Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 15

  • 27 101
  • 743
  •   1
Отговори
# 705
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Здравите могат да си ядат сладичко, на тях не им пречи. Ако не прекаляват, могат и цял живот да си услаждат.

# 706
  • Sofia
  • Мнения: 26 383
Аз тези дни попрекалих със сладкото,хапнах шоколад,сладолед и др неща Disappointed можех да си наложа волята,но се предадох на лакомията..Отдавам го на мц,който пак ме изненада...закъсня повече от седмица,а имах всички симптоми Disappointed Relieved

# 707
  • Мнения: 18 542
Не се тревожи толкова за сина си.
Той има ли някакви изявени проблеми.
Ех, ако аз хапвах ограничено сладко и само в събота, щях да бъда слаба винаги  Laughing
За сега няма проблеми, освен че последната година рязко вдигна с цял диоптър очилата. Не знам дали е свързано, но до скоро злоупотребяваше буквално със сладкото и безалкохолните. Първо му спрях безалкохолните, после и ежедневното ядене на сладкиши. Той ядеше само сладки неща и после не иска да яде нищо друго. Караше на вафли и кола. Струва ми се, че беше започнал да оформя шкембенце. Иначе е слаб, но вече е в пубертета и не успея ли да го науча докато още слуша, после ще е чак като сам се сети, че не вървят нещата на добре, а тогава може и да е вече болен. Хубавото е, че попива, макар и бавно. Той си е малко хипохондрик, та го плаша с диабет, отрязани крака и загуба на зрение от сега, да си знае  Twisted Evil

# 708
  • Мнения: 31 697
А тогава с право си го пазиш.

# 709
  • Мнения: 12 778
Не се тревожи толкова за сина си.
Той има ли някакви изявени проблеми.
Ех, ако аз хапвах ограничено сладко и само в събота, щях да бъда слаба винаги  Laughing
За сега няма проблеми, освен че последната година рязко вдигна с цял диоптър очилата. Не знам дали е свързано, но до скоро злоупотребяваше буквално със сладкото и безалкохолните. Първо му спрях безалкохолните, после и ежедневното ядене на сладкиши. Той ядеше само сладки неща и после не иска да яде нищо друго. Караше на вафли и кола. Струва ми се, че беше започнал да оформя шкембенце. Иначе е слаб, но вече е в пубертета и не успея ли да го науча докато още слуша, после ще е чак като сам се сети, че не вървят нещата на добре, а тогава може и да е вече болен. Хубавото е, че попива, макар и бавно. Той си е малко хипохондрик, та го плаша с диабет, отрязани крака и загуба на зрение от сега, да си знае  Twisted Evil
Щом е в пубертета, значи сигурно още расте. За съжаление е нормално да се промени и диоптърът заедно с това. Просто очните ябълки също растат на размер и фокусът се измества още. Аз съм късогледа, от преди пубертета и докато растях, сменях с по малко диоптри на всеки 6 месеца. Като спрях да раста, спря и това нещо и до ден днешен си нося същия диоптър като  на 16-17 години. А момчетата растат и до по-късно повечето.
Знам че не е по темата това, но всички лекари ми казваха че докато тялото расте, това е нормално, та няма да е от храненето на младежа.
Иначе за храненето добре правиш, естествено че е похвално да си оформи по-здравословни навици. От безалкохолни и вафли никой не е прокопсал, по-добре се живее без тях. По-добре да свикне че това не са основни храни, дори и да не ги елиминира напълно, отколкото да се бори с последиците по-нататък.

