Спестяване на пари

  • 128 433
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 2 175
  • Мнения: 4 819
Давай бързо рецептата, че ми стана интересно за 5- те минути😀

# 2 176
  • София
  • Мнения: 337
Давам, давам Grinning

За ядково мляко спазвам съотношение 100 грама едри овесени ядки/1 литър вода. 100 гр ядки пълнят около 250 мл чаша. На мен лично ми е ок като наситеност на вкуса, но разбира се могат да се сложат повече или по-малко ядки.

Накисвам ядките в студена вода за 30-ина минути предварително, за да омекнат. После изцеждам водата в която са киснали.

В блендера слагам накиснатите ядки, 1 л вода и нещо за подслаждане по желание (2-3 сурови фурми, сушени плодове, мед, захар). Блендирам за 20-30 секунди на висока скорост. Ако се блендират дълго време овесените ядки, млякото става малко лигаво и не е приятно. Можете да пробвате след 20 секунти и при нужда да ги пуснете още малко. Прецеждам през торбичка за ядково мляко (моята е такава). Преди да изсипя в шише, слагам малко сол. Остава само да измия блендера и торбичката за мляко Simple Smile

За прецеждане не е необходима торбичка, може с тензух, кухненска кърпа, много фина цедка, френска преса, филтър за кафе - всичко, което прецежда течности без да пуска много частици на практика.

Същата рецепта ползвам и с обикновени ядки, като сурови бадеми и лешници, просто накисвам вечерта и на сутринта си правя млякото. С тиквени семки също става, на мен не ми е любимо просто. Конопеното семе също е ок. Правила съм и със соя, но там трябва да се вари след това и си е занимавка. На същия принцип като соята е и оризовото мляко, от фъстъци също става.

Като вариация може да се добави какао за шоколадова напитка или малко горски плодове за плодова напитка Simple Smile

А пулпата от ядките може да се вложи в сурови бонбони или някакви печива.

---

Редактирам поста с рецепта и за домашното мюсли (гранола), понеже ме питаха на ЛС.

Скрит текст:
4 ч.ч. едри овесени ядки
1 ч.ч. сурови ядки по желание - с орехи или пекани става супер, може с бадеми, лешници или пък микс
1/2 ч.ч. сурови семена - слънчогледови или тиквени
1 ч.л. сол - аз ползвам морска нейодирана сол
1/2 ч.ч. мазнина - зехтин, разтопено кокосово масло, масло от гроздови семки
1/2 ч.ч. течен подсладител - мед, кленов сироп
1/2 до 1 ч.ч. сушени плодове по желание - стафиди, боровинки, нарязани кайсии и други по-месести
може да се добави и някаква подправка по желание - канела, разни миксове за сладки, ванилия

Сухите съставки се смесват в купа, след което се добавя мазнината и се размесва добре. Разстила се в покрита с хартия за печене тава и се пече на 150 градуса до готовност. Разбърквам на 10-ата минута и продължавам да пека, като следя да не прегорят ядките. Вадя малко преди да ми изглеждат готови - те продължават да се пекат реално, докато са горещи. Оставям да изстинат напълно в тавата без да ги пипам. След това разчупвам на колкото големи парчета искам и съхранявам в херметически буркан.

Последна редакция: сб, 07 яну 2023, 23:05 от MojaveGhost

# 2 177
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 972
За ежедневието не бих ползвала фин порцелан, защото не е съвместим с микровълнови, нито с миялни машини, а аз нямам домашна помощница за тези неща. Не мога да си позволя да отделям време и усилия да мия всичко на ръка.

Финият порцелан може да е напълно съвместим с микровълнова и миляна, и като такъв подходящ за ежедневна употреба. Това, което прави някои порцеланови съдове непригодни за микровълнова и миляна, са рисунки и кантове по тях - златисти, сребристи, ръчно рисувани. За белите съдове проблем няма.

# 2 178
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
MojaveGhost, много интересно за предаването по BBC, ще го потърся. И аз съм на това мнение по отношение на това сам да си правиш нещата вкъщи, на нас просто купешките вече не са ни вкусни. Уточнявам, че говоря за масови продукти, от супермаркети, не за десерт, поръчан от сладкарницата на Сирил Линяк примерно.

