Децата и лакомствата по празниците и не само🍬

  • 12 995
  • 180
  •   1
Отговори
# 150
  • Варна
  • Мнения: 25 287
не знам тоя човек как е гледал краставици, но майка ми и баща ми 20 години гледаха оранжерия и салати, лук, краставици и домати не сме купували, ядяхме си нашите, разбира се. И не смятам, че сме били някакво изключение.
Да де, защото са били за вас, не са били използвани отровите, които се влагат в тези за продажба на пазарите.
Не, не са били гледани специално за нас. Майка ми беше регистриран земеделски производител, с оранжерии 800 квадрата. Продаваше точно на пазара. И не, колкото и да изглежда странно на някои нямаше специална лехичка за нас. Това, което остане от деня непродадено се носи вкъщи и се яде. Никога не са продавали нещо, специално произведено за пазара, пък за нас да се произвежда друго. Естествено, че се ползват торове и препарати, ако някой си въобразява, че може да изкара продукция за продажба без грам химия просто много се бърка. Има си период на изчистване от препаратите, има си норми при торенето, спазват се и всичко е наред.

# 151
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не желая да споря. Не говоря за грам химия, а за прекомерна употреба на такава. И ако някои спазват норми, то за повечето не е така. Само морковите като гледам, ми стига - че те са новите краставици, като им гледа човек размерите. И няма как да повярвам, че това се дължи само на малки количества торове и препарати.
И нормите хич не ме успокояват, защото са правени изследвания, които показват, че у нас нитратите са 10 пъти над определеното за допустимо от СЗО.

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 07:38 от La Sombra

# 152
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Има и нещо друго, клиентът иска прави, големи, здрави, твърди продукти. В същото време сладки като от градината на баба. Е, няма как да стане. Размерите и външния вид се докарват и от сортове, не само от химия. Нашите са откъсвали домат по кило, също и огромна салата, която не помня вече колко тежеше, но не се събираше в нормална торбичка. Ми не са били торени повече от нормалното! Просто сортът беше такъв, гигантски. И ние си ги ядяхме, по-грозноватичките, дето не стават за пазара Mr. Green Отделен е въпросът, че сортовете в голямата си част са създадени да имат вид и трайност, а не вкус. Навремето нашите садяха няколко корена домати с мека ципа, които се продаваха на клиенти, които си ги търсеха и не се притесняваха, че са по-меки от другите. Но иначе мек домат ще продадеш на куково лято, нали се сещаш. Затова масово се садят и продават такива с твърда и жилава ципа, които обаче пазят вид по-дълго. Еми не може всички хубости наведнъж! Та така. Отплеснах се.

# 153
  • Мнения: X
Аз пък винаги избирам по-неугледните и грозни плодове и зеленчуци.....ако има баби да продават такива криви и грозни, взимам от тях.Избягвам красивите, гладките и наредени като за изложба, обикновено на вкус са отврат.

# 154
  • Варна
  • Мнения: 25 287
Ами често е така. Само че едно е да продадеш 2 кила краставици, друго е 2000.

# 155
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Аз пък винаги избирам по-неугледните и грозни плодове и зеленчуци.....ако има баби да продават такива криви и грозни, взимам от тях.Избягвам красивите, гладките и наредени като за изложба, обикновено на вкус са отврат.

По същия начин постъпвам и аз. Много важно, че били криви, меки и грозни. Предпочитам да взема нещо такова, но да знам, че не е наблъскано с камара отрови, вместо примерно ябълка с размери на човешка глава, лъскавка, ама иначе трябва да й свалиш и половината от това под кората, че да не изядеш поне част от отровите. Особено във веригите не припарвам до щандовете с плодове и зеленчуци. Ше им се не види и стандартът - на вид красиво и огромно, отвътре - пълно с боклуци.

# 156
  • Мнения: X
Много интересна и наболяла около празниците тема.
Както винаги в този форум, потребителките се надпреварват да се показват коя по-здрава хранителна дисциплина държи у дома. В коша се хвърлят вафли, бонбони, домашни сладкиши от чужди хора (които се оказват всъщност приятели). Направо е ад.
Истината е в това да сме умерени. В яденето на вредни храни, в забраните към децата, в приемането на хората. Подарени купешки сладки аз не хвърлям. Те не се развалят и не ми пречат - прибирам в един шкаф и давам по-малко. Слаба богу, децата ми са разбрани и хапват вредности умерено. Това е защото не съм ги лишавала от нищо и не съм действала като хранителна полиция вкъщи. От всичко по малко и след основно хранене.

