предявяване на иск.
Извършване на неотложен ремонт

Чл. 49. (1) В случаи, когато сградата или отделният вход в режим на етажна собственост се нуждаят от неотложен ремонт, с решение на управителния съвет (управителя) незабавно се отпускат финансови средства от фонда по чл. 50.
(2) Когато във фонда по чл. 50 липсват средства или средствата са недостатъчни, председателят на управителния съвет (управителят) незабавно свиква общото събрание по реда на чл. 13, ал. 1 да приеме решение за набиране на средства за извършването на ремонта.
(3) Ако общото събрание не бъде свикано или не вземе решение по реда на ал. 2, председателят на управителния съвет (управителят) или заинтересованите лица уведомяват кмета на общината или района за обстоятелствата по ал. 1.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Кметът на общината или района или оправомощено от него длъжностно лице извършва проверка и издава заповед в срок до един месец от уведомяването по ал. 3, с която задължава собствениците да осъществят в определен срок ремонта по ал. 1, но не по-късно от три месеца. Заповедта се съобщава на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Когато заповедта по ал. 4 не е изпълнена в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района в срок до три месеца от изтичане на срока за ремонт по ал. 4. В тези случаи въз основа на заповедта и платежните документи за извършените разходи се издава изпълнителен лист в полза на общината или района за събиране на вземането по реда на Гражданския процесуален кодекс.

# 306
  • София
  • Мнения: 1 398
Здравейте!
Поздравиления за темата, успях да прочета само тази част, но ще се върна и към останалите Simple Smile

От почти 1 год. съм касиер в 20 етажен блок със 129 апартамента + още 3 помещения, отдадени под наем. Имаме регистриран Домоуправител и съотв. ЕС, но същата не е юридическо лице.
Моля за мнение по следните въпроси:

1. Помещение под наем на партер с добросъвестни наематели. Има изготвен договор преди около 15 години, без упоменат срок на действие. За платеният наем им се издава касова бележка. Длъжни ли сме кат ЕС да пращаме данък за тези приходи и ако да, въз основа на кой закон?

2. Отдадено под наем таванско помещение със 100% съгласие и договор, който е изтекъл, а хората, с които е сключен договорът, са починали. От тогава са се сменили няколко Домоуправителя.  Обитава се от наследниците им, които си плащат според старият договор. Но, това не е жилищна площ. Някой знае ли  на какви санкции подлежим?
Благодаря ви!

# 307
  • Русе
  • Мнения: 5 347
sofyia Относно сроковете по Закона за задълженията и договорите:
Чл. 229. (Доп. - ДВ, бр. 92 от 2007 г.) Договорът за наем не може да бъде сключен за повече от десет години, освен ако е търговска сделка.
Лицата, които могат да вършат само действия по обикновено управление, не могат да сключват договор за наем за повече от три години.
Ако договорът бъде сключен за по-дълъг срок, той има сила за десет, съответно за три години.

Момичета при избор на нов Управител на УС на ЕС кой подписва Протокола от Общото събрание - стария домоуправител, който е свикал събранието или новоизбрания? Според мен стария, а новия от тук нататък за следващите проведени събрания.

# 308
  • Мнения: 2 298
Протоколчика. Simple Smile

# 309
  • Мнения: 6 295
Много интересен въпрос. Новият става управител веднага, но събранието по принцип се почва и води от стария. Протоколът се подписва от протоколчик и председател на събранието пък.
При нас старият управител напусна преди да закрием събранието, а после претендира защо не му е искан подписа върху протокола?! Ми като не е бил до края как ще го разпише, като не знае какво се е коментирало?! Заяждане да има и това си е... Разписаха протоколчикът и новоизбраният управител.

# 310
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Въпросът е доста важен особено, ако касае събиране на пари или решаване на други важни въпроси за Етажната собственост извън обичайното управление.

# 311
  • София
  • Мнения: 2 437
Здравейте, не знам дали въпросът ми е за тук, но ако някой знае ще се радвам да отговори. В нов блок съм, на който в приземната част (където са паркоместата) има обособено он строителя едно складово помещение. Строителят длъжен ли е да го продаде само на някой от собствениците в блока или може и на човек, неживеещ при нас? Доколкото се ориентирам по скиците в Агенцията по кадастъра не е самостоятелен обект или поне не е нанесен. При продажба този склад нотариален акт ще има ли? Не знам кой закон да прочета по този казус. Благодаря предварително.