Не съм прсвила точно мюсли и ядкови млека, защото точно такива не харесваме вкъщи, но приветствам идеята.

Също много спестовно и мотивиращо да си готя нещата сама ми действа едно немско предаване на технолог по храните, който показва триковете на хран.-вкусовата промишленост и от какво реално се създават някои добре познати продукти. И изобщо не става дума за някакви изкуствени вкусови подобрители или непременно вредности, а например за картофено нишесте навсякъде, магданоз в босилековото песто, както и орехи вместо кедрови ядки или пък бамбукова паста, овкусена от истинския продукт. Предаването се казва "Die Tricks der Lebensmittelindustrie", ако някой се интересува.

# 2 179
  • Мнения: 3 488
За ежедневието не бих ползвала фин порцелан, защото не е съвместим с микровълнови, нито с миялни машини, а аз нямам домашна помощница за тези неща. Не мога да си позволя да отделям време и усилия да мия всичко на ръка.

Финият порцелан може да е напълно съвместим с микровълнова и миляна, и като такъв подходящ за ежедневна употреба. Това, което прави някои порцеланови съдове непригодни за микровълнова и миляна, са рисунки и кантове по тях - златисти, сребристи, ръчно рисувани. За белите съдове проблем няма.
Е, аз точно това имам предвид, защото коментирах поста преди моя, който пък коментираше сервизи от време Оно, които обикновено са декорирани обилно със злато и т.н. Аз не се храня в метални съдове все пак.

# 2 180
  • Мнения: 1 056
Здравейте, ние сега Януари и Февруари ще затягаме сериозно пазвите. Януари искам да минимизираме разходите, а за Февруари имам амбициозни цели и да спестим една моя заплата. По принцип, за да спестяваме сериозно трябва много много внимателно и не е реално през цялото време, а само определени месеци. Януари малкият ми син има рожден ден, става на 3 годинки! И там съм планирала подаръци, но парти мисля, че няма да правя, просто ще отидем някъде на интересно място. Можем да поканим приятелско семейство.

За януари планирам аз да пазарувам и готвя, за да стегнем нещата. Особено храната ни е перо, декември месец доста разхлабих с различни глезотии за децата и за себе си.
При храната -- от време на време изцяло постни манджи много помага, а на закуска-овесени ядки. Моите като малки винаги закусваха каши разни от различни зърнени продукти, но ест после се разглезиха. Но поне някои закуски мисля да са мюсли.  Аз често купувам и от ябълките в едни големи чували, които излизат мн по-евтино, а са хубави и регионални. От постните манджи -- ориз със зеленчуци и доматен сос, бобена чорба или леща много вървят, а са сравнително евтини. На децата отделно добавям костен бульон към всичко Simple Smile) Било много полезно. Аз също приемам такъв, уж махал бръчки.
 
При нас всичко се е вдигнало, освен нашите заплати, които са на твърд договор и тази година ще се вдигнат доста от житейските разходи. Аз все още се надявам профсъюзите да договорят по-сериозно вдигане, на нашите заплати са  много бюджетници и не мисля, че ще се остави така.
За Коледа и НГ имаме паричен подарък за децата от баба и леля и мисля да отидат само за обувки, гумени ботуши, възглавничка за цигулка и други необходими неща, а не за играчки.

По принцип, колкото са по-големи децата, толкова е по трудно да се спестява. Много забелязват какво имат другите деца. Ние за коледа взехме малка елха (аз не съм по елхите ппц, а харесвам разни лампички и други украси) и 5 годишният ми син веднага закоментира, че той при неговата къща си бил имал огромна елха (някаква фантазия). Дъщерята на една моя приятелка на сходна възраст се оплаква за еди какви си ваканции. Та е хубаво човек да спести докато са по-малки и не разбират много, че после все по-скъпи и скъпи потребности Simple Smile))

Последна редакция: нд, 08 яну 2023, 09:47 от MariyaHris

# 2 181
  • София
  • Мнения: 337
Предаването се казва "Die Tricks der Lebensmittelindustrie", ако някой се интересува.
Благодаря за препоръката. Не говоря немски, но с автоматичните субтитри на английски се разбира какво казват Simple Smile Много обичам такива предавания и изобщо документални филми за храната, наистина действат много отрезвяващо, мотивиращо и подтикват към по-креативно ползване на обикновени съставки.