# 710
  • Мнения: 18 542
natka, благодаря за инфото за диоптрите. Изобщо не съм наясно, защото аз не нося очила и нямам и никога не съм имала затруднения със зрението. Притеснено ми е защото до сега ги вдигаше с около 0,25 - 0,5 на година, а от миналата до сега по цял диоптър и на двете очи. Той е на 15 в момента и ако така се движи, ще трябва лупи да носи. Все пак е добре да знам, че не е заради храненето.  bouquet

Да ви кажа една смешка. Зарибих сестра ми с режима, а тя има дъщеря на 6 години. Онзи ден като се върнала малката от училище ѝ казала, че на обяд не е яла десерта си, защото искала да расте нагоре, а не настрани.  Crazy

# 711
  • Мнения: 12 778
Консултирайте се и лекарите, при които ходи, но това е което на мен ми казваха тогава. Вярно че беше преди доста години, ама точно това едва ли да се е променило, телата ни все си растат и ми звучи логично. Това беше и причината, която изтъкнаха да настояват за прегледи през половин година, а като задържах диоптрите едни и същи вече казаха че вече и по-рядко е ОК.

А за децата хем е хубаво да имат добър пример, хем си е риск да не им се вмени страх от храни като цяло... това последното съм го виждала и също не е добре, иска си внимаване и там как се подхожда че попиват всичко. Представете си с момиченце в пубертета, когато почват да внимават за фигурата си, до какво би довело ако се прекали.
Племенникът ми имаше период, в който питаше за половината храни Ами аз това сега ако го изям, ще стана ли дебел? Явно е видял да се подиграват на някое пълничко детенце, за известно време беше се стресирал нещо, да не му порасте и на него коремът и да стане дебел... и това от слабовато и сравнително злоядо дете дето още не ходеше на училище дори. Не беше за дълго това, но ми направи огромно впечатление тогава.

# 712
  • Мнения: 18 542
Тук ги викат за очен преглед всяка година, докато навършат 16 и след това на две, но при нас заради рязкото повишаване, ще продължи да ходи ежегодно.

Имаш право, че не е добре да се стресират малките, но нито аз, нито сестра ми ограничаваме въглехидратите на децата. Ограничаваме захарта, сладкишите и джънка, защото дебнат от всякъде и то не заради фигурата, а заради това, че водят до заболявания.  Та важното е мисля, да се обясни правилно, а не просто да се плашат с "торбалан".

# 713
  • Мнения: X
Не искам да внасям притеснение, но синът ми е с очила от 5 годишен и досега, вече на 22, почти няма промяна в диоптъра.

# 714
  • София
  • Мнения: 16 197
Моите две момчета са късогледи с астигматизъм (е, като майка им), и понеже големият нямаше търпение да му се направи лазерна корекция, лекарите предупредиха, че преди 21 г - когато уж поспирвал растежа - не правят, защото окото се променяло. На малкия сега сменяме стъклата (диоптрите) всяка учебна година. Още поне 4 години ще сменяме...

# 715
  • Мнения: 4 042
Аз съм с късогледство и астигматизъм, а сега вече и далекогледство ми откриха. Голям майтап, мислех, че далекогледството от възрастта неутрализира някак късогледството, но не. С целия спектър се сдобих на куп, но за щастие малки диоптри и очила засега не нося. Децата ми и двете обаче са ок, може би не е толкова важен генът. Родителите ми също не носеха очила, само към края, за старческо далекогледство.

Предпочитам децата ми да знаят, че рафинираната захар е отрова. Има много други здравословни храни, от които да си набавят въглехидрати. Синът ми вече я отбягва много внимателно. С дъщеря ми не ми се получава, а е 80 кг на ръст 1.60. Но е голяма и не живее при нас. Няма какво да направя. Последния път като дойде в къщи си носеше бутилка 1.5 литра студен чай. Изпи си я цялата, погледнах етикета - общо 60 грама захар. Иначе захар не добавяла вече в кафето и си мисли, че прави нещо. Отчаяна съм...

Може би точно като по-малка е трябвало да ѝ говоря и да изграждаме навици. Ама тогава и аз бях безпросветна. Затова и със сина ми сега успявам, още е по-малък.