Да се изясним напълно - всички хора, които не са ми кръвни близки роднини, са ми чужди - дори да сме приятели и да ходим заедно по екскурзии.
Не знаех, че близките хора се приемат за такива само по кръвен признак. Кръвните роднини ги търпиш, нямаш избор.  Приятелите ги избираш и точно затова те понякога са ти много по-мили и скъпи от някоя досадна роднинска човка, която, щеш-нещеш, търпиш по празниците от безизходица.
Обаче подобно човешко тесногръдие е типично за нас, балканските народи, където патриархалното все още е силно застъпено, а всички извън семейството се наричат "чужди хора".

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 16:03 от Анонимен

# 157
  • Мнения: 8 938
   А защо вместо да изхвърлите храна/сладко,не ги оставите във хладилниците за нуждаещи се?Или ги подарете на такъв.Не са развалени,нали?!
    И понеже ми стана интересна темата,защото синът ми се опитва да се храни здравословно,какви брашна и заместители на захар слагате?У дома мед се яде много.
   В контра на по-напред изказано мнение,че на децата,носещи си храна от вкъщи се смеят,не е вярно.идете в темите на 7ми и8ми  клас и ще се убедите сами.
   У дома имаме панерче за сладко,шкаф не.Но лично аз се грижа да е пълно.Синът ми много рядко посяга,но знае,че винаги има,не е нещо забранено.Правя домашни мезета,не защото ми е фикс идея,а защото обичам да се занимавам.Обаче често си купуваме саламчета,суджуци,филета.
 

   

# 158
  • Мнения: X
Аз правя мъфини с овесени ядки (финно смлени), пълнозърнесто, ръжено и типово брашно. Понякога ги комбинирам, понякога слагам и малко бяло, според зависи какво има в долапа. Заместител на захарта не ползвам, обикновено слагам 1/2 или 1/3 от дадената в рецептата.

# 159
  • Мнения: X
   В контра на по-напред изказано мнение,че на децата,носещи си храна от вкъщи се смеят,не е вярно.идете в темите на 7ми и8ми  клас и ще се убедите сами.
Беше мое изказването. Аз не бих се смяла.  И пак аз лично по този въпрос за по-достоверно смятам мнението на тийновете. Не знам в онези теми те ли пишат, или майките им.

# 160
  • София
  • Мнения: 9 636
По едно време наистина имаше период, в който не беше особено... хм, да го наречем "престижно" да си носиш храна от вкъщи. Но сега ми се струва, че все повече деца си носят. Моето е още в ДГ, но имам приятелки с деца в училищна възраст и повечето им слагат храна в кутия. Самите им деца предпочитат така. Аз самата също бих слагала на дъщеря ми, но няма да имам нищо против да си купи и нещо допълнително от лафката за десерт като ще преценя да давам пари колкото за едно "боклуче", не повече.

# 161
  • Мнения: 6 901
При нас не само, че никой не се смееше и срамуваше, ами в междучасията се въртеше търговия със сандвичи и домашни кексове.

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 18:51 от Welt

# 162
  • София
  • Мнения: 13 485
Имам 4 деца на различна възраст - между 4 и 18+ години. Съучениците и на четиримата си носят храна. Те също. Никой на никого не се смее за това. Споделяли са дори тенденцията - целият клас да "чете конско" на купуващите си бързи закуски.

# 163
  • Мнения: X
Ако е така, много се радвам.
Между другото, има ли актуална тема за кутии за храна? Намерих само една тема на 5 години.

# 164
  • Мнения: 8 938
  В контра на по-напред изказано мнение,че на децата,носещи си храна от вкъщи се смеят,не е вярно.Идете в темите на 7ми и8ми  клас и ще се убедите сами.
Беше мое изказването. Аз не бих се смяла.  И пак аз лично по този въпрос за по-достоверно смятам мнението на тийновете. Не знам в онези теми те ли пишат, или майките им.
   Е,аз съм една от майките от въпросните теми.Синът ми си носи храна в кутия,която аз или той сам си приготвя.И въобще не се срамува,защото и аз го питах.Казва,че повечето деца си носят.И също,повечето внимават какво хапват,ходят на фитнес,спорт.Поне от неговия клас.Това обаче не им пречи да се "поглезят" с дюнер,чипс,или шоколад.Честичко ходят и на пица.
   Според мен на възраст 14години вече започват да си дават сметка за хранене,фигура,плочки,релеф,стегнати тела.Но ние като родители трябва да им го заложим.
   Аз купувам едни пълнозърнести хлебчета за дюнер и младежът често ни приготвя за вечеря,по негова си рецепта.От известно време ме кара да му  правя разни неща с киноа-салата,кюфтета.Инициативата е негова,аз само изплънявам.

Общи условия

Активация на акаунт