Скрит текст:
А относно магданоза и орехите в босилковото песто - става страхотно песто от какъвто и да е зелениляк + някакви ядки. Често правя песто от листа на моркови и репички и каквито ядки имам. Преди изхвърлях листата на кореноплодните без да се замисля, а те са ядливи. Освен за сос за паста, ползвам като дресинг за салати, финиш на супи, мажа на сандвичи.
Веднъж ни бяха донесли 1 кило маслини от Гърция, нямаха изяждане, накрая ги направих на маслинова паста. Огромно количество излезе, даже трябваше да го раздавам.

Съгласна съм и с мнението на MariyaHris, че постните манджи са доста бюджетни. Аз с такива съм отгледана. Помня, че вкъщи имаше месо на трапезата рядко, а риба няколко пъти в годината, и то все скумрия. Леща, боб, ориз и всякакви сезонни зеленчуци и плодове на корем. Семейството ми не е имало пари за повече. Яденето на месо всеки ден ми беше непозната концепция. Сега готвя месни манджи веднъж седмично, другото е постно. Приятелят ми е от хората, които не могат без месо, но дори той с удоволствие яде постните ми манджи и само си добавя някакво сирене за засищане.

# 2 182
  • Мнения: 1 752
Постното е не само по-бюджетно,  но е и по здравословно и по-добро за природата. Аз обаче не съм фен на ориз и фасул, което леко ограничава възможностите, затова ми е новогодишна резолюция да си намеря подходящи рецепти - гъбите например имат почти месен вкус, но няма голямо разнообразие от тях по супермаркетите. Като цяло, трудно се намира широк избор от зеленчуци. С варивата е по-лесно.

# 2 183
  • София
  • Мнения: 337
Във Фейсбук има групи, в които се обединяват земеделци и дребни производители на всякакви хранителни продукти. Примерно "Майката Земя" е една такава. Има голямо разнообразие от зеленчуци, плодове, ядки, гъби, млечни продукти, даже има и хора, които внасят зехтин и маслини от Гърция. Някои с по-големи стопанства предлагат седмични кошници с подбран асортимент според сезона на прилични цени. Ако не са по-евтини от супермаркета, със сигурност качеството е несравнимо.

Специално гъбите в доста рецепти са подходящи и замразени. Някои производители на замразени храни имат и собствени онлайн магазини. Цените винаги са по-евтини директно от производителя, а и предлагат и по-големи разфасовки. Така имам един пакет 2.5 кг гъби микс във фризера, от който мога да изкарам сума ти супи, яхнии и ризото.

# 2 184
  • Мнения: 10 641
По темата - кило туршия 12 лв, кило пържоли 8 лв
В селски магазин, непретенциозен.
Еми пържоли ядем главно, много луксозно излиза туршията 🤨
Сега ще кажете да си я правя сама - да, приготвяме известно количество, нямам безкрайно време и място за което, понякога искам и да разнообразим да речем. Даже се уча и зарзавата да отглеждам (почти се получава, ама точно зелевите ми бягат ☺).
Ама то освен и прасе да пробваме по-нататък да гледаме 😉
Гъбите от години си ги събираме, имам сушени манатарки за 3-4 г. Вакуумирани..
Обаче мъжете вкъщи без месо не сядат на масата. Постното си го обичам и си го ям аз, понякога щерката. За тях е гарнитура.

# 2 185
  • Мнения: 1 752
Гъби, зеленчуци, месо и риба намирам, че си губят от вкуса, ако са замразени. Зелените замразени зеленчуци особено побеляват и омекотяват, ако ги отвориш и не използваш целия пакет наведнъж. Затова пък целина, моркови, къдраво зеле - траят дълго на студено и ако са купени свежи. Гъбите съдържат много вода и не бих замразявала, но сушени са страхотни и в ризото и в рамен или с нудли - имам няколко страхотни китайски десетминутки с тях, които направо мязат на месо. Обаче варивата като фасул и нахут са перфектни, според мен, за замразяване - 1-2ч варенето означава, че хем пестиш време, хем електричество за приготвяне в големи количества и замразяване, пък и спестяваш от закупуването на консервните варианти, а винаги имаш под ръка я за минестроне: или протеин за салата; или нещо за фурната.