# 716
  • София
  • Мнения: 11 472
 Да, за съжаление отровите са навсякъде около нас, и не искам да ви разстройвам допълнително, но най-скъпия дори колбас - шунка, прошуто и пр, ако се зачетете в етикета (а те си го пишат) има захар, като консервант, без да е уточнено Колко точно (може да пишат и декстроза или др.наименования).

 Сега - относно децата ни, особено по-малките, които щъкат насам-натам, скачат по батути, тичат, едва ли е проблем по някой кекс, вафла, те изразходват в пъти (ама като казвам пъти -рабирайте в Пъти) повече енергия от нас, метаболизмът им е в Пъти по-бърз от нашия и не е толкова фатално. Проблемът иде като станат тийнове и се заседят, но смятам, че тогава и разхода на енергия малко спада (макар че продължават да растат всеки час буквално.

 За по-големите, може трябва да им дадете да прочетат тази тема или просто да им платите 1 натоварване, в крайна сметка може да нямат и (дай Боже!) никога да нямат проблеми. Организмите са различни - знаете, едни могат да пият алкохол цял живот и нищо кой знае какво да им няма, други могат бързичко да станат развалина. Едни могат да си пият студени чайове, хлябове, шоколади, картофи цял живот и захарта им все да е 4, а инсулина в норма, други от 1 лъжица орис и праскова дигат висок инсулин. Нашите мании и страхове не бива да предаваме на децата (ясно е, че на тая тема леко пароноясваме, но не забравяйте, че при натоварване пием по 75 грама захар за 3 минути (на гладно!) и оцеляваме, та 60 грама захар за час и половина-два, разредени с вода, при здрав човек, най-вероятно организмът не го е усетил, и ако няма ИР, то и  панкреасът не е произвел повече инсулин, така че всичко е ОК), но - разбира се,  добре е да ги обучим, да ги предупредим.

За съжаление в България няма култура на храненето уви, като напр. в други държави, където още от първи клас се връчват няколко примерни менюта на родителите и така...

# 717
  • София
  • Мнения: 19 249
Не само това - не че жената е длъжна непрекъснато да е над тенджерите, но с подигравката "боса и до печката" отидохме в другата крайност - полуфабрикати и топла витрина, щото жената не била робиня.
Впрочем, поне според мен готвенето е много по-важно за здравето от лъскането на къщата и надцакването кой колко пъти на ден се къпе.

# 718
  • София
  • Мнения: 11 472
 напълно съм съгласен, Cucko, още повече, че почти във всички пържоли и пилета от топлите витрини на веригите бухат също захар, аз лично губя ума и дума, те сладнят дори.  Може би само в ресторантите не слагат захар в пържолите

# 719
  • Мнения: 4 042
Така е, Куку. За целия ми съзнателен живот аз съм си дефинирала двата най-големи гряха - че кърмих децата си само по 3 месеца и че сутрин не ставах да им правя закуска, а ги изпращахме с джобни на училище. Толкова ми е бил акълът, то и затова самата аз се доведох до... където бях преди година.

Роналд, за разхода на енергия си прав, но и това има начин да се контролира в по-късна детска възраст. Синът ми си прави сметка например кога трябва да наблегне на въглехидрати, кога на протеини - съобразява си го с тренировките. Става вече като навик, не се налага да го мисли и изчислява. Веднъж след като си изградиш една обща култура за принципите на храненето, ползата и евентуалната вреда от различни храни, е лесно. Макар да е на нисковъглехидратно хранене, 1-2 пъти месечно го гледам, че си купува вафла, или пък сладолед. Но знам, че си прави сметката. Защото при младите казваш е друго, но на практика и при нас като сме били млади всичко е било точно, докато в един момент организмът вече просто не е достатъчно силен да се бори с издевателствата, на които го подлагаме. Добре е да се щадят хората от рано. Че понякога докато се усетиш и вече е късно.

Общи условия

Активация на акаунт