# 312
  • София
  • Мнения: 3 459
Имам  едно питане, на което търся отговор...Приемам всякакви насоки и съвети.
Имаме един  съсед- младеж, който  живее самостоятелно в апартамент и  стая от него отдава  през сайта airbnb.Та- опитвам се да намеря кде и как  е регламентирано  подобно  краткосрочно отдаване з анощувки.Има ли право? Т.е.- той  вероятно има като собственик, но  едно е  дългосрочен наем и вписване в домовата книга на наемателите, друго е постоянното текучество на всевъзможни хора( повечето от които чужденци), влачене на куфари и т.н.... Момчето  е доста сприхаво и своенравно , така че трябва да действаме с по-крути и немиролюбиво- съседски мерки.Тая дейност желаем да спре.Забравих да кажа че не е питал етажната собственост за разрешение за тази дейност

# 313
  • Мнения: 6 295
Имам  едно питане, на което търся отговор...Приемам всякакви насоки и съвети.
Имаме един  съсед- младеж, който  живее самостоятелно в апартамент и  стая от него отдава  през сайта airbnb.Та- опитвам се да намеря кде и как  е регламентирано  подобно  краткосрочно отдаване за нощувки.Има ли право? Т.е.- той  вероятно има като собственик, но  едно е  дългосрочен наем и вписване в домовата книга на наемателите, друго е постоянното текучество на всевъзможни хора( повечето от които чужденци), влачене на куфари и т.н.... Момчето  е доста сприхаво и своенравно , така че трябва да действаме с по-крути и немиролюбиво- съседски мерки.Тая дейност желаем да спре.Забравих да кажа че не е питал етажната собственост за разрешение за тази дейност
Разрешение от ЕС се изисква ако реши да се регистрира официално, което 90% от хората не правят.
Може да му искате 5-орна такса вход, защото ползва имота или част от него за бизнес цели - предоставя туристически услуги като отдава "стая за гости", ама ходете докажете, че има отделна стая и посетителите не са му приятели от Фейсбук. 
Искайте му увеличена такса и ако доброволно не иска да плаща го заплашете, че ще го наклеветите в НАП. Той дължи данъци на тези доходи. Реално не вярвам никой друг нещо да му направи, въобще не разчитайте.

П.П. При нас в двора цял хостел откриха без редовни документи и регистрират гостите на друг адрес....., въобще ужас стана. Проблемът ни е основно, че ползват нашия безистен за достъп до имота си и не може да ги ограничим по никакъв начин. И в общината ходиха хора, а те там само вдигали ръце.

Последна редакция: пт, 16 авг 2019, 16:27 от drago_2008

# 314
  • Мнения: 68 671
Здравейте, не знам дали въпросът ми е за тук, но ако някой знае ще се радвам да отговори. В нов блок съм, на който в приземната част (където са паркоместата) има обособено он строителя едно складово помещение. Строителят длъжен ли е да го продаде само на някой от собствениците в блока или може и на човек, неживеещ при нас? Доколкото се ориентирам по скиците в Агенцията по кадастъра не е самостоятелен обект или поне не е нанесен. При продажба този склад нотариален акт ще има ли? Не знам кой закон да прочета по този казус. Благодаря предварително.

Ако помещението е собственост на строителят, той е свободен да го продаде на когото си пожелае.
Недвижимите имоти в Бъйлгария се продават с договор в писмена форма, оформен като нотариален акт - та да, нотариален акт ще има. Ако помещението обаче е собственост на общината - става без нот.акт, а с писмен договор, който се вписва в АВ.
Вижте си вашите нотариални актове...няма как отстрани да знаем, и да кажем, чие е това помещение - дали е общо за собствениците на сградата, или е самостоятелен обект, собственост на лицето Х.

В Кадастралната карта проверете по идентификатора на това помещение - има ли самостоятелен такъв? Би следвало да има...
Като въведете идентификатора на поземления имот - земята, и идентификатора на сградата/блока/, в кадастралната карта, ще ви излязат и всички самостоятелни обекти в тази сграда и всички сгради в този имот.

С това мога да помогна. Информацията която давате,  е оскъдна ....

Общи условия

Активация на акаунт