# 2 186
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Йеридан, благодаря за мнението за замразен нахут, беше ми полезно и определено е спестовно. Хапваме понякога, но ми е малко сложно с варенето, защото първо го кисна един ден и не става отсега за след 10 минути. Не знаех, че и замразен сварен е ок. Консерва с готов сварен купих веднъж и повече няма да повторя. Беше разварен, нямаше вкус и леко киселееше сякаш. И друг път съм опитвала, понеже баща ми е купувал готов - не.

Отворих да прочета и първия хит / резултат на гугъл, в който намерих състав. 

Цитат
Съставки: Нахут, вода, сол, аскорбинова киселина, калциево динатриев етилендиамин тетраацетат, НАТРИЕВ МЕТАБИСУЛФИТ. Съдържа СУЛФИТИ. Може да съдържа следи от ЛУПИНА и СОЯ.

Нямам идея освен вода, сол, нахут и витамин С какви са останалите добавки, но не виждам повод да ги ядем...

Отделно от това, цената е 3,79лв за буркан от 540г, като това е сварен нахут, поел вода, както и водата в самия буркан, не чистият продукт. Евентуално в този буркан има 180г нахут примерно. Цената на суров нахут на Женския пазар и околните магазини е около 7-8лв вероятно, защото хубава марка (Mühlers Mühle), която познавам от Германия, е 4,30лв/500г в същия онлайн шоп. Свареният излиза 21,11 лв/кг - суровият - 8,60. Варенето на тенджера нахут на голям котлон (2,5kW) за около час излиза под 3 kWh - т.е. към 0,70лв... Не влагам в сметката дори, че може да се свари и повече количество, но разликата е повече от двойна...

По тази причина такива готови сварени неща не купувам, изключая за Бъдни вечер една сварена консерва боб с около 180-200г съдържимо. По друго време не ползвам сварен боб за салата, правя ни го директно на яхния от суров. За съжаление червен боб не съм виждала суров в типичните супермаркети, от него купувам сварен няколко кутийки годишно за чили кон карне.

# 2 187
  • София
  • Мнения: 337
Йеридан, много добра идея е замразяването на нахут и бобови. Не ми беше хрумвало. Аз си купих мултикукър само заради варенето на такива неща Grinning Много ме тормозеше това безкрайно киснене и варене. С кукъра стават за има-няма половин час без да го кисна. Аз правя количество за седмица-две и съхранявам в течността, в която съм го варила, в херметически буркани в хладилника. Не ми се е случвало да се развали. Ако е във фризера, ще ми освободи ценно място в хладилника обаче. Как го замразяваш - подсушен или все пак с някаква течност?

Нахут и всякакви варива по турските и арабските магазини са съвсем прилични като качество и цена. Много по-добри от разни с био етикет в магазина. Обикновено купувам по едно кило нахут и няколко вида боб (червен, черен, разните там black eyed и подобни шарени) през няколко месеца. Не помня колко струваха последно, чак по 7-8/кг не, със сигурност бяха по-евтини.

# 2 188
  • Мнения: 1 752
Chrissy, аз както писах на фасула не съм голям фен, но често правя минестроне - с целина, моркови, картофи, тиквичка, домат и зелен боб - т.е. бобът е “маскиран”. За нахута, специално не го готвя често, но така замразен става за яхнии и супи, имам и една паста с доматен сос и пуешка кайма, към която добавям и която правя често - т.е.  с топлинна обработка става ок. За хумус не съм пробвала да правя от замразен и не мога да гарантирам за резултата. А за черен и червен боб за чили, правех едно много добро вегетарианско, горният метод става, но си купувам сурови от супермаркета(не съм в България). Да, липсата на добавки също е голям плюс, забравих да спомена.

# 2 189
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 565
Аз пък се родих с варените боб, леща и нахут тук. Един буркан ми е около 70 цента( вече, доскоро беше 50), с два буркана имам 2 хранения за четирима ни. 400 г чисто е продуктът. Изобщо не ми излизат сметките да варя 2-3 часа боб, остави, че нямам никакво време за това.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт